Kripto paraları ne bekliyor?

3 Dakikada Okunabilir


Bitcoin 7.900 dolara yükseldi ve 2019 yılında en iyi seviyesini görmüş oldu. Bitcoin fiyatındaki değişim sonrasında kripto para piyasalarında büyük oranda artışlar var ancak yatırımcılar bu değişimin neden ve nasıl oluştuğu hakkında merak etmeye başladı. Bitcoin fiyatının yükselmesi hakkında bir süre önce kripto para birimleri analistleri yükseliş beklentisinde olduklarını açıklamışlardı.

Ancak soru, bu son ralliyi yönlendiren şey nedir ve sürdürülebilir mi? Son olası tetikleyicilere hızlıca bir göz atalım.

Nisan ayı başlarında başladı

Nisan 2019’un ilk haftasında, birden fazla OTC masasında eşzamanlı olarak gerçekleştirilen büyük bir sipariş nedeniyle, raporlara göre, 4.000 dolardan 5.000 dolara kadar Bitcoin fiyatında büyük bir sıçrama görüldü. Bu dalgalanma, çok ihtiyaç duyulan ivmeyi sağladı ve pazar hissiyatlarının değişmesine yardımcı oldu ve Bitcoin’i tekrar yükseliş seviyesinin bir anda artmasında büyük bir rol oynadı.

Bu dalgalanmaya, günlük işlem hacimlerinde gözle görülür bir sıçrama eşlik etti ve bu da piyasayı daha yüksek piyasa hacmine yükseltmeye yardımcı olan bir unsur oldu.

Bitcoin’in Güvenilirliğini Sorgulatan Hack!

Önde gelen kripto para birimi borsalarından biri olan Binance, geçtiğimiz günlerde 7.000’den fazla Bitcoin’in bilgisayar korsanları tarafından çalındığı 41 milyon dolarlık hırsızlıktan büyük oranda etkilendiklerini açıklandı. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun ortaya yeni attığı açıklamalar ise kripto para borsasının tepki ile karşılaşmasına sebep oldu.

Sadece topluluktan eleştiri almadı, aynı zamanda böyle bir geri dönüşün Bitcoin’le (geçmişte diğer ağlarla yapılmasına rağmen) mümkün olmadığı söylendi ve Bitcoin’e çok ihtiyaç duyulan güvenilirliği sağladı. Bazı kişiler ise Binance’i bir daha asla ama asla kullanmayacak olduklarını açıkladı.

Kurumsal Yatırımcılar

Son raporlar, özellikle 400’den fazla kurumsal yatırımcının Fidelity Investments araştırması, %57’nin üzerinde iken, kripto paraları doğrudan portföylerinin bir parçası olarak almayı tercih ettiklerini, %72’sinin dijital varlıkları içeren ürünlere meraklı olduğunu ortaya koydu.

Kurumsal yatırımcılar, velayet, sigorta ve yönetmelikler de dahil olmak üzere çeşitli konular nedeniyle kripto para birimlerini hemen şimdi satın almak konusunda bazı kararsızlıklara sahiplerdi. Ancak, Coinbase, Fidelity, Intercontinental Exchange (Bakkt) ve TD Ameritrade gibi büyük isimlerle son gelişmeler çok olumlu bir hava kattı ve kripto para camiasına kesinlikle 2017’ye kıyasla kurumsal yatırımları almaya başlamaya hazır görünüyor.

Brezilya’nın Bitcoin Çılgınlığı

Son olarak, son Bitcoin fiyat artışını Latin Amerika’daki, özellikle Brezilya ve Arjantin’deki kripto pazarlarının patlamasına bağlayabiliriz. Brezilya ve genel olarak bölgedeki yoksul ekonomi ve azalan ekonomik büyüme hızı, yerel halkın servetlerini güvenceye almak ve Venezuela’ya benzer hiperenflasyon baskıları ve devalüasyondan kaçınmak için Bitcoin’e doğru hareket etmesini sağlamakta olan en önemli nedenlerden birisi olmuştur.

Bitcoin için artık sırada ne var?

Bitcoin 10.000 $’a yükselse bile, yol boyunca düzeltmeler yapılacak ve fiyatın 8.000 $’ı geçmeden bazı dirençler ile karşı karşıya kalması çok fazla mümkün. 20 bin dolar rekorunu bu dönemde bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Bununla birlikte, 6.000 $ fiyat seviyesi daha önce büyük bir direnç oluşturuyordu ve şimdi Bitcoin kesin olarak bunu aştığı için, bir düzeltmenin BTC’yi şimdilik 6.000 $ seviyelerinin üzerinde tutacağını varsaymak doğru bir davranış olabilir.

Söylendiği gibi, kripto para birimleri özellikle de Bitcoin oldukça değişkendir ve dijital para birimlerine yapılan herhangi bir yatırım yüksek risk taşır. Bu makaledeki hiçbir şey yatırım tavsiyesi olarak yorumlanamaz ve okuyuculara kendi araştırmalarını yapmaları ve finansal durumlarına ve risk alma isteklerine göre karar vermeleri tavsiye edilir. Asla başkalarının tavsiyeleriyle değil, kendi kararı ile hareket etmeleri büyük oranda önerilmektedir.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
282
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
282
Şaşkın
Lol Lol
403
Lol
Harika Harika
282
Harika
Korkunç Korkunç
242
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!