Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri

Sektörel

21 Ağustos - 27 Ağustos 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi bildiriyoruz.

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta Tornado Cash'in kurucu ortağının tutuklanması ve yaptırım listesine eklenmesi, FTX'in yasal temsilcisi Kroll'un siber güvenlikte bir zafiyet yaşaması ve ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları muhtemel ihlâli gerekçesiyle Binance'in soruşturulması gibi önemli gelişmeler meydana geldi.

Tornado Cash

ABD hükûmeti, Tornado Cash'in kurucu ortağını tutukladı ve yaptırım listesine ekledi.

 

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri

  • ABD Hazine Bakanlığı, OFAC'ın SDN yaptırım listesine Tornado Cash'in kurucu ortağı Roman Semenov'un da dâhil olduğu yeni bir ekleme yapıldığını duyurdu. Duyuruda kendisinin Rus vatandaşlığına sahip olduğu ve daha önce Dubai'de ikamet ettiği belirtiliyor. Duyuru, ayrıca onunla ilişkili sekiz Ethereum adresini de ortaya koyuyor.
  • ABD Adalet Bakanlığı, hem Roman Semenov'a hem de Tornado Cash'in ikinci kurucu ortağı Roman Storm'a karşı suç duyurusunda bulundu. Roman Storm, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından tutuklandı.
  • Kara para aklamaya yönelik komplo kurmak, lisanssız para aktarımı yapan bir işi yürütmek için komplo kurmak ve yaptırım düzenlemelerini ihlâl etmek için komplo kurmak suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Roman Storm, daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

FTX

FTX'in yasal temsilcisi Kroll'un hedeflendiği ve sınırlı, hassas olmayan müşteri verilerinin ortaya çıktığı bildirildi.

 

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri

  • FTX'in iflas talepleri konusunda yasal temsilcisi olan Kroll'un siber güvenlikte bir zafiyet yaşadığı ve bunun da bekleyen iflas davalarındaki bazı talep sahiplerinin hassas olmayan müşteri verilerinin açığa çıkmasına neden olduğu duyuruldu.
  • İflasla ilgili tarafları taklit etmeye yönelik dolandırıcılık girişimlerine ve kimlik avı e-postalarına karşı son derece dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Daha önce FTX mağdur topluluğu da "Para çekme işlemleri mevcuttur." konulu kimlik avı e-postaları aldıklarını bildirdi.
  • BlockFi; Kroll'a yönelik saldırının, BlockFi müşteri verilerinin kısmen sızmasına yol açtığını ancak BlockFi'nin dâhili sistemlerinin ve müşteri fonlarının etkilenmediğini açıkladı.

Binance

ABD Adalet Bakanlığı; Binance'i, ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları muhtemel ihlâli nedeniyle soruşturuyor.

 

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri

  • The Wall Street Journal'a göre; ABD Adalet Bakanlığı, Binance'in yaptırım uygulanan en az beş Rus bankasını Rus müşterilerine ödeme seçeneği olarak sunarak ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını ihlâl edip etmediğini araştırmaya başladı.
  • Binance, küresel yaptırım düzenlemelerine bağlı olduğunu ve uluslararası toplum tarafından kara listeye alınan bireylere, kuruluşlara, varlıklara ve ülkelere karşı yaptırımlar uyguladığını ve bu tür aktörlerin Binance platformuna erişimini reddettiğini belirterek yanıt verdi.
  • Binance, faaliyetlerini hem yerel hem de uluslararası düzenleyici standartlar ve yaptırım kuralları ile uyumlu hale getirme çabalarının bir parçası olarak yaptırım uygulanan beş Rus bankasının eşler arası (P2P) hizmetinden çıkarıldığını duyurdu.

Kripto Shorts #66 - Tornado Cash, FTX ve Binance Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan