Bitcoin RehberiCoin RehberiDikkat Çekenler

Kripto Paralara Yaptırım Uygulanırsa Ne Olur?

Birleşmiş Milletler dünyanın yönetiminde en etkili kurum olarak faaliyet gösterirken, dünyanın yönetilmesi ve dünyada yaşanan ekonomik, sağlık, finansal ve diğer alanlardaki tüm sorunlara anında müdahale edebilecek tek organizasyon olarak tanınıyor. Dünyanın zor zamanlar geçirdiği son yıllarda ise kripto paraların varlığı konusunda Birleşmiş Milletler tarafından bir yaptırım uygulanması durumunda ne olacak olduğu konusu merakla tartışılıyor ve kripto paraların yaptırımlar uygulanması durumunda ne olacak olduğu ve nasıl sonuçları olabilecek olduğu konusu merakla soruluyor.

Bitcoin için bir yaptırım uygulayabilecek olan tek üke bugün Birleşik Devletler (ABD), ABD dolar ile kripto para satışı yapılmasını tek bir hamle ile yasaklayabilecek bir ülke iken bu tür bir yasak ve yaptırım uygulanması durumunda kripto paraların bir daha düzelmeyecek şekilde düşüş yaşaması ve milyarlarca dolarlık piyasa hacminin birkaç saat içerisinde 100 milyar dolar seviyesinin de daha altına inmesi bekleniyor. Kripto paraların yaptırımlara maruz kalması ve tek bir ülke tarafından yaptırımlar veya yasaklar uygulanması durumunda ise olası büyük etkiler yaşanmıyor. ABD’nin yaptırım uygulaması durumunda çok büyük sorun ve problemlerin yaşanması gerçek olabilecek iken, ABD dışında ülkelerce uygulanan yaptırımlar ise kripto paraların mevcut durumu çok az etkiliyor ve bu yaptırım ve yasaklar kısa süre içerisinde etkisini kaybederek kripto paraların tekrar değer kazanması ile unutuluyor.

Güney Kore’nin kripto paralar konusunda izlediği yol, Çin yönetiminin kripto paralara gizliden gizliye baskı uygulaması ve AB üyesi ülkelerce kripto paraların yaygın hale gelmesinin önüne geçilmesi gibi engeller ise kripto para sahiplerini hafif ve az endişelendiren yaptırımlar olarak gösteriliyor.

Bitcoin için bir yaptırım uygulanırsa ne olur?

Bitcoin’e özel bir yaptırım uygulanması mümkün olmasına rağmen hiçbir ülke tek taraflı olarak sadece Bitcoin’i kapsayacak şekilde bir yasak veya yaptırım uygulamaz. Bir ülke eğer ki yaptırım veya yasaklar uygulamak isterse bunu o kategori içerisinde bulunan tüm kripto paralar için uygular ve bunun adı ”kripto para yaptırım ve yasakları” olarak geçer. Güney Kore’nin memurlarına tamamen kripto paraların kullanımı ve yakınında olunmasını dahi yasaklaması buna en iyi örnek iken, kripto para sahiplerinin olası yaptırımlar durumunda yapabilece oldukları pek de fazla şey bulunmuyor.

Kripto paraların yaptırıma maruz kalması ve yasaklara maruz kalması durumu tamamen farklı 2 durum iken, yasaklar belirli bir seviyede düşüşler yaşatabilir ve belirli bir süre kripto paraların erişimi konusunda zorluklar yaşatabilir. Yaptırımlar ise kripto paralara erişimi büyük ölçüde kesebilecek ve büyük ölçüde kripto paraların kullanımını etkileyebilecek olan etkilere sebep olur ki bu etkilerin en iyi örneğini geçtiğimiz aylarda ABD’nin İran ekonomisine uygulamaya hazırlandığı yaptırımların benzeri olarak düşünülebilir.

Kripto para yaptırımları neden ve nasıl uygulanabilir?

Kripto paralara yasak uygulanması için belirli bir sorun olması veya hükümet başkanının kripto paralar konusunda düşüncesinin olumsuz olması dolayısı ile olabilir. Veya ülkenin siyasi yetkililerine giden şikayetler sonucunda yaptırım uygulanması kararı en üst yönetim birimi tarafından alınabilecek iken, bunun da belirli yetki ve sınırlar doğrultusunda olması gerekir. Türkiye’de veya dünyanın hiçbir ülkesinde kripto para yaptırımları uygulanmazken kripto paralara tamamen erişemez durumda olan birçok ülke bulunuyor. Bu ülkeler dolaylı olarak kripto para yaptırımları uygulayan ülkeler iken en güzel örnek Kuzey Kore ile verilebiliyor.

Kuzey Kore kripto paralara erişimi devlet bünyesinde izin verirken, vatandaşlarının ise kripto para sahibi olması konusunda asla izin vermiyor ve ülkede zaten internet ve teknoloji olmadığından dolayı devlet daireleri dahi kripto paralara çok zor bir şekilde erişebiliyor. Benzeri bir ülke ise Çin’de kripto paralar ile ilgili açık bir yasak olmamasına ve yaptırım olmamasına rağmen birçok insan hükümetin kendisini izleyecek olduğu korkusu ve endişesi dolayısı ile kripto para sahibi olmuyor veya kripto para sahibi olmak isterse farklı kişiler aracılığı ile bu işlemleri yapıyor.

Gerçek bir yaptırım uygulanması durumunda ise kripto paralarda yaşanabilecek olan süreç birkaç saat içerisinde piyasa hacmi toplam değerinin 100 milyar dolar seviyesinin altına inmesi ve hemen ardından kripto paraların kullanım oranlarında ciddi bir düşüş ve bunun etkileri ile yaptırım kararının etkisi sonucunda fiyatların çakılması gerçek olabilecek senaryolar.

Yaptırımların devreye girmesi durumunda kripto paraların sadece birkaç dakika içerisinde bu karara tepki verecek olduğu ve anında büyük düşüşlerin yaşanarak düşüşlerin tarihi rekor seviyelere kadar düşebilecek olduğu senaryosu iddia ediliyor. Bununla direkt ilgili bir yaptırım daha önce uygulanmasa da bu senaryoların beklenme nedeni ise Google ve Hollanda’nın geçmişte yaptığı aynı gün ardı ardına açıklamalar sonrasında Bitcoin fiyatında %15 oranından daha fazla düşüş yaşanması ve dolar kuru üzerinden Bitcoin fiyatlarında %10-15 arasında düşüş olması örnek gösteriliyor.

Kripto paralara nasıl yaptırım uygulanabilir?

Kripto paralara nasıl yaptırım uygulanabilecek olduğu konusunda ise bu konu tamamen yönetimler tarafından verilebilecek bir karar olduğundan ve sadece birçok farklı yaptırım kararı arasından bir karara varılarak karar verilmesi sonrasında olabilir.

Eğer ki kripto paralara bir yaptırım uygulanmaya karar verilirse ve bu karar BM gibi dev bir organizasyon veya kurum tarafından alınan bir karar olursa tüm dünyada Bitcoin veya kripto para kullanımının ağır cezaları olabilir. Bu beklenmeyen ve en kötü durumda uygulanabilecek bir seçenek iken en azından gelecek birkaç ay boyunca hatta birkaç sene boyunca kripto paralar hakkında bu şekilde karar alınmasını gerektirecek bir sonuç olmadığı, aksine kripto paralar ile AB ülkeleri ve ABD’nin ilgilendiği ve gelecekte yeni yatırımların Euro veya dolar ile değil kripto paralar ile yapılmasını sağlayabilecek olduğu yönünde.

Yaptırım uygulanma durumu yok

Gelecek 3 sene içerisinde eğer ki çok büyük olaylar olmaz ve kripto paralar dolayısı ile dünya ekonomisinde krizler çıkmaz ise kripto paralar için toplu bir yaptırım uygulanmasını beklemek saçma olur. Ama eğer ki tam tersi bir sonuç çıkar ise ve kripto paralar için yaptırımlar uygulanmak zorunda kalınır ise bu durumda Türkiye’de dahil tüm ülkeler ekonomisini korumak için bazı önlemler almak zorunda kalabilir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu