Dikkat Çekenler

Kripto Paralar Bu Kadar Yaygınlaşırken 12 Kripto Terimini Halen Bilmiyor musunuz?

Bitcoin her gün yeni bir kesime açılıyor. Yatırımcılar ise dijital para birimleri üzerinde büyük bahis oynuyor. Büyük şirketler, belirli kripto para birimlerinde ödeme kabul etmeye başladı. Artık dijital para birimleri sadece iş dünyasında değil, akademik çevrede de giderek artan bir ilgi görüyor.

Kripto para dünyası ile haşır nesir değilseniz ve kripto paralara ilgi duyuyorsanız bu geleneksel sektörün konuştuğu dili anlamanız gerekiyor.  Bu makalede size yardımcı olması kripto para dünyasında günlük olarak en çok kullanılan terimlere bakacağız:

Kripto Paralarda En Çok Kullanılan 12 Kripto Terimi:

Kripto Terimleri

 1. ATH: Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi
 2. ATL: Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi
 3. Altcoin: Altcoin, yani alternatif koin: Bitcoin dışındaki / alternatif kripto para birimleri için kullanılan bir terminolojidir. Örneğin Ethereum, Dogecoin ve diğer tüm kripto paralar Bitcoin’in alternatifleridir.
 4. Block: Blok, işlem verilerini depolayan bir dosyadır. Bu bloklar doğrusal bir sırayla düzenlendiğinde bir blok zinciri oluşturur.
 5. Cold Wallet: Donanım cüzdanı veya çevrimdışı cüzdan olarak da adlandırılan soğuk cüzdan, Bitcoin veya kripto para birimlerini çevrimdışı saklamak için kullanılan bir donanım cihazıdır. İnternete bağlı değildir. Cold Wallet’ın tam tersi Hot Wallet’tır. Hot Wallet, sıcak cüzdanlardan yani internete bağlıdırlar.
 6. Dead Coin: Çeşitli nedenlerle (projenin kapanması, proje takımının kaçması, projeyi durdurması gibi) artık var olmayan kripto para birimlerini ifade eder.
 7. DYOR: Kendi Araştırmanızı Yapın.
 8. Gas: Gas yani gaz, bir işlemi başarıyla gerçekleştirmek veya Ethereum blockchain platformunda bir sözleşme yürütmek için gereken işlem ücretini ifade eder. Bir işleme ne kadar çok gas basarsanız, işleminiz o kadar hızlı tamamlanacaktır.
 9. HODL: Kripto para topluluğunda kripto para birimini satmak yerine uzun süreli olarak saklamak için kullanılan bir argo terimdir. İngilizce açılımı, “Hold on your dear life” olaraktır ve bunun Türkçe karşılığı; Sıkıca tutun, hayatın pahasına koru, sımsıkı tutun olarak yorumlanabilir.
 10. Mining: Kripto para dünyasında mining madenciliktir. Madencilikte bilgisayar kullanılarak kriptografik denklemler çözülür. Böylece mining, kripto para oluşturma / kazanma sürecini ifade eder. Başka bir deyişle mining, işlemlerin doğrulanmasıdır.
 11. Mooning: Genellikle güçlü bir yükseliş eğilimi altında olan bir kripto para birimini tanımlamak için kullanılır. Bazıları “aya” ifadesini de kullanır.
 12. NFT: Değiştirilemez tokenler, benzersiz öğelerin sahipliğini temsil etmek için kullanabileceğimiz benzersiz kriptografik tokenlerdir. Bir NFT satın aldığınızda, sizi söz konusu dijital varlığın sahibi yapan blok zincir teknolojisinde güvence altına alınmış bir sertifika alırsınız. Bu sertifika, kopyalanamaz, ikame edilemez ve aynı anda sadece bir adet resmi sahibi olabilir.
İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu