Dikkat Çekenler

Kripto Paraları Takip Etmek Mümkün Mü?

Kripto para birimlerinin en merak edilen yanlarından birisi olan takip edilebilir mi yoksa takip edilemez mi? Sorusuna yanıt aramak mümkün. Unutmamak lazım, dünyada asla %100 gizli bir şey yoktur ve 2 insan arasında olan gizli sohbetler bile bugün bazı teknolojik cihazlar nedeniyle kayıt altında olup bu nedenle başkaları tarafından çok gerekli olması durumunda bulunabilir. Bugün yeni kiralayacak olduğumuz eve geçecek olduğumuzda, bir önceki kiracının ”psikomanyak” olup olmadığını bilemeyiz ve bir önceki kiracı evin yatak odasına, salonuna ve banyosuna özel olarak kurduğu duvar arası sistemler ile dijital ses kayıt cihazı yerleştirmiş, bizi dinliyor olabilir. Bazen ”paranoyak” olmak hayat kurtarır.

Bir kişi gece saatlerinde sizin arkanızdan sizi takip ediyor ise bunun farkına varmak için gece yolda yürürken temkinli ve paranoyak olarak yürümeniz gerekir. ”Bu kişi ya beni takip ediyorsa?” diyerek belki de saldırgan olabilecek o kişiye karşı tüm gücünüzle nasıl önlem alabilecek olduğunuzu, o an koşmanın sizin için hayat kurtarıcı olup olmayacak olduğunu düşünmelisiniz.

Veya farklı bir olaydan bakış açısı açalım. Bugün hepimizin çalıştığı bir yer var ve her insan çalışarak hayatta kalabilir. Bir ev hanımı bile artık günümüzde Avrupa ve Türkiye dahil tüm heryerde çalışarak hayatta kalabiliyor ve ev bütçesine katkıda bulunuyor. Birçok ev artık hafta içerisinde gündüz saatlerinde boş kalıyor veya çocuk bakıcısı olan evler bulunuyor. Çocuk bakıcısı olan bir evde eşiniz ve size ait olan özel bir ürünü bakıcı varken ortalık yerde bırakır mısınız? Evinizde ne kadar güvenlik sistemi olursa olsun, kamera sistemleri her yeri görebilecek olsun, bakıcının potansiyel risk olabilecek olduğunu düşünerek bunu ortada bırakmazsınız. Bu ürün siz ve eşiniz için özeldir ve başkası tarafından görülmesi geri alınamayabilecek sonuçlara sebep olabilir.

Bu olaydan bakış açısı açarsak ise kripto para borsasındaki bilgilerinizi sizden başka birisinin herkes tarafından ulaşılabilecek bir internet sitesinde paylaşır mısınız? Bunu aklı yerinde olan her kripto para yatırımcısı ‘’asla!’’ diyerek yanıtlar. Nitekim, bugün %100’e yakın kripto para sahibi olan insanlar asla kendi kişiler verilerini ve kişisel şifrelerini başkaları ile paylaşmıyor ve kısa sürede de bu bilgileri paylaşmalarının kendilerine 1 dakika içerisinde tüm paralarının hesabından çalınmasına sebep olacağını (ihtimal bile değil, kesin olur) bilerek kendisini garanti ve güvence altına almaya çalışıyor.

Kripto paralar takip edilebilir mi?

Kripto paraların takip edilip, edilememesi konusunda bugüne kadar Avrupa’da ve Asya’da binlerce kez bu soruya yatırımcılar, kripto para sahipleri ve siber güvenlik uzmanları tarafından yanıt arandı. Aranan yanıtlar sürekli olarak kripto paraların nasıl takip edilebileceği değil, takip edilip edilemeyeceğinden yana oldu. Maalesef, kripto paraların nasıl takip edilecek olduğu veya bir kişinin kripto para transferinin neler yapılarak takip edilebilecek olduğu akla gelmeyen 2. planda olan bir olay oldu. Bu nedenle açıklar unutuldu ve kripto paraların takip edilmesinin ‘’imkansız’’ olduğu yazılarak, kripto paraların belirli araçlar ile takip edilmesinin mümkün olduğu sürekli olarak arka planda kaldı ve ‘’kripto paralar asla takip edilemez, istediğiniz yere kripto para ile para gönderin sizi bulamazlar’’ düşüncesi ile hareket edildi.

Belki bugün siz kripto para transferi yaparken ‘’beni asla bulamazlar, buraya bu parayı gönderdim ve beni bulamadılar’’ diye düşünürken, sizinle ilgili para transferi yaptığınızı bilen birçok kişi olabilir ve siber saldırganlar, istihbarat ajansları ve daha fazlası sizi izliyor olabilir. İstihbarat ajanslarının sadece sizi özel olarak izlemesi için ya çok tanınmış birisi olmanız, ya terör örgütü finanse eden kişi olmanız ya da çok gizli devlet işlerinde bulunan bir kişi olmanız gerekir. Aksi durumda istihbarat kurumları isterseniz milyonlarca dolarlık para transferi yapın sizi özel olarak izlemez, önce bunu aklınızdan çıkarın. Bunu aklınızdan çıkarmadıysanız bu dakikadan sonra okuyup devam etmenize de gerek yok. ‘’Kendimi çok önemli, vazgeçilmez birisi olarak görüyorum, beni takip ettiklerini düşünüyorum’’ diyorsanız yine devam etmeye gerek yok, siz, sizi takip ediyorlarmış gibi yaşamaya ve kendinize göre önlemler almaya devam edebilirsiniz. Maalesef, bu ve buna benzer kişilere ne kadar yazarsak yazalım, kendilerinin kripto para transferlerinin takip edilmediğine inanmayacaklardır.

Biz, kendisinin nasıl kripto para transferlerinin takip edilmesinin önlenebilecek olduğundan ve neden dolayı kripto para transferlerinin bu kadar önemli olduğuna tekrar göz atalım.

Kripto paralar 10 yıldan beri hayatta ve bizler 9 yıl kadardır kripto paraları her yıl daha iyi tanıdık. 2018’e geldiğimizde kripto paraların ne olduğu, bize nasıl faydaları olduğu ve nasıl kripto para sahibi olabilecek olduğumuzu Türk halkı olarak anladık, anlamaya çalıştık. Belki aramızda hala kripto para birimlerinin ne olduğunu bilmeyenler olabilir, bu kişiler ‘’cahil’’ diye kripto paraları bilmiyor değil. Henüz kripto paralar büyük önem arz etmiyor ve herkes tarafından bilinmesine gerek yok.

Bunu şunu düşünerek değerlendirebilirsiniz: ‘’Sepsis nedir?’’ bu kelimenin anlamını birçok insan Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde bilmez. Aslında Sepsis adı verilen bu sağlık sorunu dünyada en fazla can alan sorunlardan bir tanesidir ve açık yaralardan, vücuda batan kıymık ve bizim fark etmediğimiz topuk derisi çatlaklarından bile vücuda girebilecek mikroplar sonrasında saniyeler içerisinde kişiyi septik şoke sokarak zehirlenmesine sebep olur ve bu zehirlenme sıradan gıda zehirlenmesi gibi değildir. Bu zehirlenme süresinde Sepsis durumunu yaşayan kişilerin büyük bir bölümü tedavilere rağmen ölebilir.

Sepsis kelimesinin anlamını bugünden itibaren bilecek bir kişi oldunuz, peki bu bilgi size gerekli miydi? Hayır bu yazıda bu bilgiyi okumasaydınız sizin için bu bilgi bugüne kadar gerekli olan bir bilgi değildi. Kripto paraların ne kadar bilinmesi gerektiği ve neden bilinmediğini de bu yönden değerlendirebiliriz. Kripto paralar herkes için gerekli olan bir yatırım değil, herkes için uygun olan bir ödeme aracı değil ve herkes tarafından kabul edilmesi, ne olduğu ile uğraşılması gereken bir şey asla değildir.

Kripto paralara sahip olmak isteyen insanlar zaten kripto paraların ne olduğunu araştırır ve bu bilgileri edinerek kripto para sahibi olur. Kendisine bu bilgi gerekmeyen 70 yaşında bir amcayı düşünelim. 70 yaşında ve bugüne kadar bilgisayar kullanmamış olan, Anadolunun bir kasabasında büyümüş olan bu amcamızın kripto paraları bu yaştan sonra kullanması mümkün mü? Çok zor.

Kripto paraların takip edilmesini de böyle değerlendirebiliriz. Bizlerin yaptıkları kripto para transferleri özel olarak takip edilmez ve edilmesine gerek yoktur. Kripto para borsaları bugün her yaptığımız işleme ait log kaydı tutabilir ve bu log kaydını tutmadıklarını iddia edebilir. Hangi cüzdan numarasına ne kadar para gönderdiğimizi bilebilecek ve bizlerin kim olduğunu bilebilecek gelişmiş teknolojilere de ihtiyaçları yok. Eğer kripto para borsasındaki hesabınızın limitlerini arttırmak istiyorsanız kendinize ait nüfus bilgilerinizin fotoğrafı ile kendiniz olduğunu kanıtlamanız gerek ve kendi bilgilerinizi kendi eliniz ile kripto para borsasına göndermiş olursunuz. Bu dakikadan sonra istediğiniz dünyanın en güvenilir VPN programını kullanın, isterseniz en iyi güvenlik uzmanı dünyada siz olun bir anlamı kalmamıştır.

Kripto paraların takip edilmesindeki amaç çoğu kez terör örgütlerinin finansmanı, cinayet ve para aklama olaylarıdır.

Bugün birçok devlet ve istihbarat kurumu kripto paraları ve transferleri takip edemez. ABD ve birkaç gelişmiş ülke bunları takip etmekte yeterli donanıma sahip oldukları kadar, gelişmiş ülkelerde özel olarak kripto paraları takip edebilecek bir yazılım veya farklı takip sistemi yoktur. Bazen kripto para borsalarından aldıkları log kayıtlarından yola çıkarak farklı kripto para borsalarından aldıkları bilgiler ile karşılaştırıp bilgi edinebilir ve olayları çözebilirler. Bazen ise farklı yöntemler kullanabilirler. Bitcoin transferlerinin takibini bugün sadece dünyada herhangi bir bilgiye ihtiyacı olmadan yapabilecek tek devlet ve istihbarat kurumlarının olduğu ülke hiç şüphe etmeye gerek yok ABD’dir.

ABD’nin kripto paraların transferlerini ve süreci takip edebilecek kadar güçlü bir ülke olduğu, kabul etmeyen kişiler olsa da mümkündür ve kripto paraları takip edebilecek olduklarını daha önce birçok kez olaylar sonrasında suçluların bulunması ve kripto paralar konusunda endişe etmelerine gerek olmadığını açıklaması ile belli etmiştir.

Bilgisayarınıza casus yazılım yüklemek mümkünd

Belki ilk başta olan paranoyak yapıda bir insan olabilirsiniz ancak bunu düşünmemiş olabilirsiniz. Bir istihbarat kurumu veya sizi takip etmek isteyen siber güvenlik uzmanı, sizin yaptığınız kripto para transferlerini görmek için bilgisayarınıza sizin fark edemeyebilecek olduğunuz ve kısa sürede farkına varmanızın çok zor olduğu bir casus takip programı yükleyebilir ve sizi takip edebilir.

Tüm bunlara karşı önlemler alarak, takip ediliyormuş gibi hareket etmek ve sizin her an başkaları tarafından yaptığınız kripto para transferinin izlenebilecek olduğunu hesaba katarak kripto para transferleri yapmanız önerilmektedir. Bazı kripto para borsalarında kullanım sözleşmelerinde yazan ‘’terör örgütlerinin finanse edilmesi, yasadışı işlemler uyarısı’’ kapsamında sizin yaptığınız transferlerin aslında takip edilemez değil, takip ediliyor ve takip edilebilecek olduğunu önceden uyaran sözleşme maddeleridir.

*Bu içerik sadece Koinbox.net için hazırlanmış olup, farklı sitelerde izinsiz olarak kullanılmasına izin verilmemektedir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aksine, kripto paralar çok rahat takip edilebilir.
    Makale alıp, paylaşmışsınız resmen, gerçekle uzaktan yakından alakası yok.
    Borsa işlemleri, cüzdan adresinizle birlikte kişisel verileriniz o borsanın veritabanında saklanır.
    Ek olarak kripto para yazılımları dünyadaki en şeffaf işlem türüne sahiptir, her hesabın, her yaptığı işlem kayıt edilir ve halka açık bir şekilde anlık paylaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu