Anasayfa Rehber Kripto Paralar için Popüler Android ve iOS Cüzdanları

Kripto Paralar için Popüler Android ve iOS Cüzdanları

Rehber

Kripto para cüzdanı nedir? Kripto para cüzdanları nasıl çalışır? Kripto paralar için popüler Android ve iOS cüzdanları hangileridir?

Kripto Paralar için Popüler Android ve iOS Cüzdanları

İlk kez kripto para birimi alanlardan ve uzun bir süredir bu yeni gelişen blok zincir sektörü içinde olan profesyonel olarak alım satım yapanlara kadar her türlü kripto yatırımcısının günümüzde kripto cüzdanı kullanması neredeyse zorunludur. 2022 yılında borsa ve diğer blok zincir şirketlerinin iflasları ve böylece kullanıcı fonlarının kaybedilmesi insanların kripto paralara olan güvenini baltaladı. Bundan dolayı artık herkesin bir ya da daha fazla dijital cüzdan kullanması gerekiyor. Bu rehberimizde ilk olarak kripto para cüzdanlarının tam olarak ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve popüler Android ve iOS kripto para cüzdanlarına bakacağız.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto para birimi cüzdanları pek çok biçimde olabilir, ancak özünde hepsi, dijital varlıklarınız üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan gizli bilgileri korumanın farklı bir yolunu sunar. Bu şansa bırakmak isteyeceğiniz bir şey değildir; bu özel anahtarlara olan erişiminizi kaybederseniz, kripto para birimlerinizi asla geri alamayabilirsiniz.

Gözetim dışı cüzdanlar, kendi özel verilerinizin kontrolünü size verdikleri için birçok kripto para meraklısı tarafından tercih edilen depolama seçeneği türüdür. Varlıkları bir kripto para birimi borsasında tuttuğunuzdan farklı olarak, gözetim dışı bir cüzdanla, özel anahtarlarınızı güvence altına almak için üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmez. Müşterilerini fonlarının sonsuza dek kaybolup kaybolmadığını merak ettiren iflas etmiş kripto para platformları FTX ve BlockFi, kripto para birimlerinin başka birinin gözetimi altında bırakılmasının ne kadar kötü olduğunun en iyi örnekleridir.

Bu, gözetim dışı cüzdanların risksiz olduğu anlamına da gelmez. Parolaların kaybolması gibi hatalarda tüm yatırımının kaybolabilir ve cüzdanınızın donanım ve yazılımlarının amaçlandığı gibi çalışacağına güvenmeniz gerekir. Ve varlıkları cüzdanlar arasında düzenli olarak taşımak, blok zinciri ağları tarafından uygulanan işlem ücretleri nedeniyle maliyetli olabilir. Bu nedenlerden dolayı, bazı kripto para kullanıcıları birden fazla cüzdan türü kullanır. Bunlardan önde gelenleri uzun vadeli yatırım amaçlı kullanılan cüzdanlar ve aktif ticaret için kullanılan cüzdanlardır.

Bir cüzdan seçmenin en iyi yolu, saklamayı umduğunuz kripto para biriminin web sitesine bakmaktır. Projeler yerel kripto para birimleri için özellikle oluşturdukları tek amaçlı çözüme sahiptir. Ancak, birden çok kripto para birimini tek bir yerde saklamayı planlıyorsanız, piyasayı taramak bu noktada en iyi bir fikirdir. Bu açıdan rehberimizde kripto para cüzdanlarının nasıl çalıştığını, temel özelliklerini, kripto paralar için popüler Android ve iOS cüzdanları ve NFT cüzdanlarına bakacağız.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Kripto para cüzdanları, kripto para biriminizi korur, kripto anahtarlarınızı saklar ve ihtiyaç duyduğunuzda kripto paralarınızı erişmenize izin verir. Aslında her bir kripto para cüzdanı bir çift anahtardır. Kamu anahtarı ticari işlemlerden kazandığı ya da kaybettiği miktarla birlikte blok zincirinde görünebilir. Özel anahtar cüzdan sahibinin genel anahtarla ilişkili tutarı talep etmesine olanak sağlar.

Aslında cüzdanınızın içinde Bitcoin yoktur, blok zincirinde görünen bir miktarla ilişkili bir tanımlayıcı numaranız vardır. Tüm kripto para birimi, blockchain kayıtları olarak mevcuttur. Kripto para birimi cüzdanları, kripto para hesaplarının kurcalanmasını veya sahtesinin yapılmasını önlemek için bu kripto para kayıtlarını güvenli bir şekilde paylaşır ve takip eder.

Dünya çapında Bitcoin'deki milyarlarca dolar, temelde uzun metin dizileri olan bireysel anahtarlarla ilişkilendirilir. Her anahtar, blok zinciri bilgisinin evrensel olarak paylaşılan bir metin dosyasıdır.

Kripto Para Cüzdanlarının Temel Özellikleri Nelerdir?

Birçok farklı türde kripto para cüzdanı ve binlerce kripto para birimi mevcuttur. Kripto paranızı nasıl saklayacağınızı ve nasıl alım satım yapacağınız hakkında size bir fikir vermek için aşağıda kripto paralar için en iyi ve güvenilir Android ve iOS cüzdanları derledik. Bu listeye geçmeden önce bir kripto para cüzdanının temel özelliklerine kısacak değinelim:

Kolaylık: Sıcak cüzdanlar aktif tüccarlar için en büyük kolaylığı sağlarken, soğuk cüzdanlar daha uzun vadeli yatırımcılar için faydalıdır. Büyük miktarda kripto parayı soğuk bir cüzdana taşımadan önce sıcak cüzdanlarla biraz deneyim kazanmak en iyisidir.

Güvenlik: Herhangi bir kripto para cüzdanında sağlam güvenlik özellikleri ve güçlü güvenlik protokolleri istersiniz. Sonuçta bu sizin paranızdır ve onu güvende tutmak istersiniz. Bir kripto cüzdanı seçerken aramanız gereken güvenlik özelliklerinden iki aşamalı doğrulama (2FA), biyometrik veya yüz tanıma, çoklu imza desteği, açık kaynak kodlu olması ve güçlü güvenlik protokolleri, tarayıcı parmak izine karşı korumalar ve cüzdan sağlayıcısının güçlü bir güvenlik geçmişine sahip olması şeklindedir.

Birlikte çalışabilirlik/esneklik: Farklı borsalar, cüzdanlar, para birimleri ve NFT pazar yerleri arasındaki birlikte çalışabilirlik, istediğiniz zaman işlem yapmak istediğinizde size esneklik sağlar.

Maliyet: En popüler kripto para cüzdanlarından bazıları ücretlidir. Ancak bu ücret bir cüzdanın güvenliğinin en yüksek seviyede olduğu anlamına gelmez*.* Yine de bu cüzdanlar diğerlerine göre kullanıcı arayüzü, hız, destek hizmeti gibi açılardan önde gelmektedir.

Kripto Para Cüzdanlarının Temel Özellikleri Nelerdir?

Kripto Paralar için Popüler Android ve iOS Cüzdanları

En iyi kripto para cüzdanı, durumunuza, nasıl işlem yapmak istediğinize ve yeni başlayıp başlamadığınıza veya zaten ileri düzey bir kullanıcı olup olmadığınıza bağlıdır. Önemli olan en iyi kripto para cüzdanını seçmek değil, iyi kripto para cüzdanları hakkında bilgi edinmek ve sizin için doğru olanı seçmektir.

Aktif olarak işlem yapmak istiyor musunuz? En iyi dijital kripto para cüzdanı arayın. Birçok farklı kripto para biriminde işlem yapmaya ne dersiniz? En iyi çoklu kripto para birimi cüzdanını arayın. Tür ve kullanıma göre en iyi ve popüler kripto para cüzdanlarının listesini burada bulabilirsiniz.

Kripto Para Borsa Cüzdanları

Aşağıdaki kripto para cüzdanları, kripto para borsalarıyla entegredir; yani kripto paranızı tek bir yerde alıp satabilir ve saklayabilirsiniz. Bu, bu cüzdanları kripto para acemileri veya sık ticaret yapanlar için harika bir seçenek haline getirir.

 • Binance: Binance, 150'den fazla kripto para biriminde işlem yapmanıza izin verdiği için bir Bitcoin cüzdanı oluşturmak için en iyi çoklu para cüzdanlarından biridir. Ayrıca, mevcut ticaret yazılımınızı bağlamanıza izin veren bir API ile birlikte gelir.
 • Coinbase: Genel olarak yeni başlayanlar için en iyi seçenek olarak kabul edilen Coinbase, başlamanıza yardımcı olmak için kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Coinbase, kripto para biriminin %98'ini için çevrimdışı (soğuk) cüzdanlarda saklar; bu, kripto para birimine çevrimiçi olarak erişilemediği için kripto paranızı güvenli tutmanın bir yoludur.
 • Gemini: Gemini, yeni başlayanlar için tonlarca kaynak ve düşük işlem ücretleri sunarak borsayı kripto paraya yeni başlayanlar için harika bir seçenek haline getiriyor. Kripto paranızı güvende tutmak için bir dizi sigorta seçeneği de vardır.
 • Kraken: Kraken düşük işlem ücretlerine sahiptir ve gelişmiş işlem seçenekleri sunar. Coinbase gibi, Kraken de kripto para biriminin büyük çoğunluğunu çevrimdışı olarak saklar.

Kripto Para Android ve iOS Cüzdanları

Bazen borsalar yerleşik cüzdan sunmaz. Sözde hibrit borsalar, blockchain cüzdanlarını kullanır ve krediyle belirli bir miktarda kripto paraya erişebilirsiniz, ancak kriptonun kendisine doğrudan erişiminiz yoktur. Kripto paranızı uzun süre elinizde tutmak istiyorsanız, bu hibrit hizmetleri çok uzun süre kullanırken dikkatli olun. Daha fazla doğrudan erişim için özel bir kripto para cüzdanı kullanın. Bu uyarıyı verdikten sonra en iyi kripto para Android ve iOS cüzdanlarına bakalım:

MetaMask (Android ve iOS)

MetaMask (Android ve iOS)

Ethereum (ETH) blok zincirindeki uygulamaların düzenli bir kullanıcısıysanız, muhtemelen MetaMask cüzdanı ile karşılaşmışsınızdır. Ücretsiz ve açık kaynaklı olan MetaMask, Ethereum üzerine inşa edilmiş herhangi bir dijital varlığı depolayabilir (700.000'den fazla vardır). MetaMask ayrıca internette var olan ve çalışması için kripto para işlemleri gerektiren birçok "Web3" uygulamasıyla entegre olabilir.

MetaMask, masaüstü uygulaması olmamasına rağmen hem Android hem de iOS işletim sistemleri ve tarayıcı tabanlı cüzdanlara sahiptir. MetaMask yine de doğrudan uygulamasında kripto stake etme özelliğine sahip değildir. Bununla birlikte, web üzerinde MetaMask'a bağlanan uygulamaları kullanarak kriptolarınızı kolayca stake edebilirsiniz. Ethereum ve ilgili tokenlerinin büyük bir kullanıcısı değilseniz, MetaMask'ın size pek yardımcı olmayabileceğini unutmayın.

Trust Wallet (Android ve iOS)

Trust Wallet (Android ve iOS)

Trust Wallet, büyük bir kripto para borsası ile ortaklaşa çalışan başka bir depolama ürünüdür. Uluslararası dijital varlık şirketi Binance'in resmi cüzdanıdır ve bu ortaklık, kullanıcılara doğrudan cüzdanlarından satın alma, satma ve ticaret yapma imkanı verir. Trust wallet bir milyondan fazla dijital varlığı desteklediğini iddia ediyor. Ancak, varlıkları sıcak depolamadan soğuk depolamaya dönüştürmenin bariz bir yolu yok. Bununla birlikte, cüzdan tamamen açık kaynaklıdır, bu yalnızca birkaç rakibin paylaştığı bir özelliktir.

Electrum (Android)

Electrum (Android)

Electrum, yalnızca bir kripto para birimiyle çalıştığı için bu listede incelenen cüzdanlar arasında bir aykırıdır. Ancak bu kripto para birimi, piyasadaki açık ara en değerli kripto para birimi olan Bitcoin'dir. Bununla birlikte, Electrum'un altcoin tekliflerinde eksik olduğu şey, güvenlik ve şeffaflıktır. Bu ücretsiz, açık kaynaklı ürün, iki faktörlü kimlik doğrulama, soğuk depolamaya doğrudan bağlantılar ve çoklu imza işlemleri için destek (birden çok kullanıcının oturumunu kapatmasını gerektirir) sunar. Electrum Python, Linuxi Windows, macOS masaüstü uygulamasına ek olarak Android mobil uygulamasına sahiptir. Bu uygulamalarda Bitcoin kullanıcılarına sunduğu araçlar onu öne çıkarır. Ayrıca, yalnızca bir kripto para birimini depolamak istiyorsanız, tavsiyeler için resmi web sitesine başvurmanın iyi bir fikir olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Coinomi (Android ve iOS)

Coinomi (Android ve iOS)

Coinomi, uygulama içinde alım satım yetenekleri sunan güvenli bir kripto para birimi cüzdanıdır. Coinomi, cüzdan içinden kimlik bağlantısının mümkün olmadığı gerçeğini vurgulayarak kendisini güvenlik ve gizlilik odaklı olarak tanımlıyor. Çok hızlı kurulumu ve çoklu kripto para desteği sayesinde cüzdan, kripto para birimi depolamanın ve takas etmenin bir yolu olarak kripto para meraklıları arasında oldukça popülerdir.

Atomic Wallet (Android ve iOS)

Atomic Wallet (Android ve iOS)

Atomic Wallet, atomik takasları da destekleyen tamamen merkezi olmayan bir çoklu kripto para birimi cüzdanıdır. Atomik takasları desteklemeyen kripto paralar için Atomic'in yerleşik bir ShapeShift, ChangeNOW ve Changelly değişim arayüzü vardır. Atomic Wallet'ın arkasındaki şirket nispeten gençtir (Ekim 2017'de kuruldu) ve cüzdanları ilgili incelemeler çoğunlukla olumlu olsa da, bazı kişiler uygulamanın kendisiyle ilgili teknik sorunlar bildiriyor.

MyCelium (Android ve iOS)

MyCelium (Android ve iOS)

MyCelium, gelişmiş gizlilik ve güvenlik özelliklerine sahip açık kaynaklı ve popüler bir mobil uygulama cüzdanıdır. MyCelium acemi kullanıcılar için biraz karmaşık olabilir ama yine de piyasadaki en güvenli ve en hızlı cüzdanlardan biridir. Açık kaynaklı bir yazılım programı olarak MyCelium sürekli olarak güncellenmektedir. Cüzdanın bir web veya masaüstü arayüzü yoktur, yani kripto paralarınıza sadece mobil cüzdanınız üzerinden erişilebilir.

BRD (Android ve iOS)

BRD (Android ve iOS)

BRD muhtemelen en basit Bitcoin Android cüzdanlarından biridir. Cüzdan açık kaynaklıdır, bu cüzdanı daha güvenli ve güvenilir hale getirmektedir. Uygulamayı kullanmak için kayıt olmakta gerekmez. Uygulama yüklendikten sonra anında Bitcoin göndermeye veya almaya başlayabilirsiniz. Uygulama ayrıca, varlıklarınızı satın alabileceğiniz ve doğrudan cüzdanınızda saklayabileceğiniz bir takas hizmeti sunar. Olumsuz tarafta, BRD yalnızca temel bir dizi özelliğe izin verir ve bu nedenle ileri düzey kullanıcılar için değil, yeni başlayanlar için daha uygundur.

Jaxx Liberty (Android ve iOS)

Jaxx Liberty (Android ve iOS)

Daha önce 'Jaxx' olarak bilinen Jaxx Liberty, Shapeshift yoluyla kripto para birimi takas hizmetleri sunan bir mobil cüzdandır. Cüzdanın kullanımı çok kolaydır, çok çeşitli kripto para birimlerini destekler ve masaüstünüzden de kontrol edebilmeniz için cihazlar arasında eşleştirilebilir. Jaxx Liberty, gözetim dışı bir cüzdandır, yani özel anahtarlarınız telefonunuzda saklanır ve anahtarlarınız ile ilgili olarak 3. bir tarafa güvenmeniz gerekmez. Olumsuz tarafta, fiyatların güncellenmemesi ve ara sıra işlemlerin ortasında donması gibi hatalar nedeniyle uygulama hatalı ve yavaş olabilir.

Guarda (Android ve iOS)

Guarda (Android ve iOS)

Guarda cüzdanı, Portekizli tescilli şirketi GUARDACO LDA'nın açık kaynaklı bir cüzdanıdır. Cüzdan 2017'den beri var ve tüm popüler işletim sistemlerinde bir web uygulaması, chrome uzantısı, masaüstü uygulaması ve mobil uygulama olarak çalışmaktadır. Guarda, 50'den fazla farklı blok zincirini ve ayrıca önde gelen protokollerde çalışan tokenleri destekleyerek tüm varlıklarınızı tek bir cüzdanda yönetmenize olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca, bir kredi veya banka kartı kullanarak doğrudan Guarda cüzdanlarından itibari para ile kripto para satın alabilir ve ayrıca Guarda'nın ortaklıkları ve entegrasyonları aracılığıyla varlıklarını stake edebilir veya takas edebilir. Kullanıcı arayüzü basit ve kullanıcı dostudur ve şirketin müşteri desteği konusunda harika bir geçmişi vardır, çevrimiçi sohbet veya e-posta yoluyla hızlı destek hizmeti sunar.

NFT Cüzdanları

NFT cüzdanı, değiştirilemez tokenleri (NFT'ler) saklanmasına yarayan bir cüzdandır. Bir NFT cüzdanı seçerken iki ana seçeneğiniz vardır: Donanım cüzdanları veya yazılım tabanlı cüzdanlar.

NFT Cüzdanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sizin için doğru NFT cüzdanı, deneyim seviyeniz, güvenlik ihtiyaçlarınız ve saklamayı planladığınız NFT ve token türleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir NFT cüzdanı seçerken dikkate alınması gereken bazı noktalar şunlardır:

 • NFT pazar yerleriyle uyumluluk: Satın almak istediğiniz NFT’lerin bulunduğu pazar yerleriyle entegre olabilen bir cüzdana ihtiyacınız vardır.
 • Güçlü güvenlik: İki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerinin bulunması gerekir.
 • Kullanıcı dostu arayüz – İyi bir NFT cüzdanı, kullanıcı dostu ve kurulumu kolay olmalıdır.
 • Birden fazla cihazda erişilebilir – Çoğu NFT cüzdanı, web uzantıları veya mobil veya masaüstü uygulamaları olarak kullanılabilir. Daha fazla rahatlık için birden fazla cihazda kullanılabilen ve işlemleri gerçek zamanlı olarak senkronize edebilen bir cüzdan seçmek önemlidir.
 • Çapraz zincir uyumluluğu: Çoğu cüzdan sadece Ethereum tabanlı tokenleri destekler, ancak diğer ağlardaki tokenleri basmak, satın almak ve satmak istiyorsanız zincirler arası uyumluluğa sahip bir cüzdana ihtiyacınız vardır.

Popüler donanım (soğuk) cüzdanları, Ledger ve Trezor'un cihazlarını içerir. Bununla birlikte, NFT'ler bu cüzdanların hiçbiri tarafından yerel olarak desteklenmediğinden, donanım cüzdanınızı NFT'leri depolayabilen ve yönetebilen bir sıcak yani Android ya da iOS cüzdanına bağlamanız gerekir.

NFT Cüzdanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sonuç

Gördüğünüz gibi, kripto para Android ve iOS cüzdanları kripto para birimlerinizi yanınızda taşımak için çok uygun bir yoldur. Ancak çalınma veya telefonunuzu kaybetme riskinden dolayı aşağıdakileri her zaman hatırlamanız çok önemlidir:

 • Mümkünse cüzdanınız için her zaman bir pin kodu belirleyin.
 • Mobil cüzdanınızda asla büyük miktarlarda Bitcoin (BTC) saklamayın.
 • Cüzdanınızı kurduğunuzda aldığınız 12-24 kelimelik dizilimi not edin, güvenli bir yerde saklayın, asla kaybetmeyin ve hatta gerekirse bunları ezberleyin.

Android ve iOS gibi uygulama mağazalarında yer alan her cüzdanın meşru olmadığını unutmayın. Bu, bazı kişilerin kripto paralarınızı sizin cihazınıza indirdiğiniz mobil cüzdanınıza kripto gönderdikten sonra çalmak amacıyla kötü amaçlı sahte, cüzdan benzeri uygulamalar oluşturduğu anlamına gelir. Bundan korunmak için seçtiğiniz cüzdanın web sitesine gidin, indirmeler ya da download kısmından cihazınıza uygun sürümü indirin. Kısaca, yukarıdakiler gibi en popüler kripto para cüzdan uygulamaları indirmeniz ve bunların gerçekten aradığınız resmi uygulama olduğundan emin olmanız çok önemlidir.

Kripto Paralar için Popüler Android ve iOS Cüzdanları içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)