Anasayfa Sektörel Kritik Gelişme: Thodex CEO'su 11.000 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Kritik Gelişme: Thodex CEO'su 11.000 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Sektörel

Türk kripto para borsası Thodex'in eski CEO'su Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolarlık dolandırıcılıktan 11.000 yıl hapis cezası aldı.

Kritik Gelişme: Thodex CEO'su 11.000 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Türk kripto para borsası Thodex'in eski CEO'su Faruk Fatih Özer, "örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak", "nitelikli dolandırıcılık", "mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından Türk mahkemesi tarafından "11 bin 196 yıl hapis cezası"na çarptırıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Özer'i iki kardeşiyle birlikte 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına ve 5 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Türk para kripto borsası, 2021'de aniden patlamadan önce ülkedeki en büyük dijital varlık ticaret platformlarından biriydi.

Borsa, önceden haber vermeksizin platformun hizmetlerini aniden durdurdu ve kurucu Özer, kullanıcıların toplam 2 milyar dolarlık kripto varlığıyla birlikte ülkeden kaçtı. O dönemde Özer, olası bir çıkış (exit) dolandırıcılığına ilişkin tüm iddiaları reddetti. 

Kaçak kurucu, nihayet Ağustos 2022'de Arnavutluk'ta gözaltına alındı ve Nisan 2023'te dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla Türkiye'ye iade edilmeden önce hapis cezasını çekti. Özer, Temmuz ayından bu yana vergi belgelerini ibraz etmediği için zaten hapisteydi, en son mahkûmiyet ise müşterileri dolandırmaktan geldi.

Faruk Fatih Özer Kimdir?

Özer'in Mahkeme İfadesi Ortaya Çıktı

Kripto para borsasının kurucusu, mahkemede kendisinin ve ailesinin adaletsizlikle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Özer, Thodex'in sadece iflas eden ve suç niyeti olmayan bir kripto para şirketi olduğunu söyledi. 

Özer'in mahkeme ifadesi şu şekildedir:

Dünya üzerindeki tüm kurumları yönetebilecek kadar zekiyim. Bu, 22 yaşında kurduğum şirketten belli. Suç örgütü kuracak olsam bu kadar amatörce hareket etmezdim. Söz konusu olan dosyada şüpheli olanların 2 seneden fazladır mağdur olduğu ortada.

Thodex borsasına karşı uzun süredir devam eden davada 21 sanık vardı ve bunlardan 5'i duruşmaya bizzat katıldı.

Mahkeme, 16 sanığın delil yetersizliği nedeniyle "nitelikli dolandırıcılık" suçundan beraatine, dört sanığın ise tahliyesine karar verdi. Davadaki diğer sanıklar ise dolandırıcılık olayına karışmalarına bağlı olarak çeşitli derecelerde cezalar aldılar.

Kritik Gelişme: Thodex CEO'su 11.000 Yıl Hapis Cezası Aldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar