Anasayfa Sektörel Kripto Yatırımcıları Vergiden Kaçıyor mu? IRS Duruma El Koydu

Kripto Yatırımcıları Vergiden Kaçıyor mu? IRS Duruma El Koydu

Sektörel

IRS'nin soruşturma birimine göre, kripto para soruşturmalarında vergi ile ilgili konularda büyük bir artış oldu. İşte detaylar...

Kripto Yatırımcıları Vergiden Kaçıyor mu? IRS Duruma El Koydu

Gelir İdaresi (IRS) suç biriminden yakın zamanda yapılan bir güncelleme, Binance Holdings Ltd.'nin soruşturmasında önemli bir rol oynayan soruşturma biriminin şu anda kripto para vergi kaçakçılığıyla ilgili davalarda kayda değer bir artışa tanık olduğunu ortaya koyuyor. IRS'nin cezai soruşturma bölümünün şefi Jim Lee, bu bilgiyi 4 Aralık Pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında paylaştı.

Jim Lee, son üç yılda kriptoyla ilgili araştırmaların doğasında önemli bir değişimin altını çizdi. Geçmişte, aktif kripto para birimi araştırmalarının çoğunluğu (%90'dan fazlası) öncelikle kara para aklamaya odaklanıyordu. Ancak geçen yıl Lee, devam eden dijital varlık araştırmalarının yaklaşık yarısının vergiyle ilgili konularla ilgili olduğunu belirtti.

IRS cezai soruşturma bölümü tarafından yürütülen soruşturmalar aynı zamanda çeşitli endişeleri de kapsamaktadır. Bunlar, vergi mükelleflerinin sermaye kazançlarından veya madencilik faaliyetlerinden elde edilen geliri bildirmeyi ihmal ettiği durumlardan, bireylerin kasıtlı olarak kripto para birimleri hakkındaki bilgileri sakladığı durumlara kadar uzanmaktadır. Ayrıca IRS, bu soruşturmaların ayrıntılarını bölümün 1 Ekim 2022'den 30 Eylül'e kadar olan dönemi kapsayan son yıllık raporunda ana hatlarıyla açıkladı.

2019 vergi yılından itibaren Gelir İdaresi (IRS), bireylere kripto para işlemlerini beyan etme zorunluluğu getirdi. Bu direktif aynı zamanda dijital varlıklarla ilgili vergi kaçakçılığını engellemeyi amaçlayan daha geniş bir girişimin de bir bileşenidir.

Düzenleyiciler yalnızca ABD'de değil tüm dünyada kripto vergisi konularını ellerine alıyor. Birleşik Krallık vergi dairesi Majestelerinin Gelir ve Gümrük Dairesi (HMRC), kripto para kullanıcılarına yönelik açık ve kesin bir talimat yayınladı. Öte yandan Brezilya, kullanıcıların kripto kârlarından dolayı vergi almayı da planlıyor. Türkiye de 2024 yılı için kripto vergi çalışmalarına başladığını dile getirmişti. 

IRS Kripto Suçlarıyla Mücadele Ediyor!

IRS birimi, dünyanın en büyük dijital varlık borsası Binance'e karşı açılan ceza davasında önemli bir rol oynadı. Bir önceki ay şirket kara para aklama ve ABD yaptırımlarını ihlal suçlamalarını kabul ederek 4,3 milyar dolarlık bir uzlaşmaya varmıştı.

Kripto Yatırımcıları Vergiden Kaçıyor mu? IRS Duruma El Koydu

Bu kapsamlı çözüm, Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi çeşitli devlet kurumlarını kapsadı ve IRS, Hazine Bakanlığı'nın bir parçası olarak faaliyet gösterdi.

Ayrıca IRS, 2016 yılında kripto para borsası Bitfinex'in hacklenmesi sırasında çalınan 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin'in (BTC) olağanüstü bir şekilde kurtarılması da dahil olmak üzere önemli dijital varlık ele geçirme işlemlerine aktif olarak katılmıştır.

Kaynak: CoinGape

Kripto Yatırımcıları Vergiden Kaçıyor mu? IRS Duruma El Koydu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik