Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri

Sektörel

28 Ağustos - 3 Eylül 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi mercek altına alıyoruz.

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta Grayscale'in SEC'e karşı yasal mücadelesinde zafer elde etmesi, SEC'in yedi spot Bitcoin ETF'sine ilişkin vereceği kararı ertelemesi ve Binance'in BUSD'ye verdiği desteği kademeli olarak geri çekeceğini duyurması gibi önemli gelişmeler yaşandı.

Grayscale

Mahkeme; SEC'in, "Grayscale Bitcoin Trust'ın ETF'ye dönüştürülmesi" talebine yönelik verdiği ret kararının iptal edilmesini emretti.

 

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri

  • Bir ABD mahkemesi; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından "Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürününün ETF'ye dönüştürülmesinin reddine" yönelik verilen kararın iptal edilmesine ve talebin gözden geçirilmesi gerektiğine hükmetti. SEC, daha önce Grayscale'in başvurusunu reddetmişti.
  • Bu karar, kripto para piyasası için olumlu bir sinyal olarak görülüyor ve kripto para birimlerinde kısa vadeli fiyat artışlarına ve kısa vadeli opsiyonlara yol açıyor. Fakat söz konusu karar, GBTC'nin otomatik olarak bir spot ETF'ye dönüşeceği anlamına gelmiyor.
  • Bloomberg'e göre; Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein, şirketin SEC'e spot Bitcoin ETF için yeniden başvuruda bulunma ihtiyacının, nihai yetkilendirmeyi ve operasyonel prosedürleri beklediğini belirtti. Bu yetkinin, karardan sonraki 45 gün içerisinde verilmesi bekleniyor.

Bitcoin ETF

SEC, BlackRock ve Fidelity dâhil olmak üzere yedi spot Bitcoin ETF'sine ilişkin vereceği kararı erteledi.

 

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yakın zamanda çok sayıda başvuruyu incelemesi nedeniyle fiziksel destekli Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) için yedi başvuruya ilişkin vereceği kararı erteleyeceğini duyurdu.
  • Bitwise Bitcoin ETP Trust için son karar tarihi 16 Ekim'e uzatıldı. BlackRock'ın iShares Bitcoin Trust Fund'ı, Fidelity'nin Wise Origin Bitcoin Trust Fund'ı, VanEck Bitcoin Trust Fund, WisdomTree Bitcoin Trust Fund ve Invesco Galaxy Bitcoin ETF için son karar tarihleri 17 Ekim'e uzatıldı. Valkyrie Bitcoin Fund için son karar tarihi ise 19 Ekim'e ertelendi.
  • Önerilen kural değişikliklerini değerlendirmek üzere SEC, ekstra 45 güne sahip olacak. Düzenleyici kurum, bu sürenin ardından vereceği kararı tekrar erteleyebilir.

BUSD

Binance, BUSD'ye verdiği desteği kademeli olarak geri çekeceğini duyurdu.

 

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri

  • Kripto para borsası Binance, Paxos'un yeni Binance USD (BUSD) tokenlerinin ihracını durdurması nedeniyle borsanın BUSD desteğini kademeli olarak durduracağını belirten bir duyuru yayınladı.
  • Kullanıcılar, BUSD varlıklarını Şubat 2024'ten önce Binance platformunda desteklenen diğer varlıklara dönüştürmeye teşvik ediliyorlar.
  • Kullanıcılar, BUSD varlıklarını Binance spot piyasasında ya da flash havuz alım satım platformunda FDUSD karşılığında takas edebilirler. 

Kripto Shorts #68 - Grayscale, Bitcoin ETF ve BUSD Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik