Anasayfa Sektörel Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti...

Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti...

Sektörel

Hindistan, kripto suçlarını engellemek için darknet gözlemleyicisini hayata geçirecek.

Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti...

Hindistan, bir Bollywood yıldızını influencer olarak kullanan bir dolandırıcılık da dâhil olmak üzere bir dizi önemli kripto dolandırıcılığı ve hırsızlığı vakasıyla sarsılırken ülkenin hükûmeti, kripto suçlarını tespit etmek ve engellemek için özel bir dijital araç geliştiriyor.

Kripto Para İstihbarat ve Analiz Aracı (CIAT), İçişleri Bakanlığı ve Hindistan Siber Suç Koordinasyon Merkezi'nin bir projesi.

Hindistan, Siber Suçların Kökünü Kazımaya Çalışıyor

Bir CNBC raporuna göre; CIAT, çevrim içi dünyanın anonimliğe eğilimli suçluların her gün istismar ettiği bir bölgesi olan darknet'i izleyecek. Ayrıca, darknet işlemlerinde devreye giren kripto cüzdan adreslerini de belirleyecek. Şüpheli bir faaliyet tespit ettiğinde ise uyarılar gönderecek.

CIAT, gözetim altında tutulan işlemlerin kayıtlarını toplayacak. Raporda; tarihler, zaman damgaları, adresler ve işlemlerin niteliği gibi şeylerin not edileceği belirtildi. Alışılmadık derecede yüksek işlem hacimlerinin kırmızı bayrak olacağı ve bir uyarıyı tetikleyeceği belirtildi.

Raporun devamında, CIAT'ın topladığı verilerin, dünyadaki bilinen tüm kripto para borsalarının ve bunların iletişim bilgilerinin ana veritabanının temelini oluşturacağı belirtildi.

Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti...

Kripto Dolandırıcılığını Önlemek İçin Mücadele Sürüyor

CNBC'nin raporu, CIAT'ı Hindistan'daki kripto suçlarına ilişkin korkunç istatistiklere bir yanıt olarak tanımlıyor. Bu rakamlara göre; Hindistan vatandaşları, kripto dolandırıcılığı nedeniyle yaklaşık 953 crore ya da yaklaşık 10,2 milyar dolar kaybetti.

Raporun atladığı nokta, birçok Hintlinin yüksek profilli dolandırıcılıklara acı bir şekilde tepki vermiş olması gerektiğidir. Bu dolandırıcılıklar genellikle, güvenli olduğunu düşündükleri yatırımları yapmaları için onları yanlış yönlendiren fenomenleri ve diğer ünlüleri içeriyor.

Pazartesi günü Times of India'da yayınlanan bir makalede, polisin Bollywood yıldızı Govinda'yı bir kripto dolandırıcılığındaki rolü nedeniyle sorgulamak üzere yola çıktığı belirtiliyordu. Govinda, influencer olarak yeteneklerini Solar Techno Alliance'ın pazarlama kampanyasına ödünç verdi. Temmuz ayında ise Govinda, reklamlarda ve Goa'daki bir etkinlikte yer aldı.

Ağustos ayında polis, Solar Techno Alliance yöneticilerini tutuklamaya başladı. Firmanın cömert promosyonları şüphesiz son derece başarılıydı. Hindistan'ın dört bir yanından yaklaşık 30 crore ya da 320 milyon dolardan fazla para getirdiler.

Hindistan polisine göre tek sorun Solar Techno Alliance'ın bir saadet zinciri olmasıydı. Yöneticileri meşru yatırımlar yapmak yerine parayla diledikleri gibi oynadılar.

Romantik Dolandırıcılıklar Tehlike Yaratıyor

Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti...

Bu ayın başlarında başka bir yüksek profilli dolandırıcılık, kripto alanındaki aşırılıklara karşı yaygın bir tepki yaratmış olabilir. Hintli bir yazılım mühendisinin 120.500 dolardan fazla para kaybettiği bildirildi. İnternette tanıştığı bir kadın, onu Banocoin adlı bir tokena yatırım yapmaya ikna etti.

Times of India'ya göre; yeni romantik ilgisinin kendisini kazançlı bir fırsata yönlendirdiğini düşünen mühendis, 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar 18 ayrı işlemde fon yatırımı yaptı. Hatta mütevazı bir getiri bile elde etti ve bu da kendine olan güvenini artırdı. Ancak daha sonra, kripto yatırım dolandırıcılıklarında sıklıkla olduğu gibi kurban, fonları çekemediğini fark etti.

Hindistan'da bu tür dolandırıcılıklar bu kadar yaygınken İçişleri Bakanlığı, CIAT'ın yaygınlaştırılması konusunda bir dakika bile erken davranmıyor. Pek çok kişi; bunun, sonunda kötü aktörleri engelleyebilecek ve sıradan trader ve yatırımcıları kripto dolandırıcılığının yarattığı travma ve yıkımdan kurtarabilecek bir kaynak olduğunu umuyor.

Kaynak: BeInCrypto

Kripto Suçları Patlama Yaptı! Bu Ülke Derhal Harekete Geçti... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik