Kripto Para Haberleri

Kripto Paralar ile İlgili Yeni Düzenleme Yürürlüğe Girdi

Vergi kaçakçılığının önüne geçmek ve kripto para işlemlerini yasal zemine uygun hale getirmek adına atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Yeni düzenleme kısa bir süre önce yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tebliğ edilen düzenlemede spor kulüplerinin yanı sıra hizmet sağlayıcıları gibi büyük kurum ve kuruluşlar da yer alıyor.

Kripto para dünyasındaki en önemli sorunlardan bir tanesi de vergi problemi idi ve bu düzenleme ile birlikte sorunun ortadan kalkması ve en azından denetime tabi tutulması hedefleniyor. Aslında bu durum yalnızca bizim ülkemiz için değil, kripto paranın kullanıldığı her ülke için en önemli sorunlardan biri.

Al sat işlemlerinde yatırımcılar vergiye tabi tutulmuyor ve haliyle yasa dışı bir işlem yapmak durumunda kalıyorlardır. Bu düzenleme ile birlikte yasal zemin daha güçlü hale geldi ve aslında bu piyasaya adım atmak isteyen yeni yatırımcılar için de bir yol çizildi diye düşünüyoruz.

Düzenleme Ne İşe Yarayacak?

kriptolar

Borsalar, spor kulüpleri, tüzel kişiler ve kurumlar, para transferi, sponsorluk ya da yatırım işlemlerinde vergiye tabi tutulacak. Nasıl ki geleneksel varlıkların alım satımında ya da yatırım sürecinde belli bir vergi tutarı ödeniyorsa, yeni dönem ile birlikte kripto para al sat işlemlerinde de aynı durum söz konusu hale gelecek.

Uzun süredir üzerinde çalışılan konulardan bir tanesi idi ve resmi gazetede yer verilmesi ile birlikte resmiyet kazandı. Artık yatırımcılar vergi ödeyecek ve haliyle yasala uygun şekilde hareket ediyor olacaklardır. Az önce de ifade ettiğimiz gibi sırf yasal olmadığı için bu piyasada yer almak istemeyen binlerce ve hatta daha fazla insan vardı ancak bu yasa ile birlikte yatırımcıların da önü açıldı.

Henüz kara para aklama sorunu ile ilgili bir adım atılmış değil ve kripto para piyasasındaki bir diğer önemli sorun da kesinlikle budur. Bu sorunun ortadan kaldırılması ise birlikte piyasaların daha güvenli ve daha tercih edilir bir hal alacağını düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir: Kripto Paralara Yaptırım Uygulanırsa Ne Olur?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu