Anasayfa Sektörel Kripto Para Şirketi, SEC ile Anlaştı: Para Cezası Ödemeyecek!

Kripto Para Şirketi, SEC ile Anlaştı: Para Cezası Ödemeyecek!

Sektörel

Kripto şirketi Linus Financial ile SEC arasında kayıt dışı kripto kredisi konusunda anlaşma sağlandı. Şirket, para cezasından kurtuldu.

Kripto Para Şirketi, SEC ile Anlaştı: Para Cezası Ödemeyecek!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Nashville merkezli Linus Financial, Inc.'in kripto borç verme ürünü "Linus Faiz Hesapları" nedeniyle yönelttiği suçlamalar konusunda uzlaşma sağladı. 

Dikkat çekici bir şekilde SEC, firmaya para cezası uygulamamayı tercih etti. Düzenleyici kurum, bu hoşgörünün kritik nedenleri olarak Linus Financial'ın iş birliğini ve hızlı düzeltici önlemleri gösterdi.

Linus'un Mevzuata Uygunluğu

SEC'e göre şirket, "Linus Faiz Hesapları"nı Mart 2020'de sunmaya başladı. Bu hesaplar, ABD'li yatırımcıların itibari para birimini kripto para birimi varlıklarına dönüştürmesine olanak tanıdı.

Karşılığında Linus Financial faiz ödeme sözü verdi. Fakat SEC, bu hesapları menkul kıymet olarak tanımladı ve Linus Financial'ın hala güvence altına alması gereken kaydı gerektirdi.

Linus Financial, gözetimin farkına vardıktan sonra 25 Mart 2022 itibarıyla bu hesapları potansiyel yatırımcılara sunmayı durdurdu.

Ayrıca, mevcut yatırımcıların Nisan 2022 sonuna kadar yatırımlarını çekmelerine olanak tanıyan ve tam bir geri ödeme garantisi veren bir süreç başlattılar. Bu nedenle SEC, şirketin hızlı yanıtını ve düzeltici önlemlerini takdir etmektedir.

Sorumluluk hayati önem taşırken, SEC'in icra bölümü müdür yardımcısı Stacy Bogert, SEC'in "şirketlerin iş birliği yapmasını ve hataları hızla düzeltmesini" istediğini belirtti.

Bogert, "Bugünkü uzlaşma, iş birliği ve düzeltmenin gerekliliği konusunda önemli bir hatırlatma sağlıyor." dedi.

Kripto Para Şirketi, SEC ile Anlaştı: Para Cezası Ödemeyecek!

SEC, İş Birliğine Dayalı Bir Yaklaşım Konusunda İstekli

Linus Financial'ın yanı sıra Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da merkeziyetsiz finans protokollerindeki diğer oyuncuları uyardı.

Şüphecilerin SEC'in icra işlemlerini açık yasalar oluşturmak yerine yasa yapmak için bir arka kapı olarak kullandığını iddia ettiği bir dönemde, kurumun Linus Financial'a yaklaşımı ayrı bir yerde duruyor.

Bu gelişme, kurumu yeniden organize etmeyi ve belki de şu anki başkanı Gary Gensler'ı görevden almayı amaçlayan SEC İstikrar Yasası hakkındaki hararetli tartışmalara rağmen zamanında gerçekleşmiş görünüyor.

Sonuç olarak, Linus Financial ile ilgili bu dava, kripto para birimi düzenlemesine ilişkin daha geniş tartışmaya yeni bir bakış açısı sağlıyor.

Engellere rağmen SEC, kripto endüstrisindeki yeni finansal ürünlere yönelik cezalandırıcı bir yaklaşım yerine iş birliğine dayalı bir yaklaşımı mümkün kılmaya istekli görünüyor.

Kaynak: CoinGape

Kripto Para Şirketi, SEC ile Anlaştı: Para Cezası Ödemeyecek! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan