Anasayfa Sektörel Kriptoda Çıkış Alarmı! Yatırımcılar Piyasaya Güvenini Kaybediyor

Kriptoda Çıkış Alarmı! Yatırımcılar Piyasaya Güvenini Kaybediyor

Sektörel

Yatırımcıların kripto para piyasasına olan güvenini kaybetmesiyle birlikte büyük sermaye çıkışları yaşanıyor.

Kriptoda Çıkış Alarmı! Yatırımcılar Piyasaya Güvenini Kaybediyor

Kripto para borsası Bitfinex tarafından hazırlanan haftalık raporun 70. sayısı, yatırımcıların piyasaya olan güvenini kaybetmesiyle birlikte dijital varlık fonlarında büyük çıkışlar yaşandığını ortaya koydu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) uzun zamandır beklenen spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF'ler) geciktirmeye devam ederken, kripto fonları Mart ayından bu yana en önemli çıkışları yaşadı.

Kripto Fonlarında Büyük Çıkışlar Yaşanıyor

Ağustos ayının üçüncü ve son haftası arasında kripto fonları, 179 milyon dolarlık kümülatif çıkış yaşarken, Bitcoin fonları 149 milyon dolar ile başı çekti. Aynı dönemde yatırımcılar, borsalardaki kısa pozisyonlarını tasfiye etmeye devam ederek çıkışlara 4 milyon dolar daha ekledi.

Altcoin fonlarında Ethereum 17 milyon dolarlık çıkış yaşarken, XRP ve Litecoin ise yatırımcı ilgisinin artması üzerine sırasıyla 0,5 milyon dolarlık ve 0,44 milyon dolarlık giriş kaydetti.

18 haftalık çıkış serisi, kripto yatırımlarına adanmış yönetim altındaki toplam varlıkların yüzde 89'unu tüketti. Yatırım fonları için işlem hacimleri de 1,3 milyar dolara gerileyerek yıllık ortalamaya göre yüzde 16'lık bir düşüş kaydetti.

Kriptoda Çıkış Alarmı! Yatırımcılar Piyasaya Güvenini Kaybediyor

Bitfinex; büyük çıkışları, spot Bitcoin ETF'lerini başlatma başvurularının daha fazla gecikmeyle karşılaşabileceği inancından kaynaklanan yatırımcı karamsarlığına bağladı ve bu endişe SEC'den gelen son duyurularla pekişti.

Bitfinex, "Yukarıdaki veriler, piyasalar için bir yükseliş katalizörü elde etmenin beklenenden daha uzun süreceğini ve ETF hikâyesi ne kadar uzun sürerse, kripto varlıkları genelinde gerçek piyasa fiyatları üzerindeki etkinin o kadar az belirgin olabileceğini gösteriyor." ifadelerini kullandı. 

Piyasanın Dibe Vurduğunun Sinyalleri

Kripto piyasası sermaye çıkışlarını kaydederken, stablecoin'lerin benimsenmesinde artış görülüyor. Bitfinex, 2022'den bu yana Layer 1 blockchain'lerindeki stablecoin işlemlerinin 6,8 trilyon doların üzerinde olduğunu belirtti. Stablecoin işlem hacimleri, geleneksel ödeme devleri PayPal ve Mastercard'dan daha hızlı büyüyor.

Zincir üstü metrikler, fiyat değer kaybı yüzdesi açısından Bitcoin için potansiyel bir piyasa dibinin olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte BTC hemen toparlanamayabilir. Bu nedenle zamansal kapitülasyon, belirsizliğini koruyor.

Bitcoin'in muhtemelen self-custody soğuk cüzdanlara yönelik tutarlı BTC çıkışları, uzun vadeli sahiplerin hala iyimser olduklarını ve varlıklarını takas etmek yerine elde tutmayı tercih ettiklerini gösteriyor.

Kriptoda Çıkış Alarmı! Yatırımcılar Piyasaya Güvenini Kaybediyor içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar