Anasayfa Sektörel Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı!

Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı!

Sektörel

Büyük bir kripto para borsasının ortağına Avustralya Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından uyumsuzluk gerekçesiyle dava açıldı.

Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı!

Düzenleyici kripto baskısı ve sektörü hedef alan dava yağmuru, Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı değil. Avustralyalı menkul kıymetler düzenleyicileri, ülkede Kraken için hizmet veren bir kripto borsasına dava açtı.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), 21 Eylül'de Bit Trade Pty Ltd'ye dava açtı. Bit Trade, Avustralyalı müşterilere Kraken kripto borsasının sağlayıcısıdır.

Reuters'e göre; Avustralya menkul kıymetler düzenleyicisi, "marj ticareti ürünü için tasarım ve dağıtım yükümlülüklerine uymadığı" gerekçesiyle şirkete karşı hukuk davası başlattığını söyledi.

Tasarım ve dağıtım yükümlülükleri, şirketlerin tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan finansal ürünler tasarlamasını ve bunları hedeflenen bir şekilde dağıtmasını gerektiriyor. ASIC; kripto borsasının, ürünü piyasaya sürmeden önce ürün için bir "hedef pazar belirlemesi" oluşturamadığını iddia ediyor.

Marj ticareti ürünü, müşterilere Kraken'de belirli kripto varlıklarını satın almak ve satmak için kredi sağlayan bir kredi olanağıdır. Düzenleyiciye göre; müşteriler, teminat olarak kullandıkları varlıkların değerinin beş katına kadar kredi alabilirler.

Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı!

ASIC, ayrıca en az 1.160 müşterinin marj ticareti ürününü kullandığını da ekledi. Bunlar, ürünün Ekim 2021'de piyasaya sürülmesinden bu yana toplamda yaklaşık 8,35 milyon ABD doları zarara uğradı.

Rapor; ASIC'in, Bit Trade'in devam eden davranışlarını yasaklayan beyanlar, maddi cezalar ve ihtiyati tedbirler istediğini de ekledi.

ASIC Başkan Yardımcısı Sarah Court şunları söyledi:

Bu işlemler; kripto sektörüne, ürünlerin tüketicileri korumak amacıyla düzenleyici yükümlülüklere uymalarını sağlamak için ASIC tarafından incelenmeye devam edeceği mesajını vermelidir.

Kraken Yerel Genel Müdürü Jonathon Miller ise şu ifadeleri kullandı:

Bugün aldığımız yaptırım kararı bizi hem şaşırttı hem de hayal kırıklığına uğrattı. Bu ürünün Avustralya yasalarına uygun olarak sunulduğuna inanıyoruz ve bu konuya açıklık getirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı!

Avustralya'da Henüz Net Bir Düzenleme Yok

Zor durumdaki Hong Kong kripto borsası JPEX, Avustralya'da kayıt silme başvurusunda bulundu. Hong Kong düzenleyicileri, bu ayın başlarında JPEX'i baskı altına almış ve çalışanları lisanssız bir kripto borsası işlettikleri için dolandırıcılık suçlamasıyla tutukladı.

Temmuz ayında ASIC, FTX Australia'nın lisansını iptal ederek bir kripto borsası olarak faaliyet göstermesini yasakladı ve o sırada 30.000 müşteriyi etkiledi.

Avustralya'da faaliyet gösteren kripto borsaları arasında Kraken, BTC Markets, Swyftx ve Coinbase bulunmaktadır. Dahası, hala hükûmetin sektörü yönetmek için düzenlemeler getirmesini bekliyorlar.

Kaynak: BeInCrypto

Kritik Gelişme: Dev Kripto Borsasının Ortağına Dava Açıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar