Analizler

Kripto Paralarda Kolay 10x Ticaret Nasıl Yapılır?

Kolay 10 kat kara geçmek harika görünüyor ve sonunda zengin olmanın kapıları açılıyor.

Diyebilirsiniz ama;

BU BİR YALAN!

Kolay Ticaret Diye Bir Şey Yoktur

Kolay 10 kat ticaret olduğundan bahseden herkes sadece sizden para kazanmak istiyordur. Piyasa kolay değildir ve sizi pozisyonlarınızdan etmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. En kötü düşmanınız kötü algoritmalar ve “manipüle” edici piyasa yapıcıları değil, sizsinizdir!

Muhtemelen kripto-twitter kaldıraçlı ticaret yapan üzerinde onlarca tüccarın grafiklerini çizelgeleri ve gördünüz ve aynı şeyi yapabilir ve yapmak istediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Yeni başlayanlara kısa ve acı verici cevap:

“Hayır yapamazsınız, en azından başlangıçta yapamazsınız.”

Buna ihtiyacım yok, sadece hangi stratejiyi kullandığını söyle ve bunu kendi başıma yapabilirim tamam teşekkürler diyebilirsiniz.

Bu makalenin ana noktası, yeni bir tüccarın işe başlarken karşılaşacağı zorlukları ayrıntılandırmaktır.

“Merdivenleri çıkarken soluk soluğa kalıyorsanız bir gece maraton koşucusu olamazsınız. İyi koşu ayakkabıları yardımcı olabilir ama bir maraton koşucusunu bir sonraki seviyeye çıkaracak şey tek çözümün bırakmak olduğu acı safhasında tutarlılık, hedefe inanma, inatçılıktır.”

Bu Ne Anlama Geliyor?

Çoğu zaman ticaret yapmak zihinsel bir oyundur. Teknik analizin temellerini anlamak burada sorun değildir, ne kadar zaman harcamak istediğinize bağlı olarak temellerin çoğunu altı ay içinde öğrenebilirsiniz. Analizinizi uygulamak, stratejinizi hassaslaştırmak ve yaptığınız analizlerin ticaretini yapmak zor kısımdır.

“Ticaret sadece psikolojik olarak yorucu değil, aynı zamanda fiziksel olarak da yorucudur.”

Ticaret yaparken ne kadar fazla stres altındaysanız, vücudunuz maruz kalan faktörlere o kadar tepki verecektir. Kabus görecek, uyku yoksunluğu çekecek, anksiyete saldırıları yaşayacak ve öfke duyacaksınız ama aynı zamanda kazandıktan sonra sevinç ve heyecan yaşayacaksınız.

Ticaretin kendisi çok stresli olabilir ve vücudunuzu ve zihninizi çok fazla stres altında bırakabilirsiniz.

Ama bu böyle değildir ve olmamalıdır!

Zihniyet

Eğer hızlı bir şekilde zengin olmak için ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya en azından hızlı bir şekilde Bitcoin‘in 2017 boğa rallisi ticaretinden sonra yaşadığınız kayıpları telafi etmeye karar verdiyseniz, ticaret sizin için değildir. Aksine, paranızı “tasfiye” diyebileceğinizden daha hızlı kaybedeceksiniz.

Neden?

Yaşadığınız zararları telafi etmek amacıyla alım satım yaparak her zaman ticaret yapma ihtiyacı hissedeceksiniz. Her zaman bir pozisyonda olma yükümlülüğü hissedeceksiniz ve kaçırılan fırsatların sizi finansal özgürlüğe ulaşma hedefinizden daha da uzaklaştırdığını hissedeceksiniz.

Ticaret Uzun Süreli Bir Oyundur

Evet, bu bir oyun ve siz binlerce diğer oyuncuya, sizden daha zeki insanlara ve duygularınızı ve paranızı ne kadar zor kazandığınızı umursamayan algoritmalara karşı oynuyorsunuz.

“Piyasa kolay değildir; sizi yiyip bitirecek, tükürecek ve hiçbir şey kalmayana kadar tekrar tekrar sindirecektir.”

Doğru Zihniyet Nedir?

Kısaca; Hızlı büyük sonuçlar yerine küçük kazançlar

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Altcoin Fiyat Analizi XRP, EOS, ATOM: 23 Temmuz 2020

Kolay bir yol yoktur ve bir tüccara %100 kazanç sağlayacak ve sadece kazanan ilan edecek bir strateji yoktur.

“Ticaret, riskinizi en aza indirmek ve karınızı en üst düzeye çıkarmak hakkında bir oyundur.”

Zaten bazı pozisyonlara girmiş ve hatta bazı karlı işlemleriniz olabilir. Çok heyecan vericiydi, değil mi?

Satın al düğmesine bastığınızda ve mumların yeşile döndüklerini gördüğünüzde, pozisyonunuza baktığınızda, gerçekleşmemiş olan potansiyeli bulduğunuzda ve yatırımınızın nasıl değer kazandığını gördüğünüzde vücudunuzdaki adrenalini hissetmek güzel bir duygudur. Sonunda sat düğmesine bastığınızda, cüzdan bakiyeniz öncekinden daha fazla olursa mutluluğunuz artar. Kesinlikle hemen aynı şeyi yapmak istersiniz ama bu hiçte doğru değildir!

Haydan Gelen Huya Gider

İlk işleminizin bir kazanç olduğunu varsayarsak, hemen yeni bir pozisyona girmemelisiniz! Muhtemelen bu noktada herhangi bir ticaret kuralınız yoktur ve sadece odak noktanız hızlı bir şekilde para kazanmaktır. Bununla birlikte gelen tehlike çok büyüktür ve “Kolay” para kazanma heyecanı ve kazanan tarafta yer almayı tekrarlama hissi sizi hataya sürükleyecek ve tamamen düşünmediğiniz pozisyonlara girerek gereksiz riskler aldıracaktır.

Bu ilk ticaretiniz ise:

Pozisyonunuzu kapattıktan ve yeni kazandığınız kazançlarla ilgili manzaranın keyfini çıkardıktan sonra, ekranınızdan uzaklaşmak tavsiye edilir. Tamamen spor veya dışarı çıkmak gibi farklı bir şey yaparak ara verin. Bir süre geçtikten sonra, grafiklere geri dönebilirsiniz. Ertesi günü yeni bir durum ve yeni bir zihinle karşılaşabilirsiniz.

Önemli olan, bir kazanan ya da kaybeden olduktan sonra duruma sağlıklı bir tepki vermektir. Piyasayı her iki şekilde kovalamak sizi çok çabuk yorar.

Ticaretin kaybedilmesi durumunda, uzaklaşmak ve duygularınızın sakinleşmesine izin vermek önemlidir. Para kaybetmek asla eğlenceli değildir, ancak durumu yeniden değerlendirmek ve hatalarınızdan öğrenmek için duygusal olarak bağlantıyı koparmak gerekir.

Grafikleri gün boyu izlemek ve bir sonraki büyük hamleyi beklemek caziptir. Ancak, ekranınıza yapışmadan da büyük hamleler yapabilirsiniz. Ve bir fiyat kırılmasını kaçırmanız durumunda; bunu kaçırmak veya daha sonra girmek hala uygundur. Her zaman başka ve bazen de daha iyi bir fırsatlar olacaktır. Bu yüzden pazarın size gelmesine izin verin. Tabi söylemesi yapmaktan daha kolaydır.

Sabır

Çoğu zaman, fiyat uzun bir süre içinde toparlandığından düşük dengesizlik durumlarıyla karşılaşacaksınız. Bu can sıkıcıdır ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur ve yeni yön hareketinin net bir teyidi olmadan bir pozisyona girmek paranızdan hoş olmayan ve hızlı bir şekilde kurtulmanın iyi bir yoludur.

Pozisyonlar bir şey olmadan bile parçalara ayrılır. Ticaret hızlı bir şekilde zengin olmak için kullanılmaz. Yeterli ve tutarlı bir şekilde para kazanmak için her koşulda sabırlı olmalısınız.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Fiyatı Ne Kadar? Bitcoin Nedir? 1 Bitcoin Kaç TL Kaç Dolar?

Nasıl Sabırlı Olunur?

Hiçbir Şey Yolunda Gitmiyorsa Nasıl Kar Elde Edilir?

İlk olarak, daha yüksek bir zaman aralığını kullanmak tavsiye edilir. Toparlanma dönemlerinde grafiği sürekli izlemeye gerek yoktur.

“Piyasaya bakarak değiştiremezsiniz!”

Bu durumda yapabileceğiniz şeyler uyarılar kurmak, uzaklaşmak ve daha üretken bir şey yapmaktır. Piyasada kalmak istiyor ve bir sonraki büyük hamleyi kaçırmak istemeseniz ve ilk kırılmayı kaçırsanız bile, daha sonra da piyasa katılabilirsiniz.

“Herhangi bir ticaret modeli bulamazsanız kendinizi ticaret yapmaya zorlamayın.”

Şimdiye Kadar Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • Sabırlı olun.
  • Mola verin: Zihninize ve bedeninize rahatlama ve yeniden odaklanma şansı verin.
  • Piyasayı kovalamayın: Bir hamleyi kaçırmak sorun değildir. Bir hamleyi kaçırırsanız, ekrandan uzaklaşmak ve durumu tekrar değerlendirmek için daha sonra geri gelmek tavsiye edilir. Böylece uzaktan beklenmedik bir şey olduğunu görebilir ve sizi hata yapmaya yönlendirebilecek duygusal kararlardan kaçınırsınız.

 

FOMO: Geride kalma korkusu ifadesini duymuşsunuzdur:

Bir şey gerçekleştikten hemen sonra gemiye binme dürtüsüyle savaşmalısınız. Fiyat muhtemelen kırılma noktasını tekrardan test etmek için geri döner. Muhtemelen biraz daha beklemek zorunda kalırsınız ve korku diyen diğer herkes gibi en yüksek seviyeden piyasaya girmezsiniz.

Eğer bir şey istediğiniz gibi gitmezse, sakin olun. Duygularınızın sizi yönlendirmesine izin vermeyin.

Duygusal ve zihinsel istikrar tekrar tekrar uygulamanız gereken bir şeydir. Sürekli çalınan maraton koşucuları, 42 km’nin hepsini aynı anda koşma hedefine doğru egzersiz yapmadan bütün bir maraton boyunca koşamaz.

Bunlar, uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız, kendinize ve yeteneklerinize duyduğunuz gerçek inançtır. Çoğu zaman, diğer insanların bir ticaretin karşı tarafını desteklediği durumlarla karşı karşıya kalacaksınız ve 10 bin takipçisi olan internetteki bu adam yaptığınızın tersini desteklediğinden dolayı kendinizi doğru bir şey yapıp yapmadığınız hakkında sorgulayacaksınız. Sonuçta yanlış olsanız bile analizinize güvenin. Eğer yanlış yaptığınız noktayı değerlendirmek için zaman ayırmaya istekliyseniz, kaybedilen bir ticarette bile değer vardır.

Konuları arkadaşlarınızla, meslektaşlarınızla ve kripto para destekçileri ile tartışabilirsiniz, ancak sonunda kararı sizin vermeniz gerekir ve sık sık kendinizi daha fazla tüccarın karşısında bulacaksınız. Özellikle saatlik olarak önyargılı değişmelerin gerçekleştiği CT ticaretinde kendinize sadık kalmanız ve yeteneklerinize güvenmeniz gerekir. Sosyal bir platformun veya uyumsuzluğun olası bir iyi ticareti bozmasına izin vermeyin. Bir pozisyona girdiyseniz bu karara bir nedenden dolayı varmışsınızdır. Doğru yerde bir stoploss’unuz varsa internette bulunan bilmediğiniz birinin değil, piyasanın sizi yanlışa çıkartmasına izin verin.

Maraton Koşucusu

Hiç kimse bir gecede hedefine ulaşacağını iddia edemez. Aynı şey ticaret için de geçerlidir. Bir gecede başarılı bir yatırımcı olamazsınız. Hedeflerinize ulaşmak için azim ve özgüven gerekir.

Belirli şeyleri yerine getirmeli ve önünüzde net hedefler koymalısınız. Aksilikler olacaktır ama bunlar sorun değildir. Öğrenmeye istekliyseniz hatalarınızın üstesinden gelebilir ve bir sonraki sefere bu hatalardan kaçınabilirsiniz. Ticaret koşmaya benzer: Başlangıçta çok hızlı koşmaya başladınız ve oldukça hızlı nefes aldınız. Solunum tekniğiniz adımlarınıza yetişemiyordu ve belki 2 saat boyunca düz koşmak istediniz, ancak sonunda mola vermeden sadece 20 dakika düz koşabilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Sıcak Gelişme! Bitcoin 10,800 doların üzerinde, işte dikkat edilmesi gereken seviyeler:

Bu Ne Anlama Geliyor?

Bazı şeyleri günlük olarak uygulayın ve eğer işler yolunuza gitmezse, bunları oldukları gibi kabul edin. Yalnızca başarısızlıklarınızı analiz ederseniz öğrenebilir ve büyüyebilirsiniz.

Sadece 20 dakika boyunca düz koşabilir misiniz? İki gün sonra tekrar deneyin ve çalışma sürenizi 22 dakikaya çıkarın.

“Önemli bir hedefe ulaşmak için birkaç küçük hedef belirleyin.”

Başarısızlığı kabul edin ve alacağınız her ticaretin bir kazanan olmayacağı gerçeğini kabul edin.

Ticaretten intikam almayın! Aklınızın ne yaptığına dikkat edin. Eğer bir kayıp yaşarsanız, hemen sonra telafi etmeye çalışmayın. Hâlâ duygusal olarak ticaret yapıyorsunuz ve dolayısıyla hedefiniz hesap bakiyenizi arttırmaksa kendinizi verimsiz bir konuma sokmaya zorlayarak şekilde önyargılısınız.

“Kendinizi kontrol edin ve pozisyonlara girerken duygusal davranışınızı tanıyın.”

Ticaretiniz Neye Dayanıyor?

Umut, korku, gerçek veya olasılıksal gerçekler?

Gerçekten her şeyi düşündünüz mü?

Tüm zaman aralıklarını kontrol ettiniz mi?

Piyasa ne yapıyor?

Çoğu zaman insanlar çok fazla para kaybedeceklerinden dolayı pozisyonlara girmekten korkarlar

“Sadece kaybetmeyi göze alabileceğin ticarete yatırım yap.”

Riske girmeden ticaret yaparak para kazanamazsınız. Göreviniz piyasayı değerlendirmek ve analizinize göre riskinizi hesaplamak, dolayısıyla hesaplanamayan risklere aşırı maruz kalma faktörünü azaltmaktır.

Ticaret için sadece 100 dolar karşılayabiliyorsanız, 500 dolar değerinde ya da daha da kötüsü kredi çekip yatırım yapmayın.

“Sahip olduklarınızla çalışın ve ticaret için belirlediğiniz parayı kaybettiğinizi düşünün.”

Evet, borsaya bağladığınız para kaybolur.

Hangi pozisyona girerseniz girin pozisyonunuzu kapatmadıkça ve kazandığınız parayı tekrar elinizde tutmadığınız sürece bu para gitmiştir.

Sonuç

Ticaretle ilgili temel bilgileri öğrenmek sorun değildir. Duygularınızı kontrol etmek tüm her şeyi zorlaştırır. Duyguları etkileyebilecek düzinelerce farklı faktör vardır. Bir tüccar olmak, kendinizi ve sizi yönlendiren duygularınızı daha iyi tanımak anlamına gelir. Sadece pazar durumunu değil, kendinizi de değerlendirmek önemlidir. Proaktif bir şekilde ne yaptığınızın farkında olun ve bu yolla birçok hevesli tüccarın karlı olmasını önleyen birçok zorluktan kaçınabilirsiniz. Zayıflıklarınızı ve güçlü yönlerinizi bilmek, ticarette size avantaj sağlar.

“Duygularınızın sizi kontrol etmesine izin vermeyin, siz duygularınızı kontrol edin.”

Zihinsel istikrarın sağlam bir temel katmanını oluşturduysanız, karlı olmak ile aranızda duran tek şey egzersizdir. Maraton koşucusu gibi ilk kilometreden sonra nefes nefese kalmayın. Maraton koşucusu daha yüksek bir hedefe ulaşmak için 26 kilometreyi ara vermeden sonuna kadar kaynaklarını kullanarak koşmalıdır.

Sadece zihninizi değil bedeniniz ile de egzersiz yapın. Gün boyu bir sandalyede oturmak ve abur cubur yemek zihninizi de etkiler. Kayıplarınızın sizi engellemesine izin vermeyin ve;

“Sadece piyasaya değil kendinize karşı da sabırlı olun.”

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu