Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri

Sektörel

20 Kasım - 26 Kasım 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi bildiriyoruz.

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta ABD Adalet Bakanlığı ile Binance arasında anlaşma sağlanmasının ardından Changpeng Zhao'nun istifa etmesi, SEC'in kripto para borsası Kraken'e dava açması ve Mt.Gox alacalıkları için yakın zamanda nakit geri ödemelerinin başlatılacağının duyurulması gibi önemli gelişmeler yaşandı.

Binance

ABD Adalet Bakanlığı ile Binance arasında anlaşma sağlandı ve borsanın CEO'su Changpeng Zhao istifa etti.

 

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri

  • Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ve CEO'su Changpeng Zhao (genellikle "CZ" olarak bilinir), ABD Adalet Bakanlığı ile önemli bir anlaşmaya vardı.
  • CZ, ABD kara para aklamayı önleme yasalarını ihlâl etme suçlamalarını kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak CZ, Binance CEO'luğu görevinden istifa etti.
  • Binance, 4 milyar doların üzerinde bir ceza ödemeyi kabul etti. CZ, Binance bünyesinde etkili kara para aklama karşıtı prosedürler oluşturmadığını kabul etti. Belirsiz yasal sonuçlarla karşı karşıya olan CZ'nin üç yıl boyunca Binance'in faaliyetlerine katılması yasak.

Kraken

SEC, kayıt dışı ticaret platformu operasyonu iddiasıyla Kraken'e yeni bir dava açtı.

 

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Kraken'e karşı bir dava açarak onu menkul kıymetler yasalarını ihlâl etmekle suçladı. SEC'in şikâyetinde, "Kraken, SEC'e herhangi bir sıfatla kaydolmadan bu kripto varlıklarla ilgili bir broker-dealer, borsa ve takas kurumu olarak hareket etti. Bunu yaparken Kraken, yatırımcılar için riskler yarattı ve yatırımcıları korumak için tasarlanan ABD menkul kıymetler yasalarının gerekliliklerine uymadan veya hatta bunları kabul etmeden yatırımcılardan milyarlarca dolar ücret ve ticaret geliri topladı." ifadeleri yer aldı.
  • SEC, ayrıca Kraken'in bazen 33 milyar doların üzerindeki müşteri kripto varlıklarını kendi varlıklarıyla karıştırdığına ve müşteri nakit parasını tutan banka hesaplarından operasyonel giderleri doğrudan ödemek için 5 milyar doların üzerindeki müşteri nakit bakiyelerini kendi nakit parasıyla karıştırdığına dikkat çekti.
  • SEC, sanıkların menkul kıymetler yasalarını ihlâl etmelerine karşı kalıcı bir tedbir kararı ve haksız kazançların iadesi için emir içeren bir karar istiyor. Kraken ise SEC'in iddialarına katılmadığını ve pozisyonunu şiddetle savunmayı planladığını ifade eden bir bildiri yayınladı. Kraken, SEC'in suçlamalarının mevcut ürün ve hizmet tekliflerini etkilemeyeceğini ve şirketin müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam edeceğini vurguladı.

Mt.Gox

Mt.Gox iflas mütevelli heyeti, yakın zamanda alacaklılara geri ödeme yapmaya başlamayı planlıyor.

 

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri

  • Mt.Gox alacaklılarından bazıları, iflas mütevelli heyetinin alacaklılara yakında geri ödeme yapmaya başlamayı planladığını ve 2023'te nakit ödeme yapmaya başlamak için çalıştığını belirten bir e-posta aldı.
  • Mt.Gox Mütevellisi Nobuaki Kobayashi, geri ödemelerin kısa bir süre içerisinde başlayacağını vurguladı. Bununla birlikte çok sayıda alacaklının dâhil olması nedeniyle geri ödeme girişiminin 2024 yılına kadar uzaması bekleniyor.
  • Mt. Gox, diğer varlıklarının yanı sıra 142.000 BTC, 143.000 BCH ve 69 milyar JPY içeren varlıklarını dağıtacak.

Kripto Shorts #92- Binance, Kraken ve Mt.Gox Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik