Coin Rehberi

Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kripto ticareti, bir kripto parayı diğeriyle takas etmeyi, token alıp satmayı ve fiat parayı kripto ile takas etmeyi içerir ve dünyanın dört bir yanındaki para birimlerinin günde 24 saat işlem gördüğü döviz (forex) ile bazı benzerlikler taşır.

Son yıllarda kripto para birimlerinin sayısı oldukça arttı ve CoinMarketCap şu anda 6088’den fazla farklı kripto paranın var olduğunu gösteriyor. Bu kripto paraların çoğu yalnızca Bitcoin veya Ethereum gibi büyük bir kripto para kullanılarak edinilebilir. Bu nedenle, ilk para arzlarına (ICO’lar) katkıda bulunmak veya bir blockchain şirketinin hizmetlerini kullanmak istiyorsanız alım satım yapmanız gerekecektir.

Kripto ticaretinin bir avantajı, çok fazla zaman, para, bilgi ve ekipman gerektiren madencilik ile uğraşmadan da dahil olabilmenizdir.

Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır? - Koinbox.NetCoinMarketCap kripto para listesi: http://coinmarketcap.com

Nasıl Kripto Para Alınır?

Bu sorunun kısa cevabı kripto para borsalarıdır. Kripto borsaları genellikle iki kategoriye ayrılır: merkezi olan ve merkezi olmayan.

Fiat para birimi kullanarak kripto satın almanın yanı sıra, merkezi bir borsa, paranızı saklayabileceğiniz ve Bitcoin gibi diğer kripto paralar ve tokenlerle ticaret yapabileceğiniz bir yerdir. Örnekler arasında Coinbase, Kraken ve Binance bulunur. Bu tür borsalarda parolayı veya özel anahtarınızı unutursanız paranızın kaybolma riski daha az olsa da, yüksek güvenlik standartlarına sahip saygın sağlayıcılarla gitmek önemlidir, çünkü tek bir hack saldırısı ile bir gecede milyon dolarların kaybolması görülmemiş bir olay değildir.

Diğer yandan ise merkezi olmayan borsalar (DEX) aracıları ortadan kaldırır, yani ticaret otomatiktir ve eşler arasıdır. Merkezi olmayan borsalar arasında IDEX, Waves, Bitshares ve OasisDEX gibi isimler bulunur. Merkezileştirilmiş meslektaşlarının aksine, burada gizliliğe daha çok önem verilir ve kimliğinizi korumakta daha özgür bırakılırsınız. Bu platformlardaki “güvensiz ortam”, akıllı sözleşmelerle yönlendirilir. Kendi kişisel cüzdanınız aracılığıyla paranızın tam kontrolünü elinizde tutmanıza rağmen, özel anahtarlarınızı kaybetmeniz paranızı geri alınamaz hale getirebilir.

Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır? - Koinbox.Net

Trezor Kripto Para Cüzdanları: https://trezor.io/start/

Kripto Para Saklamak için En İyi Yer Neresi?

Bu, önceliklerinizin ne olduğuna bağlıdır. “Sıcak cüzdanlar”, kriptolarınıza erişimi kolaylaştırarak hızlı ve kolay bir şekilde para aktarmanıza ve işlemlerinizi tamamlamanıza olanak tanır. Birçok sağlayıcı, işlemlerinizi hareket halindeyken de yapabilmeniz için mobil uygulamalar sunuyor. Diğer yandan, “soğuk cüzdanlar” ile erişim anahtarlarınız çevrimdışı olarak (genellikle USB belleklerde) saklanır ve hatta bazı kişiler özel anahtarlarını kağıda yazarlar. İkinci seçenek, herhangi bir saldırı durumunda tam koruma altında olmak için daha güvenilirdir.

Düşünmeniz gereken başka bir şey de kripto cüzdanınızda ne saklamak istediğinizdir. Ticaret yapmakla ilgileniyorsanız, büyük olasılıkla aynı anda birden fazla kripto para türüne sahip olacaksınız. Bazı cüzdanlar yalnızca bir kripto türünü destekleyecek şekilde tasarlanırken, diğerleri ise düzinelercesini destekler.

Token Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her biri farklı bir değere ve amaca sahip yüzlercesi arasından seçim yapabileceğiniz bu piyasada araştırmanızı doğru yapmak hayati önem taşır. Bitcoin ve Ethereum gibi sadece birkaç kripto para ana akıma girecek popülerlik seviyelerine ulaştı. Bununla birlikte, köklü para birimlerinin bile aşırı fiyat oynaklığının kurbanı olamayacağını garanti eden hiç bir şey yoktur. Analiz edilecek çok az tarihsel bilgi olduğundan, fiyatların yeni çıkarılan tokenlerle nasıl dalgalanacağını tahmin etmek zor olabilir. Yeni bir para birimini desteklemek son derece kazançlı olabilir, ancak aynı şekilde, ne yaptığınızı bilmiyorsanız pahalı bir hata yapma şansınız da vardır.

Kripto ile ilgili haberleri takip etmek, ICO’larda bağımsız derecelendirmeler aramak ve bir tokenin arka planı hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak, bir yatırım yapmaya karar vermeden önce önemli adımlardır. Bir satın alma işlemi yaptıktan sonra, fiyattaki değişiklikleri yakından izleyin ve kripto paranızı ne zaman satmak isteyeceğiniz konusunda daha yüksek üst sınırlar belirlemeyi, bir çökme durumunda kayıpları azaltmayı ve bir dalgalanmanın ardından kârınızı korumayı düşünün.

Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır? - Koinbox.Net

Yapılmaması Gereken Hatalar

Tıpkı geleneksel yatırımda olduğu gibi, çeşitli bir portföye sahip olmak ve riski yaymak önemlidir. Bu şekilde, bir kripto yatırımınızın olumsuz performans göstermesi, varlıklarınızın genel değeri üzerinde geri dönülemez bir etki yaratmayacaktır.

Bir başka ipucu, bir yatırım yapmadan önce belirli bir kripto paranın değerinin yükselme veya düşme sebeplerini saptamaya çalışmaktır. Serbest düşüşte olan bir token satın almak ve değerinin yeniden artmasını beklemek zekice görünebilir, ancak bu tokenin eski değerine geri döneceğinin garantisi yoktur. Yükselen bir tokeni destekleyerek kazanç kovalamak da cazip görünebilir, ancak her zaman fiyatın daha sonra düştüğü “pump and dump” riski vardır. Satın almadan önce “neden?” sorusunun cevabını öğrenin.

Son olarak, ticaret sırasında her zaman gereken kontrolleri yapın.. Satın alma veya satma siparişlerini ayarlarken yapacağınız en küçük yazım hataları bile korkunç bir miktar kaybetmenizi sağlayabileceğinizden dolayı, rakamları doğruladığınızdan emin olun. Ayrıca, bir borsa ile uğraşırken, tokenlerinizi doğru adrese gönderdiğinizden emin olun.

Kripto Para Ticaretini Öğrenmek

Hızla gelişmek için, bir akıl hocası veya güvendiğiniz bir topluluğun rehberliğine ve desteği öğrenme sürecinizi oldukça hızlandırabilir.

İdeal olarak, yeni başlayan bir tüccar güvenilir bir borsa seçerek ve Bitcoin veya Ethereum gibi popüler paralarla kendini test ederek başlamalıdır. Ancak, deneyerek öğrenme yaklaşımı hızlı başarılı olmak isteyenler için çok yavaştır. Bu sebeple benzer düşünen tüccarlardan oluşan bir topluluğa katılmak, alınacak en iyi kararlardan biri olabilir: Telegram kullanan gruplara katılma veya yatırımcılar arası buluşmalara katılmayı gözden geçirin.

Ayrıca, blockchain yatırım platformu olan Taklimakan Network gibi kaynaklar, amatör kripto yatırımcılarını ve tüccarları sektör uzmanlarıyla buluşturuyor. Platformun amacı, bir kullanıcıya kendi yatırım kararlarını vermeyi öğretmek ve kripto acemilerinin ticaret yapmalarına yardımcı olmaktır.

“ICO Nedir?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/ico-nedir/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu