Anasayfa Sektörel Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok!

Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok!

Sektörel

PwC tarafından yayınlanan raporda, Türkiye'nin kripto ile ilgili hiçbir girişimde ilerleme kaydetmediğine dikkat çekildi.

Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok!

Bu yıl 40'tan fazla ülke, kripto odaklı düzenlemeleri ve mevzuatı ilerletme konusunda önemli adımlar attı ve bu da kripto para birimlerinin benimsenmesine yönelik artan bir küresel eğilime işaret ediyor.

Profesyonel hizmetler firması PriceWaterhouseCoopers (PwC) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre; bu ülkeler, kripto para sektörüne özel düzenlemeler ve mevzuat geliştirmek için çeşitli girişimlerde bulundu.

PwC raporunda; düzenleme çabalarının, öncelikle "stablecoin düzenlemesi", "seyahat kurallarına uyumluluk", "lisanslama ve listeleme rehberliği" ve "genel kripto çerçevesi geliştirme" dahil olmak üzere dört temel alana odaklandığı belirtildi.

Rapor, kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etmede çeşitli hususları kabul ederken, bazı konuların diğerlerinden daha fazla dikkat çektiğine de işaret ediyor.

Analiz edilen 42 ülkeden Japonya, Bahamalar ve birkaç Avrupa Birliği ülkesi de dahil olmak üzere yalnızca 23'ü, dört odak alanının tamamında girişimlerde bulunmuştur.

Buna karşılık Uganda, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerdeki kanun koyucular ve düzenleyiciler, kripto para endüstrisinde yalnızca bir veya iki alana odaklanarak daha çekingen tutumlar sergilemiştir.

Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok!

En Çok Tartışılan Konu Seyahat Kuralı Oldu

Dört odak alanı arasında Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) seyahat kuralı, en çok tartışılan konu olarak ortaya çıktı ve 42 yetki alanından 40'ı en azından konuyu ele aldı.

Öte yandan, stablecoin ihraçları için kılavuzlar oluşturmak, analiz edilen ülkeler arasında en az dikkate alınan düzenleyici konu olarak ortaya çıktı.

Türkiye Detayı Dikkat Çekti

Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok!

Raporda, ayrıca Hindistan, Brezilya, Türkiye, BAE ve Tayvan'ın da aralarında bulunduğu sekiz ülkenin 2023 yılında stablecoin mevzuatı konusunu ele almadığı vurgulandı.

Özellikle Türkiye, raporda yer alan diğer ülkelere kıyasla ulusal düzeyde kripto ile ilgili herhangi bir girişimde ilerleme kaydetmedi.

PwC, Salı günü bir rapor özetinde "Küresel dijital varlık düzenlemesinde kayda değer ilerlemeler kaydedildi. Fakat (bu) önemli ilerleme... hala yapılması gereken çok iş olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Cryptonews

Kripto Raporunda Türkiye Hakkında Çarpıcı İfade: İlerleme Yok! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan