Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

Sektörel

17 Temmuz - 23 Temmuz 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi bildiriyoruz.

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta ABD Senatosu'nun merkeziyetsiz finans (DeFi) için yasa tasarısı sunması, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler'ın Ripple davasındaki özet karar nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söylemesi, kripto para borsası Binance'in maliyetleri kıstığının ileri sürülmesi ve Binance'in 484 milyon dolarlık BNB yakımı gerçekleştirmesi gibi önemli gelişmeler meydana geldi.

DeFi

ABD Senatosu, mevzuat yoluyla DeFi'ye sıkı bir düzenleme getirmeyi planlıyor.

 

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

 • Yeni bir yasa tasarısı sunan ABD Senatosu, kara para aklama karşıtı kuralların merkeziyetsiz finans (DeFi) için gerekli olduğuna dikkat çekti. DeFi protokollerinin kullanıcıları için banka benzeri kontrollerin hayata geçirilmesi önerildi.
 • Konu ile ilgili yasa tasarısına göre; DeFi düzenlemeleri, ulusal güvenliğin sağlanması ve kripto para endüstrisindeki suçlarla mücadele edilmesi bakımından önem arz etmektedir.
 • Söz konusu yasa tasarısında, merkeziyetsiz uygulamaları kullananlar için kimlik doğrulama zorunluluğu getirilmesi gerektiği ifade edildi. Bunun yanı sıra bağımsız olarak çalışan DeFi protokollerinde 25 milyon doların üstesinde yatırıma sahip olan bireylerin ya da kurumların, düzenleyici sorumluluğu almaları gerektiği belirtildi.

Ripple

SEC Başkanı Gary Gensler, Ripple davasında verilen özet kararın ardından hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi.

 

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

 • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada özet karar verildi. Federal mahkeme yargıcı Analisa Torres; Ripple'ın, borsalarda gerçekleştirdiği XRP satışı ile menkul kıymetler yasasını ihlâl etmediğini kararlaştırdı.
 • Bu karar sonrası hayal kırıklığına uğradığını anlatan SEC Başkanı Gary Gensler, özet kararda kurumsal yatırımcıların korunması hakkında yer verilen açıklamadan ise hoşnut olduğunu aktardı. Gensler, bireysel yatırımcılara ilişkin kararı değerlendirmeyi sürdürdüklerini kaydetti.
 • Söz konusu kararın SEC'i yıldırmayacağına işaret eden Gensler, kripto para endüstrisi ile ilgili mücadelelerini sürdüreceklerine dair mesaj verdi.

Binance

Kripto para borsası Binance'in maliyetleri kıstığına ilişkin iddialar ortaya atıldı.

 

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

 • 17 Temmuz'da Cinneamhain Ventures'ın ortağı Adam Cochran tarafından kripto para borsası Binance'in Haziran ayına ait bir e-posta duyurusunun ekran görüntüsü paylaşıldı. Bu ekran görüntüsüne göre; Binance, zorlu dönemlerde masrafları azaltması ve buna bağlı olarak yardımları ayarlaması gerektiğini belirtti.
 • 19 Haziran'dan itibaren şu yardımlar iptal edildi: Covid19 bakım yardımları, cep telefonu ödemeleri, fitness ödemeleri, düğün ödenekleri, 8 yaşındaki çocuklar için ödenekler ve çalışanlarla ilgili diğer avantajlar (kuponlar ve kitap ödemeleri).
 • Ekip kurma faaliyetleri için ayrılan bütçe, aylık 35 dolar olarak ayarlandı. Binance, duruma bağlı olarak giderleri azaltmak için daha fazla önlem alabileceklerini de dile getirdi.

BNB

Kripto para borsası Binance, 484 milyon dolarlık BNB yakımı gerçekleştirdi.

 

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri

 • 19 Temmuz'da blog gönderisi yayınlayan kripto para borsası Binance, BNB'nin 24'üncü otomatik yakım işlemini tamamladığını aktardı. 
 • Söz konusu yakım işlemi dâhilinde 1 milyon 991 bin 854 BNB'nin dolaşımdan kaldırıldığı öğrenildi. Bunun da 484 milyon dolara karşılık geldiği görüldü.
 • Daha önce Binance; 200 milyon BNB olan toplam arzın, yakımlarla birlikte 100 milyon BNB'ye gerileyeceğini bildirmişti. Son yakım ile beraber dolaşımdaki arzın 153,8 milyon BNB'ye gerilediği fark edildi. 

Kripto Shorts #56 - DeFi, Ripple, Binance ve BNB Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik