Anasayfa Rehber KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

Rehber

KuCoin nedir? KuCoin güvenilir mi? Platformun kullanımı, komisyon oranları ve daha fazlası ile ilgili ayrıntılar burada…

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Nedir?

KuCoin, kripto para birimleri ile alım satım ve ticaret yapma imkânı sunan büyük bir kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu platform, temel alım satım seçeneklerinin yanı sıra marjin, vadeli işlem ve eşler arası (P2P) ticaret sunuyor. Kullanıcılar, aynı zamanda ödül kazanmak için staking yapabiliyor veya kriptolarını ödünç verebiliyor. Rakipleriyle kıyaslandığı zaman KuCoin’in düşük işlem ücretleri ile daha cazip bir hale geldiği söylenebilir.

Borsa, 2017 yılında hayata geçirildi. Merkezi Seyşeller olan kripto para platformu KuCoin, kurulduğu günden beri en büyük küresel platformlardan biri olmayı başardı. Borsanın şu anda 20 milyondan fazla kullanıcısı ve 200’ün üstünde ülkede varlığı bulunuyor.

Kendisini her türlü kripto işlemi için önde gelen tek durak noktası olarak geliştiren KuCoin, banka seviyesinde güvenlik, düzgün bir arayüz, yeni başlayanlar için ideal bir kullanıcı deneyimi ve çok çeşitli kripto hizmetleri sunuyor: marjin ve vadeli işlem ticareti, yerel bir P2P borsası, kredi ya da banka kartı kullanarak kripto satın alma imkânı, anlık takas hizmetleri, Pool-X vasıtasıyla staking yaparak ya da ödünç vererek kripto kazanma olanağı, KuCoin Spotlight vasıtasıyla IEO’lara (İlk Borsa Arzı) katılma fırsatı, piyasadaki en düşük ücretlerden bazıları ve çok daha fazlası!

Yatırımcılar; yukarı yönlü potansiyeli ile dikkat çeken küçük piyasa değerine sahip kripto para birimlerini, geniş bir coin yelpazesini ve daha az bilinen kriptoları listelemesinin yanı sıra alım satım ücretlerinin yüzde 90’ının KuCoin Token (KCS) (Önceki adıyla KuCoin Shares) vasıtasıyla topluluğa geri dönmesi gibi özelliklerinden dolayı platformu beğeniyorlar. KuCoin nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra platformun nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgileri paylaşabiliriz.

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Nasıl Kullanılır?

KuCoin borsasını kullanabilmeniz için ilk olarak bir hesap açmanız gerekiyor. Platformda hesap açmanın basit olduğunu ve bunun yalnızca birkaç dakika sürdüğünü söyleyebiliriz. KuCoin ana sayfasını ziyaret edin ve bu sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Kaydol” butonuna tıklayın. E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı, doğrulama kodunu ve şifrenizi girin. Hesabınız oluşturulduktan sonra alım satıma başlayabilirsiniz.

Daha yüksek günlük para çekme limitlerine ve daha fazla özelliğe erişim sağlamak için KYC (Müşterini Tanı) denilen doğrulama sürecinden geçmeyi tercih edebilirsiniz. Platform size hem temel hem de gelişmiş KYC doğrulama seçenekleri sunacaktır. 

Temel doğrulama seçeneğini tercih ettiyseniz hesabınıza giriş yapın, avatarınızın altında bulunan “KYC doğrulaması”na tıklayın ve bazı temel kişisel bilgilerinizi girin. Gelişmiş doğrulama seçeneğini tercih ettiyseniz temel kişisel bilgilerinize ek olarak devlet tarafından verilmiş kimliğinizin fotoğrafı ya da özçekim gibi ek belgeler sunmanız gerekli olacak. Gelişmiş doğrulama sayesinde daha fazla ticaret avantajına erişim sağlayabilirsiniz.  

Borsa, alt işlem limitine sahip değil. Aslında kullanıcılar, 1 dolar kadar düşük değere sahip işlemler yaparak platformun çeşitli finans ve ticaret ürünlerini kullanabiliyor. Üst işlem limiti ise kullanıcıların doğrulama seviyelerine göre sınırlandırılıyor.

Temel doğrulamayı tamamlayan kullanıcılar, günlük 1,400 USDT işlem limitine sahip oluyor. Gelişmiş doğrulamayı tamamlayan kullanıcılar ise günlük 70,000 USDT’ye kadar işlem yapabiliyor. İnternet sitesinde diğer sınırlamalara ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor. 

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

Borsa hesabınızı oluşturduktan sonra platformun gösterge panelinde yer alan “Yatırma” butonuna tıklayarak söz konusu hesabınıza para yatırabilirsiniz. KuCoin, hem kripto para yatırma hem de itibari para yatırma eylemlerine izin veriyor. Örneğin; Ethereum (ETH), Polygon (MATIC), Bitcoin (BTC), Tether (USDT) ve Cardano (ADA) dahil olmak üzere popüler kripto para birimlerinden birini yatırabilirsiniz. 

İtibari para yatırma işlemleri için ise bulunduğunuz yere bağlı olarak değişebilen birden fazla ödeme yöntemi kullanabilirsiniz. KuCoin, genellikle Visa/Mastercard banka kartları, Advcash gibi üçüncü taraf cüzdanlar ve SEPA banka havaleleri vasıtasıyla para yatırma işlemlerini kabul ediyor. Platformun para yatırma için herhangi bir ücret talep etmediğini hatırlatalım.

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

Şimdi kriptonuzu satın alabilirsiniz. Yatırdığınız paranın hesabınızda görünmesinin ardından seçtiğiniz herhangi bir kripto para birimini rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bunu dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar veya mobil cihazdan ya da KuCoin mobil uygulaması vasıtasıyla yapabilirsiniz. Diyelim ki KuCoin hesabınıza para yatırmak için Binance TR hesabınızı kullanacaksınız. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde:

Adım 1: Platformun ana sayfasına giriş yapın. İlk olarak sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Varlıklar seçeneğine, daha sonra da Yatırma butonuna tıklayın.

Adım 2: Coin arama bölümüne gelin ve yatırmayı düşündüğünüz kripto para birimini yazın. Burada Tether (USDT) örneğini verelim.

Adım 3: Ağ seçiminizi yapın, ardından Tether (USDT) cüzdan adresinizi kopyalayın. 

Adım 4: Binance TR hesabınıza gelin. Sayfanın üst tarafında yer alan Cüzdan sekmesinde karşınıza açılır pencere gelecek. Buradan Çekme seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Yeni açılan ekrandan Kripto seçeneğine tıklayın. Arama bölümüne ise USDT yazın. 

Adım 6: KuCoin hesabınızdan kopyaladığınız Tether (USDT) adresinizi buradaki USDT Alıcının Adresi alanına yapıştırın. Yukarıdan tekrar ağ seçiminizi yapın. Çekmeyi düşündüğünüz miktarı girin. Gönder seçeneğine tıklayın.

KuCoin hesabınıza para yatırmak için yapmanız gerekenler bu kadar. Ağ seçimi yaparken her iki platformda da aynı seçimi yapmaya dikkat edin. Yani KuCoin’de ERC20 ağını seçtiyseniz Binance TR’de de aynı ağı seçmeye özen gösterin. Borsa kullanımı ile ilgili gerekli bilgileri verdikten sonra komisyon oranları ile devam edebiliriz. 

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Komisyon Oranları

Kripto para platformlarını kullanmadan önce yatırımcıların dikkat etmeleri gereken önemli bir detay var. O detayın komisyon oranları olduğunu biliyoruz. Komisyon oranlarının araştırılması ve ona göre harekete geçilmesi büyük bir önem arz ediyor. Söz konusu oranlar, üyelik seviyenize göre ortaya konuyor. Peki, bu seviye nasıl belirleniyor? Burada son 30 günlük spot işlem hacminiz ve son 30 gün içerisinde elinizde tuttuğunuz minimum KuCoin Token (KCS) miktarı etkili oluyor. Seviye 0 olan kullanıcılar için yüzde 0,1 komisyon oranı ortaya konuyor. Para yatırma için komisyon alınmadığının tekrar altını çizelim. 

Seviye 1: Son 30 günlük spot işlem hacmi 50 BTC’nin üstünde olan ya da son 30 gün içerisinde elinde tuttuğu minimum KCS miktarı 1,000 olan kullanıcılara yönelik komisyon oranları piyasa yapıcı için yüzde 0,09 ve piyasa alıcı için yüzde 0,1’dir. 

Seviye 2: Son 30 günlük spot işlem hacmi 200 BTC’nin üstünde olan ya da son 30 gün içerisinde elinde tuttuğu minimum KCS miktarı 10,000 olan kullanıcılara yönelik komisyon oranları piyasa yapıcı için yüzde 0,07 ve piyasa alıcı için yüzde 0,09’dur. 

Seviye 3: Son 30 günlük spot işlem hacmi 500 BTC’nin üstünde olan ya da son 30 gün içerisinde elinde tuttuğu minimum KCS miktarı 20,000 olan kullanıcılara yönelik komisyon oranları piyasa yapıcı için yüzde 0,05 ve piyasa alıcı için yüzde 0,08’dir.

Seviye 4: Son 30 günlük spot işlem hacmi 1,000 BTC’nin üstünde olan ya da son 30 gün içerisinde elinde tuttuğu minimum KCS miktarı 30,000 olan kullanıcılara yönelik komisyon oranları piyasa yapıcı için yüzde 0,03 ve piyasa alıcı için yüzde 0,07’dir.

Seviye 5: Son 30 günlük spot işlem hacmi 2,000 BTC’nin üstünde olan ya da son 30 gün içerisinde elinde tuttuğu minimum KCS miktarı 40,000 olan kullanıcılara yönelik komisyon oranları piyasa yapıcı için yüzde 0 ve piyasa alıcı için yüzde 0,07’dir. 

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Kurucusu Kimdir?

Kucoin platformunun kurucuları Eric Don ve Michael Gan olarak biliniyor. KuCoin’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre; platformun tarihi, söz konusu genç teknoloji meraklılarının bir kafede kripto para borsası için ilk kod parçalarını yazdığı 2013 yılına kadar uzanıyor. Michael Gan, Mt. Gox üzerinden Bitcoin satmaya çalışırken yaşadığı zorluklardan dolayı böyle bir adım attı. O zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox, yeni başlayanlar için pek de kullanışlı değildi.

Blockchain teknolojisinin istikrarlı bir şekilde benimsenmesiyle birlikte Eric Don ve Michael Gan, bu teknolojinin herkese hitap eden bir finansal sistem yaratabileceğini fark etti. Onların çabalarıyla birlikte 2017 yılında KuCoin hayata geçirildi. 

KuCoin Borsası Hangi Ülkeye Ait?

KuCoin borsasının hangi ülkeye ait olduğuna dair farklı bilgiler bulunuyor. Bazı kaynaklara göre platformun merkezi Singapur iken diğer kaynaklara göre ise platformun merkezi Seyşeller olarak ifade ediliyor. Singapur Yüksek Mahkemesinin 2020 yılında KuCoin’e yönelik erişim engeli getirmesi üzerine platformun merkezinin Seyşeller’e taşındığına dair iddialar var.

KuCoin’in internet sitesinde bulunan yazıda, platformun operasyonlarının Seyşeller’den yönetildiği belirtiliyor. CoinMarketCap gibi güvenilir sitelerde de merkezin Seyşeller olduğu aktarılıyor. 

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi?

KuCoin Borsası Güvenilir mi?

KuCoin güvenilir mi? sorusunun yanıtı da kullanıcılar tarafından merak ediliyor. KuCoin, kullanıcıların hesap ayrıntılarının ve varlıklarının tam güvenliğini sağlamak amacıyla endüstriyel standarda sahip tüm güvenlik tedbirlerini benimsiyor. Çıkarlarını güvence altına almak için durmaksızın çalışan verimli bir iş gücüne ve son derece gelişmiş bir güvenlik teknolojisine sahip olduğunu dile getiren KuCoin, güvenlik sistemlerini düzenli olarak güncellemeyi tercih ediyor.

KuCoin, aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile birlikte güçlü bir şifreleme teknolojisi uyguluyor. Bütün kullanıcıların alım satım ve para çekme işlemleri için ayrı bir şifre oluşturmaları gerekiyor. Bu, oturum açma esnasında girilen normal şifreden farklı oluyor. Borsa, böylece herhangi bir alım satım platformunda bulunmayan ek bir güvenlik katmanı sunuyor. 

CoinGecko sitesinde yer alan en yüksek güven puanına sahip kripto para borsaları sıralamasında KuCoin’in 3’üncü sırada yer aldığı görülüyor. İlk sırada Binance ve ikinci sırada ise Coinbase bulunuyor. 

KuCoin’in yatırım turuna Matrix Partners, IDG Capital ve Circle Ventures gibi şirketlerin katılması ve platformun bu tur kapsamında 150 milyon dolar değerinde yatırım toplaması da önemli bir ayrıntıdır. Bu özelliklerin KuCoin’i güvenilir hale getirdiğini söyleyebiliriz ancak yine de bu endüstrinin daima risk taşıdığını da unutmamak gerekiyor. 

KuCoin Nedir? KuCoin Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)