Kripto Para Haberleri

Kripto Yasaları: SEC Başkanı Senato Karşısında Sorgulanacak

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ajansın kripto paraları düzenleme planını görüşmek üzere salı günü milletvekillerinin önüne çıkacak.
  • Görüşmeden önce Gary Gensler, kripto para piyasasının geniş alanlarının yatırımcıları yasa dışı faaliyetlerden koruyan SEC çerçevelerinin dışında çalıştığını söyledi.
  • Gary Gensler, hazırlanan açıklamalarda “Kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz” dedi.
  • Ayrıca, açıklamalara göre Gary Gensler SEC’in milletvekillerinden kripto tokenleri, kripto ticareti ve borç verme platformlarının yanı sıra sabit para tekliflerini ve satışlarını denetlemek için yardım istedi.

Belirgin bir ilerleme olmaması nedeniyle hüsrana uğrayan ABD’li milletvekilleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’i düzenleyicinin kripto para piyasalarını düzenleme planları konusunda sorguya çekecek.

Kripto Yasaları: SEC Başkanı Senato Karşısında Sorgulanacak

Gary Gensler Senato Karşısına Çıkacak

Salı günü Türkiye saati ile 17.00’da ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde görünmesi planlanan Gensler’in duruşması, ABD siyasi koridorunun her iki tarafındaki senatörlerden Bitcoin, sabit koinler ve diğer dijital varlıklar hakkında birkaç soruyu cevaplaması bekleniyor.

Duruşmadan önce, Wall Street’in en üst düzey düzenleyicisi Gary Gensler kripto para piyasasının geniş alanlarının, yatırımcıları ve müşterileri yasa dışı faaliyetlerden koruyan SEC’in düzenleyici çerçevelerinin dışında çalıştığını söyledi.

İlgili içerik: SEC, CBN’in Kripto Para Yasağına Büyük Tepki Gösterdi

Gensler, hazırlanan açıklamalarda “Kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz” dedi. Devam ederek “Açıkçası şu an, daha çok Vahşi Batı’ya ya da menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan eski zamanların dünyasına benziyor. Bu varlık sınıfı (kripto paralar) belirli uygulamalarda dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu.” dedi.

SEC’in mevcut otoriteleri toplamaya istekli olduğunu ve kongre onayı ile kripto para pazarını denetlemedeki boşlukları kapatmaya yardımcı olmak için yetki alanını genişletmeye istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Gensler, sözlerinde SEC’in kripto tokenleri, kripto alım satım ve kredi platformları, sabit koinler, dijital varlıklara veya kripto türevlerine maruz kalma sağlayan yatırım araçları ve sanal varlıkların velayeti teklifini ve satışını denetlemek için milletvekillerinin yardımını istediğini söyledi.

Bunun aylardır SEC’den kripto piyasalarına yaptırım uygulama ve yatırımcılara sundukları faydaları gösterme çabalarını hızlandırmasını talep eden komitedeki Cumhuriyetçileri sakinleştirmek için yeterli olup olmayacağı belli değil.

Kripto Yasaları: SEC Başkanı Senato Karşısında Sorgulanacak

Gary Gensler’i Haşlayacaklar

R-Pa. Sıralama Üyesi Pat Toomey, Cumhuriyetçi bir yardımcıya göre, Gensler’i bu piyasaları desteklemenin neden bu kadar uzun sürdüğü ve SEC’in neden çeşitli kripto varlıklarını onaylamaktan hoşlanmadığını açıklamasını istemeye hazırlanıyor.

Cumhuriyetçi bir yardımcı, halka açık ifadeden önce parti liderliğinin özel düşünceleri hakkında özgürce konuşmak için anonim bir şekilde açıklamalarda bulundu.

Kripto düzenlemesi SEC için nispeten yenidir. Gensler, Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için 2 trilyon dolarlık bir piyasayı yönetmede etkili olabilmesi için Kongre’nin SEC’in gücünü büyütmek için bir yasa geçirmesi gerektiğini defalarca söyledi.

“Yapmak istediğimiz şey, dolandırıcılık ve manipülasyona karşı bazı temel korumaları sağlamak. Gensler, ağustos ayında verdiği bir demeçte, üzerinde bulundukları ticaret platformları şu anda onları New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyormuş gibi koruyan bir düzenleyici rejim altında değil.” dedi.

O sırada Gensler, ABD Kongre’sinin SEC’e ticaret platformlarını resmi olarak kaydolmaya zorlamak için yeterli gücü verebileceğini umduğunu, ancak bazılarının ilk taleplerine direndiğini söyledi.

Kripto savunucularını hayal kırıklığına uğratan bir hareketle, SEC geçen hafta Chicago Borsası tarafından VanEck’in Bitcoin Trust hisselerinin listelenmesi ve ticareti için bir başvurunun onaylanıp onaylanmaması konusundaki kararını bir kez daha erteledi.

İlgili içerik: Büyük iddia: Ripple, SEC davasından sonra halka açılacak

Düzenleyici, aylarca, benzer fonlar için bir öncü olarak görülen başvuruyu değerlendirdi. Bu, Gensler’in SEC’in başına geçmesinin dijital varlıklar hakkında daha hızlı kararlar anlamına geleceğini ümit edenleri kızdırdı.

Cumhuriyetçiler dijital varlıkların hızından ve verimliliğinden yararlanmak için Gensler’den daha hızlı kararlar isteme eğiliminde olsalar da Demokratlar, Gensler’in dijital “Vahşi Batı” olarak tanımladığı kripto para sektöründe hesap verebilirlik ve gözetim ihtiyacını vurguladılar.

Komite başkanı Ohio Senatörü Sherrod Brown ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren gibi demokratlar, dijital varlıkların zorlayıcı kullanım uygulamalarına sahip olabileceğini kabul ettiler, ancak aynı zamanda dikkatli olunması gerektiğini de vurguladılar.

Kripto Yasaları: SEC Başkanı Senato Karşısında Sorgulanacak

Sherrod Brown, duruşmadan önce yayınlanan açılış konuşmasında, “Geçen bir buçuk yılda, borsa ile çoğu Amerikalının hayatı arasındaki kopukluk hiç bu kadar acı verici bir şekilde açık olmamıştı” dedi. “Borsadaki göz kamaştırıcı kazançlar ve kripto varlıkları, yatırım yapmaya başlamak için milyonları cezbetti.” diye ekledi.

Sherrod Brown, Başkan Gensler’e “Verimli piyasaların Amerikalıları en kötü Wall Street açgözlülüğü ve riskten koruyan güçlü yaptırımlarla dengelenmesini sağlamak sizin göreviniz” dedi.

Türkiye saati ile 17.00’da başlayacak Salı günkü duruşma, SEC’in borsalarda listeleyen şirketlerin belirli ırk ve cinsiyet hedeflerini karşılamasını gerektiren yeni Nasdaq kurallarını onaylamasından bu yana, komitenin Gary Gensler ile yapacağı ilk duruşma olacak.

Nasdaq’ın hükümleri, şirket yönetim kurullarının cinsiyet ve ırk çeşitliliği gerekliliklerini karşılamasını sağlayacak veya firmaları neden bunu yapamadıklarını yazılı olarak açıklamaya zorlayacak. Bu hareket, ırk ve cinsiyete açık bir şekilde odaklanmanın yüksek bir maliyeti olabileceğini söyleyen Cumhuriyetçi komitecileri rahatsız etti. Demokratlar ise tam tersi bir görüş aldı.

SEC’in kararının ardından ağustos ayında Komite başkanı Brown, “Kurumsal Amerika, yönetim kurulu odasında çeşitliliği artırmak için daha fazlasını yapmalı” dedi. SEC ve Nasdaq’ı şirketlere ve hissedarlara daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir ekonominin faydalarını kabul ettikleri için alkışlıyorum” dedi.

İlgili içerik: SEC, Bilgi Ticareti Yaptığı İddia Edilen 3 Kişiyi Suçladı!

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 10 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün