Kripto Para Haberleri

Kripto Paraların Kullanımı Helal mi Haram mı?

İlk kripto para olan Bitcoin’in küresel çapta popüler olmasıyla birlikte kripto paraların kullanımı helal mi haram mı sorusu gündeme geldi. Türkiye’de de Diyanet İşleri Başkanlığı dahil olmak üzere pek çok taraf, konuyla ilgili dini görüşlerini açıkladı. kripto paraların kullanımı helal mi haram mı sorusuna cevap vermeden önce kripto paranın ne olduğunu açıklayalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, merkezi bir sunucuya bağlı olmayan ve bir otorite tarafından kontrol edilemeyen sanal paradır. İlk kripto para, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen Bitcoin’dir. Bitcoin, merkezi olmayan bir değişim aracı olarak üretilmiştir. Daha sonra ise Ethereum ve Ripple gibi binlerce kripto para ortaya çıkmıştır.

Kripto paralar, kriptografi biliminden yararlanarak üretilen ve transfer edilen sanal varlıklardır. Kripto paralarda işlemler, blok zinciri (blockchain) adı verilen kayıt defterleri üzerine kaydedilir. Dağıtık bir kayıt defteri olan blok zinciri, işlemlerin doğrulanıp kaydedildiği bloklardan meydana gelir. Var olan her blokta belli kripto paraların işlemleri kaydedilmiştir. Bu blokların içinde, kendinden önceki blokların bir özeti sayılabilecek hash‘ler bulunur. Blokların birbirine bu şekilde bağlanmasıyla blok zincirleri meydana gelir.

Kripto Paraların Kullanımı Helal mi Haram mı? - Koinbox.Net

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Kripto Paralar Haram mı?

Kripto paralar haram mı sorusu birçok din adamı tarafından cevaplandı. Din adamlarının genel görüşüne göre kripto paraların kullanımı haram. Bu görüşün arkasında yatan gerekçe ise; kripto paraların arkasında başvurulacak devlet benzeri bir otoritenin bulunmayışıdır. Kripto paraları, saadet zinciri benzeri yapılara benzeten bu isimler, temelinde hiçbir üretimin bulunmadığını iddia ediyor.

Kripto paraların aldatmaya uygun bir zemin oluşturduğunu kaydeden Abdülaziz Bayındır, Necmettin Nursaçan ve Cübbeli Ahmet Hoca gibi isimler “Kripto paralar haramdır.” görüşünü dile getirdi. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, kripto para kullanımını önermediğini ancak haram da diyemeyeceğini ifade etti. Akademisyen Caner Taslaman ise, Kuran’da açıkça belirtilmediği sürece hiçbir şeye haram denilemeyeceğini belirtti ve kripto paraların haram olduğuna dair görüşlere karşı çıktı.

Diyanete Göre Kripto Paralar Caiz mi?

Peki Diyanete göre kripto paralar caiz mi? Bitcoin ve diğer kripto paraların ticaretinin yaygınlık kazanmasıyla pek çok vatandaş, bu soruyu Diyanet’e yöneltti. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, gelen yoğun istek üzerine kripto paralar caiz mi sorusunu yanıtladı. Söz konusu yazı 2017 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yayımlandı.

Kripto Paraların Kullanımı Helal mi Haram mı? - Koinbox.Net

Yazıya göre dinimizde kabul gören paraların “bir değişim aracı olarak kabul gören ve güven veren varlıklar” olduğu ifade edildi. Kripto paraların arkasında güven veren bir otoritenin bulunmadı bildirilen yazıda, kripto paralarda risk düzeyinin yüksek olduğu vurgulandı. Kripto paralarda yüksek zararların söz konusu olabildiğini bildiren Diyanet, kripto paraların kullanımının caiz olmadığını bildirdi.

Diyanet’in kripto paralarla ilgili yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Din Adamlarına Göre Kripto Paralar Haram mı?

Gelin, din adamlarına göre kripto paralar haram mı sorusunun cevabını arayalım. Hangi din adamı kripto paralarla ilgili ne yorum yapmış görelim.

İlgili içerik: Bitcoin ve Kripto Paralar Helal mi?

Cübbeli Ahmet Hoca Kripto Paralar!

Yaptığı açıklamalarla zaman zaman gündeme oturan Cübbeli Ahmet Hoca, kripto paralar haram mı sorusunu yanıtladı. İslamiyet’e göre sadece altın ve gümüşün para olarak sayıldığını ifade eden Cübbeli Ahmet Hoca, buna rağmen arkasında devlet güvencesi olan paraların haram olmadığını ifade etti. Kripto paralarda yaşanacak zararlar halinde başvuracak bir kurumun bulunmadığını söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, “Kripto paralar haramdır.” dedi.

İhsan Şenocak Kripto Paralar!

İlahiyatçı İhsan Şenocak, kripto paralar haram mı sorusuna yanıt veren isimlerden biri oldu. İhsan Şenocak, bu sorunun “güvenilir olup olmama” bakış açısıyla yanıtlanması gerektiğini bildirdi. Geleneksel paranın arkasında devletin kontrolü olduğunu ifade eden Şenocak, dolayısıyla burada bir güvencenin bulunduğunu belirtti. Kripto paralardaki ani fiyat hareketlerinin güvenilir bir ortam sunmadığını söyleyen İhsan Şenocak, kripto paraların haram olduğunu söyledi.

Fatih Kalender Kripto Paralar!

Çok sayıda dini kitap kaleme alan Fatih Kalender de kripto paralar haram mı sorusunu yanıtladı. Kalender, paranın değişim aracı olması için fiziki bir varlığa sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Kripto paralarda böylesi bir durumun olmadığını hatırlatan Fatih Kalender, gelecekte işlerin değişebileceğini ancak şimdilik kripto paraların haram olduğunu dile getirdi.

Nihat Hatipoğlu Kripto Paralar!

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu ise kripto paralar haram mı sorusunu, “Kesin olarak haramdır diyemeyiz” şeklinde yanıtladı. Kripto paraların caiz olduğunu da söyleyemeyeceğini ifade eden Hatipoğlu, dikkatli olmak gerektiğini dile getirdi. Hatipoğlu, yüksek fiyat değişimleri sebebiyle insanların ciddi zararlara uğrayabileceğini söyledi.

Kripto Paraların Kullanımı Helal mi Haram mı? - Koinbox.Net

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün