Anasayfa Rehber Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

Rehber

GameFi endüstrisinin önde gelen projelerinden Sidus Heroes nedir? İşte play-to-earn modeline dayalı Sidus Heroes hakkında önemli ayrıntılar…

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

2021 yılında NFT'lere yönelik ilgide adeta bir patlama yaşanmıştır. Dijital koleksiyon öğeleri üzerinden sahiplik kavramı, o zamandan beri çok sayıda sektörde odak noktası haline gelmiştir. Bu durum, özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) oyunlarının son dönemdeki yükselişinde açıkça görülmektedir. Bununla birlikte söz konusu oyunların büyük bir bölümü, kaliteli grafiklerden ve normal oyunlarda beklenebilecek diğer özelliklerden yoksundur. Sidus Heroes, en yüksek kalitede teknolojik oyun entegrasyonları ile birleştirilmiş bir metaverse ortamı kullanarak bu sınırlamaları çözmeyi amaçlamaktadır.

SIDUS Nedir?

Sidus Heroes, blockchain tabanlı bir MMORPG (devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu) olarak karşımıza çıkıyor. Bu, aynı zamanda AAA ve WEBGL'i play-to-earn (P2E) NFT ekosistemine dâhil eden ilk DeFi oyunu olarak biliniyor.

AAA, onlarca ve yüzlerce milyonlarla ifade edebileceğimiz son derece yüksek bütçelerle üretilen oyunlardır. Söz konusu finansman sayesinde en iyi yayıncılardan bazıları tarafından yapılan ve inanılmaz derecede karmaşık olan AAA projeleri, piyasa lideri oyun mekanikleri ve grafikleri sunuyor. Sidus Heroes; Babylon.js, GLSL ve SideFX Houdini oyun grafik motorları üzerinde çalışıyor. Bunlar, tüm cihazlarla uyumlu üç boyutlu interaktif sanal görüntüler sağlıyor.

WEBGL programlama dili ise oyunculara bir web tarayıcısında eklenti kullanmadan inanılmaz bir görsel performans sunuyor. Sidus Heroes oynamaya başlamak için herhangi bir özel yazılıma ihtiyaç duyulmuyor. Dünyanın herhangi bir yerinde oyuna web sitesi üzerinden doğrudan girebilirsiniz.

Oyuncuların etkileşime girmeleri için daha sürükleyici bir ortam sağlayarak Web2 ve Web3 oyunları arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlayan Sidus Heroes; uzay gemilerini, galaksiler arası görevleri ve uzay kahramanlarını içeren fütüristik bir metaverse'e dayanıyor.

Proje, SIDUS ve SENATE olmak üzere iki farklı para birimi kullanıyor. SIDUS, Sidus ekosisteminin utility tokeni iken SENATE ise Sidus ekosisteminin yönetişim tokenidir.

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

Sidus Heroes Nasıl Oynanır?

Sidus Heroes oynamaya başlamak için oyunun web sitesini ziyaret edin ve "Play Now" seçeneğine tıklayın. Sizden MetaMask cüzdanınızı bağlamanız istenecektir.

Oyun evreninin "Merkez İstasyonu"nda (Central Station) başlangıç yapan oyuncular, görevleri tamamlamak amacıyla gezegenler, istasyonlar ve güneş sistemleri arasında seyahat edebilirler. Gezegenler de dâhil olmak üzere evrenin her yeri, ekonomik varlık işlevini görür.

Oyunun ana karakteri "Hero"dur. Hero'nuz; ortak görevlere katılabilir, hedefleri yerine getirebilir ve savaş alanlarına girebilir. Her Hero, bir NFT'dir ve becerileri, yetenekleri, kıyafetleri ve mühimmatları bakımından eşsizdir.

 • Arena

Oyunun en hayati yönü, evrenin Arena bölümündeki savaş alanlarıdır. Burada üç oyuncudan oluşan takımlar karşı karşıya gelir. Bu oyun modu; karakter seviyelendirme, bileşen satın alma veya kıyafet değiştirme gibi tüm Hero geliştirmelerinin gerçekleştiği yerdir. Arena, en değerli kaynakların dağıtıldığı ve oyuncuların gerçek ödüller kazanabildiği yerdir.

 • Evcil Hayvanlar

Oyuncular, görevlerde evcil hayvan sahiplenebilir veya edinebilirler. Bu evcil hayvanlar, farklı gezegenlerde bulunabilir. Aynı anda birden fazla evcil hayvana sahip olmak mümkündür. Bununla birlikte savaş alanına yalnızca bir evcil hayvan götürülebilir. Evcil hayvan, aynı zamanda oynanabilir bir karakterdir ve oyun boyunca yoldaşı Hero'yu güçlendirmeye yardımcı olur. Evcil hayvanlar, Bazaar'da satılabilir veya takas edilebilir.

 • Evren

Sidus Heroes evreninde toplam 12 teknoloji tabanlı ırk yaşamaktadır. Her ırk, kulağa tanıdık gelen farklı bir blockchain'i temsil eder: Avalanya, Bitcoione, Etheredus ve Polkacyon gibi. Oyunda bir Hero'nun karakteri, özellikleri ve hayata bakışı, kendi ırkları tarafından önceden belirlenir. Evren, Hero'ların görevleri tamamlamak ve kazanç elde etmek için gezegenler arasında seyahat etmelerine izin verir.

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

Sidus Heroes Oyununda Play-to-Earn Modeli Nasıl İşler?

Sidus Heroes'taki play-to-earn (P2E) modeli, oyunu oynayarak ödül kazanma konseptine dayanıyor. Oyuncular, oyun içi ve oyun dışı hizmetler için kullanılabilecek SIDUS tokenleri şeklinde ödüller kazanabilirler.

Sidus Heroes'ta play-to-earn modeli şu şekilde işliyor:

 • Oyuncular; oyunda para toplayabilir, savaşabilir ve geniş bir evreni keşfedebilirler.
 • Oyuncular, oyunu oynayarak SIDUS tokenlerini kazanabilirler. Bu ERC-721 tokenleri, ödüller için kullanılmasının yanı sıra Sidus pazar yerinde de kullanılıyor.
 • Oyun, oyuncuların kendilerini metaverse'in geniş dünyasına kaptırmalarına ve bu süreçte sıkılmamalarına yardımcı olacak çeşitli etkinlikler sunuyor.
 • Oyun, nefes kesici mekânlara ve dinamik bir oynanabilirliğe sahiptir. Gözü dönmüş rakipler, metaverse için değerli kaynaklar toplamak üzere bir gezegende bir araya geliyor.
 • PVP (player versus player) yani iki oyuncunun karşılıklı rekabeti, uzay keşfi ve galaksiler arası fetihler etrafında şekillenerek kullanıcılara bol miktarda kazanç fırsatı sunuyor.
 • Projenin SIDUS NFT HEROES'u, OpenSea üzerinden satın alınabilecek Ethereum zincirindeki 6.000 orijinal NFT eserinden oluşuyor. Bu 6.000 "Genesis" Hero; Orijinal, Nadir veya Efsanevi olabilen nadirliklerine göre karakterize ediliyor. Yükseltme kartları ile kullanıcılar, Hero'ları için nadirlik seviyelerini (13 özelliğe kadar) yükseltebilirler. Bununla birlikte oyuncular, orijinal NFT koleksiyon öğelerine sahip olmaları halinde oyundaki kazanç potansiyellerini artırabilirler. Her NFT, oyun sırasında bir karaktere dönüştürülebiliyor çünkü bu Hero'lar, oyunun metaverse ortamına yönelik kapıları açıyor.

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

Sidus Heroes Oyununda Kazanılan Ödüller Nelerdir?

Sidus Heroes'un mekaniği, oyuna zaman ayıran her oyuncunun para kazanacağı şekilde kurgulanmıştır. Burada oyuncular, ödüllerini SIDUS tokenleri şeklinde alabilirler.

Oyuncuların ödül kazanabilecekleri yollardan bazıları ise şu şekildedir:

 • SIDUS veya SENATE tokenlerini stake etme
 • Ödüller kazanmak için diğer oyuncularla savaşma
 • Ekiplere katılma ve hedefleri yerine getirme
 • SENATE tokenleri ile arazi parçası alıp satma
 • Hero'ları geliştirerek onların daha fazla savaş kazanmalarını sağlama
 • Ömür boyu işletme payları için modüllere yatırım yapma
 • Eserleri toplama ve bunları traderlara satma
 • Galaksiler arası trafikte gemi satın alma, inşa etme ve kiralama
 • Sidus Bank Şubesi açma ve oyuncuların işlemlerinden kazanç sağlama
 • Uzay mekikleri ve Hero'lar için görünümler yaratma ve satma

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir?

SIDUS Nasıl Satın Alınır?

SIDUS satın almanın birkaç yolu vardır. Süreç, seçtiğiniz kripto para borsasına veya platforma bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

SIDUS satın almak için takip edebileceğiniz bazı genel adımlar şu şekildedir:

 • CoinMarketCap veya CoinGecko platformlarından birine giderek arama çubuğuna "SIDUS" yazın ve "Piyasalar" sekmesinden kripto para biriminin güncel olarak listelendiği borsaların listesine göz atın.
 • Güvenilir bir kripto para borsası seçin.
 • Borsanın web sitesini veya uygulamasını kullanarak bir hesap oluşturun.
 • Gerekli KYC (Müşterinizi Tanıyın) prosedürlerini tamamlayarak hesabınızı doğrulayın.
 • Banka havalesi, kredi kartı veya kripto para gibi bir ödeme yöntemini kullanarak hesabınıza para yatırın.
 • Borsada SIDUS tokenlerini arayın ve nasıl satın almak istediğinizi seçin.
 • Emrinizi onaylayın ve işlemin gerçekleşmesini bekleyin.
 • İşlem tamamlandığında SIDUS tokenlerini borsa cüzdanınızda görmelisiniz.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi artarken giderek daha fazla play-to-earn oyunu ile karşılaşabiliriz. Oyun oynarken para kazanmanın birçok farklı yolunu sunarak çıtayı yükselten Sidus Heroes, yüksek teknolojili grafikleri play-to-earn fırsatlarıyla bütünleştirdiği için blockchain tabanlı oyunlarda bir sonraki adımı temsil ediyor.

Kripto ve Oyun Sektörünün Yeni Harikası Olan ''SIDUS'' Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)