Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri

Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri

Sektörel

14 Ağustos - 20 Ağustos 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi mercek altına alıyoruz.

Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta SpaceX'in geçmişte 373 milyon dolarlık Bitcoin satışı gerçekleştirdiğinin öğrenilmesi, SEC'in Ethereum vadeli işlemlerine dayalı ilk borsa yatırım fonlarını onaylamaya hazırlanması ve Singapur Para Otoritesi'nin stablecoin'ler için düzenleyici yapıyı netleştirmesi gibi önemli gelişmeler yaşandı.

Bitcoin

SpaceX'in geçmişte 373 milyon dolar değerinde Bitcoin satışı gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

 

Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri

  • The Wall Street Journal'a göre; SpaceX, 2021 ve 2022 yıllarında bilançolarına 373 milyon dolar değerinde Bitcoin kaydetti ve daha sonra bunları sattı. Ayrıca, Elon Musk'ın sahibi olduğu bir başka şirket olan Tesla, 2022'nin ikinci çeyreğinde 936 milyon dolar değerinde 30.000'den fazla Bitcoin'i tasfiye etti. Bu da başlangıçtaki 1.5 milyar dolarlık Bitcoin varlığının yüzde 75'ini oluşturdu.
  • Belki de bu habere tepki olarak Bitcoin fiyatı, Binance borsasında kısa bir süre için 25.166 dolara düşerek yüzde 13.50'lik bir gün içi düşüş yaşarken, Ethereum fiyatı ise 1.550 dolara düşerek yüzde 14,80'lik bir gün içi düşüşe tanıklık etti.
  • Coinglass verilerine göre, UTC+8 zaman diliminde 18 Ağustos'tan bu yana geçen 12 saat içerisinde 483 milyon dolar değerinde Bitcoin likidasyonu ve 300 milyon dolar değerinde Ethereum likidasyonu olmak üzere tüm ağda toplam 1 milyar dolar değerinde pozisyon tasfiye edildi. Bunların yüzde 81.3'ü uzun pozisyonlardı.

ETF

SEC, Ethereum vadeli işlemlerine dayalı ilk borsa yatırım fonlarını (ETF'leri) onaylamaya hazırlanıyor.

 

Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri

  • Bloomberg'e göre; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum vadeli işlemlerine dayalı ilk borsa yatırım fonlarını (ETF'leri) onaylamayı planlıyor. Onay alacak fonlar henüz belirlenmedi.
  • Konuya aşina olan kaynaklara göre; birkaç ETF'nin, Ekim ayından önce listelenmesinin muhtemel olduğu bildiriliyor.
  • Daha önce aralarında Volatility Shares, Bitwise, Roundhill ve ProShares'in de bulunduğu yaklaşık 12 şirket, Ethereum vadeli işlemlerine dayalı borsa yatırım fonlarını piyasaya sürmek için başvuruda bulunmuştu.

Stablecoin

Singapur Para Otoritesi, stablecoin'ler için düzenleyici yapıyı netleştirdi.

 

Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri

  • Singapur Para Otoritesi (MAS), stablecoin'ler için yeni bir düzenleyici yapıyı duyurdu. Bu yapı, Singapur Doları'na veya bir G10 para birimine sabitlenmiş Tek Para Birimli Stablecoin'ler (SCS) için geçerli olacaktır.
  • İhraççılar; değer istikrarı, sermaye, eşit itfa ve şeffaf açıklama ile ilgili temel gereksinimleri karşılamalıdır.
  • Yalnızca tüm bu kriterleri karşılayan ihraççılar, stablecoin'lerinin "MAS tarafından düzenlenmiş stablecoin'ler" olarak tanınması için başvurabilir.
Kripto Shorts #64 - Bitcoin, ETF ve Stablecoin Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar