Blockchain HaberleriCoin RehberiDikkat Çekenler

Kripto Para Terimleri ve Anlamları – Kripto Para Sözlüğü

Tam 2009 yılında başlayan kripto para macerası insanlara birçok farklı seçenekler sundu ve insanların kimi zaman zengin olmasını, kimi zaman ise kripto paralardan daha fazla para kazanmasını sağladı. Kısa bir süreç içerisinde insanlar daha fazla kazanma hevesi ile hareket ettiler ve kripto paraları kısa süre içerisinde ödeme aracı olarak ve yatırım aracı olarak kripto paraları geldiğimiz bu noktada tanımaya başladılar. Milyonlarca farklı insanın yatırım yaptığı, ödeme kabul etmeye başladığı kripto para piyasası ile ilgili olarak ise merak edilen onlarca farklı kelime ve söz mevcut iken, bu sözler ve kelimelerin anlamlarını ”kripto para sözlüğü” adı altında paylaşan farklı bir kaynak bulmak maalesef imkansız.

Yeni sektöre girmiş olan ve sektörde yeni olmamasına rağmen bazı kelimelerin anlamlarını hala bilmeyen kişiler için hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde, hem kripto para terimleri, hem kripto paraların kısa tanımlarını öğrenmiş olacaksınız. Baştan başlamak gerekirse, kripto paralar hakkında yazılacak, konuşulacak veya çizilecek o kadar fazla şey var ki, bunları sayfalar dolu anlatmak, binlerce saat konuşmak bile her şeyi öğrenmek konusunda yetersiz kalır. İnsanların sürekli kripto paralar hakkında sorular sorması ve sordukları bu sorulara yanıt alamadıkları zaman sektörde bu konu ile ilgilenen insan olmadığını düşünmesi son derece doğal olsa bile maalesef ki aslında sektörde birçok insan kripto paralar ile ilgili kullanılan kelimelerin anlamlarını bilmiyor.

ABD’de yapılan son araştırmalar dahi insanların ”Bitcoin” kelimesinin anlamı kendilerine sorulduğu zaman büyük bir kısmının anlamını bilmediği ve ”o da ne?” diyerek yanıt verdiklerini gösteriyor. Tamda bu nedenle insanların kripto para terimleri hakkında bilgi sahibi olması ve kripto para sektöründe kullanılan coinler hakkında bilgi sahibi olması son derece önemli.

Sıfırdan başlamak veya biraz bilerek başlamak ne kadar zor ise, insanların bu konuda bilgi sahibi olması için nasıl ki bir insan İngilizce öğrenirken ilk etapta kelimelerin anlamlarını, sonra kelimelerin sesli okunuşlarını algılamak ve bilmek istiyorlar ise bir o kadar zorlayıcı ve bir o kadar zevkli geçecek zamanlar harcaması gerekiyor.

Kripto paralar ve kısaltmalarını tanıyalım

Kripto paralar konusunda tam bilgi sahibi olmak için bilinmesi gereken ilk konunun mutlaka kripto paraların isimleri ve kısaltmaları yönünde olduğunu bilmek gerekiyor. Eğer bir kişi kripto paraların kısaltmasını bilmiyor ve o kripto para (coin) hakkında bilgi sahibi değil ise gelecekte veya hemen şimdi yapacak olduğu yatırımlarda pek fazla bilgi sahibi olmadığı, hatta hiç bilgi sahibi olmadığı için yatırımından değer kazanması son derece zor olacaktır. Çünkü, kripto para sektörüne giriş yapmadan önce atılması gereken adımların önceliği kripto paraları tanımak ve hangi coin ne kadar başarılı, hangi coin alınmalı? Soruları kadar önemli olan isimleri ve kısaltmalarının bilinmesi gerektiği yönünde olacaktır.

Siz eğer ”ben sadece yatırım yapacağım, o kadar fazla bilgi sahibi olamam” diye düşünür iseniz bu durumda kaybetmeye şimdiden hazır olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ile ilgili olarak ise kripto paraların hakkında bilgi sahibi olmadan yatırımlardan para kazanmanın ve bunu kısa ve orta vadede yapmanın neredeyse tamamen imkansız olduğu yönündedir.

Kripto Para nedir, neye denir?

Kripto para tanımı bu sektörde fazlası ile kullanılan bir terim olmakla birlikte, yatırımcılar tarafından oldukça ilgi gören ve sık sık kullanıkları ”crypto money” İngilizce kelimesinin Türkçe’ye çevrilmiş olan halidir. Coin demek yerine ”kripto para” ifadesini kullanan Türk vatandaşlarının bu kelimeyi özellikle kullanmalarının bir nedeni yoktur. Çünkü bu kelimeden daha farklı kullanılacak bir kelime olmadığından dolayı yatırımcıların ”kripto para” kelimesini kullanması son derece doğal ve son derece kullanılması gereken bir kelimedir.

Bu terimi biraz daha açmak gerekirse, resmi olarak TDK sözlüklerinde geçmiyor olmasına rağmen kripto para kelimesi ”Bitcoin, Ethereum, XRP…” ve tüm kripto paraları içerisine almış olan kelimelerin bütünleştiği kelimedir. Eğer bir kişi size ”şu kripto para şöyle” diyor ise farklı bir anlama gelmediği gibi coin yerine kullanılmış olan bir ifadedir.

Blockchain (zincir teknolojisi) nedir?

Blockchain veya diğer adı ile zincir teknolojisi ucu açık olan ve yabancı ülkelerde ”yeni nesil internet” olarak tanımlanan bir teknolojinin adıdır. Bitcoin’in Blockchain teknolojisinden esinlenerek üretildiği ve üretim sınırı olan Bitcoin’in 21 milyon üretim sınırı var iken zincir teknolojisinin ise neredeyse sınırsız bir kapasitesi olduğuna inanılmaktadır. Adını nereden ve nasıl aldığı konusunda daha önce binlerce farklı tartışma ortaya atılmış ancak hiçbir iddia ve tartışma netlik kazanamadığı ve kesinlik sunamadığı için bir şekilde son bulmuştur.

İngiltere, Türkiye, ABD ve Güney Kore ile Japonya tarafından devlet dairelerinde denenmeye başlanan Blockchain teknolojisinin ne olduğu ve nasıl yenilikleri ortaya koyabilecek olduğu konusunda İngiliz hükümeti kamuya açık belgeleri bu yeni teknoloji ile test etmeye başlamış, sıkıştırma ve daha az güç gerektirmesinden dolayı verileri depolamak, kayıt altında tutmak için halka açık olan veriler ile bu sistemi denemeye başladıklarını resmi bir duyuru ile ilan etmiştir.

Blockchain

Merkezi bir otorite tarafından değil, bireysel yönetici tarafından kontrol edilen ve dışarıdan müdahale edilmesinin (sistemin kendisi için) neredeyse imkansız olduğu Blockchain, her bir blok için ayrı bir şifreleme teknolojisi taşır ve sert şifrelemeler ile diğer bloklara son derece bağlı olduğundan dolayı dışarıdan müdahaleyi imkansız kılmaktadır.

Henüz çok yeni teknoloji olması ve hakkında hükümetler tarafından ve diğer yönetim üyeleri tarafından bilgi bulunmadığından, bankaların yakından ilgilendiği bu teknolojinin gelişmesi ve insanlara daha iyi seçenekler sunması için önünde nasıl engeller olduğu sürekli yeni çalışmalar ile araştırılmaktadır. Dünyada zincir teknolojisine en fazla ilgi gösteren şirketler ve bankalar arasında İngiliz ve Amerikan şirket/bankaların olduğu bilinmektedir. Çin’de ise belirli devlet dairelerinin aşırı yüksek sunucu gücünü kullamak yerine zincir teknolojisinin kullanılmasına yönelik bugüne kadar birkaç farklı deneme adımı atılmış ve bu adımlar henüz sonuç vermese bile tek bir ağ üzerinden zincir teknolojisinin gücü kullanılarak verilerin güvenilir, hızlı ve sunuculara ek yük bindirmeyecek şekilde saklanması için çok çeşitli denemeler başlamıştır.

HODL nedir?

HODL kelimesi İngilizce’de ”tutmak, ısrar” yakın anlamına sahip olan bir kelimedir. Kripto paralar 2013 yılında değer kaybetmeye başladığında yabancı bir internet sitesi forumunda bir yatırımcı tarafından ”ne olursa olsun elimdeki kripto paraları asla satmayacağım. Elimde olan kripto paralar bir gün er yada geç kendisine tekrar çok büyük oranda değer katacak. HODL!” benzeri ifadeler kullanmasının ardından kripto para sektöründe bu kelime son derece anlam kazanmış olup, yatırımcılar tarafından ne zaman bir düşüş olsa Türkiye’de çok fazla olmasa bile kullanılmaktadır. En fazla kullanıldığı ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada olsada dünyada artık standart hale gelmiş sektörel kelimelerden bir tanesi olarak anılmaktadır.

İnsanların ”HOLD” yerine ”HODL” ifadesini kullanması bir nevi ”bu şeyi elimde tutacağım” anlamının ”Bitcoin’i zarar etsem bile satmayacağım, elimde tutacağım.” anlamına gelmektedir. Kelimenin neden dolayı yanlış yazıldığı veya bilerek mi bu şekilde yazıldığı yatırımcı tarafından açıklanmazken, yatırımcının bu şekilde tahminen yanlış ifade kullanması son derece sektörde kendisine geniş bir yer bulmuştur.

Kripto Para Madenciliği nedir?

Günümüzün en fazla tartışma konusu olan ve insanlar tarafından sık sık aranan sorulardan birisi de ”kripto para madenciliği nedir?” sorusu yönünde olmaktadır. Bu sorunun yanıtını vermek oldukça fazla kapsamlı olmasına rağmen, kripto para madenciliği insanlar için bir gelir kaynağı olmuş bir araçtır. Sıradan madenciliğe oranla kripto para madenciliği son derece daha kolay olan ve bir o kadar daha yüksek oranlarda kazanç getiren ancak ilk etapta büyük oranlara varan maddi güç harcanması gereken teknik bir konudur. Sıradan insanların bile kripto para madenciliği yapmaya başladığı 2018 yılında artık bu işi yaparak zengin olan insan sayısı bir o kadar fazladır. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Diye düşünen insan sayısı da bir o kadar fazladır.

Bu iş için teknik tanım daha çok bilmeyen kişiler tarafından ”Bitcoin madenciliği nedir?” sorusu ile son bulur. Tüm kripto paralar için altcoinler buna dahil olarak, genel adı kripto pra madenciliğidir. Bitcoin alabilmek için birileri bu coini üretmesi gerekir ve bunu üreten kişilerin adına da kripto para madencisi veya kripto para madenciliği yapan kişi denir. Bitcoin üretimi yapan bir madenci sadece belirli cihazları kullanarak evinden bir ay içerisinde binlerce Amerikan Doları para kazanabilir ve bunu kazanırken çok fazla zaman ayırmasına gerek olmamaktadır.

Basit tanımı ile madencilik yapmak için belirli özel üretim cihazlarına erişim imkanı olmasa bile ekran kartı, işlemci ve anakart ile enerji kullanımı sayesinde hemen madencilik yapılmaya başlanabilir. Özel ve ücretli yazılımlar aracılığı ile üretim yapılacak olan cihazın sistem tarafından yönlendirilmesi ve ne kadar kazanç sahibi olabileceğinizi gösteren yazılımların tercih edilmesi burada en önemli olan konudur.

Kripto para madenciliğinin getirileri neler?

 • Kısa süre içerisinde çok iyi para kazanabilirsiniz.
 • Sadece belirli cihazları satın aldıktan sonra tamamen otomatik olarak üretim aşamasına geçebilir ve kripto para madenciliği yapmaya başlayarak anında para kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Hava şartları ne olursa olsun, moraliniz nasıl olursa olsun sizin cihaza dokunmanıza bile gerek kalmadan cihaz uzun süre kendisini çalıştırabilir ve uzunca bir süre siz hiç ilgi göstermeseniz bile sizin gelir hanenize para yazmaya devam eder.
 • Ne kadar fazla yatırım yapar ve ne kadar iyi cihaz ve madencilik yazılımlarına sahip olursanız bir o kadar daha fazla kazı yapabilir ve bir o kadar fazla kripto para cinsinden ABD Doları olarak kendinize gelir kazandırır hale gelebilirsiniz.
 • Uzun saatler boyunca takip gerektirmez.
 • Cihazların fiyatları seçim türüne göre kısa süre içerisinde kendisini amorti edebilecek şekilde tasarlandığından aldığınız cihazlar kendi ücretini kısa süre içerisinde çıkarıp size tamamen bedavaya yakın oranda gelir kazandırmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Kripto para madenciliği olumsuzlukları neler?

 • Eğer ki gerekli takibi yapmaz iseniz bu sefer cihaz aşırı fazla üretimsel sorunlar yaşayabilir ve kendi kendine boş yere size gelir kaybettirecek şekilde çalışabilir.
 • Gittikçe daha zor hale gelen kazı-madencilik çıkarma işlemleri dolayısı ile yüksek giderler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genellikle bu giderler enerji alanında olmakla birlikte eğer ki cihaza iyi bakım yapmaz ve gerekli olan soğutma fanlarına sahip olmazsanız cihazın yanma riski veya donanımsal hatalar verme riski bulunmaktadır. Donanımsal hatalar kimi zaman yazılımsal hatalar ile başlayabilir ve uzunca bir süre size üretim yapmanıza engel olarak büyük oranlarda para kaybetmenize sebep olabilir.
 • Cihaz ne kadar küçük olursa olsun bir soğutma tekniğine ihtiyaç duyarsınız. Bunun nedeni ise madencilik sırasında tüm donanım parçalarının aşırı performans ile çalışması ve tüm gücünü madencilik kazı işlemlerine harcadığı sırada ciddi enerji tüketimi dolayısı ile ortaya çıkmakta olan yüksek ısının giderilmesi yönünde olmaktadır. Fan kullanımı dolayısı ile yüksek enerji bedelleri ödeyebilir veya cihazın oda ortamını cam ve kapıları açarak serin tutulması için çaba harcamanız gerekebilir.
 • Kimi zaman çok düşük oranlarda gelir kazanma hatta kaybetme şansı olabilir.

Bitcoin ve Ethereum madenciliği arasında ne fark var?

Her iki kripto para birimi için ayrı ayrı özel olarak madencilik yapılması gerekir. Normal ev tipi üretim yapmak isteyen kişiler daha çok Bitcoin madenciliğini tercih etmektedir ve daha kolay olduğuna inanarak BTC madenciliği yapmaktadırlar. Bunun sebebi ile ilgili olarak ise yapılan araştırma olmasa bile bireysel madencilerin yorumları daha güvenilir olması ve bunun için hazırlanmış olan sistemlerin çok daha fazla satışta olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

İkisi arasında isim farkı ve madencilik için yapılacak kazı işleminde Bitcoin veya Ethereum (hangisi tercih edilecek ise) çıkarılmasından dolayı farklı isimler ile tabir ediliyor olmalarıdır.

Kripto Para Borsası nedir?

Kripto para borsası olarak ifade edilen ve olmazsa olmazlar arasında bulunan ”borsalar” insanların kripto para satın alabilmesi için açılmış olan borsa tipleridir. Sıradan İstanbul Borsası (Borsa İstanbul)  nasıl ki bir borsa ise ve hisse alımları yapılıyor ise kripto para borsaları buna benzerdir. Fark ise kurumsal olmalarına rağmen sadece kripto para satışlarının yapılıyor olması ve İstanbul Borsası kadar bilinmemesidir.

Binance

Bir gün Bitcoin, Ethereum, XRP veya farklı altcoin almak isterseniz mutlaka bir kripto para borsasına üye olmalı ve hemen ardından üye olduktan sonra gerekli işlemleri yaparak kripto para alımı adımına geçmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu borsalar sadece kripto para alımına yarayan borsalar olmakta ve insanlara kripto para satışı yapmaktadırlar. Eğer bütçeniz varsa ve yasal olarak bir engeliniz yoksa siz veya bir yakınınız belirli yasal prosedürleri geçerek kripto para borsası açabilirsiniz. Ancak Borsa İstanbul gibi bir borsanın sahibi olmak ise neredeyse imkansızdır.

Kripto para borsalarının güvenilir olması, son teknolojiler ile donatılmış ve teknik/hizmet desteğinin çok iyi ve sürekli olması en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Eğer ki güvenilir olmayan ve teknolojik gelişmeleri takip etmeyen borsalardan bir tanesinden kripto para alımı yaparsanız veya yaptıysanız o dakika büyük hata yapmışsınız demektir. Hemen harekete geçerek farklı ve güvenilir kripto para borsalarından birisine yatırımınızı geç olmadan aktarmakta hayat kurtarıcı olacaktır.

Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileridir*?

 • Binance.com
 • Coinbase.com
 • Bittrex.com
 • Etoro.com
 • Bitmex.com
 • Coincheck.com
 • Bitfinex.com
 • Bitpanda.com
 • Localbitcoins.com
 • Kraken.com
 • Coinexchange.io
 • Luno.com
 • Changelly.com
 • Yobit.net
 • Cex.io
 • GDAX.com
 • Gemini.com
 • Coinmama.com
 • CoinATMradar.com
 • Bitstamp.net
 • Etherdelta.com
 • 72Option.com
 • Poloniex.com
 • HitBTC.com
 • Bisq.io
 • Paxful.com
 • Shapeshift.io

Google Authenticator nedir?

Kripto para borsalarına açılış yapar yapmaz karşınıza çıkacak önemli bir uyarı mesajı arasında birinci sırada SMS ve Google Authenticator doğrulaması seçeneği sunulacaktır. Tamamen Google (Alphabet. Inc) tarafından geliştirilmiş olan ve dünyanın en iyi dijital güvenlik yöntemi olarak bilinen Google Authenticator yazılımının adıdır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  LocalBitcoins, Açıklama Yapmadan Binlerce Kullanıcısının Hesabını Askıya Aldı

Adını Google’dan almakta olup tamamen size özel verilen 6 haneli sayısal kod bilgisinin elektronik olarak internet ortamında güvenilir sunucularda eşleşmesi ve bu kod olmadan eğer ki aktif ise kripto para borsası hesabınıza asla kimse tarafından (siz bile) giriş yapılamayacak şekilde korunan teknolojidir. Bu teknolojinin amacı güvenlik için olmasına rağmen sadece güvenlik amacı ile kullanılmamaktadır.

Google Authenticator kullanımı için Android veya iOS cep telefonunuza marketten yükleyecek olduğunuz ”Google Authenticator” uygulamasının hemen ardından bu teknolojiyi destekleyen sistemler ile 2 dakikanızı alacak şekilde kurulum yapmanız yeterli olacaktır. Güvenliğiniz ve olası bir cep telefonu değişimi sonrasında problem yaşamamak için uygulama kurulumu sırasında size verilecek olan ”manual kod” kısmındaki kodu mutlaka güvenilir bir yere not almanız ve bu kodu asla başkaları ile paylaşmamanızı öneririz.

Bitcoin alım ve gönderimi nedir?

Önemli konu başlıkları arasında belki ilk sırada olması gereken başlıklardan bir tanesi ”Bitcoin alım ve gönderimi” konusudur. Bir kişiye Bitcoin göndermek ne kadar sürer? Sorusunun yanıtı genellikle ortalama olarak 10 ila 20 dakika arasındadır. Çoğu zaman bu süreyi geçmiyor olmasına rağmen bazı etkenler dolayısı ile bu süre bazen 30 dakikayı bulabilir ve kazıcılar tarafından işlemlerin onaylanması ortalama süreye göre değişse bile 30 dakikayı geçtiği pek görülmemiştir. Eğer ki borsa bazlı bir problem yok ise ve sorun görülmüyor ise yatırımcılar tarafından başka bir yatırımcının kripto para cüzdan numarasına istediğiniz oranda kripto para gönderebilirsiniz. (bu borsadaki günlük ve aylık gönderim limitinize göre değişebilir*)

Bitcoin gönderimi işlemi ise aynı işlemin tam tersi olanıdır. Bir kişiye Bitcoin göndermek için cüzdan numarasına ihtiyacınız vardır ve bu cüzdan numarası farklı hane ve sayılardan oluşmaktadır. Bu sayıların girilmesi ve gönderilecek tutarın limitler dahilinde girilmesinden sonra borsa komisyon oranına gönderim yapabilirsiniz.

İşlem ücretleri nedir?

Bir kişi farklı kişiye kripto para göndermek istediği zaman karşı tarafa yapacak para gönderim işlemi sırasında EFT ve Havale işlemlerine benzer bir işlem ücreti karşısına çıkar. Bu işlem ücretinin tamamına yakını kripto para borsası tarafından komisyon olarak alınır ve genellikle işlem ücretleri son derece düşüktür. Bu oranların belirlenmesi için mevcut kripto para borsanızın sizden ne kadar para aldığına bakmalı ve komisyon oranlarını öğrenmeniz gerekir.

Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bitcoin’lerinizi günlük olarak aktif olarak kullanan, mağazalardaki hizmet ve ürünler için ödeme ya da yüz yüze ticaret yapanlar için, bir mobil Bitcoin cüzdanı son derece önemli bir araçtır. Akıllı telefonunuzda bir uygulama olarak çalışan bu cüzdanlar çok az yer kaplar ve son derece güvenilir olmaktadır, özel BTC anahtarlarınızı depolar ve doğrudan telefonunuzdan karşı ödeme yapılacak tarafın telefonuna (cüzdanına) ödeme yapmanızı sağlar. Dahası, bazı uygulamalar kullanıcıların akıllı telefonlarının yakın alan iletişim özelliğini (NFC) kullanabilmelerini sağlar, bu da herhangi bir bilgi vermeden, telefonlarını okuyucuya göstererek ödeme yapabilecek oldukları anlamına gelmektedir.

Herhangi bir Bitcoin istemcisi, sürekli büyüyen ve birkaç gigabaytlık depolama alanı gerektiren Blockchain defterine erişim gerektirir. Bu nedenle, mobil cüzdanlar basitleştirilmiş ödeme doğrulama (SPV) teknolojisinden yararlanır. Sadece doğru bilgi sahibi olduklarından emin olmak için Bitcoin ağındaki güvenilir düğümlere (sistem-teknolojiler) güvenerek Blockchain’in çok küçük alt kümeleriyle ortak çalışırlar.

Bitcoin depolama için mobil uygulamalar (cüzdanlar)çok iyi ve siz hareket halindeyken, mobil cüzdanlar hacker saldırılarına çok fazla eğilimli haldedirler. Bu kimi zaman ortak bir Wifi ağ bağlantısı sırasında, kimi zaman başkasının sizin cep telefonunuzu şifresini kırması veya cep telefonunuzun çalınması durumunda cüzdanınızın güvenilir olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, eğer birisi sadece belirli işlemler yaparak mobil cihazınıza erişim kazanırsa, cüzdanınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar için çok çeşitli Bitcoin cüzdan uygulamaları bulunmakta olsa bile, Apple (iOS) cihazlar için Şubat 2014’te AppStore’dan Bitcoin cüzdanları yasaklanmış olup,, birkaç ay sonra karar tam tersine çevrilmiştir.

Masaüstü BTC cüzdanı nedir?

Masaüstü cüzdanlar bilgisayarınıza indirilerek yüklenen, özel anahtarlarınızı bilgisayarınızın sabit sürücüsünde saklayan cüzdan uygulamalarıdır. Tanımlayacak ve detaylandıracak olursak, çevrimiçi ve mobil cüzdanlardan çok daha fazla güvenlidir, çünkü verilerin erişimi için üçüncü taraflara güvenmezler ve bu cüzdanları çalmak çok daha zordur. Masaüstü cüzdanlar tıpkı Web cüzdanlar gibi internete bağlıdırlar, bu da onları doğal olarak güvensiz yapmaktadır. Ancak, masaüstü cüzdanları, bilgisayarlarından küçük miktarda Bitcoin ticareti yapmak isteyenler için son derece harika bir çözümdür.

Farklı ihtiyaçlara hitap eden çeşitli masaüstü cüzdan seçenekleri var. Bazıları güvenliğe, bazıları anonimlik ve benzeri konulara odaklanır. Bazıları ise tamamen güvensiz olup ”hayalet” olarak tanımlanan ve cüzdan verilerini çalmak, sizi ele geçirmek için kullanılan uygulamalardır.

Hardware (Donanım) BTC Cüzdanı nedir?

Bir donanım BTC cüzdanı, kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir donanım aygıtında depolayan benzersiz bir Bitcoin cüzdan türüdür. Herhangi bir miktarda Bitcoin depolamanın en güvenli yolu olarak tanınmaktadır ve en güvenilir BTC depolama aracı türüdür. Bugüne kadar hiçbir bireyin donanım (hardware) cüzdanından kripto para çaldırdığı bilinmemekte olup, bununla ilgili iddia dahi ortaya atılmamıştır. Bir noktada yazılıma alınması gereken kağıt cüzdanların aksine, donanım cüzdanları güvenli ve etkileşimli olarak kullanılabilir. Ayrıca, bilgisayar virüslerine karşı güvenlidirler, depolanan fonlar düz metin olarak cihazdan aktarılamaz ve çoğu durumda yazılımları açık kaynaklı olup kodlama biçimleri farklı olduğundan virüs veya spam yazılımlar tarafından sistemlerine erişilmesi mümkün olmamaktadır.

Bazı donanım cüzdanları, önemli cüzdan ayrıntılarını doğrulamak ve görüntülemek için kullanılabilecekleri için başka bir güvenlik katmanı ekleyen ekranlara bile sahiptir (bu sadece bazı pahalı donanım cüzdanları için geçerlidir). Örneğin, bir kurtarma ifadesi oluşturmak ve yapmak istediğiniz ödemenin tutarını ve adresini doğrulamak için bir ekran kullanılabilir. Bu nedenle, güvenilir ve yetkin bir üretici tarafından iyi bir üne sahip otantik bir cihaza yatırım yaptığınız sürece, kripto para yatırımlarınız son derece güvende olacaktır.

Kağıt Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bir kağıt cüzdan temel olarak Bitcoin için özel bir anahtar olarak kullanılabilecek bir genel adres içeren belgedir. Bu kağıt cüzdanlar genellikle bir QR kod biçiminde yazdırılır, böylece bunları hızlı bir şekilde tarayabilir ve bir işlem yapmak için QR kod taraması yaparak bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz. Kullanıcıların tamamen rastgele bir Bitcoin adresi ve kendisine özel bir anahtar oluşturmasına olanak veren BitAddress veya Bitcoinpaperwallet gibi hizmetler kullanılarak bir kağıt cüzdan oluşturabilirsiniz . Oluşturulan belge daha sonra kurcalamaya dayanıklı bir tasarım veya hatta holografik güvenlik etiketleri ile sunulmaktadır ve son derece kolay kullanıma sahiptirler.

Bir kağıt BTC cüzdanının ilk avantajı, anahtarların dijital olarak herhangi bir yerde saklanmamasıdır, bu da hacker saldırılarına, kullanıcının tuş kayıtlarının tutulmamasına ve temel olarak dijital hırsızlığın her türünü kaydedebilen kötü amaçlı (virüs) yazılımlara karşı tamamen güvenli olmasından dolayıdır. Bununla birlikte, bir cüzdan oluştururken bazı önlemlerin alınması son derece önemli ve gereklidir. Açıkçası, bir kağıt cüzdanı oluşturmadan önce, hiç kimsenin bunu izlemediğinden emin olmanız gerekir.

Faaliyetlerinizi izleyen casus yazılımların riskini ortadan kaldırmak için, USB flash sürücüden veya DVD’den çalışan Ubuntu-Linux gibi temiz bir işletim sistemi kullanılması önerilir. (bunu sanal makineler programları aracılığı ile yapmak yeterli olur. Eğer ki sanal makine kurulumu yapılabilecek cihaza sahipseniz hiç bilgisayarınızın yazılımını bozmadan ve diğer ayarlarını kurcalamadan direkt olarak anında bu kurulumu yapabilir ve çok güvenilir olarak kağıt cüzdan sahibi olabilirsiniz) Ayrıca, kağıt cüzdanı oluşturduktan hemen sonra, web sitesi kodu çevrimdışı olarak çalışabilmeli ve bu sayede gerçekten anahtarları oluşturmadan önce İnternet bağlantısını kesmeniz mümkün olacaktır. Son olarak, bir ağa bağlı olmayan bir dijital çevrimdışı yazıcı kullanın.

Ayrıca, bir parça kağıda değerli özel bilgiler yazdırdığınızı anlamak önemlidir. Yani, bu kağıt parçasını korumak için belirli önlemler almanız gerekiyor. Örneğin, sudan, nemden, pas ve kir ile birlikte genel yıpranma ve yazıların silinmesinden korumak için su ve hava geçirmez plastik kaplama içinde tutulması tavsiye edilir. Bazı insanlar kağıt cüzdanlarını İngiltere ve ABD’de kimlik kaplamsı ile kaplatmaktadırlar (yansıma yapmayan kaplama).

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin’i 2008 yılı sonlarına doğru tamamen hayata geçirmek için yeni teknolojilerin denemesini yapan ve adımını atan bu kişi kadın veya erkek olup olmadığı bilinmiyor. Satoshi Nakamoto adının nereden geldiği konusunda bugüne kadar çeşitli bazı iddialar ortaya atılmış olmasına rağmen bu iddialar konusunda hiçbir doğruluk payı olmadığı ve bu kişinin nerede yaşadığı konusu bilinmemektedir.

Satoshi Nakamoto, 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’in babası (kurucusu) olarak tanınmakta olup yatırımcılar için son derece önemli bir isimdir. Kimi zaman Bitcoin’in kurucusu olduğu iddia edilen bazı kişiler olsa bile bu kişi veya kişiler kendilerinin kurucu olmadığını bizzat veya dolaylı yoldan açıklamışlardır. İddialar daha çok bu türden isimlerin Japonya’da kullanılıyor olmasından dolayı bu kişinin Japonya’da olduğu ve yaşının oldukça yaşlı veya orta yaşlıdan ziyade genç olduğunu, bazı korkuları olması ve bazı endişeler dolayısı ile kendisini açık etmediği yönündedir. Kimileri Satoshi Nakamoto’nun Japonya’da doğmuş bir kişi olduğunu ancak asıl yaşadığı ülkenin şimdi ABD olduğunu ve zengin bir insan olduğunu iddia etmektedir.

Bu kişi Bitcoin’in ve kripto paraların kurucu babası olmasından dolayı tüm devletler tarafından büyük öneme sahiptir ve dünyada en fazla gizli kalan isimler arasında ilk sıralardadır. ABD’nin en ünlü istihbarat kurumları olan CIA ve FBI tarafından kim olduğunun bilindiği iddiaları sonrasında bu kurumlara sorulan sorular sonrasında dolaylı olarak yanıt verilsede dünyada sadece CIA ve FBI tarafından Satoshi Nakamoto isminin kim olduğu ve yakın çevresine dahi kendi ismini açıklamadığı çeşitli kişilerce ve yabancı ajanlık şirketlerince iddia edilmiştir.

Altcoin nedir?

Altcoin kripto para sektörü için son derece önemli olan bir terimdir. Anlamı Bitcoin dışında kalan tüm kripto paraların bütünlüğünü göstermektedir ve insanlar Ethereum, Ripple veya farklı bir altcoini ifade etmek istediklerinde hemen altcoin ifadesini kullanabilirler. 1. en büyük kripto para olan Bitcoin olduğu için Bitcoin altcoin değildir.

Altcoinler güvenilir olmakla birlikte tercihe göre BTC’ye oranla daha fazla kazançlı bile olabilirler. Bunun için yapılması gereken sadece iyi bir takip, iyi yatırım yapmak ve gelecek olan altcoinlerden bir tanesine yatırım yapmak gerekir. Az miktarlarda yatırımlardan çok büyük oranlarda kazanç sahibi olmak mümkün olmasa bile yatırımcılar istedikleri zaman birazda şanslarının yaver gitmesi sonucunda çok iyi oranlara varan kazanç sahibi olabilirler.

Piyasa Hacmi nedir?

Kripto para piyasası hacmi nedir? Bu sorunun yanıtı belki en fazla aranan sorular arasındadır. Türkiye’de kripto para yatırımcıları dahi bazı kelimelerin anlamlarını bilmedikleri halde ağızlarına iyi geldiği için ve bir alışkanlık olduğu için bu tür ifadeleri gerek sözlü, gerek ise yazılı olarak kullanırlar. Neredeyse her analizde ve ”Bitcoin’in geleceği” benzeri haberlerinde bu kelime fazlası ile karşımıza çıkar. ”Bitcoin piyasa hacminde gerileme oldu, piyasa hacmi verileri sonucu kötü görünüyor, piyasa hacmi verilerinde olağanüstü düşüş ve artışlar var” ifadelerinin kullanılması tüm kripto paraların toplam değerinin ne kadar olduğudur.

Bunu en iyi örnekle, kripto paraların toplam yatırımcılar tarafından ne kadar yatırım yapıldığı ve güncel değerinin toplamının sonucunda ne kadarlık değere sahip olduğudur. Bugüne kadar tarihi olarak piyasa hacmi 600 milyar dolar ila 699 milyar dolar arasında rekorlar kırmış olup, en düşük seviyesi ise 100 dolar ile ilk çıkış zamanı olduğu tahmin edilmektedir.

Piyasa hacmi oranının artması için tek kişinin yatırım yapması veya binlerce insanın yatırım yapmasından daha önemli olan sebep kripto paraların fiyatı ile ilgili olmaktadır. Eğer kripto paralardan fiyat düşüşü var ise yatırımcılar hemen yatırımlarını geri çekerler ve düşen fiyat ile birlikte bu ikili tüm piyasa hacminde ve ilgili coin piyasa hacminde düşüşlere sebep olur.

Her coin için farklı piyasa hacmi olsa bile önemli olan bireysel yatırımcılar için toplam kripto para piyasası hacminin ne kadar olduğudur. Eğer yüksek hacim mevcut ise o zaman kripto paraların fiyatı yüksektir ve bununla birlikte insanlar satış yerine alım yapmayı tercih ederler. Bunu bilmek için çeşitli internet sitelerinde anlık kripto para piyasası hacmi verileri paylaşılmakta olup sürekli bu hacim ile ilgili takip yapmak gereksizdir.

Bitcoin fiyatı neye göre belirleniyor?

Bitcoin ile ilgili belki en sık sorulan sorulardan birisi ”Bitcoin fiyatı neye göre ve nasıl belirleniyor? tamamen serbest piyasa arz e talep dengesine göre belirlenen kripto para fiyatları zaman zaman finans devleri tarafından altüst edilebiliyor olsa bile insanların taleplerine göre belirlenmektedir. Güven ve talep azalınca Bitcoin’i yerinde durdurmak ve büyük fiyat düşüşlerini engellemek asla mümkün olmazken, eğer ki yatırımcıların güveni olur ve daha fazla yatırımlar yapılmaya devam eder ise fiyat artışlarını görmek spekülatif bir adım atılmamış ise çok fazla olası beklenti yönünde olabilir.

Sadece Bitcoin için değil, tüm coinler için bu böyledir. Eğer bir coin için güven fazla ise ve daha fazla insan o coin için yatırım yapmak istiyor ise bu durumda ilgili coin çok daha yüksek piyasa hacmi ve fiyata sahip olmaya başlayacaktır. Durum tam tersi ise düşüşlerin olması kaçınılmaz olan bir sondur.

Zaman zaman fiyatlarda aşırı dalgalanmalar görülmesi ve tarihi rekorların görülmesi gerek bireysel yatırımcı, gerek kurumsal yatırımcılar tarafından ”ne oluyor?” şeklinde algılanabilir. Bunun nedeni yatırımcıların piyasa durumu ve piyasanın gidişatı hakkında gerekli olan bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer Bitcoin fiyatında ani artışlar oluyor ise toplu alım ve güven artışına işarettir. Bu bazen tam tersi olabilecek olduğu gibi, büyük finans spekülatörlerinin attığı adımlar sonucunda ani düşüş, artış ve rekor seviyelerden hemen geri dönüşler olması son derece doğal ve beklenebilecek olan sonuçlar olmaktadır.

Kimi zaman ise kripto para fiyatları bazen günlerde 100 doların daha altında değişimler görebilir ve stabil kalabilir. Bu durumun nedeni ise yatırımcıların hareketsizliği ve piyasanın durgunluğu şeklinde yorumlanabilir. Çoğu zaman ortamın beklenti içerisinde iken ve fiyatların değişmeyecek olduğuna dair beklentiler var iken bu durum gerçek olabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Blockstack'a 12,65 milyon dolar yatırım

Kripto paralar ve hakkında bilgiler tamamen özel olarak hazırlanmıştır. Kısa bilgiler ilgili coin hakkında tam gerçeği yansıtmıyor olabilir. Kısaltmalar çok fazla benzerlik gösteriyor olabilir lütfen dikkatli olunuz. Kripto paralar ile ilgili bilgiler çeşitli kaynaklardan alınmış ve üretilmiştir*.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC) olarak kısaltmaya sahip olan tarihin en değerli ve asıl çıkış yapan coini olarak bilinmektedir. 2009 yılında ortaya çıkan ve hakkında kimin ürettiği bilinmeyen Bitcoin ile ilgili olarak bugüne kadar en fazla kazanç getiren kripto para olduğu, insanların %50’sinden daha fazlasının (sektör içerisinde olan ve yatırım sahibi insanlar) ilk tercihinin Bitcoin yatırımı yaparak adım attıkları bilinmektedir. Bunun nedeni olarak ise en güvenilir kripto para olarak Bitcoin (BTC) görülmesinden ve en fazla kazandırmış olan coin olmasından dolayı bu şekilde olduğuna inanç vardır.

Ethereum (ETH)

2. en büyük kripto para birimi (coin) olan Ethereum ise kısaltma olarak (ETH) olarak anılmaktadır ve tarihte en fazla ilgi gören 2. kripto para birimidir. Vitalik Buterin isimli Rus asıllı kişi tarafından üretilmiş olan ve birkaç yıldır en fazla değere sahip kripto para sırasını korumayı başaran bu coin ile ilgili Buterin, Bitcoin ile yarışabilecek güce sahip olduğunu açıklamıştır. ETH’nin güçlü olmasının bir diğer nedeni arasında insanlara güven veren açıklamaları ve Buterin’in kendisini sık sık medya önünde açık bir şekilde ifade ediyor olmasından kaynaklandığı bilinmektedir.

Ripple (XRP)

3. en büyük kripto para olarak bilinen Ripple ise özel olarak Ripple firması tarafından üretilir ve asla madenciliğin dışarıdan yapılmasına izin verilmeyen nadir coinlerden bir tanesidir. Ripple şirketi tarafından üretimi ve satışı yapılan bu coin kısaltma olarak adından farklı bir şekilde (XRP) kısaltmasına sahiptir ve bundan dolayı bazı yatırımcılar tarafından adı sık sık karıştırılmaktadır. XRP’nin anlamı Ripple yerine geçerken, sıradan ilk 3 harf yerine bu şekilde bir tercihte bulunulmuş olması zaman zaman yatırımcıların tepkisini çekmiştir.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash veya BitcoinCash, Bitcoin topluluğu tarafından daha hızlı işlem yapılmasına, oylanmasına ve uygulanmasına yönelik bir bitcoin dönüşümüdür. Bitcoin Gold özel olarak üretimi yapılabilecek kripto paradır ve dünyanın en büyük 4. kripto parasıdır. Kısaltması ise BCH olarak ayarlanmıştır. Emin olmak için çok erken olmasına rağmen gelecekte Bitcoin Cash’in dünyanın en değerli kripto para birimi olacağına inanılmaktadır ve Bitcoin.com’um kurucusu ve kripto para dünyasının en çok ilgi gören isimlerinden birisi olan Roger Ver tarafından finanse edildiği bilinmektedir.

Litecoin (LTC)

Litecoin , Bitcoin’e teknik olarak benzer şekilde inşa edilmiştir; Ancak, kurucusu Charlie Lee, birkaç önemli farkla tasarladığu bu kripto para birimi sayesinde oldukça fazla tanınmışlık elde etmiş durumdadır. Bu farklılıklardan biri, 2.5 dakika içerisinde blok oluşturma yeteneği süresidir. Ayrıca üretilebilecek maximum LTC sayısı daha fazla hale getirilmiştir.

İşlem maliyetleri minimum seviyede ve bu coin, madencilik sürecinde güçten ziyade büyük miktarda yüksek hızlı RAM’i tercih eden scrypt isimli algoritmayı kullanmaktadır.

Litecoin, hızlı blok oluşturma nedeniyle yüksek hacimli işlemlerin üstesinden gelebilir, bu nedenle çifte onay gerektiren bir coin olan, Bitcoin’den daha hızlı işleyebilir.

Monero (XMR)

Monero, Nisan 2015’te kuruldu ve güvenlik ve anonimlik üzerine sıkı sıkıya odaklandı. Geliştiriciler Bitcoin kullanırken gizliliğin eksik olduğunu fark ettiler. Diğer kripto paralarla, işlemlerin anonim olduğu söylenir, ancak gerçek gizlilik asla ama asla mevcut değildir. Monero bu sorunu çözmek için yaratılmış olan kripto para birimidir.

XMR, bir işlem sırasında gönderici ve alıcı tarafları korumak için oluşturulmuştur. Gizli imzalar kullanması ve gönderimler sırasında bunu etkili bir şekilde başarıyor olması dolayısı ile kimileri için dünyanın en gizli kripto para birimidir.

Monero madencilerinin bugün zorluklar çekerek hareket ettikleri ama gelecekte yükselişler sayesinde bunun etkileri daha fazla görecek oldukları tahmin edilmektedir.

IOTA (MIOTA)

IOTA, makineler ve iletişim ağı arasında bağlantı ve ödemeler sağlamaya odaklanan bir kripto para birimi olarak ilgi çekicidir. IOTA 2015 yılında David Sønstebø tarafından kuruldu ve 2016 yılında testlere başladı.

Teknoloji geleneksel blockchain yerine yönlendirilmiş bir grafik kullanır. İlginç olan şey, yüksek işlem ücretlerine sahip olabilen Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, IOTA’nın işlemlerinin, işlem büyüklüğüne bakılmaksızın, ücretsiz olmasıdır. Onaylama süreleri çok hızlıdır ve sistem çok sayıda işlemi büyük bir hızla gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Blokajların çoğu madencileri işlemlerini doğrulamak için kullanır, ancak IOTA’nın özel bir madenciliği yoktur, blok yoktur – ve işlem ücreti yoktur. Monero için kimse işlem ücreti ödemiyor.

NEM (XEM)

NEM, Mart 2015’te oluşturuldu ve önem-kanıt algoritması dahil olmak üzere blockchain teknolojisine yeni özellikler getirdi. Ayrıca çoklu imza hesapları ve şifrelenmiş mesajlaşmayı da birebir olarak tanıttı.

Blockchain Japonya’da ve uluslararası finans kurumları ve özel kuruluşlar tarafından test ediliyor. 2016 yılında, Japonya’nın en büyük şifreleme alışverişlerinden birinin işletmecisi olan Japan Economic Teknik Büro, NEM ile ortaklık kurdu.

NEM yalnızca bir kripto para birimi değildir; para zincirleri, tedarik zincirleri, sahiplik kayıtları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli varlıklar için yönetim, blockchain çözümlerini daha hızlı bir şekilde dağıtmanın bir aracı olarak sunulmuştur ve çok çeşitli olarak kullanılabilmektedir.

Sadece bir kripto para biriminden daha fazlasını istiyorsanız, ancak aynı zamanda bir sonraki mobil uygulamayı oluşturmak veya blok altyapınızı mevcut altyapınıza taşımak için bir altyapıya ihtiyacınız varsa, NEM sizin için son derece iyi bir seçenektir.

DASH (DASH)

Eskiden Darkcoin ve Xcoin olarak bilinen Dash, diğer kripto paralardan daha fazla kullanıcı dostu olma hedefiyle bir açık kaynak eşler arası kripto para birimi olarak öne çıkmaktadır. Pek fazla tercih edilmiyor olmasına rağmen bireysel tercihlerde DASH oldukça fazla ilgi görmektedir.

Tüm kripto paralar ve kısaltmaları

Bitcoin Cash BCH
Bitcoin Gold BTG
BitConnect BCC
BitShares BTS
Bytecoin BCN
Dash DASH
Dogecoin DOGE
Ethereum ETH
Ethereum Classic ETC
Ardor ARDR
Ark ARK
Bitcoin BTC
Cardano ADA
Civic CVC
Decred DCR
EOS EOS
FunFair FUN
Golem GNT
PIVX PIVX
Nano XRB
Safe Exchange… SAFEX
SALT SALT
Stellar XLM
Verge XVG
Vertcoin VTC
IOTA MIOTA
Lisk LSK
Litecoin LTC
Monero XMR
NEM XEM
NEO NEO
OmiseGO OMG
Power Ledger POWR
Qtum QTUM
Ripple XRP
Siacoin SC
Steem STEEM
Stratis STRAT
Tether USDT
Waves WAVES
Zcash ZEC
1337 1337
0x ZRX
10M Token 10MT
2GIVE 2GIVE
300 Token 300
42-coin 42
808Coin 808
8Bit 8BIT
9COIN 9COIN
Abjcoin ABJ
Abncoin ABN
Accelerator N… ACC
Ace ACE
Aces ACES
Achain ACT
Acoin ACOIN
AdCoin ACC
Adelphoi ADL
AdEx ADX
AdShares ADST
adToken ADT
Advanced Inte… AIB
Adzcoin ADZ
aelf ELF
Aeon AEON
Aerium AERM
Aeron ARN
Aeternity AE
Agoras Tokens AGRS
Agrello DLT
AgrolifeCoin AGLC
Aidos Kuneen ADK
Aion AION
AirSwap AST
AirToken AIR
Akuya Coin AKY
ALIS ALIS
Allion ALL
AllSafe ASAFE2
AlpaCoin APC
Alphabit ABC
ALQO ALQO
Altcoin ALT
AltCommunity … ALTCOM
AmberCoin AMBER
Ambrosus AMB
Ammo Rewards AMMO
AmsterdamCoin AMS
AnarchistsPrime ACP
Animecoin ANI
Anoncoin ANC
ANRYZE RYZ
AntiBitcoin ANTI
Antilitecoin ALTC
Antimatter ANTX
AppleCoin APW
APX APX
AquariusCoin ARCO
Aragon ANT
ARbit ARB
Arcade Token ARC
ArcticCoin ARC
Argentum ARG
Argus ARGUS
Aricoin ARI
ArtByte ABY
Artex Coin ATX
Asch XAS
Aseancoin ASN
AsiaCoin AC
Asiadigicoin ADCN
Astro ASTRO
ATBCoin ATB
ATLANT ATL
ATMChain ATM
ATMCoin ATMC
Atmos ATMS
Atomic Coin ATOM
AudioCoin ADC
Augur REP
Auroracoin AUR
AurumCoin AU
Authorship ATS
Autonio NIO
AvatarCoin AV
Aventus AVT
Avoncoin ACN
Axiom AXIOM
B2B B2B
B3Coin B3
Bancor BNT
Bankcoin [email protected]
Basic Attenti… BAT
Bastonet BSN
Bata BTA
BatCoin BAT
BCAP BCAP
Beatcoin XBTS
BeaverCoin BVC
Bela BELA
BenjiRolls BENJI
BERNcash BERN
BestChain BEST
BetaCoin BET
BiblePay BBP
Bibox Token BIX
BigUp BIGUP
BillaryCoin BLRY
Billionaire T… XBL
Binance Coin BNB
BioBar BIOB
BiosCrypto BIOS
BipCoin BIP
Birds BIRDS
Bismuth BIS
Bit20 BTWTY
Bitair BTCA
BitAlphaCoin BAC
BitAsean BAS
BitBar BTB
Bitbase BTBc
BitBay BAY
BitBean BITB
BitBoost BBT
bitBTC BITBTC
Bitcedi BXC
Bitcloud BTDX
bitCNY BITCNY
BitCoal COAL
Bitcoin 21 XBTC21
Bitcoin Diamond BCD
Bitcoin Fast BCF
Bitcoin Planet BTPL
Bitcoin Plus XBC
Bitcoin Red BTCRED
Bitcoin Scrypt BTCS
Bitcoin Silver BTCS
Bitcoin Unlim… BTU
Bitcoin2x BTC2X
BitcoinDark BTCD
BitcoinX [Fut… BCX
BitcoinZ BTCZ
Bitcore BTX
Bitcrystals BCY
Bitcurrency BTCR
Bitdeal BDL
BitDice CSNO
bitEUR BITEUR
BITFID FID
Bitgem BTG
bitGold BITGOLD
bitJob STU
Bitmark BTM
Bitok BITOK
Bitpark Coin BPC
BitQuark BTQ
bitqy BQ
Bitradio BRO
BitSend BSD
BitSerial BTE
bitSilver BITSILVER
BitSoar BSR
Bitstar BITS
Bitswift SWIFT
BitTokens BXT
bitUSD BITUSD
Bitvolt VOLT
Bitz BITZ
Bitzeny ZNY
BlackCoin BLK
Blackmoon Crypto BMC
Blackstar BSTAR
Blakecoin BLC
BlakeStar BLAS
BlazeCoin BLZ
BlazerCoin BLAZR
Blitzcash BLITZ
BlockCAT CAT
BlockCDN BCDN
Blockchain Index BLX
BlockMason Cr… BCPT
Blocknet BLOCK
BlockPay BLOCKPAY
Blockpool BPL
Blocktix TIX
BLOCKv VEE
BLUE BLUE
BlueCoin BLU
BnrtxCoin BNX
BOAT BOAT
Bodhi BOT
Bolenum BLN
Bolivarcoin BOLI
Bongger BGR
Bonpay BON
Boolberry BBR
BoostCoin BOST
BOScoin BOS
Bounty0x BNTY
Bowhead AHT
BowsCoin BSC
Braincoin BRAIN
Bread BRD
Breakout BRK
Breakout Stake BRX
BriaCoin BRIA
BridgeCoin BCO
BritCoin BRIT
BROTHER BRAT
BT1 [CST] BT1
BT2 [CST] BT2
BTCMoon BTCM
BTCtalkcoin TALK
BTSR BTSR
Bubble BUB
Bulwark BWK
BumbaCoin BUMBA
BunnyCoin BUN
Burst BURST
BurstOcean OCEAN
BuzzCoin BUZZ
Byteball Bytes GBYTE
Bytecent BYC
Bytom BTM
Cabbage CAB
CacheCoin CACH
Californium CF
CaliphCoin CALC
CampusCoin CMPCO
Canada eCoin CDN
CannabisCoin CANN
CannaCoin CCN
Cannation CNNC
Cappasity CAPP
Capricoin CPC
Carboncoin CARBON
CarTaxi Token CTX
Cash Poker Pro CASH
Cashcoin CASH
Cashme CME
Casino CASINO
CasinoCoin CSC
Catcoin CAT
CBD Crystals CBD
C-Bit XCT
CCMiner CCM100
Ccore CCO
Centra CTR
Centurion CNT
ChainCoin CHC
ChainLink LINK
ChanCoin 4CHN
Change CAG
Cheapcoin CHEAP
ChessCoin CHESS
CHIPS CHIPS
Chronobank TIME
Chronologic DAY
Chronos CRX
Cindicator CND
Circuits of V… COVAL
Clams CLAM
ClearPoll POLL
Clinton CLINT
CloakCoin CLOAK
ClubCoin CLUB
Cobinhood COB
CoExistCoin COXST
Cofound.it CFI
Coimatic 2.0 CTIC2
Coimatic 3.0 CTIC3
Coin(O) CNO
Coin2.1 C2
CoinDash CDT
Coinonat CXT
CoinonatX XCXT
Colossuscoin V2 CV2
ColossusCoinXT COLX
Comet CMT
Compcoin CMP
CompuCoin CPN
COMSA [ETH] CMS
COMSA [XEM] CMS
Concoin CONX
Condensate RAIN
Confido CFD
Copico XCPO
Corethum CRTM
CorgiCoin CORG
CORION COR
COSS COSS
Counterparty XCP
Coupecoin COUPE
Crave CRAVE
Cream CRM
Creatio XCRE
Creativecoin CREA
Credence Coin CRDNC
Creditbit CRB
Credo CREDO
CrevaCoin CREVA
CrowdCoin CRC
Crown CRW
CRTCoin CRT
CryptCoin CRYPT
Crypto CTO
Crypto Bullion CBX
CryptoCarbon CCRB
CryptoEscudo CESC
CryptoForecast CFT
CryptoInsight TKR
Cryptojacks CJ
Cryptonex CNX
Cryptonite XCN
Cryptopay CPAY
CryptoPing PING
CryptoWorldX … CWXT
Crystal Clear CCT
Cthulhu Offer… OFF
Cubits QBT
Curecoin CURE
CVCoin CVCOIN
CybCSec XCS
CyberCoin CC
CyberMiles CMT
Cycling Coin CYC
Cyder CYDER
Cypher CYP
Dai DAI
Dalecoin DALC
DAO.Casino BET
DAPPSTER DLISK
Darcrus DAR
DarkLisk DISK
Darsek KED
Dashcoin DSH
Dashs DASHS
Databits DTB
Datum DAT
DavorCoin DAV
DaxxCoin DAXX
DCORP DRP
Debitcoin DBTC
DECENT DCT
DecentBet DBET
Decentraland MANA
Decision Token HST
DeepBrain Chain DBC
DeepOnion ONION
Delphy DPY
DeltaCredits DCRE
Denarius DNR
Dent DENT
Dentacoin DCN
Desire DSR
Destiny DES
DeusCoin DEUS
Deutsche eMark DEM
DEW DEW
DFSCoin DFS
Diamond DMD
DIBCOIN DIBC
DigiByte DGB
DigiCube CUBE
DigiPulse DGPT
Digital Bulli… DBG
Digital Credits DGCS
Digital Money… DMB
Digital Rupees DRS
Digitalcoin DGC
DigitalDevelo… DDF
DigitalNote XDN
DigitalPrice DP
DigixDAO DGD
DIMCOIN DIM
Dimecoin DIME
DimonCoin FUDD
Dinastycoin DCY
district0x DNT
Divi DIVX
Dix Asset DIX
DNotes NOTE
Dollar Online DOLLAR
Dollarcoin DLC
DomRaider DRT
Donationcoin DON
DopeCoin DOPE
Dotcoin DOT
Dovu DOVU
DPAY DPAY
DraftCoin DFT
Dragonchain DRGN
Dreamcoin DRM
DROXNE DRXNE
DubaiCoin DBIX
Dubstep DUB
Dutch Coin DUTCH
Dynamic DYN
Dynamic Tradi… DTR
DynamicCoin DMC
E4ROW E4ROW
EA Coin EAG
EagleCoin EAGLE
EarthCoin EAC
eBIT EBIT
eBitcoin EBTC
eBitcoinCash EBCH
Ebittree Coin EBT
eBoost EBST
ECC ECC
Ecobit ECOB
EcoCoin ECO
E-coin ECN
Edgeless EDG
E-Dinar Coin EDR
EDRCoin EDRC
EggCoin EGG
EGO EGO
eGold EGOLD
e-Gulden EFL
Eidoo EDO
Einsteinium EMC2
Elacoin ELC
Elastic XEL
Elcoin EL
Electra ECA
Electroneum ETN
Elementrem ELE
Elixir ELIX
Ellaism ELLA
eLTC ELTC2
ELTCOIN ELTCOIN
Elysium ELS
EmberCoin EMB
Embers MBRS
Emerald Crypto EMD
Emercoin EMC
Emphy EPY
EncrypGen DNA
EncryptoTel [… ETT
EncryptoTel [… ETT
Energo TSL
Energycoin ENRG
Enigma ENG
Enigma XNG
Enjin Coin ENJ
EOT Token EOT
EquiTrader EQT
ERC20 ERC20
eREAL EREAL
Ergo EFYT
Eroscoin ERO
Eryllium ERY
Espers ESP
Eternity ENT
EthBet EBET
Ethbits ETBS
Ethereum Cash ECASH
Ethereum Dark ETHD
Ethereum Gold ETG
Ethereum Lite ELITE
Ethereum Movi… EMV
Etheriya RIYA
Etheroll DICE
Etherparty FUEL
ETHGAS EGAS
ETHLend LEND
Ethos ETHOS
Eurocoin EUC
EuropeCoin ERC
eUSD EUSD
EventChain EVC
Everex EVX
EverGreenCoin EGC
Everus EVR
Evil Coin EVIL
Evotion EVO
Exchange Union XUC
ExchangeN EXN
ExclusiveCoin EXCL
Expanse EXP
Experience Po… XP
EXRNchain EXRN
Faceblock FBL
Facecoin FC
Factom FCT
FairCoin FAIR
Fantomcoin FCN
FAPcoin FAP
Farad FRD
Fargocoin FRGC
Farstcoin FRCT
Fastcoin FST
Fazzcoin FAZZ
Feathercoin FTC
FedoraCoin TIPS
Filecoin [Fut… FIL
FIMKrypto FIMK
FinCoin FNC
Firecoin FIRE
FireFlyCoin FFC
First Bitcoin BIT
First Bitcoin… BITCF
FirstBlood 1ST
FirstCoin FRST
FlappyCoin FLAP
Flash FLASH
FlavorCoin FLVR
Flaxscript FLAX
FLiK FLIK
Flixxo FLIXX
FlorinCoin FLO
FlutterCoin FLT
Flycoin FLY
FlypMe FYP
FoldingCoin FLDC
Fonziecoin FONZ
Footy Cash XFT
FORCE FOR
Francs FRN
Franko FRK
FrankyWillCoin FRWC
Frazcoin FRAZ
Freicoin FRC
FuckToken FUCK
FuelCoin FC2
FujiCoin FJC
Fujinto NTO
FUNCoin FUNC
FundYourselfNow FYN
FutCoin FUTC
FuturXe FXE
FuzzBalls FUZZ
G3N G3N
GAIA GAIA
Gambit GAM
GameBet Coin GBT
GameCredits GAME
GameLeagueCoin GML
GameUnits UNITS
GanjaCoin MRJA
Gapcoin GAP
Gas GAS
GAY Money GAY
GBCGoldCoin GBC
GCoin GCN
GeertCoin GEERT
Genaro Network GNX
Genesis Vision GVT
GeoCoin GEO
GeyserCoin GSR
Gifto GTO
Giga Watt Token WTT
Gimli GIM
GlassCoin GLS
Global Busine… GBRC
Global Curren… GCR
Global Tour Coin GTC
GlobalBoost-Y BSTY
GlobalCoin GLC
GlobalToken GLT
Gnosis GNO
GoByte GBX
Gold Pressed … GPL
GOLD Reward T… GRX
GoldBlocks GB
GoldCoin GLD
GoldMaxCoin GMX
GoldPieces GP
GoldReserve XGR
GoldUnionCoin GUC
Golfcoin GOLF
Golos GOLOS
Golos Gold GBG
Goodomy GOOD
GPU Coin GPU
Granite GRN
Grantcoin GRT
Greencoin GRE
Grid+ GRID
GridCoin GRC
Grimcoin GRIM
Groestlcoin GRS
Growers Inter… GRWI
GuccioneCoin GCC
Gulden NLG
Guncoin GUN
GXShares GXS
Halcyon HAL
Halloween Coin HALLO
Happy Creator… HCC
Happycoin HPC
HarmonyCoin HMC
Hawala.Today HAT
HealthyWormCoin WORM
HEAT HEAT
Hedge HDG
Helleniccoin HNC
HelloGold HGT
HempCoin THC
HempCoin HMP
Hexx HXX
HiCoin XHI
High Gain HIGH
High Voltage HVCO
HitCoin HTC
Hive HVN
HoboNickels HBN
HODL Bucks HDLB
HOdlcoin HODL
HollyWoodCoin HWC
HomeBlockCoin HBC
Honey HONEY
Hshare HSR
HTML5COIN HTML5
HTMLCOIN HTML
Hubii Network HBT
Humaniq HMQ
Huncoin HNC
HunterCoin HUC
Hush HUSH
Hyper HYPER
Hyper TV HYTV
HyperStake HYP
I/O Coin IOC
I0Coin I0C
iBank IBANK
iBTC IBTC
ICO OpenLedger ICOO
ICOBID ICOB
iCoin ICN
ICON ICX
ICON [Futures] ICX
Iconic ICON
Iconomi ICN
ICOS ICOS
iDice ICE
iEthereum IETH
iExec RLC RLC
Ignis [Futures] IGNIS
Impact IMX
ImpulseCoin IMPS
IncaKoin NKA
Incent INCNT
Independent M… IMS
India Coin INDIA
Indorse Token IND
InfChain INF
Infinitecoin IFC
Infinity Econ… XIN
Infinity Pay IPY
InflationCoin IFLT
Influxcoin INFX
Ink INK
Innova INN
InPay INPAY
InsaneCoin INSN
Intelligent T… ITT
IntenseCoin ITNS
International… XID
Internet of P… IOP
Internet of T… XOT
Internxt INXT
Interstellar … HOLD
Interzone ITZ
InvestFeed IFT
InvisibleCoin IVZ
ION ION
IoT Chain ITC
iQuant IQT
IrishCoin IRL
IslaCoin ISL
iTicoin ITI
Ixcoin IXC
iXledger IXT
Janus JNS
JavaScript Token JS
Jetcoin JET
Jewels JWL
Jin Coin JIN
Jinn JINN
JobsCoin JOBS
Joincoin J
Joulecoin XJO
Karbo KRB
Karmacoin KARMA
KashhCoin KASHH
Kayicoin KAYI
KekCoin KEK
KickCoin KICK
KiloCoin KLC
Kin KIN
KingN Coin KNC
Kittehcoin MEOW
Kobocoin KOBO
Kolion KLN
Komodo KMD
Kore KORE
Kronecoin KRONE
Kubera Coin KBR
KuCoin Shares KCS
Kurrent KURT
KushCoin KUSH
Kyber Network KNC
Lampix PIX
LanaCoin LANA
LandCoin LDCN
LAthaan LTH
LAToken LA
Lazaruscoin LAZ
LBRY Credits LBC
LeaCoin LEA
Legends Room LGD
LEOcoin LEO
LePen LEPEN
LetItRide LIR
LeviarCoin XLC
LevoPlus LVPS
Lex4All LEX
LIFE LIFE
Linda LINDA
Link Platform LNK
LinkedCoin LKC
Linx LINX
LiteBar LTB
LiteBitcoin LBTC
LiteCoin Gold LTG
Litecoin Plus LCP
LiteCoin Ultra LTCU
Litecred LTCR
LiteDoge LDOGE
LLToken LLT
LockChain LOC
LoMoCoin LMC
Loopring LRC
LottoCoin LOT
LuckChain BASH
Luna Coin LUNA
Lunyr LUN
LUXCoin LUX
Lykke LKK
Machinecoin MAC
Macro MCR
MACRON MCRN
Maecenas ART
Magi XMG
MagicCoin MAGE
Magnet MAG
Magnetcoin MAGN
Magnum MGM
MaidSafeCoin MAID
Maker MKR
Mao Zedong MAO
Marijuanacoin MAR
Marscoin MARS
MarteXcoin MXT
MarxCoin MARX
Master Swiscoin MSCN
Masternodecoin MTNC
Matchpool GUP
Mavro MAVRO
MaxCoin MAX
MazaCoin MZC
MCAP MCAP
Medibloc MED
MediShares MDS
Megacoin MEC
Melon MLN
Memetic / Pep… MEME
Mercury MER
Mercury Protocol GMT
MergeCoin MGC
Metal MTL
Metal Music Coin MTLMC3
MetalCoin METAL
Metaverse ETP ETP
MicroMoney AMM
MiloCoin MILO
Mincoin MNC
MindCoin MND
Minereum MNE
Miners’ Rewar… MRT
Mineum MNM
Minex MINEX
MinexCoin MNX
Mintcoin MINT
MMXVI MMXVI
MobileCash MBL
MobileGo MGO
Modum MOD
Moeda Loyalty… MDA
Moin MOIN
MojoCoin MOJO
Monaco MCO
MonaCoin MONA
Moneta MONETA
MonetaryUnit MUE
Monetha MTH
Money $$$
MoneyCoin MONEY
Monkey Project MONK
Monoeci XMCC
Monster Byte MBI
Mooncoin MOON
MorningStar MRNG
Mothership MSP
Motocoin MOTO
MSD MSD
MTMGaming MTM
Musicoin MUSIC
Musiconomi MCI
MustangCoin MST
Mutual Coin MUT
MyBit Token MYB
Myriad XMY
Mysterium MYST
MyWish WISH
NAGA NGC
Namecoin NMC
NamoCoin NAMO
Natcoin NTC
NAV Coin NAV
Neblio NEBL
Nebulas NAS
Nekonium NUKO
NEO GOLD NEOG
NeosCoin NEOS
netBit NBIT
NetCoin NET
Netko NETKO
Network Token NTWK
Neumark NEU
Neuro NRO
Neutron NTRN
NevaCoin NEVA
NEVERDIE NDC
Newbium NEWB
NewYorkCoin NYC
Nexium NXC
Nexus NXS
Nimiq NET
NobleCoin NOBL
NodeCoin NODC
NoLimitCoin NLC2
Novacoin NVC
NuBits USNBT
Nuls NULS
Numeraire NMR
NuShares NSR
NVO NVST
Nxt NXT
Nyancoin NYAN
OAX OAX
OBITS OBITS
Obsidian ODN
Oceanlab OCL
OCOW OCOW
Octanox OTX
OctoCoin 888
OKCash OK
Omicron OMC
Omni OMNI
onG.social ONG
Onix ONX
Opal OPAL
Open Trading … OTN
Operand OP
Opescoin OPES
Opus OPT
OracleChain OCT
Orbitcoin ORB
Orlycoin ORLY
Ormeus Coin ORME
OsmiumCoin OS76
OX Fina OX
Oxycoin OXY
Oyster Pearl PRL
P7Coin P7C
Pabyosi Coin … PCS
Paccoin PAC
Pakcoin PAK
Pandacoin PND
Paragon PRG
ParallelCoin DUO
ParkByte PKB
Particl PART
Pascal Coin PASC
Pascal Lite PASL
Patientory PTOY
PayCoin XPY
PayCon CON
Payfair PFR
PayPeer PAYP
Paypex PAYX
PayPie PPP
Peacecoin PEC
PeepCoin PCN
Peercoin PPC
Peerplays PPY
PeopleCoin MEN
Pepe Cash PEPECASH
Pesetacoin PTC
PetroDollar XPD
Phantomx PNX
Philosopher S… PHS
Phoenixcoin PXC
Phore PHR
Photon PHO
PIECoin PIE
Piggycoin PIGGY
Pillar PLR
PinkCoin PINK
PinkDog PDG
Pioneer Coin PCOIN
PiplCoin PIPL
Pirate Blocks SKULL
Pirl PIRL
PizzaCoin PIZZA
PlatinumBAR XPTX
PlayerCoin PLACO
Playkey PKT
PlexCoin PLX
PLNcoin PLNC
PlusCoin PLC
Pluton PLU
Po.et POE
PokeCoin POKE
POLY AI AI
Polybius PLBT
PonziCoin PONZI
PopularCoin POP
Populous PPT
PosEx PEX
PostCoin POST
PoSToken POS
PoSW Coin POSW
PotCoin POT
PRCoin PRC
Presearch PRE
President Joh… GARY
President Trump PRES
Primalbase Token PBT
Primas PST
Primecoin XPM
Prime-XI PXI
Primulon PRIMU
Printerium PRX
PrismChain PRM
Privatix PRIX
PRIZM PZM
ProChain PRO
ProCurrency PROC
Project Decorum PDC
Project-X NANOX
Propy PRO
Prospectors Gold PGL
Protean PRN
Prototanium PR
Psilocybin PSY
Publica PBL
Pulse PULSE
Pura PURA
Pure PURE
PureVidz VIDZ
PutinCoin PUT
PX PX
QASH QASH
Qbao QBT
QCash QC
Qibuck Asset QBK
QLINK QLC
Qora QORA
Quantstamp QSP
Quantum QAU
Quantum Resis… QRL
Quark QRK
Quatloo QTL
QuazarCoin QCN
QubitCoin Q2C
Quebecoin QBC
Quotient XQN
Qvolta QVT
Qwark QWARK
RabbitCoin RBBT
Radium RADS
Raiden Networ… RDN
Rasputin Onli… ROC
Ratecoin XRA
Rawcoin XRC
RChain RHOC
Rcoin RCN
REAL REAL
Red Pulse RPX
RedCoin RED
ReddCoin RDD
ReeCoin REE
Regacoin REGA
Regalcoin REC
Remicoin RMC
Renos RNS
Request Network REQ
Revain R
RevolverCoin XRE
REX REX
RHFCoin RHFC
Rialto XRL
RichCoin RICHX
Ride My Car RIDE
Riecoin RIC
Rimbit RBT
Ripio Credit … RCN
Ripto Bux RBX
Rise RISE
Rivetz RVT
RonPaulCoin RPC
Roofs ROOFS
RouletteToken RLT
Royal Kingdom… RKC
RoyalCoin ROYAL
Royalties XRY
RSGPcoin RSGP
Rubies RBIES
RubleBit RUBIT
Rubycoin RBY
Runners RUNNERS
Rupaya RUPX
Rupaya [OLD] RUPX
Rupee RUP
RussiaCoin RC
Russian Miner… RMC
Rustbits RUSTBITS
SACoin SAC
Safe Trade Coin XSTC
SafeCoin SFE
SagaCoin SAGA
Sakuracoin SKR
SaluS SLS
Sand Coin SND
Santa Coin STC
Santiment Net… SAN
Sativacoin STV
SatoshiMadness MAD
Save and Gain SANDG
Scorecoin SCORE
SecretCoin SCRT
SecureCoin SRC
SegWit2x [Fut… B2X
Selfiecoin SLFI
Senderon SDRN
Sequence SEQ
Sexcoin SXC
SHACoin SHA
Shadow Token SHDW
ShadowCash SDC
Sharechain SSS
Sharkcoin SAK
ShellCoin SHELL
SHIELD XSH
Shift SHIFT
Shilling SH
Shorty SHORTY
SIBCoin SIB
SIGMAcoin SIGMA
Signatum SIGT
Simple Token OST
SingularDTV SNGLS
SIRIN LABS Token SRN
SISA SISA
SixEleven 611
Skeincoin SKC
SkinCoin SKIN
Skycoin SKY
Slevin SLEVIN
Sling SLING
Smart Investm… SIFT
SmartBillions SMART
SmartCash SMART
SmartCoin SMC
SmartMesh SMT
SmileyCoin SMLY
SnakeEyes SNAKE
Snovio SNOV
Soarcoin SOAR
Social SCL
Social Send SEND
SocialCoin SOCC
SOILcoin SOIL
Sojourn SOJ
SolarCoin SLR
Solarflarecoin SFC
Solaris XLR
Soma SCT
SongCoin SONG
SONM SNM
SoonCoin SOON
SophiaTX SPHTX
Sovereign Hero HERO
SpaceCoin SPACE
SpankChain SPANK
Spectrecoin XSPEC
Speedcash SCS
Sphere SPHR
Sphre AIR XID
SportsCoin SPORT
SportyFi SPF
Spots SPT
SpreadCoin SPR
Sprouts SPRTS
SproutsExtreme SPEX
Starbase STAR
StarCash Network STARS
StarCredits STRC
Starta STA
Startcoin START
Status SNT
Stealthcoin XST
Steem Dollars SBD
Steps STEPS
Sterlingcoin SLG
STEX STEX
Storj STORJ
Storjcoin X SJCX
Storm STORM
Stox STX
Streamr DATAcoin DATA
Stress STS
StrikeBitClub SBC
StrongHands SHND
Substratum SUB
Sugar Exchange SGR
Sumokoin SUMO
SunContract SNC
Super Bitcoin SBTC
SuperCoin SUPER
SuperNET UNITY
Suretly SUR
SwagBucks BUCKS
Swapcoin SWP
SwapToken TOKEN
Swarm City SWT
Swing SWING
SydPak SDP
Syndicate SYNX
Synereo AMP
Synergy SNRG
Syscoin SYS
TaaS TAAS
TagCoin TAG
TAGRcoin TAGR
TajCoin TAJ
Tao XTO
Target Coin TGT
Tattoocoin (L… TLE
Tattoocoin (S… TSE
T-coin TCOIN
TeamUp TEAM
TechShares THS
TEKcoin TEK
Tellurion TELL
TenX PAY
TeraCoin TERA
Terracoin TRC
TerraNova TER
TeslaCoilCoin TESLA
TeslaCoin TES
Tezos (Pre-La… XTZ
The ChampCoin TCC
The Cypherfunks FUNK
The Vegan Ini… XVE
TheCreed TCR
TheGCCcoin GCC
Theresa May Coin MAY
Tierion TNT
TIES Network TIE
Tigercoin TGC
Time New Bank TNB
Titcoin TIT
TittieCoin TTC
ToaCoin TOA
TodayCoin TODAY
TokenCard TKN
Tokes TKS
Tokugawa TOK
Topaz Coin TOPAZ
TopCoin TOP
Torcoin TOR
Tracto TRCT
TransferCoin TX
TrezarCoin TZC
Triaconta TRIA
Triangles TRI
TrickyCoin TRICK
Trident Group TRDT
Triggers TRIG
Tristar Coin TSTR
Trollcoin TROLL
TRON TRX
Truckcoin TRK
TrueFlip TFL
TrumpCoin TRUMP
TrustPlus TRUST
TurboCoin TURBO
Tychocoin TYCHO
UAHPay UAHPAY
Ubiq UBQ
UFO Coin UFO
UG Token UGT
UGAIN GAIN
Ulatech ULA
Ultimate Secu… USC
UltraCoin UTC
UnbreakableCoin UNB
UNCoin UNC
UniCoin UNIC
Unify UNIFY
Unikoin Gold UKG
United Bitcoin UBTC
Unitus UIS
Unity Ingot UNY
Universal Cur… UNIT
UniversalRoya… UNRC
Universe UNI
Unobtanium UNO
Unrealcoin URC
Upfiring UFR
Uquid Coin UQC
UR UR
Uro URO
USDe USDE
Useless Ether… UET
UtaCoin UTA
UTRUST UTK
Valorbit VAL
VapersCoin VPRC
Vault Coin VLTC
Vcash XVC
VeChain VEN
VectorAI VEC2
Veltor VLT
VeriCoin VRC
Verify CRED
Veritaseum VERI
VeriumReserve VRM
Veros VRS
Version V
Viacoin VIA
VIBE VIBE
Viberate VIB
VIP Tokens VIP
Virta Unique … VUC
Virtacoin VTA
Virtacoinplus XVP
VirtualCoin VC
Visio VISIO
Viuly VIU
VIVO VIVO
Voise VOISE
VoteCoin VOT
Voxels VOX
Voyacoin VOYA
VPNCoin VASH
vSlice VSL
Vsync VSX
vTorrent VTR
Vulcano VULC
WA Space WA
WaBi WABI
Wagerr WGR
Walton WTC
WandX WAND
WARP WARP
Waves Communi… WCT
WavesGo WGO
WAX WAX
WayGuide WAY
WeAreSatoshi WSX
WeTrust TRST
WhaleCoin WHL
WhiteCoin XWC
Wi Coin WIC
Wild Beast Block WBB
Wild Crypto WILD
WINCOIN WC
Wings WINGS
Wink WINK
WMCoin WMC
WomenCoin WOMEN
Woodcoin LOG
WorldCoin WDC
Worldcore WRC
Wowcoin WOW
Wyvern WYV
X2 X2
Xaucoin XAU
Xaurum XAUR
X-Coin XCO
XDE II XDE2
Xenon XNN
XGOX XGOX
Xios XIOS
Xonecoin XOC
XPlay XPA
XTD Coin XTD
XTRABYTES XBY
XYLO XYLO
Yacoin YAC
YashCoin YASH
Yellow Token YEL
YENTEN YTN
Yescoin YES
Yocoin YOC
YOYOW YOYOW
Zayedcoin ZYD
ZCash Gold ZCG
ZClassic ZCL
ZCoin XZC
Zeitcoin ZEIT
ZenCash ZEN
ZenGold ZENGOLD
Zennies ZENI
Zephyr ZEPH
Zero ZER
Zetacoin ZET
ZetaMicron ZMC
Zeusshield ZSC
Zilbercoin ZBC
Zoin ZOI
Zonecoin ZNE
ZoZoCoin ZZC
ZrCoin ZRC
ZSEcoin ZSE
Zurcoin ZUR
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Yıl sonunda iyimser fiyat bekleyenlerin sayısı fazlalaşıyor

₿/* Bu sayfada yazılı olan tüm bilgiler belirli araçlar, 27.09.2018 tarihinde yazılmış olan veriler ve rakamlar olup tüm fiyat ve rakamlarda değişimler görülebilir. FİYAT ve RAKAMLAR konusunda yatırımcıların en güncel verileri takip etmesi son derece önemli olan değişimler olabilecek olduğu unutulmamalıdır.

₿/* Bu sayfada yazılı olan bilgilerin bir kısmı çeşitli internet sitelerinden özel çeviri yapılarak alınmış olup, tüm hakları Koinbox.net‘e aittir ve izin alınarak dahi bir kısmının alınması bile tamamen yasaktır. Olası kopyalama işlemlerinin otomatik ve manual kontroller sırasında fark edilmesi durumunda ilgili kanun uyarınca gerekli cezai işlemler için gerekli mercilere başvuru yapılacaktır.

₿/* Yazılı ve basılı tüm bilgiler, kripto para sözlüğü için özel olarak hazırlanmış olan bilgilerdir. Bu bilgilerin bir kısmı tam doğruluk payı içermiyor olabilir ve bu durumdan Koinbox.net sorumlu tutulamaz. Değişimler, bilgilerin hata payı ve diğer detaylar konusunda Koinbox.net oldukça hassas ve titiz davranmakta olup tüm bilgilerin %100’e yakın oranda doğru olduğundan emin olmasına rağmen değişim riskine karşı siz değerli okuyucularımızı uyarmaktadır.

₿/* İlgili maddeler gereğince bu sayfadaki tüm bilgiler sadece bilgi amacı ile hazırlanmıştır ve kişiler tarafından yatırım önerisi, yatırım tavsiyesi veya yatırım bilgisi olarak nitelendirilmemelidir. Bu içerik asla yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Yazılı ve basılı bilgiler dolayısı ile ortaya çıkabilecek olan olumlu ve olumsuz sonuçların hiçbirisinden Koinbox.net ve ekibi asla sorumlu tutulamayacak olup, tüm içerik bilgilerinin sadece bilgi amacı ile yazıldığının farkında olunmalıdır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu