Anasayfa Rehber Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Rehber

Kripto para birimleri ile ilgilenenler için ticaret konusunda 9 ipucunun yer aldığı bir rehber hazırladık. İşte kripto para ipuçları...

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Dünya genelinde kripto piyasası ile ilgilenen ve bu alanda işlem yapan kişi sayısı giderek artmaya devam ediyor. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırım yapan kişiler tarafından kripto para ticareti ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar yoğun bir şekilde araştırılıyor. Yatırım tavsiyesi olmayan bu yazıda Türkiye dâhil olmak üzere birçok ülkede popüler hale gelen kripto para ticareti ile ilgili 9 ipucuna yer vereceğiz. Kripto para ipuçları şu şekilde:

1. Farkında Olun.

Kripto para dünyasına adım atarken ilk olarak onun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve potansiyel avantajlarının ve dezavantajlarının neler olduğunu anlayın. Herhangi bir piyasada olduğu gibi Bitcoin ve altcoinlerin geçmişi ile ilgili bir araştırma yapmak, piyasa konusunda geniş kapsamlı bir bakış sunmasının yanı sıra alım satım ve tutma zamanının gelip gelmediği konusunda size fikir verecektir. Piyasa çok değişken olduğu için yatırım öncesi araştırma yapmak büyük bir önem arz ediyor.  

2. Blockchainin Ne Olduğunu ve Nasıl Çalıştığını Öğrenin. 

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Blok zinciri; kripto para birimleri için gerekli olan, eşsiz bir çevrim içi ağ türü olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum, Cardano vb. gibi birbirinden farklı blok zinciri ağı arasından seçim yapabilirsiniz. Çeşitli özelliklere sahip olmalarına rağmen bunların benzer şekilde çalıştıklarının farkına varmak önemlidir. Blok zincirine yönelik derinlemesine bilgi sahibi olmak, kripto para birimlerinden kâr elde etmenin muhteşem bir yolu olabilir.  

3. Ticaret Yapmak İstediğiniz Kripto Para Birimini Anlayın.

Her durumda doğru bilgiye sahip olmanın esas olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para biriminin değerinin nasıl hesaplandığını, söz konusu varlığın nasıl çalıştığını ve hangi platformlarda alınıp satılması gerektiğini anlamanın yanı sıra günlük işlem hacmi ve piyasa değeri gibi verilere güvenilir platformlar üzerinden erişim sağlamak daima yararlı olacaktır. Kayda değer kazançlar elde edebilmek için güncel olayların takibini de yapmak önemlidir.  

4. Uygun Bir Kripto Para Borsası Seçin.

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Günlük kripto ticareti ile ilgili stratejinizi belirlemeden önce bir kripto para borsası seçin. Günümüzde çok sayıda kripto para borsası bulunuyor. Birçok alım satım platformu, şu anda emir defterlerinin merkeziyetsiz bir şekilde depolanmasına imkân tanıyan blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, kriptografi kodlama yöntemlerinden dolayı daha güvenli olmasıyla ön plana çıkıyor.

Borsa ararken kendinize söz konusu borsa ile ilgili şu soruları sormanız gerekiyor: İtibarı nedir? Ücretleri ne kadar yüksek? Ödeme yöntemleri güvenli mi? Yaşadığım yerde kullanılabilir mi? Kimlik gerektiriyor mu? Düzenlenmiş mi? Eğer öyleyse nerede? Çok sayıda sahte ve dolandırıcı platformun ortaya çıkması nedeniyle işlem yapacağınız platformun gerçek olduğundan tümüyle emin olmanız gerekiyor.

5. Teknik Analiz veya Temel Analiz Yapın.

Bir varlığa değerini veren ve bu varlığın iyi bir yatırım olup olmadığını ortaya koyan esas özellikler, temel analiz ile kapsamlı bir şekilde inceleniyor. Kripto para birimlerinde değer, kıtlık gibi faktörlerden ya da temelindeki blok zinciri ağında takas edilen değerden oluşuyor.

Teknik analiz daha çok rekabet avantajı elde etmek isteyen traderlara yönelikken temel analiz ise daha çok hangi uzun vadeli girişleri yapacaklarına karar veren traderlar içindir.  

6. Paranızı Hemen Çekmeyin.  

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Kâr amaçlı yatırım yapıyorsanız ve bunun sizi ne kadar ileri götürebileceğini görmeyi planlıyorsanız fiyatta büyük bir sıçrama olur olmaz hemen varlıklarını çekmeyin. Yüksek volatilite seviyelerinde fiyat yükseldiği zaman hızlı bir kâr yakalamak kolay olsa da uzun vadeli olarak çok daha fazla potansiyel ortaya çıkabiliyor. Bu durumda ilk sıçramalardan çok daha büyük olabilecek ikinci ya da üçüncü bir sıçrama için beklemeniz öneriliyor.  

7. Stop ve Trade Planı Geliştirin.

Değişken bir piyasada stop ve trade planı belirlemeniz gerekiyor. Dijital para biriminin engellenemeyen bir büyüme göstermesi, bunun sonsuza kadar devam edeceği anlamına gelmiyor. Aslında bu büyümenin tamamen durma ihtimali söz konusu.

Bir stop ve trade planı, basit bir şekilde şunu öneriyor: Coininiz hedef fiyatınıza ulaştığı zaman durun ve bir kısmını satın. Bu satılan coinler, coininizin değerinin düşmesi halinde sizi tam bir kayıptan koruyacaktır. Fiyat artışları yüzde 2 ila yüzde 3 aralığında değil normalde yüzde 60 ila yüzde 80 aralığında olduğu için bu plan, dijital para birimleri için çok önemlidir.  

8. Coinlerinizi Güvende Tutun.

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Bir kripto satın aldığınızda varlıklarınızı saklamanız gerekiyor. İster kısa vadeli ister uzun vadeli yatırım yapan bir kişi olun cüzdan seçmek, kendi bireysel güvenlik ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Soğuk cüzdanlar, doğrudan internet bağlantısına sahip değildir. Çevrim dışı çalışmasından dolayı hacklenme ihtimali önemli ölçüde düşük oluyor. Sıcak olanlar ise internete bağlı olmakla birlikte kripto varlıkları çevrim içi olarak saklıyor. Bu nedenle güvenlik bakımından daha büyük bir risk taşıyor.

Çevrim dışı olanların sizin için en iyi seçenek olduğuna karar verdiyseniz seçtiğiniz depolama cihazını son derece güvende tutup yedeklemeniz gerekiyor. Bilgisayar donanımınızın arızalanması ve sabit sürücünüzdeki bütün dosyaları kaybetmeniz halinde bütün coinlerinizi de kaybedersiniz. Bu nedenle ayrı bir sabit sürücüye yedekleme gereklidir.  

9. Basın Bültenlerinden Haberdar Olun ve Banka Tepkisine Hazırlanın.

Kripto para birimleri, basın bültenlerinden kaynaklanan fiyat değişikliklerine karşı çok daha hassas oluyor. Kripto varlıkların benimsendiğini duyuran şirketlerin basın bültenlerinin ardından fiyatların katlanarak arttığı görülüyor. Yatırım yaptığınız bu varlıklardan kâr elde etmeyi hedefliyorsanız basın bültenlerinden haberdar olmanız gerekiyor.

Söz konusu bültenler, genel olarak kripto varlıkların ne zaman alınıp satılacağını belirliyor. Aynı zamanda coininizin değerinin neden düştüğü ve yeniden yükselip yükselmeyeceği ile ilgili olarak size bir fikir veriyor.

Son dönemde popüler hale gelen kripto para birimleri, finans sektöründeki banka hâkimiyeti için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle bankalar, tehdidi ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerinde kripto varlıklara karşı mücadele etmeyi sürdürebiliyor. Kripto para birimlerini etkilemek amacıyla tasarlanmış olan banka basın bültenleri fiyat dalgalanmalarına yol açacağından bu dalgalanmaları neyin yarattığını bilirseniz daha az endişelenirsiniz.  

Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)