Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri

Sektörel

11 Eylül - 17 Eylül 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi mercek altına alıyoruz.

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta Binance'in ABD iştiraki olan Binance.US'te iki üst düzey yetkilinin istifa etmesi, kripto para borsası CoinEx'in hacklenmesi ve iflas eden kripto para borsası FTX'in tasfiye planına mahkeme tarafından onay verilmesi gibi önemli gelişmeler yaşandı.

Binance.US

Binance'in ABD iştiraki olan Binance.US, iki üst düzey yetkilinin istifası ile karşı karşıya geldi.

 

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri

  • Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, Binance.US'in Baş Risk Sorumlusu Sidney Majalya ve Hukuk Bölümü Başkanı Krishna Juvvadi istifa etti. Juvvadi, şirketin SEC ile olan bağlantılarından biriydi.  
  • Her iki üst düzey yetkilinin istifası da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) artan incelemelerinin ortasında gerçekleşti. Düzenleyici kurum, 2023 yılının başlarında Binance.US ve CEO'suna karşı bir dava açarak şirketi "ABD'de yetkisiz bir alım satım platformu işletmekle" suçladı.
  • Daha önce Binance.US, Başkan Brian Shroder'ın istifa etmesi ve Baş Hukuk Sorumlusu Norman Reed'in geçici olarak Binance.US CEO'su rolünü üstlenmesiyle birlikte personelinin üçte birini işten çıkarmıştı.

Hack

CoinEx borsası, sıcak cüzdanlardan önemli miktarda fon çıkışının yaşandığı bir saldırıya maruz kaldı.

 

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri

  • Kripto para borsası CoinEx, yaklaşık 54 milyon dolarlık fonun çalınmasıyla sonuçlanan bir saldırıya uğradı. CoinEx, bu olayın öncelikle Ethereum (ETH), TRON (TRX), Polygon (MATIC) ve diğerleri gibi kripto para birimlerindeki varlıkları içerdiğini belirten bir açıklama yayınladı. 
  • CoinEx Kullanıcı Varlık Güvenlik Fonu'nun bu olayda meydana gelen tüm kayıpları karşılayacak olmasından dolayı kullanıcıların varlıklarının etkilenmesi beklenmiyor.
  • Ayrıca, CoinEx'in güvenlik ekibi tarafından yürütülen soruşturma sırasında para çekme işlemleri geçici olarak askıya alınmıştır. Soruşturma sonuçlandıktan sonra para çekme hizmetlerinin derhal yeniden başlatılacağı ifade edilmiştir.

FTX

FTX'in 3,6 milyar dolarlık kripto para tasfiyesine mahkeme tarafından yeşil ışık yakıldı.

 

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri

  • ABD İflas Mahkemesi Hakimi John Dorsey, iflas eden kripto para borsası FTX'in kripto varlıklarını satma talebine onay verdi. Borsa, haftada 100 milyon dolara kadar kripto para satabilecek.
  • FTX'in tasfiye etmeyi planladığı kripto varlıklarının tam listesi şu şekildedir: 1,16 milyar dolarlık Solana (SOL), 560 milyon dolarlık Bitcoin (BTC), 192 milyon dolarlık Ethereum (ETH), 137 milyon dolarlık Aptos (APT), 120 milyon dolarlık Tether (USDT), 119 milyon dolarlık XRP, 49 milyon dolarlık Biconomy Exchange Token (BIT), 46 milyon dolarlık Stargate Finance (STG), 41 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin (WBTC), 37 milyon dolarlık Wrapped Ethereum (WETH).
  • Dorsey; tasfiyenin, kripto para birimlerinin değerinin azalmasına yol açabileceği ile ilgili iddiaları ise kabul etmedi. 

Kripto Shorts #72 - Binance.US, Hack ve FTX Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar