Kripto Para Sözlüğü

Kripto Para Sözlüğü

[glossary]

Kripto Para Sözlüğü

Dikkat Çekenler

Kripto Para Sözlüğü

Altcoin
Altcoin, piyasa değeri büyük olmayan veya Bitcoin dışında kalan Litecoin ve Dogecoin gibi mevcut kripto para birimini tanımayan dijital para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

ASIC
ASIC, yalnızca bir görevi yerine getiren özel bir silikon çip olan uygulamaya özel entegre devre anlamına gelir. Dijital para biriminde, bu yongalar Bitcoin’lerini üretmek ve işlemleri doğrulamak için SHA-256’yı işler

ASIC Miner
Bir ASIC Miner, aynı isimdeki çipi barındıran donanımdır. Bunları, masaüstü bilgisayarınızdan bağımsız bir modem veya kablosuz olarak kullanabilirsiniz. Madencilik için kullanılan bir ifadedir.

Bitcoin Endeksi
EUR-USD-JPY-TRY karşısında Bitcoin’in değerini gösteren bir endekstir. Bitcoin’in değeri 23.000 dolar ise karşılığı 20.000 Euro ise bunu gösterir.

BitPay
BitPay, eBay, Amazon ve diğer çevrimiçi alışveriş kanalları gibi tüccarların ürünleri ve hizmetleri için ödeme olarak Bitcoin kabul etmelerini sağlayan bir ödeme işleme şirketi ve yazılımıdır.

Blok zinciri
Dijital para birimi alanı tarafından dikte edilen bir blok zinciri, madencilerin söz konusu dijital para biriminin başlangıcından beri karmaları oluşturduğu toplam blok sayısını ifade eden bir terimdir.

Blok ödülü
Bu terim, madencinin bir işlem bloğunu başarıyla elde etmesi (tamamladığı) için aldığı “ödül” anlamına gelir.

BTC
Bu, Euro için EUR’ya benzer şekilde, Bitcoin için finanse edilen alanda kullanılan doğru kısaltmadır. Bitcoin kısaltması yerine geçer ve herhangi bir para biriminin nasıl bir kısaltması var ise Bitcoin’in kısaltması BTC’dir. BTC’nin zaman zaman farklı olarak kullanıldığı sektörler olabilir ancak asıl kullanımı ise Bitcoin’in kısaltması olarak bilinmektedir. Bitcoin Cash ve Bitcoin’i birbirinden ayıran en önemli özelliklerden birisi ise isim ve kısaltmalarıdır. Bitcoin BTC olarak kısaltılmış iken, Bitcoin Cash ise BCH olarak kısaltılmıştır. BCH ve BTC arasında karışıklık yapan birçok insan mevcuttur.

Kripto para
Bu, yalnızca Bitcoin Litecoin gibi matematiğe dayalı bir para birimini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Herhangi bir kripto para birimi için bu ifade kullanılabilir ve kullanılmasında herhangi bir sakınca yok. Yatırımcılar kripto para ifadesi veya kripto para birimi ifadesi arasında fark görmez. Bitcoin bir kripto paradır, Litecoin’de bir kripto paradır. Her bir kripto paranın kendisine has bazı ayrıcalıklı kullanım amacı ve özellikleri mevcuttur. Çoğu insan kripto para kelimesinin anlamını anlamadığı ve bilmediğinden kripto para kelimesinin ne olduğuna yanıt veremez.

Zorluk (Difficulty)
Bitcoin dünyasında, bu kelime, kullanıcının Bitcoin blok zincirinde yeni bir blok oluşturmaya çalışırken karşılaştığı zorlukları tanımlamak için kullanılır.

ECDSA
Bu kısaltma, Bitcoin yazılımının protokolde işlem imzalamak için kullandığı hafif algoritma olan politik eğri dijital imza algoritmasını ifade eder. 

Exchange (Değişim)
Herhangi bir kripto para biriminin bir kripto para borsasında değiş-tokuş yapılmasıdır. Bitcoin satın aldınız ve bunu TL’ye çevirmek isterseniz bir Exchange aracı ihtiyacınız var demektir. Bunu bulmak için çok uzağa gitmeye gerek yok. LocalBitcoins ve benzer platformlar değişim aracı olarak sunulmuş platformlardır. En kolay ve saniyelik değiş-tokuş yolu olarak ise kripto para borsaları kullanılabilir. Kripto para borsalarının kullanılması ile LocalBitcoins kullanımı arasında sadece bazı farklar olduğu için yatırımcılar bu konuda hangisini tercih edecek oldukları hakkında kendileri karar vermelidir.

Faucet
Bir kişi veya bir ekip dijital para birimi geliştirdiğinde, piyasaya sürülmeden önce belirli bir miktarı önceden belirleyebilir bu kripto paraları dağıtabilir. Buna Faucet denir.

FIAT
Bir Fiat para birimi, merkez bankası gibi bir kuruluş tarafından düzenlenen geleneksel bir para birimidir. Örnek olarak Euro, ABD doları ve Avustralya doları sayılabilir. FIAT veya fiat para olarak ifade edilir. Bir merkez bankası tarafından basılmış olan kağıt veya madeni paraların hepsi fiat para olarak bilinmektedir. FIAT para birimi olarak sadece TL veya ABD Doları değil, dünyadaki ülkelerin kendi para birimlerinin hepsi fıat para birimidir ve real para olarak ifade edilebilirler. Geleneksel olarak fıat veya fiat para ifadesi kullanıldığında gerçek bir para olduğunu ve elle tutulur, gözle görülür bir parayı temsil etmektedir.

Genesis bloku 
Genesis bloku, herhangi bir dijital para biriminin blok zincirindeki ilk bloktur.

Karma (Hash)
Bir karma, herhangi bir uzunluk ve kompozisyondaki bir veri kümesini alan ve onu sabit bir uzunluk ve sabit bir kompozisyon veri parçasına dönüştüren bir algoritmanın matematiksel terimdir.

Karma oranı
Bu terim, belirli bir Bitcoin madencisinin belirli bir süre içinde gerçekleştirebileceği karma miktarını ifade eder.

Megahashes / sn
Bu terim, belirli bir işlemci işlem biriminin belirli bir sürede (normalde bir saniye) belirli bir işlemci işlem biriminin mümkün kılmaya çalıştığı deneme miktarını ifade eder.

Madencilik
Madencilik, yeni Bitcoin oluşturmak için kullanılan ve blok zincirindeki işlemleri tamamlayan bir işlemdir. Madencilik hakkında çok fazla konuşulacak konu var. Bunlara buradan ulaşabilirsiniz. Madencilik, kripto par sektöründe en önemlisidir. Kripto para madenciliği olmasa insanlar herhangi bir şekilde kripto para satın alamaz, satın alacak herhangi bir kripto para birimi olmaz. Bitcoin veya herhangi bir kripto para biriminin madenciliğini yapmak kolay gibi görünse de kripto para madenciliğinin bazı riskleri vardır ve bu riskler zaman zaman yatırımcılar için çok zor bir kazanç durumuna bile sebep olabilir. Bazen iflas ile sonuçlanabilecek sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Bitcoin madenciliği demek 1 adet Bitcoin üretilmesi demekle aynıdır ancak bu miktar daha az veya daha fazla olabilir. Bir kripto para madencisi cihazınının gücüne ve harcayacak olduğu zamana göre isterse 10’dan daha fazla Bitcoin üretebilir veya sadece 1000 dolarlık Bitcoin üretebilir. Bunu sınırlama gücü madencilik yapan kişinin kendi elinde olduğundan herhangi bir şekilde buna müdahale edilmesi mümkün olmaz.

Çıktı (Output)
Bir Bitcoin işlemi gerçekleştiğinde, çıktı işlemde kullanılan hedef adresi ifade eder.

Kağıt Cüzdan (Paper Wallet)
Bazı insanlar güvenliği artırmak için Bitcoinlerini kağıt cüzdanında (bir çeşit soğuk hava deposu) saklamayı tercih ediyor. Terim basitçe, bir takım halka açık Bitcoin adreslerini ve karşılık gelen özel anahtarları tutan basılı bir kağıda atıfta bulunmaktadır.

Proof of work
İş kanıtı, yalnızca belirli Bitcoin’lere yönelik herhangi bir çabanın çıktısını ifade eder. Bitcoin blok zincirinde, bir bloğun karmaşası zaman ve çaba gerektirir; bu, karma bloğun iş kanıtı olarak kabul edilebilir.

Public key

Genel anahtar, bir rakam ve harf dizesidir (Bitcoin adresiniz). Özel bir anahtar olarak bilinen ilgili bir dizeyle karıştırıldığında, dijital olarak çevrimiçi iletişim kurulur ve imzalanır.

SHA-256
Her dijital para biriminin, karmanın nasıl yapıldığını belirleyen bir şifreleme işlevi olmalıdır. Bitcoin’de, SHA-256 bu fonksiyondur ve karma yaratımın temeli olarak kullanılır (yani Bitcoin’in çalışma kanıtı).

İşlem Ücreti
Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen bazı işlemlerde işlem ücretleri bulunur. Bu işlem ücretleri, söz konusu bloğu tahsis eden madenciye ödenir.

Cüzdan (Wallet)
bitcoin ve diğer dijital para birimi kullanıcıları, söz konusu ve genel Bitcoin adresleriyle ilişkili özel anahtarları tutmak için cüzdan kullanır. Sadece özel anahtar kişinin kendi erişimine açıktır ve başkaları tarafından kullanılması mümkün olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu