Anasayfa Sektörel Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri

Sektörel

11 Aralık - 17 Aralık 2023 haftasında kripto para dünyasında yaşanan üç önemli gelişmeyi bildiriyoruz.

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri
Hızlı İçerik

Bu hafta IRS'nin FTX'ten 24 milyar dolarlık ödeme talep etmesi, SafeMoon'un Bölüm 7 iflas koruma başvurusunda bulunması ve Ledger'ı hedef alan bir saldırının düzenlenmesi gibi önemli gelişmeler yaşandı.

FTX

IRS, FTX'in ödenmemiş vergi olarak 24 milyar dolar ödemesini talep etti.

 

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri

  • FTX'in avukatları, Delaware iflas mahkemesine sunulan yeni bir dosyada, ABD Gelir İdaresinin (IRS) FTX'e karşı iddialarını kanıtlaması ve FTX'in borçlu olduğunu iddia ettiği geçmiş vergileri nasıl tahmin ettiğini açıklaması gerektiğini savunuyor.
  • FTX, IRS'ye herhangi bir borcu olmadığını iddia etse de kurum, alacaklıların zararlarını tazmin etmek için FTX'in ödemesi gereken tutarın üç katından fazla olan 24 milyar doları talep ediyor. IRS; borçlu olunan 24 milyar doların, FTX ve bağlı kuruluşlarının 2018'den 2022'ye kadar olan dönemde borçlu olduğu gelir vergileri, istihdam vergileri ve para cezaları ile ilgili olduğunu ileri sürüyor.
  • IRS hâlâ denetimini sürdürdüğü için bu nihai rakam değil. IRS, ilk olarak Nisan ayında yaklaşık 44 milyar dolarlık bir ön talepte bulundu, Eylül ayında rakamı 43 milyar dolara revize etti ve Kasım ayında 24 milyar dolara düşürdü.

SafeMoon

SafeMoon, Bölüm 7 iflas koruma başvurusunda bulundu.

 

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri

  • SafeMoon, artan dolandırıcılık ve kötü yönetim iddiaları karşısında resmen Bölüm 7 iflas koruma başvurusunda bulundu.
  • Yatırımcıları yanıltmakla suçlanan şirketin kurucuları Kyle Nagy, Thomas Smith ve Braden Karony, menkul kıymet dolandırıcılığı nedeniyle 200 milyon dolarlık bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davası ile karşı karşıya.
  • Söz konusu dava, kurucuların kayıt dışı menkul kıymet teklifleri yoluyla 200 milyon doların üzerinde para topladığını ve kişisel kullanım için önemli meblağları zimmetine geçirdiğini öne sürerek devasa bir menkul kıymet dolandırıcılığı planını ortaya koyuyor.

Ledger

Donanım cüzdanı sağlayıcısı Ledger'ı hedef alan bir saldırı gerçekleştirildi.

 

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri

  • Bilinmeyen kötü niyetli aktörler, Ledger Connect Kit'i istismar etmeyi amaçladılar. Blockchain güvenlik platformu Cyvers'ın arkasındaki ekip, saldırganlar tarafından eski bir Ledger çalışanının bilgisayarını ele geçirmek üzere kimlik avı saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Saldırganlar, bu sayede çalışanın node package manager javascript (NPMJS) hesabına erişebildiler.
  • Söz konusu saldırganlar, Ledger Connect'in GitHub deposuna kötü amaçlı kod yüklediler. Bu kodun, Web3 uygulamalarından bazılarının yeni sürüme geçmesiyle birlikte kullanıcıların tarayıcılarına dağıldığı ve SushiSwap, Revoke.cash ve Zapper gibi uygulamaların saldırıdan etkilendiği ifade edildi.
  • Saldırganların kullanıcılardan en az 484.000 dolar çaldıkları öğrenildi. Ledger CEO'su Pascal Gauthier, "Talihsiz ve münferit bir olay yaşandı. Bu, güvenliğin statik olmadığını ve Ledger'ın güvenlik sistemlerini ve süreçlerini sürekli olarak iyileştirmesi gerektiğini hatırlatıyor." açıklamasında bulundu. 

Kripto Shorts #97- FTX, SafeMoon ve Ledger Gelişmeleri içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar