Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri

Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri

Sektörel

10 Nisan-16 Nisan 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi bildiriyoruz.

Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta Bitcoin (BTC) fiyatının 30.000 dolar seviyesini geçmesi, Ethereum'un Shapella yükseltmesini başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi ve FTX'in 7.3 milyar dolar değerinde varlığı kurtardığını bildirip yeniden açılma sinyalleri vermesi gibi önemli gelişmeler meydana geldi.  

Bitcoin

Bitcoin fiyatı 30.000 dolarlık kilit direnç noktasını kırmayı başardı.

 

Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri

  • 11 Nisan'da Bitcoin fiyatı, geçen yılın Haziran ayından bu yana ilk defa 30.000 dolar seviyesini geçmeyi başardı. Piyasa, Kasım ayında FTX'in iflasıyla daha da kötüleşen geçen yılki çöküşünden kurtulmak için mücadele ederken 30.000 dolar seviyesi, Bitcoin için bir direnç noktası olmuştu.
  • Bitcoin yatırımcıları, yıl ilerledikçe FED'in faiz oranlarını artırma ile ilgili gevşeme potansiyeli hakkında biraz daha iyimser hissetmeye başlıyorlar.
  • Geleneksel finans piyasalarındaki ekonomik büyümede gerçekleşen yavaşlama, yatırımcıların ekonomik belirsizliğin ortasında varlıkları garantiye almaya yönelmeleriyle birlikte Bitcoin rallisine daha fazla güç sağlayacak gibi görünüyor.

Ethereum

Ethereum, Shapella yükseltmesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

 

Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri

  • 13 Nisan'da Ethereum, Shapella yükseltmesini 6209536 blok yüksekliğinde tamamladı ve böylece 2020 yılının Aralık ayından beri stake edilen ETH'ler serbest kaldı.
  • Toplam 17.93 milyon ETH'nin kilidinin açıldığı bildirildi. Buna stake edilen ve doğrulayıcılar tarafından kazanılan staking ödülleri dâhildir. Yükseltmeden neredeyse 30 saat sonra yaklaşık 240.000 ETH çekildi ve yaklaşık 100.000 ETH yatırıldı.
  • ETH fiyatı ise 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 10 artış göstererek 2.100 dolar seviyesini geçti. RADIX, RPL, LIDO ve ARB de önemli artışlara tanıklık etti.

FTX

7.3 milyar dolar değerinde varlığı kurtaran FTX, Temmuz ayında yeniden hizmet vermeye başlayabilir.

 

3,1 Milyar Dolarlık Borç: İşte FTX'in Dev Alacaklıları!

  • 2022 yılının Kasım ayında iflas eden kripto para borsası FTX, 7.3 milyar dolar değerinde varlığı kurtardı. Buna 2 milyar dolarlık nakit, 4.3 milyar dolarlık A sınıfı kripto para birimleri, 300 milyon dolarlık menkul kıymet ve 600 milyon dolarlık yatırım alacakları vb. dâhildir.
  • FTX'in avukatı Andy Dietderich, hukuk ekibinin Temmuz ayında mahkemeye bir "yeniden yapılanma ön planı" sunmayı hedeflediğini bildirdi. Bu durumda borsanın potansiyel olarak yeniden hizmet vermeye başlaması bekleniyor.
  • İflastan bu yana durumun stabilize edildiğini ve felaketin sona erdiğini kaydeden Dietderich, kurtarılan varlıkları önemli ölçüde artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kripto Shorts #32 - Bitcoin, Ethereum ve FTX Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik