Anasayfa Sektörel Kritik Gelişme: Terra Kurucusunun İade Kararı İptal Edildi!

Kritik Gelişme: Terra Kurucusunun İade Kararı İptal Edildi!

Sektörel

Karadağ mahkemesi tarafından Terra kurucusu Do Kwon'un iade kararı iptal edildi.

Kritik Gelişme: Terra Kurucusunun İade Kararı İptal Edildi!

Karadağ Temyiz Mahkemesi, 19 Aralık tarihli bir Vijesti raporuna göre, Yüksek Mahkeme'nin Do Kwon'u iade etme yönündeki önceki kararını bozdu. Temyiz Mahkemesi, Yüksek Mahkeme'nin 17 Kasım'da karar vermesine yol açan yasal işlemlerde çok sayıda ihlâl olduğunu tespit etti.

Açıklamaya göre; Do Kwon'u iade etme kararı, yeterli gerekçeler sunmuyor ve sunulan gerekçelerin kendisi de belirsiz. Dolayısıyla Mahkeme, Yüksek Mahkeme'nin kararının reddedilmesi ve davanın Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki Birincil Mahkeme'ye geri gönderilmesi gerektiği sonucuna vardı.

Aynı kararda Temyiz Mahkemesi, Do Kwon'un ortağı Hon Chang Joon'un da şu anda ABD'ye veya Güney Kore'ye iade edilmemesine karar verdi. Bununla birlikte mahkeme, Kwon ve Joon'un Karadağ'daki 4 aylık hapis cezasını onadı.

Kritik Gelişme: Terra Kurucusunun İade Kararı İptal Edildi!

Karadağ'da Tutuklama ve İade Talepleri

Terra çöküşündeki rolü nedeniyle aylarca kaçak kaldıktan sonra Do Kwon ve Terraform Labs Mali İşler Direktörü Hon Chang Joon, 23 Mart 2023'te Podgorica havaalanında tutuklandı.

Söz konusu isimler, sahte Kosta Rika pasaportları kullanarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine gidecek bir uçağa binmeye çalışırken sınır polisi tarafından gözaltına alındı. Ortaklar, başlangıçta belgelerinin sahte olduğunu inkâr etti ancak daha sonra bunları Singapur merkezli bir kurum aracılığıyla edindiklerini itiraf etti. Karadağ, hem Güney Kore'den hem de ABD'den iade talepleri aldı. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), tüm Terra ekosisteminin yalnızca bir menkul kıymet yatırımı olarak yatırımcılara sunulmadığını, aynı zamanda birden fazla kötü niyetli aktör tarafından organize edilen karmaşık bir kripto para dolandırıcılığını da temsil ettiğini öne sürüyor.

İlginç bir şekilde Do Kwon, daha önce hızlandırılmış bir iade sürecini kabul etmiş olsa da iki ayrı ülkenin onun iadesini talep etmesi, Yüksek Mahkeme'nin daha uzun ve standart bir yasal süreci tercih etmesine neden oldu.

Kaynak: Finbold

Kritik Gelişme: Terra Kurucusunun İade Kararı İptal Edildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Dijital Dövüşçülerin Kripto Arenası: Cyber Arena (CAT) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar