Anasayfa Rehber Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Rehber

Spot ticaret, finansal varlıklara kolay bir şekilde yatırım yapma ve bu varlıklar ile alım ve satım yapma olanağı sunmaktadır. İşte konu ile ilgili detaylar!

Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Spot Piyasalar Nedir?

Spot piyasa, traderların geçerli piyasa fiyatlarından bir varlık alıp satmalarına imkân tanıyor. Spot piyasa işlemleri, alıcının ve satıcının emri yerine getirildikten hemen sonra "spot"ta sonuçlandırılıyor. Spot piyasa; emir defteri, alıcılar ve satıcılardan meydana geliyor.

Spot piyasada seçtiğiniz belirli çiftlerde farklı dijital varlıkları alıp satmaya karar verebilirsiniz. Spot piyasa, genellikle traderlardan gelen piyasa duyarlılığının bir yansıması olarak büyük dalgalanmalara maruz kalıyor. Söz konusu duyarlılık, traderları satın almaya ya da satmaya iten belirli kriterler tarafından yönlendiriliyor.  

Spot traderlar, alış ve satış kararları vermek için genel olarak farklı teknik analiz ve temel analiz tekniklerinden faydalanıyorlar. Rehberimizde kripto spot piyasa nedir? sorusuna yanıt ararken bu piyasaların çalışma sistemi ile devam ediyoruz.  

Spot Piyasalar Nasıl Çalışır?

Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Spot piyasalar; tezgâh üstü, eşler arası, merkezi borsalar ve merkeziyetsiz borsalarda bulunuyor.  

Tezgâh üstü (OTC)

OTC spot ticareti, kripto para borsalarının dışında iki taraf arasında gerçekleşiyor. Piyasa yapıcı olarak hareket eden komisyoncular, bir kripto varlığı alıp satacakları farklı fiyatlar teklif ediyorlar. OTC ticareti, genel olarak borsa ticaretine kıyasla daha uygun maliyetli oluyor. Ticaret fiyatının zorunlu olarak üçüncü taraflara açıklanması gibi bir durum da söz konusu olmuyor.

OTC spot piyasaları, genellikle özel olmasının yanı sıra borsa ortamına kıyasla daha az düzenlemeye tabi oluyor. Bu piyasalar; traderların, piyasa fiyatını çok fazla hareket ettirmeden daha büyük miktarlarda kripto para alıp satmalarına imkân tanıyor.

Eşler arası (P2P)

Eşler arası alım ve satım, traderların kendi aralarında kripto para alım satım işlemleri yapmalarına olanak sağlıyor. Eşler arası alım ve satım, OTC ile benzer olarak üçüncü tarafların ya da aracıların katılımı olmadan yapılabiliyor.  

P2P alım ve satım; alıcıların, satıcıların, anlaşma süresinin, fiyatlandırmanın ve ödeme yöntemlerinin seçilmesi gibi alım satım faaliyetleri üzerinde size daha fazla kontrol veriyor. Eşler arası platformların büyük bir bölümü, finansal işlemlerin herhangi bir sorun yaşanmadan gerçekleşmesi için bu tercihlerin kullanımı ile alıcılar ve satıcılar tarafından fiyat kotasyonu oluşturulmasını gerektiriyor.  

Eşler arası ticaretin kayda değer avantajları olsa bile traderlar arasındaki emanet hizmetleri vasıtasıyla finansal işlemleri kolaylaştıran üçüncü şahıslar olmadan alım satım ortamı riskli olabiliyor. Bu ticaret, aynı zamanda yavaş anlaşma süresinden ve düşük likiditeden muzdarip olabiliyor.  

Merkezi borsalar (CEX'ler)

Merkezi borsalar, geleneksel hisse senedi borsalarına ve çevrim içi komisyonculuklara benzer şekilde alıcıları ve satıcıları eşleştirmek amacıyla emir defteri modelini kullanarak büyük ölçekli kripto para işlemlerini yerine getiriyor.  

Merkezi borsalar, ayrıca dijital varlıklarınızı kendi platformlarına yatırmanıza ve söz konusu varlıklarınızı bu platformlarda saklamanıza imkân tanıyarak gözetim hizmetleri de sağlıyor. Merkezi borsalar vasıtasıyla dilediğiniz bir varlıkta daha yüksek likidite ile birlikte müşteri korumasının, güvenliğin ve hızlı işlem sürelerinin tadını çıkarabilirsiniz.  

Bu borsalar, yukarıda belirttiğimiz hizmetleri sunmak için kullanıcılardan yaptıkları her ticarette komisyon talep ediyor. Günümüzde merkezi borsalar, spot piyasaya erişim sağlamanın en fazla kullanılan şeklidir.  

Merkeziyetsiz borsalar (DEX'ler)

Merkeziyetsiz borsalar, komisyoncular ya da aracılar olmadan spot piyasaya erişim sağlamanıza izin veren platformlardır. Kullanıcılar, geleneksel eşler arası yöntemin ya da merkezi borsaların aksine genel olarak otomatik piyasa yapıcı (AMM) denilen bir tür akıllı sözleşmede likiditeye karşı alım satım yapıyorlar.  

Kullanıcılar, varlıklarının gözetimini teslim etmeden direkt olarak kripto para ticareti gerçekleştiriyorlar. Merkeziyetsiz borsalar vasıtasıyla gizliliğinizden herhangi bir şekilde taviz vermeden ve karşı taraf riski olmadan spot piyasaya erişim sağlayabilirsiniz.

Merkeziyetsiz borsalardaki işlem ücretleri, genel olarak daha düşük oluyor ancak blockchain ağları tıkandığı zaman işlem ücretleri birdenbire yükselebiliyor. Düşük likiditeye sahip olabilen DEX'ler, ayrıca genel olarak merkezi borsalar kadar kullanıcı dostu da olmayabiliyor. Peki, spot alım satım nasıl yapılır? Hep birlikte bir göz atalım.

Spot Piyasalarda Alım Satım Nasıl Yapılır?

Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Spot alım ve satım, "alım satım kârı elde etmek amacıyla dijital varlıkları gerçek zamanlı fiyatlarla alıp satma işlemi" anlamına geliyor. Spot traderlar, tipik olarak bir dijital varlığı orta ya da uzun vadeli olarak tutmayı içeren bir yatırım yerine genellikle düzenli olarak kısa vadeli kâr elde etmek için bir dizi kripto para birimi alıp satıyorlar.  

Spot alım ve satım yaparken satın aldığınız gerçek kripto para birimlerinin sahipliğini alırsınız ve sattığınız kripto para birimlerinin sahipliğinden vazgeçersiniz. Bu, kripto CFD'lerinin ticaretinden farklıdır. Kripto CFD'lerinin ticaretinde gerçek kripto para birimini değil söz konusu kripto para biriminin fiyatını takip eden bir finansal ürünü alıp satarsınız.  

Spot ticaretin arkasında yer alan temel düşünce, alım satım gelirlerini mümkün olduğu kadar yükseltmek için dipten alım yapıp tepeden satış yapmaktır. Rehberimizde spot alım satım nasıl yapılır? sorusuna yanıt verirken kafanızda herhangi bir soru işareti kalmaması için Bitcoin (BTC) ve dolar destekli popüler stablecoin Tether (USDT) ile bir örnek verelim.  

Mehmet, Bitcoin fiyatı 48,000 dolardan işlem görürken 1,000 USDT'nin eşdeğer BTC miktarını almak için bir alım emri veriyor. Mehmet, kendisine söz konusu fiyattan USDT karşılığında BTC satmayı teklif eden Zeynep ile eşleşiyor. Mehmet ve Zeynep arasında bir anlaşma sağlandığı zaman emir yerine getirilecek ve yürütülecektir. Böylece Mehmet 0,0208 BTC alırken Zeynep ise 1,000 USDT alacaktır.  

  • Durum 1: Bir gün sonra Bitcoin fiyatının 49,500 dolara yükselmesi ve Mehmet'in coin satışı yapmaya karar vermesi halinde bu coinlerin değeri yaklaşık 1,029 USDT olacaktır. Mehmet, böylece 29 USDT kâr edecektir.  
  • Durum 2: Bir gün sonra Bitcoin fiyatının 46,500 dolara düşmesi ve Mehmet'in coin satışı yapmaya karar vermesi halinde bu coinlerin değeri yaklaşık 967 USDT olacaktır. Mehmet, böylece 33 USDT zarar edecektir.  

Spot ticarette en fazla kullanılan emir türü limit emirdir. Yatırımcılar, herhangi bir dijital varlığın alım veya satımı için bir limit ortaya koyuyorlar. Bu limit, dijital varlığın fiyatını ve miktarını içeriyor.

Spot piyasa, anlık teslim ile varlıkları satın almanıza olanak sağlıyor. Bu şekilde fiyatın artmasını bekleyebiliyorsunuz. Vadeli işlem ticareti ise dayanak varlığa sahip olmamanızdan dolayı farklı çalışıyor. Vadeli işlemler, sadece bir varlığın değerini temsil ediyor. Vadeli işlem piyasasında işlem gerçekleştirirken bir varlığı ileriki bir tarihte önceden saptanmış bir fiyattan almayı ya da satmayı kabul ediyorsunuz.  

Spot Piyasaların Avantajları Nelerdir?

Spot piyasalarda kripto ticareti yapmanın avantajları şu şekildedir:

  • Spot alım ve satım, marj tabanlı kripto ticaretine kıyasla daha az risk taşır. Fiyat dalgalanmaları ile tasfiye edilme korkusu olmadan varlık satın alabilirsiniz.
  • Spot ticarette yön belirlemek kolaydır. Spot piyasalarda işlem yaparken ödülünüzü ya da riskinizi kolay bir şekilde ölçebilirsiniz.
  • İşlemlerin talep ve arza dayalı olarak şeffaf bir süreçte gerçekleşmesinden dolayı dijital varlıklar için daha doğru fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Dijital varlıklarınızı staking ya da çevrim içi ödemeler gibi diğer hizmetler için kullanabilirsiniz.
  • Daha az işlem çiftine sahip olan diğer ticaret türlerinin aksine çok sayıda dijital varlık ile alım satım yapabilirsiniz.

Spot piyasalarda kripto para birimi satın aldığınızda fiat para biriminizi hemen takas edip karşılık gelen sayıda coin ya da token sahibi oluyorsunuz. Devlet tarafından piyasaya sürülen fiat para birimi, günümüzde dijital ortamda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kripto Para Spot Piyasa Nedir? Spot Alım Satım Nasıl Yapılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)