Kripto Para Terimleri ve Anlamları – Kripto Para Sözlüğü

42 Dakikada Okunabilir


Tam 2009 yılında başlayan kripto para macerası insanlara birçok farklı seçenekler sundu ve insanların kimi zaman zengin olmasını, kimi zaman ise kripto paralardan daha fazla para kazanmasını sağladı. Kısa bir süreç içerisinde insanlar daha fazla kazanma hevesi ile hareket ettiler ve kripto paraları kısa süre içerisinde ödeme aracı olarak ve yatırım aracı olarak kripto paraları geldiğimiz bu noktada tanımaya başladılar. Milyonlarca farklı insanın yatırım yaptığı, ödeme kabul etmeye başladığı kripto para piyasası ile ilgili olarak ise merak edilen onlarca farklı kelime ve söz mevcut iken, bu sözler ve kelimelerin anlamlarını ”kripto para sözlüğü” adı altında paylaşan farklı bir kaynak bulmak maalesef imkansız.

Yeni sektöre girmiş olan ve sektörde yeni olmamasına rağmen bazı kelimelerin anlamlarını hala bilmeyen kişiler için hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde, hem kripto para terimleri, hem kripto paraların kısa tanımlarını öğrenmiş olacaksınız. Baştan başlamak gerekirse, kripto paralar hakkında yazılacak, konuşulacak veya çizilecek o kadar fazla şey var ki, bunları sayfalar dolu anlatmak, binlerce saat konuşmak bile her şeyi öğrenmek konusunda yetersiz kalır. İnsanların sürekli kripto paralar hakkında sorular sorması ve sordukları bu sorulara yanıt alamadıkları zaman sektörde bu konu ile ilgilenen insan olmadığını düşünmesi son derece doğal olsa bile maalesef ki aslında sektörde birçok insan kripto paralar ile ilgili kullanılan kelimelerin anlamlarını bilmiyor.

ABD’de yapılan son araştırmalar dahi insanların ”Bitcoin” kelimesinin anlamı kendilerine sorulduğu zaman büyük bir kısmının anlamını bilmediği ve ”o da ne?” diyerek yanıt verdiklerini gösteriyor. Tamda bu nedenle insanların kripto para terimleri hakkında bilgi sahibi olması ve kripto para sektöründe kullanılan coinler hakkında bilgi sahibi olması son derece önemli.

Sıfırdan başlamak veya biraz bilerek başlamak ne kadar zor ise, insanların bu konuda bilgi sahibi olması için nasıl ki bir insan İngilizce öğrenirken ilk etapta kelimelerin anlamlarını, sonra kelimelerin sesli okunuşlarını algılamak ve bilmek istiyorlar ise bir o kadar zorlayıcı ve bir o kadar zevkli geçecek zamanlar harcaması gerekiyor.

Kripto paralar ve kısaltmalarını tanıyalım

Kripto paralar konusunda tam bilgi sahibi olmak için bilinmesi gereken ilk konunun mutlaka kripto paraların isimleri ve kısaltmaları yönünde olduğunu bilmek gerekiyor. Eğer bir kişi kripto paraların kısaltmasını bilmiyor ve o kripto para (coin) hakkında bilgi sahibi değil ise gelecekte veya hemen şimdi yapacak olduğu yatırımlarda pek fazla bilgi sahibi olmadığı, hatta hiç bilgi sahibi olmadığı için yatırımından değer kazanması son derece zor olacaktır. Çünkü, kripto para sektörüne giriş yapmadan önce atılması gereken adımların önceliği kripto paraları tanımak ve hangi coin ne kadar başarılı, hangi coin alınmalı? Soruları kadar önemli olan isimleri ve kısaltmalarının bilinmesi gerektiği yönünde olacaktır.

Siz eğer ”ben sadece yatırım yapacağım, o kadar fazla bilgi sahibi olamam” diye düşünür iseniz bu durumda kaybetmeye şimdiden hazır olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ile ilgili olarak ise kripto paraların hakkında bilgi sahibi olmadan yatırımlardan para kazanmanın ve bunu kısa ve orta vadede yapmanın neredeyse tamamen imkansız olduğu yönündedir.

Kripto Para nedir, neye denir?

Kripto para tanımı bu sektörde fazlası ile kullanılan bir terim olmakla birlikte, yatırımcılar tarafından oldukça ilgi gören ve sık sık kullanıkları ”crypto money” İngilizce kelimesinin Türkçe’ye çevrilmiş olan halidir. Coin demek yerine ”kripto para” ifadesini kullanan Türk vatandaşlarının bu kelimeyi özellikle kullanmalarının bir nedeni yoktur. Çünkü bu kelimeden daha farklı kullanılacak bir kelime olmadığından dolayı yatırımcıların ”kripto para” kelimesini kullanması son derece doğal ve son derece kullanılması gereken bir kelimedir.

Bu terimi biraz daha açmak gerekirse, resmi olarak TDK sözlüklerinde geçmiyor olmasına rağmen kripto para kelimesi ”Bitcoin, Ethereum, XRP…” ve tüm kripto paraları içerisine almış olan kelimelerin bütünleştiği kelimedir. Eğer bir kişi size ”şu kripto para şöyle” diyor ise farklı bir anlama gelmediği gibi coin yerine kullanılmış olan bir ifadedir.

Blockchain (zincir teknolojisi) nedir?

Blockchain veya diğer adı ile zincir teknolojisi ucu açık olan ve yabancı ülkelerde ”yeni nesil internet” olarak tanımlanan bir teknolojinin adıdır. Bitcoin’in Blockchain teknolojisinden esinlenerek üretildiği ve üretim sınırı olan Bitcoin’in 21 milyon üretim sınırı var iken zincir teknolojisinin ise neredeyse sınırsız bir kapasitesi olduğuna inanılmaktadır. Adını nereden ve nasıl aldığı konusunda daha önce binlerce farklı tartışma ortaya atılmış ancak hiçbir iddia ve tartışma netlik kazanamadığı ve kesinlik sunamadığı için bir şekilde son bulmuştur.

İngiltere, Türkiye, ABD ve Güney Kore ile Japonya tarafından devlet dairelerinde denenmeye başlanan Blockchain teknolojisinin ne olduğu ve nasıl yenilikleri ortaya koyabilecek olduğu konusunda İngiliz hükümeti kamuya açık belgeleri bu yeni teknoloji ile test etmeye başlamış, sıkıştırma ve daha az güç gerektirmesinden dolayı verileri depolamak, kayıt altında tutmak için halka açık olan veriler ile bu sistemi denemeye başladıklarını resmi bir duyuru ile ilan etmiştir.

Merkezi bir otorite tarafından değil, bireysel yönetici tarafından kontrol edilen ve dışarıdan müdahale edilmesinin (sistemin kendisi için) neredeyse imkansız olduğu Blockchain, her bir blok için ayrı bir şifreleme teknolojisi taşır ve sert şifrelemeler ile diğer bloklara son derece bağlı olduğundan dolayı dışarıdan müdahaleyi imkansız kılmaktadır.

Henüz çok yeni teknoloji olması ve hakkında hükümetler tarafından ve diğer yönetim üyeleri tarafından bilgi bulunmadığından, bankaların yakından ilgilendiği bu teknolojinin gelişmesi ve insanlara daha iyi seçenekler sunması için önünde nasıl engeller olduğu sürekli yeni çalışmalar ile araştırılmaktadır. Dünyada zincir teknolojisine en fazla ilgi gösteren şirketler ve bankalar arasında İngiliz ve Amerikan şirket/bankaların olduğu bilinmektedir. Çin’de ise belirli devlet dairelerinin aşırı yüksek sunucu gücünü kullamak yerine zincir teknolojisinin kullanılmasına yönelik bugüne kadar birkaç farklı deneme adımı atılmış ve bu adımlar henüz sonuç vermese bile tek bir ağ üzerinden zincir teknolojisinin gücü kullanılarak verilerin güvenilir, hızlı ve sunuculara ek yük bindirmeyecek şekilde saklanması için çok çeşitli denemeler başlamıştır.

HODL nedir?

HODL kelimesi İngilizce’de ”tutmak, ısrar” yakın anlamına sahip olan bir kelimedir. Kripto paralar 2013 yılında değer kaybetmeye başladığında yabancı bir internet sitesi forumunda bir yatırımcı tarafından ”ne olursa olsun elimdeki kripto paraları asla satmayacağım. Elimde olan kripto paralar bir gün er yada geç kendisine tekrar çok büyük oranda değer katacak. HODL!” benzeri ifadeler kullanmasının ardından kripto para sektöründe bu kelime son derece anlam kazanmış olup, yatırımcılar tarafından ne zaman bir düşüş olsa Türkiye’de çok fazla olmasa bile kullanılmaktadır. En fazla kullanıldığı ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada olsada dünyada artık standart hale gelmiş sektörel kelimelerden bir tanesi olarak anılmaktadır.

İnsanların ”HOLD” yerine ”HODL” ifadesini kullanması bir nevi ”bu şeyi elimde tutacağım” anlamının ”Bitcoin’i zarar etsem bile satmayacağım, elimde tutacağım.” anlamına gelmektedir. Kelimenin neden dolayı yanlış yazıldığı veya bilerek mi bu şekilde yazıldığı yatırımcı tarafından açıklanmazken, yatırımcının bu şekilde tahminen yanlış ifade kullanması son derece sektörde kendisine geniş bir yer bulmuştur.

Kripto Para Madenciliği nedir?

Günümüzün en fazla tartışma konusu olan ve insanlar tarafından sık sık aranan sorulardan birisi de ”kripto para madenciliği nedir?” sorusu yönünde olmaktadır. Bu sorunun yanıtını vermek oldukça fazla kapsamlı olmasına rağmen, kripto para madenciliği insanlar için bir gelir kaynağı olmuş bir araçtır. Sıradan madenciliğe oranla kripto para madenciliği son derece daha kolay olan ve bir o kadar daha yüksek oranlarda kazanç getiren ancak ilk etapta büyük oranlara varan maddi güç harcanması gereken teknik bir konudur. Sıradan insanların bile kripto para madenciliği yapmaya başladığı 2018 yılında artık bu işi yaparak zengin olan insan sayısı bir o kadar fazladır. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Diye düşünen insan sayısı da bir o kadar fazladır.

Bu iş için teknik tanım daha çok bilmeyen kişiler tarafından ”Bitcoin madenciliği nedir?” sorusu ile son bulur. Tüm kripto paralar için altcoinler buna dahil olarak, genel adı kripto pra madenciliğidir. Bitcoin alabilmek için birileri bu coini üretmesi gerekir ve bunu üreten kişilerin adına da kripto para madencisi veya kripto para madenciliği yapan kişi denir. Bitcoin üretimi yapan bir madenci sadece belirli cihazları kullanarak evinden bir ay içerisinde binlerce Amerikan Doları para kazanabilir ve bunu kazanırken çok fazla zaman ayırmasına gerek olmamaktadır.

Basit tanımı ile madencilik yapmak için belirli özel üretim cihazlarına erişim imkanı olmasa bile ekran kartı, işlemci ve anakart ile enerji kullanımı sayesinde hemen madencilik yapılmaya başlanabilir. Özel ve ücretli yazılımlar aracılığı ile üretim yapılacak olan cihazın sistem tarafından yönlendirilmesi ve ne kadar kazanç sahibi olabileceğinizi gösteren yazılımların tercih edilmesi burada en önemli olan konudur.

Kripto para madenciliğinin getirileri neler?

 • Kısa süre içerisinde çok iyi para kazanabilirsiniz.
 • Sadece belirli cihazları satın aldıktan sonra tamamen otomatik olarak üretim aşamasına geçebilir ve kripto para madenciliği yapmaya başlayarak anında para kazanmaya başlayabilirsiniz.
 • Hava şartları ne olursa olsun, moraliniz nasıl olursa olsun sizin cihaza dokunmanıza bile gerek kalmadan cihaz uzun süre kendisini çalıştırabilir ve uzunca bir süre siz hiç ilgi göstermeseniz bile sizin gelir hanenize para yazmaya devam eder.
 • Ne kadar fazla yatırım yapar ve ne kadar iyi cihaz ve madencilik yazılımlarına sahip olursanız bir o kadar daha fazla kazı yapabilir ve bir o kadar fazla kripto para cinsinden ABD Doları olarak kendinize gelir kazandırır hale gelebilirsiniz.
 • Uzun saatler boyunca takip gerektirmez.
 • Cihazların fiyatları seçim türüne göre kısa süre içerisinde kendisini amorti edebilecek şekilde tasarlandığından aldığınız cihazlar kendi ücretini kısa süre içerisinde çıkarıp size tamamen bedavaya yakın oranda gelir kazandırmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Kripto para madenciliği olumsuzlukları neler?

 • Eğer ki gerekli takibi yapmaz iseniz bu sefer cihaz aşırı fazla üretimsel sorunlar yaşayabilir ve kendi kendine boş yere size gelir kaybettirecek şekilde çalışabilir.
 • Gittikçe daha zor hale gelen kazı-madencilik çıkarma işlemleri dolayısı ile yüksek giderler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genellikle bu giderler enerji alanında olmakla birlikte eğer ki cihaza iyi bakım yapmaz ve gerekli olan soğutma fanlarına sahip olmazsanız cihazın yanma riski veya donanımsal hatalar verme riski bulunmaktadır. Donanımsal hatalar kimi zaman yazılımsal hatalar ile başlayabilir ve uzunca bir süre size üretim yapmanıza engel olarak büyük oranlarda para kaybetmenize sebep olabilir.
 • Cihaz ne kadar küçük olursa olsun bir soğutma tekniğine ihtiyaç duyarsınız. Bunun nedeni ise madencilik sırasında tüm donanım parçalarının aşırı performans ile çalışması ve tüm gücünü madencilik kazı işlemlerine harcadığı sırada ciddi enerji tüketimi dolayısı ile ortaya çıkmakta olan yüksek ısının giderilmesi yönünde olmaktadır. Fan kullanımı dolayısı ile yüksek enerji bedelleri ödeyebilir veya cihazın oda ortamını cam ve kapıları açarak serin tutulması için çaba harcamanız gerekebilir.
 • Kimi zaman çok düşük oranlarda gelir kazanma hatta kaybetme şansı olabilir.

Bitcoin ve Ethereum madenciliği arasında ne fark var?

Her iki kripto para birimi için ayrı ayrı özel olarak madencilik yapılması gerekir. Normal ev tipi üretim yapmak isteyen kişiler daha çok Bitcoin madenciliğini tercih etmektedir ve daha kolay olduğuna inanarak BTC madenciliği yapmaktadırlar. Bunun sebebi ile ilgili olarak ise yapılan araştırma olmasa bile bireysel madencilerin yorumları daha güvenilir olması ve bunun için hazırlanmış olan sistemlerin çok daha fazla satışta olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

İkisi arasında isim farkı ve madencilik için yapılacak kazı işleminde Bitcoin veya Ethereum (hangisi tercih edilecek ise) çıkarılmasından dolayı farklı isimler ile tabir ediliyor olmalarıdır.

Kripto Para Borsası nedir?

Kripto para borsası olarak ifade edilen ve olmazsa olmazlar arasında bulunan ”borsalar” insanların kripto para satın alabilmesi için açılmış olan borsa tipleridir. Sıradan İstanbul Borsası (Borsa İstanbul)  nasıl ki bir borsa ise ve hisse alımları yapılıyor ise kripto para borsaları buna benzerdir. Fark ise kurumsal olmalarına rağmen sadece kripto para satışlarının yapılıyor olması ve İstanbul Borsası kadar bilinmemesidir.

Bir gün Bitcoin, Ethereum, XRP veya farklı altcoin almak isterseniz mutlaka bir kripto para borsasına üye olmalı ve hemen ardından üye olduktan sonra gerekli işlemleri yaparak kripto para alımı adımına geçmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu borsalar sadece kripto para alımına yarayan borsalar olmakta ve insanlara kripto para satışı yapmaktadırlar. Eğer bütçeniz varsa ve yasal olarak bir engeliniz yoksa siz veya bir yakınınız belirli yasal prosedürleri geçerek kripto para borsası açabilirsiniz. Ancak Borsa İstanbul gibi bir borsanın sahibi olmak ise neredeyse imkansızdır.

Kripto para borsalarının güvenilir olması, son teknolojiler ile donatılmış ve teknik/hizmet desteğinin çok iyi ve sürekli olması en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Eğer ki güvenilir olmayan ve teknolojik gelişmeleri takip etmeyen borsalardan bir tanesinden kripto para alımı yaparsanız veya yaptıysanız o dakika büyük hata yapmışsınız demektir. Hemen harekete geçerek farklı ve güvenilir kripto para borsalarından birisine yatırımınızı geç olmadan aktarmakta hayat kurtarıcı olacaktır.

Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileridir*?

 • Binance.com
 • Coinbase.com
 • Bittrex.com
 • Etoro.com
 • Bitmex.com
 • Coincheck.com
 • Bitfinex.com
 • Bitpanda.com
 • Localbitcoins.com
 • Kraken.com
 • Coinexchange.io
 • Luno.com
 • Changelly.com
 • Yobit.net
 • Cex.io
 • GDAX.com
 • Gemini.com
 • Coinmama.com
 • CoinATMradar.com
 • Bitstamp.net
 • Etherdelta.com
 • 72Option.com
 • Poloniex.com
 • HitBTC.com
 • Bisq.io
 • Paxful.com
 • Shapeshift.io

Google Authenticator nedir?

Kripto para borsalarına açılış yapar yapmaz karşınıza çıkacak önemli bir uyarı mesajı arasında birinci sırada SMS ve Google Authenticator doğrulaması seçeneği sunulacaktır. Tamamen Google (Alphabet. Inc) tarafından geliştirilmiş olan ve dünyanın en iyi dijital güvenlik yöntemi olarak bilinen Google Authenticator yazılımının adıdır.

Adını Google’dan almakta olup tamamen size özel verilen 6 haneli sayısal kod bilgisinin elektronik olarak internet ortamında güvenilir sunucularda eşleşmesi ve bu kod olmadan eğer ki aktif ise kripto para borsası hesabınıza asla kimse tarafından (siz bile) giriş yapılamayacak şekilde korunan teknolojidir. Bu teknolojinin amacı güvenlik için olmasına rağmen sadece güvenlik amacı ile kullanılmamaktadır.

Google Authenticator kullanımı için Android veya iOS cep telefonunuza marketten yükleyecek olduğunuz ”Google Authenticator” uygulamasının hemen ardından bu teknolojiyi destekleyen sistemler ile 2 dakikanızı alacak şekilde kurulum yapmanız yeterli olacaktır. Güvenliğiniz ve olası bir cep telefonu değişimi sonrasında problem yaşamamak için uygulama kurulumu sırasında size verilecek olan ”manual kod” kısmındaki kodu mutlaka güvenilir bir yere not almanız ve bu kodu asla başkaları ile paylaşmamanızı öneririz.

Bitcoin alım ve gönderimi nedir?

Önemli konu başlıkları arasında belki ilk sırada olması gereken başlıklardan bir tanesi ”Bitcoin alım ve gönderimi” konusudur. Bir kişiye Bitcoin göndermek ne kadar sürer? Sorusunun yanıtı genellikle ortalama olarak 10 ila 20 dakika arasındadır. Çoğu zaman bu süreyi geçmiyor olmasına rağmen bazı etkenler dolayısı ile bu süre bazen 30 dakikayı bulabilir ve kazıcılar tarafından işlemlerin onaylanması ortalama süreye göre değişse bile 30 dakikayı geçtiği pek görülmemiştir. Eğer ki borsa bazlı bir problem yok ise ve sorun görülmüyor ise yatırımcılar tarafından başka bir yatırımcının kripto para cüzdan numarasına istediğiniz oranda kripto para gönderebilirsiniz. (bu borsadaki günlük ve aylık gönderim limitinize göre değişebilir*)

Bitcoin gönderimi işlemi ise aynı işlemin tam tersi olanıdır. Bir kişiye Bitcoin göndermek için cüzdan numarasına ihtiyacınız vardır ve bu cüzdan numarası farklı hane ve sayılardan oluşmaktadır. Bu sayıların girilmesi ve gönderilecek tutarın limitler dahilinde girilmesinden sonra borsa komisyon oranına gönderim yapabilirsiniz.

İşlem ücretleri nedir?

Bir kişi farklı kişiye kripto para göndermek istediği zaman karşı tarafa yapacak para gönderim işlemi sırasında EFT ve Havale işlemlerine benzer bir işlem ücreti karşısına çıkar. Bu işlem ücretinin tamamına yakını kripto para borsası tarafından komisyon olarak alınır ve genellikle işlem ücretleri son derece düşüktür. Bu oranların belirlenmesi için mevcut kripto para borsanızın sizden ne kadar para aldığına bakmalı ve komisyon oranlarını öğrenmeniz gerekir.

Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bitcoin’lerinizi günlük olarak aktif olarak kullanan, mağazalardaki hizmet ve ürünler için ödeme ya da yüz yüze ticaret yapanlar için, bir mobil Bitcoin cüzdanı son derece önemli bir araçtır. Akıllı telefonunuzda bir uygulama olarak çalışan bu cüzdanlar çok az yer kaplar ve son derece güvenilir olmaktadır, özel BTC anahtarlarınızı depolar ve doğrudan telefonunuzdan karşı ödeme yapılacak tarafın telefonuna (cüzdanına) ödeme yapmanızı sağlar. Dahası, bazı uygulamalar kullanıcıların akıllı telefonlarının yakın alan iletişim özelliğini (NFC) kullanabilmelerini sağlar, bu da herhangi bir bilgi vermeden, telefonlarını okuyucuya göstererek ödeme yapabilecek oldukları anlamına gelmektedir.

Herhangi bir Bitcoin istemcisi, sürekli büyüyen ve birkaç gigabaytlık depolama alanı gerektiren Blockchain defterine erişim gerektirir. Bu nedenle, mobil cüzdanlar basitleştirilmiş ödeme doğrulama (SPV) teknolojisinden yararlanır. Sadece doğru bilgi sahibi olduklarından emin olmak için Bitcoin ağındaki güvenilir düğümlere (sistem-teknolojiler) güvenerek Blockchain’in çok küçük alt kümeleriyle ortak çalışırlar.

Bitcoin depolama için mobil uygulamalar (cüzdanlar)çok iyi ve siz hareket halindeyken, mobil cüzdanlar hacker saldırılarına çok fazla eğilimli haldedirler. Bu kimi zaman ortak bir Wifi ağ bağlantısı sırasında, kimi zaman başkasının sizin cep telefonunuzu şifresini kırması veya cep telefonunuzun çalınması durumunda cüzdanınızın güvenilir olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, eğer birisi sadece belirli işlemler yaparak mobil cihazınıza erişim kazanırsa, cüzdanınızın kontrolünü kaybedebilirsiniz. Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar için çok çeşitli Bitcoin cüzdan uygulamaları bulunmakta olsa bile, Apple (iOS) cihazlar için Şubat 2014’te AppStore’dan Bitcoin cüzdanları yasaklanmış olup,, birkaç ay sonra karar tam tersine çevrilmiştir.

Masaüstü BTC cüzdanı nedir?

Masaüstü cüzdanlar bilgisayarınıza indirilerek yüklenen, özel anahtarlarınızı bilgisayarınızın sabit sürücüsünde saklayan cüzdan uygulamalarıdır. Tanımlayacak ve detaylandıracak olursak, çevrimiçi ve mobil cüzdanlardan çok daha fazla güvenlidir, çünkü verilerin erişimi için üçüncü taraflara güvenmezler ve bu cüzdanları çalmak çok daha zordur. Masaüstü cüzdanlar tıpkı Web cüzdanlar gibi internete bağlıdırlar, bu da onları doğal olarak güvensiz yapmaktadır. Ancak, masaüstü cüzdanları, bilgisayarlarından küçük miktarda Bitcoin ticareti yapmak isteyenler için son derece harika bir çözümdür.

Farklı ihtiyaçlara hitap eden çeşitli masaüstü cüzdan seçenekleri var. Bazıları güvenliğe, bazıları anonimlik ve benzeri konulara odaklanır. Bazıları ise tamamen güvensiz olup ”hayalet” olarak tanımlanan ve cüzdan verilerini çalmak, sizi ele geçirmek için kullanılan uygulamalardır.

Hardware (Donanım) BTC Cüzdanı nedir?

Bir donanım BTC cüzdanı, kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir donanım aygıtında depolayan benzersiz bir Bitcoin cüzdan türüdür. Herhangi bir miktarda Bitcoin depolamanın en güvenli yolu olarak tanınmaktadır ve en güvenilir BTC depolama aracı türüdür. Bugüne kadar hiçbir bireyin donanım (hardware) cüzdanından kripto para çaldırdığı bilinmemekte olup, bununla ilgili iddia dahi ortaya atılmamıştır. Bir noktada yazılıma alınması gereken kağıt cüzdanların aksine, donanım cüzdanları güvenli ve etkileşimli olarak kullanılabilir. Ayrıca, bilgisayar virüslerine karşı güvenlidirler, depolanan fonlar düz metin olarak cihazdan aktarılamaz ve çoğu durumda yazılımları açık kaynaklı olup kodlama biçimleri farklı olduğundan virüs veya spam yazılımlar tarafından sistemlerine erişilmesi mümkün olmamaktadır.

Bazı donanım cüzdanları, önemli cüzdan ayrıntılarını doğrulamak ve görüntülemek için kullanılabilecekleri için başka bir güvenlik katmanı ekleyen ekranlara bile sahiptir (bu sadece bazı pahalı donanım cüzdanları için geçerlidir). Örneğin, bir kurtarma ifadesi oluşturmak ve yapmak istediğiniz ödemenin tutarını ve adresini doğrulamak için bir ekran kullanılabilir. Bu nedenle, güvenilir ve yetkin bir üretici tarafından iyi bir üne sahip otantik bir cihaza yatırım yaptığınız sürece, kripto para yatırımlarınız son derece güvende olacaktır.

Kağıt Bitcoin Cüzdanı nedir?

Bir kağıt cüzdan temel olarak Bitcoin için özel bir anahtar olarak kullanılabilecek bir genel adres içeren belgedir. Bu kağıt cüzdanlar genellikle bir QR kod biçiminde yazdırılır, böylece bunları hızlı bir şekilde tarayabilir ve bir işlem yapmak için QR kod taraması yaparak bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz. Kullanıcıların tamamen rastgele bir Bitcoin adresi ve kendisine özel bir anahtar oluşturmasına olanak veren BitAddress veya Bitcoinpaperwallet gibi hizmetler kullanılarak bir kağıt cüzdan oluşturabilirsiniz . Oluşturulan belge daha sonra kurcalamaya dayanıklı bir tasarım veya hatta holografik güvenlik etiketleri ile sunulmaktadır ve son derece kolay kullanıma sahiptirler.

Bir kağıt BTC cüzdanının ilk avantajı, anahtarların dijital olarak herhangi bir yerde saklanmamasıdır, bu da hacker saldırılarına, kullanıcının tuş kayıtlarının tutulmamasına ve temel olarak dijital hırsızlığın her türünü kaydedebilen kötü amaçlı (virüs) yazılımlara karşı tamamen güvenli olmasından dolayıdır. Bununla birlikte, bir cüzdan oluştururken bazı önlemlerin alınması son derece önemli ve gereklidir. Açıkçası, bir kağıt cüzdanı oluşturmadan önce, hiç kimsenin bunu izlemediğinden emin olmanız gerekir.

Faaliyetlerinizi izleyen casus yazılımların riskini ortadan kaldırmak için, USB flash sürücüden veya DVD’den çalışan Ubuntu-Linux gibi temiz bir işletim sistemi kullanılması önerilir. (bunu sanal makineler programları aracılığı ile yapmak yeterli olur. Eğer ki sanal makine kurulumu yapılabilecek cihaza sahipseniz hiç bilgisayarınızın yazılımını bozmadan ve diğer ayarlarını kurcalamadan direkt olarak anında bu kurulumu yapabilir ve çok güvenilir olarak kağıt cüzdan sahibi olabilirsiniz) Ayrıca, kağıt cüzdanı oluşturduktan hemen sonra, web sitesi kodu çevrimdışı olarak çalışabilmeli ve bu sayede gerçekten anahtarları oluşturmadan önce İnternet bağlantısını kesmeniz mümkün olacaktır. Son olarak, bir ağa bağlı olmayan bir dijital çevrimdışı yazıcı kullanın.

Ayrıca, bir parça kağıda değerli özel bilgiler yazdırdığınızı anlamak önemlidir. Yani, bu kağıt parçasını korumak için belirli önlemler almanız gerekiyor. Örneğin, sudan, nemden, pas ve kir ile birlikte genel yıpranma ve yazıların silinmesinden korumak için su ve hava geçirmez plastik kaplama içinde tutulması tavsiye edilir. Bazı insanlar kağıt cüzdanlarını İngiltere ve ABD’de kimlik kaplamsı ile kaplatmaktadırlar (yansıma yapmayan kaplama).

Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin’i 2008 yılı sonlarına doğru tamamen hayata geçirmek için yeni teknolojilerin denemesini yapan ve adımını atan bu kişi kadın veya erkek olup olmadığı bilinmiyor. Satoshi Nakamoto adının nereden geldiği konusunda bugüne kadar çeşitli bazı iddialar ortaya atılmış olmasına rağmen bu iddialar konusunda hiçbir doğruluk payı olmadığı ve bu kişinin nerede yaşadığı konusu bilinmemektedir.

Satoshi Nakamoto, 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’in babası (kurucusu) olarak tanınmakta olup yatırımcılar için son derece önemli bir isimdir. Kimi zaman Bitcoin’in kurucusu olduğu iddia edilen bazı kişiler olsa bile bu kişi veya kişiler kendilerinin kurucu olmadığını bizzat veya dolaylı yoldan açıklamışlardır. İddialar daha çok bu türden isimlerin Japonya’da kullanılıyor olmasından dolayı bu kişinin Japonya’da olduğu ve yaşının oldukça yaşlı veya orta yaşlıdan ziyade genç olduğunu, bazı korkuları olması ve bazı endişeler dolayısı ile kendisini açık etmediği yönündedir. Kimileri Satoshi Nakamoto’nun Japonya’da doğmuş bir kişi olduğunu ancak asıl yaşadığı ülkenin şimdi ABD olduğunu ve zengin bir insan olduğunu iddia etmektedir.

Bu kişi Bitcoin’in ve kripto paraların kurucu babası olmasından dolayı tüm devletler tarafından büyük öneme sahiptir ve dünyada en fazla gizli kalan isimler arasında ilk sıralardadır. ABD’nin en ünlü istihbarat kurumları olan CIA ve FBI tarafından kim olduğunun bilindiği iddiaları sonrasında bu kurumlara sorulan sorular sonrasında dolaylı olarak yanıt verilsede dünyada sadece CIA ve FBI tarafından Satoshi Nakamoto isminin kim olduğu ve yakın çevresine dahi kendi ismini açıklamadığı çeşitli kişilerce ve yabancı ajanlık şirketlerince iddia edilmiştir.

Altcoin nedir?

Altcoin kripto para sektörü için son derece önemli olan bir terimdir. Anlamı Bitcoin dışında kalan tüm kripto paraların bütünlüğünü göstermektedir ve insanlar Ethereum, Ripple veya farklı bir altcoini ifade etmek istediklerinde hemen altcoin ifadesini kullanabilirler. 1. en büyük kripto para olan Bitcoin olduğu için Bitcoin altcoin değildir.

Altcoinler güvenilir olmakla birlikte tercihe göre BTC’ye oranla daha fazla kazançlı bile olabilirler. Bunun için yapılması gereken sadece iyi bir takip, iyi yatırım yapmak ve gelecek olan altcoinlerden bir tanesine yatırım yapmak gerekir. Az miktarlarda yatırımlardan çok büyük oranlarda kazanç sahibi olmak mümkün olmasa bile yatırımcılar istedikleri zaman birazda şanslarının yaver gitmesi sonucunda çok iyi oranlara varan kazanç sahibi olabilirler.

Piyasa Hacmi nedir?

Kripto para piyasası hacmi nedir? Bu sorunun yanıtı belki en fazla aranan sorular arasındadır. Türkiye’de kripto para yatırımcıları dahi bazı kelimelerin anlamlarını bilmedikleri halde ağızlarına iyi geldiği için ve bir alışkanlık olduğu için bu tür ifadeleri gerek sözlü, gerek ise yazılı olarak kullanırlar. Neredeyse her analizde ve ”Bitcoin’in geleceği” benzeri haberlerinde bu kelime fazlası ile karşımıza çıkar. ”Bitcoin piyasa hacminde gerileme oldu, piyasa hacmi verileri sonucu kötü görünüyor, piyasa hacmi verilerinde olağanüstü düşüş ve artışlar var” ifadelerinin kullanılması tüm kripto paraların toplam değerinin ne kadar olduğudur.

Bunu en iyi örnekle, kripto paraların toplam yatırımcılar tarafından ne kadar yatırım yapıldığı ve güncel değerinin toplamının sonucunda ne kadarlık değere sahip olduğudur. Bugüne kadar tarihi olarak piyasa hacmi 600 milyar dolar ila 699 milyar dolar arasında rekorlar kırmış olup, en düşük seviyesi ise 100 dolar ile ilk çıkış zamanı olduğu tahmin edilmektedir.

Piyasa hacmi oranının artması için tek kişinin yatırım yapması veya binlerce insanın yatırım yapmasından daha önemli olan sebep kripto paraların fiyatı ile ilgili olmaktadır. Eğer kripto paralardan fiyat düşüşü var ise yatırımcılar hemen yatırımlarını geri çekerler ve düşen fiyat ile birlikte bu ikili tüm piyasa hacminde ve ilgili coin piyasa hacminde düşüşlere sebep olur.

Her coin için farklı piyasa hacmi olsa bile önemli olan bireysel yatırımcılar için toplam kripto para piyasası hacminin ne kadar olduğudur. Eğer yüksek hacim mevcut ise o zaman kripto paraların fiyatı yüksektir ve bununla birlikte insanlar satış yerine alım yapmayı tercih ederler. Bunu bilmek için çeşitli internet sitelerinde anlık kripto para piyasası hacmi verileri paylaşılmakta olup sürekli bu hacim ile ilgili takip yapmak gereksizdir.

Bitcoin fiyatı neye göre belirleniyor?

Bitcoin ile ilgili belki en sık sorulan sorulardan birisi ”Bitcoin fiyatı neye göre ve nasıl belirleniyor? tamamen serbest piyasa arz e talep dengesine göre belirlenen kripto para fiyatları zaman zaman finans devleri tarafından altüst edilebiliyor olsa bile insanların taleplerine göre belirlenmektedir. Güven ve talep azalınca Bitcoin’i yerinde durdurmak ve büyük fiyat düşüşlerini engellemek asla mümkün olmazken, eğer ki yatırımcıların güveni olur ve daha fazla yatırımlar yapılmaya devam eder ise fiyat artışlarını görmek spekülatif bir adım atılmamış ise çok fazla olası beklenti yönünde olabilir.

Sadece Bitcoin için değil, tüm coinler için bu böyledir. Eğer bir coin için güven fazla ise ve daha fazla insan o coin için yatırım yapmak istiyor ise bu durumda ilgili coin çok daha yüksek piyasa hacmi ve fiyata sahip olmaya başlayacaktır. Durum tam tersi ise düşüşlerin olması kaçınılmaz olan bir sondur.

Zaman zaman fiyatlarda aşırı dalgalanmalar görülmesi ve tarihi rekorların görülmesi gerek bireysel yatırımcı, gerek kurumsal yatırımcılar tarafından ”ne oluyor?” şeklinde algılanabilir. Bunun nedeni yatırımcıların piyasa durumu ve piyasanın gidişatı hakkında gerekli olan bilgiye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer Bitcoin fiyatında ani artışlar oluyor ise toplu alım ve güven artışına işarettir. Bu bazen tam tersi olabilecek olduğu gibi, büyük finans spekülatörlerinin attığı adımlar sonucunda ani düşüş, artış ve rekor seviyelerden hemen geri dönüşler olması son derece doğal ve beklenebilecek olan sonuçlar olmaktadır.

Kimi zaman ise kripto para fiyatları bazen günlerde 100 doların daha altında değişimler görebilir ve stabil kalabilir. Bu durumun nedeni ise yatırımcıların hareketsizliği ve piyasanın durgunluğu şeklinde yorumlanabilir. Çoğu zaman ortamın beklenti içerisinde iken ve fiyatların değişmeyecek olduğuna dair beklentiler var iken bu durum gerçek olabilir.

Kripto paralar ve hakkında bilgiler tamamen özel olarak hazırlanmıştır. Kısa bilgiler ilgili coin hakkında tam gerçeği yansıtmıyor olabilir. Kısaltmalar çok fazla benzerlik gösteriyor olabilir lütfen dikkatli olunuz. Kripto paralar ile ilgili bilgiler çeşitli kaynaklardan alınmış ve üretilmiştir*.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC) olarak kısaltmaya sahip olan tarihin en değerli ve asıl çıkış yapan coini olarak bilinmektedir. 2009 yılında ortaya çıkan ve hakkında kimin ürettiği bilinmeyen Bitcoin ile ilgili olarak bugüne kadar en fazla kazanç getiren kripto para olduğu, insanların %50’sinden daha fazlasının (sektör içerisinde olan ve yatırım sahibi insanlar) ilk tercihinin Bitcoin yatırımı yaparak adım attıkları bilinmektedir. Bunun nedeni olarak ise en güvenilir kripto para olarak Bitcoin (BTC) görülmesinden ve en fazla kazandırmış olan coin olmasından dolayı bu şekilde olduğuna inanç vardır.

Ethereum (ETH)

2. en büyük kripto para birimi (coin) olan Ethereum ise kısaltma olarak (ETH) olarak anılmaktadır ve tarihte en fazla ilgi gören 2. kripto para birimidir. Vitalik Buterin isimli Rus asıllı kişi tarafından üretilmiş olan ve birkaç yıldır en fazla değere sahip kripto para sırasını korumayı başaran bu coin ile ilgili Buterin, Bitcoin ile yarışabilecek güce sahip olduğunu açıklamıştır. ETH’nin güçlü olmasının bir diğer nedeni arasında insanlara güven veren açıklamaları ve Buterin’in kendisini sık sık medya önünde açık bir şekilde ifade ediyor olmasından kaynaklandığı bilinmektedir.

Ripple (XRP)

3. en büyük kripto para olarak bilinen Ripple ise özel olarak Ripple firması tarafından üretilir ve asla madenciliğin dışarıdan yapılmasına izin verilmeyen nadir coinlerden bir tanesidir. Ripple şirketi tarafından üretimi ve satışı yapılan bu coin kısaltma olarak adından farklı bir şekilde (XRP) kısaltmasına sahiptir ve bundan dolayı bazı yatırımcılar tarafından adı sık sık karıştırılmaktadır. XRP’nin anlamı Ripple yerine geçerken, sıradan ilk 3 harf yerine bu şekilde bir tercihte bulunulmuş olması zaman zaman yatırımcıların tepkisini çekmiştir.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash veya BitcoinCash, Bitcoin topluluğu tarafından daha hızlı işlem yapılmasına, oylanmasına ve uygulanmasına yönelik bir bitcoin dönüşümüdür. Bitcoin Gold özel olarak üretimi yapılabilecek kripto paradır ve dünyanın en büyük 4. kripto parasıdır. Kısaltması ise BCH olarak ayarlanmıştır. Emin olmak için çok erken olmasına rağmen gelecekte Bitcoin Cash’in dünyanın en değerli kripto para birimi olacağına inanılmaktadır ve Bitcoin.com’um kurucusu ve kripto para dünyasının en çok ilgi gören isimlerinden birisi olan Roger Ver tarafından finanse edildiği bilinmektedir.

Litecoin (LTC)

Litecoin , Bitcoin’e teknik olarak benzer şekilde inşa edilmiştir; Ancak, kurucusu Charlie Lee, birkaç önemli farkla tasarladığu bu kripto para birimi sayesinde oldukça fazla tanınmışlık elde etmiş durumdadır. Bu farklılıklardan biri, 2.5 dakika içerisinde blok oluşturma yeteneği süresidir. Ayrıca üretilebilecek maximum LTC sayısı daha fazla hale getirilmiştir.

İşlem maliyetleri minimum seviyede ve bu coin, madencilik sürecinde güçten ziyade büyük miktarda yüksek hızlı RAM’i tercih eden scrypt isimli algoritmayı kullanmaktadır.

Litecoin, hızlı blok oluşturma nedeniyle yüksek hacimli işlemlerin üstesinden gelebilir, bu nedenle çifte onay gerektiren bir coin olan, Bitcoin’den daha hızlı işleyebilir.

Monero (XMR)

Monero, Nisan 2015’te kuruldu ve güvenlik ve anonimlik üzerine sıkı sıkıya odaklandı. Geliştiriciler Bitcoin kullanırken gizliliğin eksik olduğunu fark ettiler. Diğer kripto paralarla, işlemlerin anonim olduğu söylenir, ancak gerçek gizlilik asla ama asla mevcut değildir. Monero bu sorunu çözmek için yaratılmış olan kripto para birimidir.

XMR, bir işlem sırasında gönderici ve alıcı tarafları korumak için oluşturulmuştur. Gizli imzalar kullanması ve gönderimler sırasında bunu etkili bir şekilde başarıyor olması dolayısı ile kimileri için dünyanın en gizli kripto para birimidir.

Monero madencilerinin bugün zorluklar çekerek hareket ettikleri ama gelecekte yükselişler sayesinde bunun etkileri daha fazla görecek oldukları tahmin edilmektedir.

IOTA (MIOTA)

IOTA, makineler ve iletişim ağı arasında bağlantı ve ödemeler sağlamaya odaklanan bir kripto para birimi olarak ilgi çekicidir. IOTA 2015 yılında David Sønstebø tarafından kuruldu ve 2016 yılında testlere başladı.

Teknoloji geleneksel blockchain yerine yönlendirilmiş bir grafik kullanır. İlginç olan şey, yüksek işlem ücretlerine sahip olabilen Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, IOTA’nın işlemlerinin, işlem büyüklüğüne bakılmaksızın, ücretsiz olmasıdır. Onaylama süreleri çok hızlıdır ve sistem çok sayıda işlemi büyük bir hızla gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Blokajların çoğu madencileri işlemlerini doğrulamak için kullanır, ancak IOTA’nın özel bir madenciliği yoktur, blok yoktur – ve işlem ücreti yoktur. Monero için kimse işlem ücreti ödemiyor.

NEM (XEM)

NEM, Mart 2015’te oluşturuldu ve önem-kanıt algoritması dahil olmak üzere blockchain teknolojisine yeni özellikler getirdi. Ayrıca çoklu imza hesapları ve şifrelenmiş mesajlaşmayı da birebir olarak tanıttı.

Blockchain Japonya’da ve uluslararası finans kurumları ve özel kuruluşlar tarafından test ediliyor. 2016 yılında, Japonya’nın en büyük şifreleme alışverişlerinden birinin işletmecisi olan Japan Economic Teknik Büro, NEM ile ortaklık kurdu.

NEM yalnızca bir kripto para birimi değildir; para zincirleri, tedarik zincirleri, sahiplik kayıtları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli varlıklar için yönetim, blockchain çözümlerini daha hızlı bir şekilde dağıtmanın bir aracı olarak sunulmuştur ve çok çeşitli olarak kullanılabilmektedir.

Sadece bir kripto para biriminden daha fazlasını istiyorsanız, ancak aynı zamanda bir sonraki mobil uygulamayı oluşturmak veya blok altyapınızı mevcut altyapınıza taşımak için bir altyapıya ihtiyacınız varsa, NEM sizin için son derece iyi bir seçenektir.

DASH (DASH)

Eskiden Darkcoin ve Xcoin olarak bilinen Dash, diğer kripto paralardan daha fazla kullanıcı dostu olma hedefiyle bir açık kaynak eşler arası kripto para birimi olarak öne çıkmaktadır. Pek fazla tercih edilmiyor olmasına rağmen bireysel tercihlerde DASH oldukça fazla ilgi görmektedir.

Tüm kripto paralar ve kısaltmaları

Bitcoin CashBCH
Bitcoin GoldBTG
BitConnectBCC
BitSharesBTS
BytecoinBCN
DashDASH
DogecoinDOGE
EthereumETH
Ethereum ClassicETC
ArdorARDR
ArkARK
BitcoinBTC
CardanoADA
CivicCVC
DecredDCR
EOSEOS
FunFairFUN
GolemGNT
PIVXPIVX
NanoXRB
Safe Exchange…SAFEX
SALTSALT
StellarXLM
VergeXVG
VertcoinVTC
IOTAMIOTA
LiskLSK
LitecoinLTC
MoneroXMR
NEMXEM
NEONEO
OmiseGOOMG
Power LedgerPOWR
QtumQTUM
RippleXRP
SiacoinSC
SteemSTEEM
StratisSTRAT
TetherUSDT
WavesWAVES
ZcashZEC
13371337
0xZRX
10M Token10MT
2GIVE2GIVE
300 Token300
42-coin42
808Coin808
8Bit8BIT
9COIN9COIN
AbjcoinABJ
AbncoinABN
Accelerator N…ACC
AceACE
AcesACES
AchainACT
AcoinACOIN
AdCoinACC
AdelphoiADL
AdExADX
AdSharesADST
adTokenADT
Advanced Inte…AIB
AdzcoinADZ
aelfELF
AeonAEON
AeriumAERM
AeronARN
AeternityAE
Agoras TokensAGRS
AgrelloDLT
AgrolifeCoinAGLC
Aidos KuneenADK
AionAION
AirSwapAST
AirTokenAIR
Akuya CoinAKY
ALISALIS
AllionALL
AllSafeASAFE2
AlpaCoinAPC
AlphabitABC
ALQOALQO
AltcoinALT
AltCommunity …ALTCOM
AmberCoinAMBER
AmbrosusAMB
Ammo RewardsAMMO
AmsterdamCoinAMS
AnarchistsPrimeACP
AnimecoinANI
AnoncoinANC
ANRYZERYZ
AntiBitcoinANTI
AntilitecoinALTC
AntimatterANTX
AppleCoinAPW
APXAPX
AquariusCoinARCO
AragonANT
ARbitARB
Arcade TokenARC
ArcticCoinARC
ArgentumARG
ArgusARGUS
AricoinARI
ArtByteABY
Artex CoinATX
AschXAS
AseancoinASN
AsiaCoinAC
AsiadigicoinADCN
AstroASTRO
ATBCoinATB
ATLANTATL
ATMChainATM
ATMCoinATMC
AtmosATMS
Atomic CoinATOM
AudioCoinADC
AugurREP
AuroracoinAUR
AurumCoinAU
AuthorshipATS
AutonioNIO
AvatarCoinAV
AventusAVT
AvoncoinACN
AxiomAXIOM
B2BB2B
B3CoinB3
BancorBNT
BankcoinB@
Basic Attenti…BAT
BastonetBSN
BataBTA
BatCoinBAT
BCAPBCAP
BeatcoinXBTS
BeaverCoinBVC
BelaBELA
BenjiRollsBENJI
BERNcashBERN
BestChainBEST
BetaCoinBET
BiblePayBBP
Bibox TokenBIX
BigUpBIGUP
BillaryCoinBLRY
Billionaire T…XBL
Binance CoinBNB
BioBarBIOB
BiosCryptoBIOS
BipCoinBIP
BirdsBIRDS
BismuthBIS
Bit20BTWTY
BitairBTCA
BitAlphaCoinBAC
BitAseanBAS
BitBarBTB
BitbaseBTBc
BitBayBAY
BitBeanBITB
BitBoostBBT
bitBTCBITBTC
BitcediBXC
BitcloudBTDX
bitCNYBITCNY
BitCoalCOAL
Bitcoin 21XBTC21
Bitcoin DiamondBCD
Bitcoin FastBCF
Bitcoin PlanetBTPL
Bitcoin PlusXBC
Bitcoin RedBTCRED
Bitcoin ScryptBTCS
Bitcoin SilverBTCS
Bitcoin Unlim…BTU
Bitcoin2xBTC2X
BitcoinDarkBTCD
BitcoinX [Fut…BCX
BitcoinZBTCZ
BitcoreBTX
BitcrystalsBCY
BitcurrencyBTCR
BitdealBDL
BitDiceCSNO
bitEURBITEUR
BITFIDFID
BitgemBTG
bitGoldBITGOLD
bitJobSTU
BitmarkBTM
BitokBITOK
Bitpark CoinBPC
BitQuarkBTQ
bitqyBQ
BitradioBRO
BitSendBSD
BitSerialBTE
bitSilverBITSILVER
BitSoarBSR
BitstarBITS
BitswiftSWIFT
BitTokensBXT
bitUSDBITUSD
BitvoltVOLT
BitzBITZ
BitzenyZNY
BlackCoinBLK
Blackmoon CryptoBMC
BlackstarBSTAR
BlakecoinBLC
BlakeStarBLAS
BlazeCoinBLZ
BlazerCoinBLAZR
BlitzcashBLITZ
BlockCATCAT
BlockCDNBCDN
Blockchain IndexBLX
BlockMason Cr…BCPT
BlocknetBLOCK
BlockPayBLOCKPAY
BlockpoolBPL
BlocktixTIX
BLOCKvVEE
BLUEBLUE
BlueCoinBLU
BnrtxCoinBNX
BOATBOAT
BodhiBOT
BolenumBLN
BolivarcoinBOLI
BonggerBGR
BonpayBON
BoolberryBBR
BoostCoinBOST
BOScoinBOS
Bounty0xBNTY
BowheadAHT
BowsCoinBSC
BraincoinBRAIN
BreadBRD
BreakoutBRK
Breakout StakeBRX
BriaCoinBRIA
BridgeCoinBCO
BritCoinBRIT
BROTHERBRAT
BT1 [CST]BT1
BT2 [CST]BT2
BTCMoonBTCM
BTCtalkcoinTALK
BTSRBTSR
BubbleBUB
BulwarkBWK
BumbaCoinBUMBA
BunnyCoinBUN
BurstBURST
BurstOceanOCEAN
BuzzCoinBUZZ
Byteball BytesGBYTE
BytecentBYC
BytomBTM
CabbageCAB
CacheCoinCACH
CaliforniumCF
CaliphCoinCALC
CampusCoinCMPCO
Canada eCoinCDN
CannabisCoinCANN
CannaCoinCCN
CannationCNNC
CappasityCAPP
CapricoinCPC
CarboncoinCARBON
CarTaxi TokenCTX
Cash Poker ProCASH
CashcoinCASH
CashmeCME
CasinoCASINO
CasinoCoinCSC
CatcoinCAT
CBD CrystalsCBD
C-BitXCT
CCMinerCCM100
CcoreCCO
CentraCTR
CenturionCNT
ChainCoinCHC
ChainLinkLINK
ChanCoin4CHN
ChangeCAG
CheapcoinCHEAP
ChessCoinCHESS
CHIPSCHIPS
ChronobankTIME
ChronologicDAY
ChronosCRX
CindicatorCND
Circuits of V…COVAL
ClamsCLAM
ClearPollPOLL
ClintonCLINT
CloakCoinCLOAK
ClubCoinCLUB
CobinhoodCOB
CoExistCoinCOXST
Cofound.itCFI
Coimatic 2.0CTIC2
Coimatic 3.0CTIC3
Coin(O)CNO
Coin2.1C2
CoinDashCDT
CoinonatCXT
CoinonatXXCXT
Colossuscoin V2CV2
ColossusCoinXTCOLX
CometCMT
CompcoinCMP
CompuCoinCPN
COMSA [ETH]CMS
COMSA [XEM]CMS
ConcoinCONX
CondensateRAIN
ConfidoCFD
CopicoXCPO
CorethumCRTM
CorgiCoinCORG
CORIONCOR
COSSCOSS
CounterpartyXCP
CoupecoinCOUPE
CraveCRAVE
CreamCRM
CreatioXCRE
CreativecoinCREA
Credence CoinCRDNC
CreditbitCRB
CredoCREDO
CrevaCoinCREVA
CrowdCoinCRC
CrownCRW
CRTCoinCRT
CryptCoinCRYPT
CryptoCTO
Crypto BullionCBX
CryptoCarbonCCRB
CryptoEscudoCESC
CryptoForecastCFT
CryptoInsightTKR
CryptojacksCJ
CryptonexCNX
CryptoniteXCN
CryptopayCPAY
CryptoPingPING
CryptoWorldX …CWXT
Crystal ClearCCT
Cthulhu Offer…OFF
CubitsQBT
CurecoinCURE
CVCoinCVCOIN
CybCSecXCS
CyberCoinCC
CyberMilesCMT
Cycling CoinCYC
CyderCYDER
CypherCYP
DaiDAI
DalecoinDALC
DAO.CasinoBET
DAPPSTERDLISK
DarcrusDAR
DarkLiskDISK
DarsekKED
DashcoinDSH
DashsDASHS
DatabitsDTB
DatumDAT
DavorCoinDAV
DaxxCoinDAXX
DCORPDRP
DebitcoinDBTC
DECENTDCT
DecentBetDBET
DecentralandMANA
Decision TokenHST
DeepBrain ChainDBC
DeepOnionONION
DelphyDPY
DeltaCreditsDCRE
DenariusDNR
DentDENT
DentacoinDCN
DesireDSR
DestinyDES
DeusCoinDEUS
Deutsche eMarkDEM
DEWDEW
DFSCoinDFS
DiamondDMD
DIBCOINDIBC
DigiByteDGB
DigiCubeCUBE
DigiPulseDGPT
Digital Bulli…DBG
Digital CreditsDGCS
Digital Money…DMB
Digital RupeesDRS
DigitalcoinDGC
DigitalDevelo…DDF
DigitalNoteXDN
DigitalPriceDP
DigixDAODGD
DIMCOINDIM
DimecoinDIME
DimonCoinFUDD
DinastycoinDCY
district0xDNT
DiviDIVX
Dix AssetDIX
DNotesNOTE
Dollar OnlineDOLLAR
DollarcoinDLC
DomRaiderDRT
DonationcoinDON
DopeCoinDOPE
DotcoinDOT
DovuDOVU
DPAYDPAY
DraftCoinDFT
DragonchainDRGN
DreamcoinDRM
DROXNEDRXNE
DubaiCoinDBIX
DubstepDUB
Dutch CoinDUTCH
DynamicDYN
Dynamic Tradi…DTR
DynamicCoinDMC
E4ROWE4ROW
EA CoinEAG
EagleCoinEAGLE
EarthCoinEAC
eBITEBIT
eBitcoinEBTC
eBitcoinCashEBCH
Ebittree CoinEBT
eBoostEBST
ECCECC
EcobitECOB
EcoCoinECO
E-coinECN
EdgelessEDG
E-Dinar CoinEDR
EDRCoinEDRC
EggCoinEGG
EGOEGO
eGoldEGOLD
e-GuldenEFL
EidooEDO
EinsteiniumEMC2
ElacoinELC
ElasticXEL
ElcoinEL
ElectraECA
ElectroneumETN
ElementremELE
ElixirELIX
EllaismELLA
eLTCELTC2
ELTCOINELTCOIN
ElysiumELS
EmberCoinEMB
EmbersMBRS
Emerald CryptoEMD
EmercoinEMC
EmphyEPY
EncrypGenDNA
EncryptoTel […ETT
EncryptoTel […ETT
EnergoTSL
EnergycoinENRG
EnigmaENG
EnigmaXNG
Enjin CoinENJ
EOT TokenEOT
EquiTraderEQT
ERC20ERC20
eREALEREAL
ErgoEFYT
EroscoinERO
ErylliumERY
EspersESP
EternityENT
EthBetEBET
EthbitsETBS
Ethereum CashECASH
Ethereum DarkETHD
Ethereum GoldETG
Ethereum LiteELITE
Ethereum Movi…EMV
EtheriyaRIYA
EtherollDICE
EtherpartyFUEL
ETHGASEGAS
ETHLendLEND
EthosETHOS
EurocoinEUC
EuropeCoinERC
eUSDEUSD
EventChainEVC
EverexEVX
EverGreenCoinEGC
EverusEVR
Evil CoinEVIL
EvotionEVO
Exchange UnionXUC
ExchangeNEXN
ExclusiveCoinEXCL
ExpanseEXP
Experience Po…XP
EXRNchainEXRN
FaceblockFBL
FacecoinFC
FactomFCT
FairCoinFAIR
FantomcoinFCN
FAPcoinFAP
FaradFRD
FargocoinFRGC
FarstcoinFRCT
FastcoinFST
FazzcoinFAZZ
FeathercoinFTC
FedoraCoinTIPS
Filecoin [Fut…FIL
FIMKryptoFIMK
FinCoinFNC
FirecoinFIRE
FireFlyCoinFFC
First BitcoinBIT
First Bitcoin…BITCF
FirstBlood1ST
FirstCoinFRST
FlappyCoinFLAP
FlashFLASH
FlavorCoinFLVR
FlaxscriptFLAX
FLiKFLIK
FlixxoFLIXX
FlorinCoinFLO
FlutterCoinFLT
FlycoinFLY
FlypMeFYP
FoldingCoinFLDC
FonziecoinFONZ
Footy CashXFT
FORCEFOR
FrancsFRN
FrankoFRK
FrankyWillCoinFRWC
FrazcoinFRAZ
FreicoinFRC
FuckTokenFUCK
FuelCoinFC2
FujiCoinFJC
FujintoNTO
FUNCoinFUNC
FundYourselfNowFYN
FutCoinFUTC
FuturXeFXE
FuzzBallsFUZZ
G3NG3N
GAIAGAIA
GambitGAM
GameBet CoinGBT
GameCreditsGAME
GameLeagueCoinGML
GameUnitsUNITS
GanjaCoinMRJA
GapcoinGAP
GasGAS
GAY MoneyGAY
GBCGoldCoinGBC
GCoinGCN
GeertCoinGEERT
Genaro NetworkGNX
Genesis VisionGVT
GeoCoinGEO
GeyserCoinGSR
GiftoGTO
Giga Watt TokenWTT
GimliGIM
GlassCoinGLS
Global Busine…GBRC
Global Curren…GCR
Global Tour CoinGTC
GlobalBoost-YBSTY
GlobalCoinGLC
GlobalTokenGLT
GnosisGNO
GoByteGBX
Gold Pressed …GPL
GOLD Reward T…GRX
GoldBlocksGB
GoldCoinGLD
GoldMaxCoinGMX
GoldPiecesGP
GoldReserveXGR
GoldUnionCoinGUC
GolfcoinGOLF
GolosGOLOS
Golos GoldGBG
GoodomyGOOD
GPU CoinGPU
GraniteGRN
GrantcoinGRT
GreencoinGRE
Grid+GRID
GridCoinGRC
GrimcoinGRIM
GroestlcoinGRS
Growers Inter…GRWI
GuccioneCoinGCC
GuldenNLG
GuncoinGUN
GXSharesGXS
HalcyonHAL
Halloween CoinHALLO
Happy Creator…HCC
HappycoinHPC
HarmonyCoinHMC
Hawala.TodayHAT
HealthyWormCoinWORM
HEATHEAT
HedgeHDG
HelleniccoinHNC
HelloGoldHGT
HempCoinTHC
HempCoinHMP
HexxHXX
HiCoinXHI
High GainHIGH
High VoltageHVCO
HitCoinHTC
HiveHVN
HoboNickelsHBN
HODL BucksHDLB
HOdlcoinHODL
HollyWoodCoinHWC
HomeBlockCoinHBC
HoneyHONEY
HshareHSR
HTML5COINHTML5
HTMLCOINHTML
Hubii NetworkHBT
HumaniqHMQ
HuncoinHNC
HunterCoinHUC
HushHUSH
HyperHYPER
Hyper TVHYTV
HyperStakeHYP
I/O CoinIOC
I0CoinI0C
iBankIBANK
iBTCIBTC
ICO OpenLedgerICOO
ICOBIDICOB
iCoinICN
ICONICX
ICON [Futures]ICX
IconicICON
IconomiICN
ICOSICOS
iDiceICE
iEthereumIETH
iExec RLCRLC
Ignis [Futures]IGNIS
ImpactIMX
ImpulseCoinIMPS
IncaKoinNKA
IncentINCNT
Independent M…IMS
India CoinINDIA
Indorse TokenIND
InfChainINF
InfinitecoinIFC
Infinity Econ…XIN
Infinity PayIPY
InflationCoinIFLT
InfluxcoinINFX
InkINK
InnovaINN
InPayINPAY
InsaneCoinINSN
Intelligent T…ITT
IntenseCoinITNS
International…XID
Internet of P…IOP
Internet of T…XOT
InternxtINXT
Interstellar …HOLD
InterzoneITZ
InvestFeedIFT
InvisibleCoinIVZ
IONION
IoT ChainITC
iQuantIQT
IrishCoinIRL
IslaCoinISL
iTicoinITI
IxcoinIXC
iXledgerIXT
JanusJNS
JavaScript TokenJS
JetcoinJET
JewelsJWL
Jin CoinJIN
JinnJINN
JobsCoinJOBS
JoincoinJ
JoulecoinXJO
KarboKRB
KarmacoinKARMA
KashhCoinKASHH
KayicoinKAYI
KekCoinKEK
KickCoinKICK
KiloCoinKLC
KinKIN
KingN CoinKNC
KittehcoinMEOW
KobocoinKOBO
KolionKLN
KomodoKMD
KoreKORE
KronecoinKRONE
Kubera CoinKBR
KuCoin SharesKCS
KurrentKURT
KushCoinKUSH
Kyber NetworkKNC
LampixPIX
LanaCoinLANA
LandCoinLDCN
LAthaanLTH
LATokenLA
LazaruscoinLAZ
LBRY CreditsLBC
LeaCoinLEA
Legends RoomLGD
LEOcoinLEO
LePenLEPEN
LetItRideLIR
LeviarCoinXLC
LevoPlusLVPS
Lex4AllLEX
LIFELIFE
LindaLINDA
Link PlatformLNK
LinkedCoinLKC
LinxLINX
LiteBarLTB
LiteBitcoinLBTC
LiteCoin GoldLTG
Litecoin PlusLCP
LiteCoin UltraLTCU
LitecredLTCR
LiteDogeLDOGE
LLTokenLLT
LockChainLOC
LoMoCoinLMC
LoopringLRC
LottoCoinLOT
LuckChainBASH
Luna CoinLUNA
LunyrLUN
LUXCoinLUX
LykkeLKK
MachinecoinMAC
MacroMCR
MACRONMCRN
MaecenasART
MagiXMG
MagicCoinMAGE
MagnetMAG
MagnetcoinMAGN
MagnumMGM
MaidSafeCoinMAID
MakerMKR
Mao ZedongMAO
MarijuanacoinMAR
MarscoinMARS
MarteXcoinMXT
MarxCoinMARX
Master SwiscoinMSCN
MasternodecoinMTNC
MatchpoolGUP
MavroMAVRO
MaxCoinMAX
MazaCoinMZC
MCAPMCAP
MediblocMED
MediSharesMDS
MegacoinMEC
MelonMLN
Memetic / Pep…MEME
MercuryMER
Mercury ProtocolGMT
MergeCoinMGC
MetalMTL
Metal Music CoinMTLMC3
MetalCoinMETAL
Metaverse ETPETP
MicroMoneyAMM
MiloCoinMILO
MincoinMNC
MindCoinMND
MinereumMNE
Miners’ Rewar…MRT
MineumMNM
MinexMINEX
MinexCoinMNX
MintcoinMINT
MMXVIMMXVI
MobileCashMBL
MobileGoMGO
ModumMOD
Moeda Loyalty…MDA
MoinMOIN
MojoCoinMOJO
MonacoMCO
MonaCoinMONA
MonetaMONETA
MonetaryUnitMUE
MonethaMTH
Money$$$
MoneyCoinMONEY
Monkey ProjectMONK
MonoeciXMCC
Monster ByteMBI
MooncoinMOON
MorningStarMRNG
MothershipMSP
MotocoinMOTO
MSDMSD
MTMGamingMTM
MusicoinMUSIC
MusiconomiMCI
MustangCoinMST
Mutual CoinMUT
MyBit TokenMYB
MyriadXMY
MysteriumMYST
MyWishWISH
NAGANGC
NamecoinNMC
NamoCoinNAMO
NatcoinNTC
NAV CoinNAV
NeblioNEBL
NebulasNAS
NekoniumNUKO
NEO GOLDNEOG
NeosCoinNEOS
netBitNBIT
NetCoinNET
NetkoNETKO
Network TokenNTWK
NeumarkNEU
NeuroNRO
NeutronNTRN
NevaCoinNEVA
NEVERDIENDC
NewbiumNEWB
NewYorkCoinNYC
NexiumNXC
NexusNXS
NimiqNET
NobleCoinNOBL
NodeCoinNODC
NoLimitCoinNLC2
NovacoinNVC
NuBitsUSNBT
NulsNULS
NumeraireNMR
NuSharesNSR
NVONVST
NxtNXT
NyancoinNYAN
OAXOAX
OBITSOBITS
ObsidianODN
OceanlabOCL
OCOWOCOW
OctanoxOTX
OctoCoin888
OKCashOK
OmicronOMC
OmniOMNI
onG.socialONG
OnixONX
OpalOPAL
Open Trading …OTN
OperandOP
OpescoinOPES
OpusOPT
OracleChainOCT
OrbitcoinORB
OrlycoinORLY
Ormeus CoinORME
OsmiumCoinOS76
OX FinaOX
OxycoinOXY
Oyster PearlPRL
P7CoinP7C
Pabyosi Coin …PCS
PaccoinPAC
PakcoinPAK
PandacoinPND
ParagonPRG
ParallelCoinDUO
ParkBytePKB
ParticlPART
Pascal CoinPASC
Pascal LitePASL
PatientoryPTOY
PayCoinXPY
PayConCON
PayfairPFR
PayPeerPAYP
PaypexPAYX
PayPiePPP
PeacecoinPEC
PeepCoinPCN
PeercoinPPC
PeerplaysPPY
PeopleCoinMEN
Pepe CashPEPECASH
PesetacoinPTC
PetroDollarXPD
PhantomxPNX
Philosopher S…PHS
PhoenixcoinPXC
PhorePHR
PhotonPHO
PIECoinPIE
PiggycoinPIGGY
PillarPLR
PinkCoinPINK
PinkDogPDG
Pioneer CoinPCOIN
PiplCoinPIPL
Pirate BlocksSKULL
PirlPIRL
PizzaCoinPIZZA
PlatinumBARXPTX
PlayerCoinPLACO
PlaykeyPKT
PlexCoinPLX
PLNcoinPLNC
PlusCoinPLC
PlutonPLU
Po.etPOE
PokeCoinPOKE
POLY AIAI
PolybiusPLBT
PonziCoinPONZI
PopularCoinPOP
PopulousPPT
PosExPEX
PostCoinPOST
PoSTokenPOS
PoSW CoinPOSW
PotCoinPOT
PRCoinPRC
PresearchPRE
President Joh…GARY
President TrumpPRES
Primalbase TokenPBT
PrimasPST
PrimecoinXPM
Prime-XIPXI
PrimulonPRIMU
PrinteriumPRX
PrismChainPRM
PrivatixPRIX
PRIZMPZM
ProChainPRO
ProCurrencyPROC
Project DecorumPDC
Project-XNANOX
PropyPRO
Prospectors GoldPGL
ProteanPRN
PrototaniumPR
PsilocybinPSY
PublicaPBL
PulsePULSE
PuraPURA
PurePURE
PureVidzVIDZ
PutinCoinPUT
PXPX
QASHQASH
QbaoQBT
QCashQC
Qibuck AssetQBK
QLINKQLC
QoraQORA
QuantstampQSP
QuantumQAU
Quantum Resis…QRL
QuarkQRK
QuatlooQTL
QuazarCoinQCN
QubitCoinQ2C
QuebecoinQBC
QuotientXQN
QvoltaQVT
QwarkQWARK
RabbitCoinRBBT
RadiumRADS
Raiden Networ…RDN
Rasputin Onli…ROC
RatecoinXRA
RawcoinXRC
RChainRHOC
RcoinRCN
REALREAL
Red PulseRPX
RedCoinRED
ReddCoinRDD
ReeCoinREE
RegacoinREGA
RegalcoinREC
RemicoinRMC
RenosRNS
Request NetworkREQ
RevainR
RevolverCoinXRE
REXREX
RHFCoinRHFC
RialtoXRL
RichCoinRICHX
Ride My CarRIDE
RiecoinRIC
RimbitRBT
Ripio Credit …RCN
Ripto BuxRBX
RiseRISE
RivetzRVT
RonPaulCoinRPC
RoofsROOFS
RouletteTokenRLT
Royal Kingdom…RKC
RoyalCoinROYAL
RoyaltiesXRY
RSGPcoinRSGP
RubiesRBIES
RubleBitRUBIT
RubycoinRBY
RunnersRUNNERS
RupayaRUPX
Rupaya [OLD]RUPX
RupeeRUP
RussiaCoinRC
Russian Miner…RMC
RustbitsRUSTBITS
SACoinSAC
Safe Trade CoinXSTC
SafeCoinSFE
SagaCoinSAGA
SakuracoinSKR
SaluSSLS
Sand CoinSND
Santa CoinSTC
Santiment Net…SAN
SativacoinSTV
SatoshiMadnessMAD
Save and GainSANDG
ScorecoinSCORE
SecretCoinSCRT
SecureCoinSRC
SegWit2x [Fut…B2X
SelfiecoinSLFI
SenderonSDRN
SequenceSEQ
SexcoinSXC
SHACoinSHA
Shadow TokenSHDW
ShadowCashSDC
SharechainSSS
SharkcoinSAK
ShellCoinSHELL
SHIELDXSH
ShiftSHIFT
ShillingSH
ShortySHORTY
SIBCoinSIB
SIGMAcoinSIGMA
SignatumSIGT
Simple TokenOST
SingularDTVSNGLS
SIRIN LABS TokenSRN
SISASISA
SixEleven611
SkeincoinSKC
SkinCoinSKIN
SkycoinSKY
SlevinSLEVIN
SlingSLING
Smart Investm…SIFT
SmartBillionsSMART
SmartCashSMART
SmartCoinSMC
SmartMeshSMT
SmileyCoinSMLY
SnakeEyesSNAKE
SnovioSNOV
SoarcoinSOAR
SocialSCL
Social SendSEND
SocialCoinSOCC
SOILcoinSOIL
SojournSOJ
SolarCoinSLR
SolarflarecoinSFC
SolarisXLR
SomaSCT
SongCoinSONG
SONMSNM
SoonCoinSOON
SophiaTXSPHTX
Sovereign HeroHERO
SpaceCoinSPACE
SpankChainSPANK
SpectrecoinXSPEC
SpeedcashSCS
SphereSPHR
Sphre AIRXID
SportsCoinSPORT
SportyFiSPF
SpotsSPT
SpreadCoinSPR
SproutsSPRTS
SproutsExtremeSPEX
StarbaseSTAR
StarCash NetworkSTARS
StarCreditsSTRC
StartaSTA
StartcoinSTART
StatusSNT
StealthcoinXST
Steem DollarsSBD
StepsSTEPS
SterlingcoinSLG
STEXSTEX
StorjSTORJ
Storjcoin XSJCX
StormSTORM
StoxSTX
Streamr DATAcoinDATA
StressSTS
StrikeBitClubSBC
StrongHandsSHND
SubstratumSUB
Sugar ExchangeSGR
SumokoinSUMO
SunContractSNC
Super BitcoinSBTC
SuperCoinSUPER
SuperNETUNITY
SuretlySUR
SwagBucksBUCKS
SwapcoinSWP
SwapTokenTOKEN
Swarm CitySWT
SwingSWING
SydPakSDP
SyndicateSYNX
SynereoAMP
SynergySNRG
SyscoinSYS
TaaSTAAS
TagCoinTAG
TAGRcoinTAGR
TajCoinTAJ
TaoXTO
Target CoinTGT
Tattoocoin (L…TLE
Tattoocoin (S…TSE
T-coinTCOIN
TeamUpTEAM
TechSharesTHS
TEKcoinTEK
TellurionTELL
TenXPAY
TeraCoinTERA
TerracoinTRC
TerraNovaTER
TeslaCoilCoinTESLA
TeslaCoinTES
Tezos (Pre-La…XTZ
The ChampCoinTCC
The CypherfunksFUNK
The Vegan Ini…XVE
TheCreedTCR
TheGCCcoinGCC
Theresa May CoinMAY
TierionTNT
TIES NetworkTIE
TigercoinTGC
Time New BankTNB
TitcoinTIT
TittieCoinTTC
ToaCoinTOA
TodayCoinTODAY
TokenCardTKN
TokesTKS
TokugawaTOK
Topaz CoinTOPAZ
TopCoinTOP
TorcoinTOR
TractoTRCT
TransferCoinTX
TrezarCoinTZC
TriacontaTRIA
TrianglesTRI
TrickyCoinTRICK
Trident GroupTRDT
TriggersTRIG
Tristar CoinTSTR
TrollcoinTROLL
TRONTRX
TruckcoinTRK
TrueFlipTFL
TrumpCoinTRUMP
TrustPlusTRUST
TurboCoinTURBO
TychocoinTYCHO
UAHPayUAHPAY
UbiqUBQ
UFO CoinUFO
UG TokenUGT
UGAINGAIN
UlatechULA
Ultimate Secu…USC
UltraCoinUTC
UnbreakableCoinUNB
UNCoinUNC
UniCoinUNIC
UnifyUNIFY
Unikoin GoldUKG
United BitcoinUBTC
UnitusUIS
Unity IngotUNY
Universal Cur…UNIT
UniversalRoya…UNRC
UniverseUNI
UnobtaniumUNO
UnrealcoinURC
UpfiringUFR
Uquid CoinUQC
URUR
UroURO
USDeUSDE
Useless Ether…UET
UtaCoinUTA
UTRUSTUTK
ValorbitVAL
VapersCoinVPRC
Vault CoinVLTC
VcashXVC
VeChainVEN
VectorAIVEC2
VeltorVLT
VeriCoinVRC
VerifyCRED
VeritaseumVERI
VeriumReserveVRM
VerosVRS
VersionV
ViacoinVIA
VIBEVIBE
ViberateVIB
VIP TokensVIP
Virta Unique …VUC
VirtacoinVTA
VirtacoinplusXVP
VirtualCoinVC
VisioVISIO
ViulyVIU
VIVOVIVO
VoiseVOISE
VoteCoinVOT
VoxelsVOX
VoyacoinVOYA
VPNCoinVASH
vSliceVSL
VsyncVSX
vTorrentVTR
VulcanoVULC
WA SpaceWA
WaBiWABI
WagerrWGR
WaltonWTC
WandXWAND
WARPWARP
Waves Communi…WCT
WavesGoWGO
WAXWAX
WayGuideWAY
WeAreSatoshiWSX
WeTrustTRST
WhaleCoinWHL
WhiteCoinXWC
Wi CoinWIC
Wild Beast BlockWBB
Wild CryptoWILD
WINCOINWC
WingsWINGS
WinkWINK
WMCoinWMC
WomenCoinWOMEN
WoodcoinLOG
WorldCoinWDC
WorldcoreWRC
WowcoinWOW
WyvernWYV
X2X2
XaucoinXAU
XaurumXAUR
X-CoinXCO
XDE IIXDE2
XenonXNN
XGOXXGOX
XiosXIOS
XonecoinXOC
XPlayXPA
XTD CoinXTD
XTRABYTESXBY
XYLOXYLO
YacoinYAC
YashCoinYASH
Yellow TokenYEL
YENTENYTN
YescoinYES
YocoinYOC
YOYOWYOYOW
ZayedcoinZYD
ZCash GoldZCG
ZClassicZCL
ZCoinXZC
ZeitcoinZEIT
ZenCashZEN
ZenGoldZENGOLD
ZenniesZENI
ZephyrZEPH
ZeroZER
ZetacoinZET
ZetaMicronZMC
ZeusshieldZSC
ZilbercoinZBC
ZoinZOI
ZonecoinZNE
ZoZoCoinZZC
ZrCoinZRC
ZSEcoinZSE
ZurcoinZUR

₿/* Bu sayfada yazılı olan tüm bilgiler belirli araçlar, 27.09.2018 tarihinde yazılmış olan veriler ve rakamlar olup tüm fiyat ve rakamlarda değişimler görülebilir. FİYAT ve RAKAMLAR konusunda yatırımcıların en güncel verileri takip etmesi son derece önemli olan değişimler olabilecek olduğu unutulmamalıdır.

₿/* Bu sayfada yazılı olan bilgilerin bir kısmı çeşitli internet sitelerinden özel çeviri yapılarak alınmış olup, tüm hakları Koinbox.net‘e aittir ve izin alınarak dahi bir kısmının alınması bile tamamen yasaktır. Olası kopyalama işlemlerinin otomatik ve manual kontroller sırasında fark edilmesi durumunda ilgili kanun uyarınca gerekli cezai işlemler için gerekli mercilere başvuru yapılacaktır.

₿/* Yazılı ve basılı tüm bilgiler, kripto para sözlüğü için özel olarak hazırlanmış olan bilgilerdir. Bu bilgilerin bir kısmı tam doğruluk payı içermiyor olabilir ve bu durumdan Koinbox.net sorumlu tutulamaz. Değişimler, bilgilerin hata payı ve diğer detaylar konusunda Koinbox.net oldukça hassas ve titiz davranmakta olup tüm bilgilerin %100’e yakın oranda doğru olduğundan emin olmasına rağmen değişim riskine karşı siz değerli okuyucularımızı uyarmaktadır.

₿/* İlgili maddeler gereğince bu sayfadaki tüm bilgiler sadece bilgi amacı ile hazırlanmıştır ve kişiler tarafından yatırım önerisi, yatırım tavsiyesi veya yatırım bilgisi olarak nitelendirilmemelidir. Bu içerik asla yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Yazılı ve basılı bilgiler dolayısı ile ortaya çıkabilecek olan olumlu ve olumsuz sonuçların hiçbirisinden Koinbox.net ve ekibi asla sorumlu tutulamayacak olup, tüm içerik bilgilerinin sadece bilgi amacı ile yazıldığının farkında olunmalıdır.


error: Kopyalama Engellendi!