Anasayfa Rehber Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Rehber

Son dönemde kripto topluluğunda ses getiren Suia projesi nedir? İşte söz konusu proje ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar...

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Kripto topluluğunda belirli dönemlerde ses getirmeyi başaran bazı projeler oluyor. O projelerden biri de Sui Network üzerine kurulu Suia.io olarak ön plana çıkıyor. Bu rehberimizde söz konusu projenin özelliklerine ve Sui blockchain hakkında çeşitli bilgilere yer vereceğiz.

Kripto Topluluğunun Gündemindeki Suia Nedir?

Suia.io; açık, güçlü ve kullanıcı odaklı yeni bir topluluk türü yaratmayı hedefleyen Sui Network üzerine kurulu bir sosyal dApp (merkeziyetsiz uygulama) olarak tanımlanıyor. Suia; dijital varlık sahipliğinin, yeni nesil toplumun önemli bir parçası olduğu düşüncesiyle arkadaş, meslektaş ve hatta aile üyeleri olarak ortak varlıkları paylaşan bireyleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Suia; kişiselleştirilmiş NFT önerileri, feed tabanlı zincir üstü faaliyet, markalar kulubü ve Sui üzerinde birleştirilebilirlik alanları olmak üzere dört temel yenilik sunarak kullanıcıların merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına dâhil olma şeklini değiştirmeyi planlıyor.

Suia'in kişiselleştirilmiş NFT önerileri; varlık sınıflandırmasını, tüketici davranışını, sosyal çağrışımı, marka tercihlerini ve bölgesel içeriği hesaba katan bir algoritmanın kullanımı ile kullanıcıların ilgi alanlarına uygun NFT'leri keşfetmelerine yardımcı oluyor. Feed tabanlı zincir üstü faaliyet bakımından ise Suia; kullanıcıları en sevdikleri balinaların, yaratıcıların, markaların, koleksiyonerlerin ve traderların son zincir içi faaliyetleri ile güncel tutmak istiyor.

Suia, merkeziyetsiz ve kendiliğinden çalışan bir platforma geçiş yapıyor. Söz konusu geçiş, açık bir ortamın teşvik edilmesi ve topluluk sahipliği yoluyla platformun uzun vadeli başarısının sağlanması bakımından hayatidir. Suia, merkeziyetsizlikten faydalanarak kullanıcıları platformun büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacak şekilde güçlendiren açık bir ortam oluşturabilir.

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

SUIA Token Nedir?

Suia.io; yukarıda bahsedilen yön doğrultusunda kriptografik olarak güvenli, takas edilebilir bir yerel protokol tokeni olarak SUIA'i tanıtmıştır. Bu token; Suia protokolünde belirtilen kullanım işlevlerinin ve atfedilmiş yönetişimin bir temsilidir. SUIA, birlikte çalışabilir bir utility token olarak kullanılmak üzere hayata geçirilmiştir.

SUIA, kullanıcıların Suia ekosistemine katılmaları ve katkıda bulunmaları için ekonomik teşvikler sunuyor. Bu şekilde her kullanıcının çabaları için adil bir şekilde ödüllendirildiği, karşılıklı olarak fayda sağlayan bir sistem meydana getiriliyor.  

SUIA, "Suia'in ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası" olarak nitelendiriliyor. SUIA; Suia ekosisteminde gerçek kullanım, faaliyet ve çabalara dayalı olarak kullanıcılara verilecektir. Aktif olmayan kullanıcılar ise herhangi bir teşvik almayacaktır.

SUIA sahipleri; gelecekteki özellikleri, yükseltmeleri ya da Suia parametrelerini belirleyen yönetişim tekliflerinde bulunabilecekler ve söz konusu teklifler için oy kullanabilecekler. Böylece merkeziyetsiz topluluk yönetişimi teşvik edilecek. 

Bunun yanı sıra bağımsız tarafların akıllı sözleşme işlevselliğini değiştirmelerine veya yükseltmelerine ya da diğer temel görevlere dâhil olmalarına imkân tanıyan mekanizmalar kullanıma sunulacak.  

SUIA ön satışının, Sui ve Aptos odaklı bir DEX olan Cetus Protokolü üzerinden gerçekleştirileceği duyurulmuştur. Söz konusu ön satışın 15 Mayıs-16 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirileceği ifade edilmiştir. 

IDO arzı 4.000.000 SUIA (yüzde 4) olarak belirlenirken ön satışın iki launchpool'da aynı anda yürütüleceği bildirilmiştir. SUIA-SUI launchpool için arz 3.000.000 SUIA (yüzde 3) ve SUIA-CETUS launchpool için ise arz 1.000.000 SUIA (yüzde 1) olarak açıklanmıştır.

Suia Projesi Neden Tercih Edilebilir?

Suiverse'in ilk POAP (Proof-of-Attendance) uygulaması olan Suia.io ile Web3 markalarına ve kullanıcılarına eşsiz bir bağlılık duygusunun, sahipliğin ve oynamak için yeni yolların sağlanması hedefleniyor. Suia; etkinlik biletleri, katkı madalyaları, sanatlar ve oyunlaştırma gibi birden çok kullanım alanına sahiptir. 

Suia ile aşağıdaki senaryoları keşfedebilirsiniz:

 • Topluluk tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.
 • Yaratıcılar tarafından oluşturulan sanat eserlerini, hediyelik eşyaları ve fotoğrafları toplayabilirsiniz.
 • Sui Global, MoveBit, 4EVERLAND, BeLaunch, Cetus vb. markalar tarafından oluşturulan NFT'leri talep edebilirsiniz.
 • PFP'ler (Profil resmi NFT'leri) ile birleştirilebilir bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.
 • Suispace'de yaşayabilirsiniz.
 • TikTok'ta yaptığınız gibi sosyalleşebilirsiniz.

Suia projesinin ön plana çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • İzin Gerektirmemezlik: Herkes izinsiz etkinlik oluşturabiliyor.
 • Sahiplik: Kullanıcılar, Move'un kaynak odaklı programlama modeli sayesinde Suia varlıklarının gerçek sahibi oluyorlar.
 • Birleştirilebilirlik: Sui'nin eşsiz mimarisi, farklı Suia'lerin bir araya getirilmesine ve oynamak için daha fazla yol yaratılmasına imkân tanıyor.
 • Yüksek Performans: Sui'nin yüksek performansı ve düşük gecikme süresi, büyük ölçekli kullanıcı katılımını mümkün kılıyor.

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Sui Blockchain Nedir?

Sui; hem kullanıcı hem de geliştirici dostu olacak şekilde tasarlanmış, izin gerektirmeyen bir Layer 1 blockchain olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu blockchain, düşük maliyet ve rakipsiz hız ile çok sayıda uygulamanın geliştirilmesini destekleyebiliyor. 

Basit kullanım alanları için ölçeklenebilirlik ve eşsiz bir düşük gecikme süresi sunan Sui, çoğu işlemi paralel olarak işlenebilir hale getiriyor. Bu, işlem kaynaklarını daha iyi kullanıyor ve daha fazla kaynak ekleyerek verimliliği artırma seçeneği sunuyor.

Sui, varlık transferi ve ödeme işlemleri gibi kullanım alanları için daha basit ve daha düşük gecikme süreli çözümleri kullanmak amacıyla konsensüsten vazgeçiyor. Bunun, blockchain alanında eşsiz bir durum olduğunu ve fiziksel satış noktalarında perakende ödemeden oyun oynamaya kadar gecikmeye duyarlı birkaç yeni dağıtık uygulamaya olanak sağladığını söyleyebiliriz.

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Rust programlama dilinde yazılan Sui, sahibi olabilecek varlıkları tanımlamak için Sui Move adlı yerel programlama dilinde yazılmış akıllı sözleşmeleri destekliyor. Sui Move, diğer akıllı sözleşme programlama dillerindeki kusurları düzeltmek için özel olarak tasarlanmış Move diline dayanıyor.

Sui, SUI adlı yerel bir tokene sahiptir. Sabit bir arzı olan SUI token, gas için ödeme yapmak amacıyla kullanılıyor. Kullanıcılar, epoch içerisinde yetkilendirilmiş hisse kanıtı (DPoS) modelindeki doğrulayıcılarla birlikte SUI tokenlerini stake edebiliyorlar. 

Sui kullanım alanlarından bazıları şöyledir:

 • Gaming

Sui, etkileyici akıllı sözleşmelerin gücüyle yeni oyun deneyimlerini ortaya çıkarıyor. Oyuncular, sadece geliştiricinin hayal gücü ile sınırlı olan oyun içi varlıklara gerçekten sahip olabiliyorlar. 

 • Finans

Sui, eşler arası ödemeler ve varlık transferleri için neredeyse anında çözüm sağlayarak hızlı, kullanışlı ve erişilebilir finansal hizmetlerin geliştirilmesine imkân tanıyor.

 • Sosyal Ağlar

Sui üzerine kurulu sosyal ağlar; medyanın, gönderilerin ve etkileşimlerin kendi yaratıcılarına ait olmasını ve kullanıcılar tarafından doğrulanmasını mümkün kılıyor.

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir?

Son yıllarda blockchain teknolojisi, çevrim içi olarak etkileşimde bulunma şeklimizde devrim yaratmayı vadeden yeni nesil dApp'leri ortaya çıkarmıştır. 

Blockchain ekosisteminde önemli bir oyuncu haline gelen Sui Network, kullanıcı dostu ve güçlü ortamından faydalanmayı hedefleyen çok sayıda sosyal dApp için gözde bir platform olmuştur. 

O dApp'lerden biri olan Suia ile yeni bir yolculuğa çıkabilir ve SUIA tokenin sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Kripto Topluluğunda İlgi Çeken Yeni Bir Sosyal Proje: Suia Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)