Anasayfa Sektörel Kurallar İhlâl Edildi! DeFi Protokolü Ceza ile Karşı Karşıya...

Kurallar İhlâl Edildi! DeFi Protokolü Ceza ile Karşı Karşıya...

Sektörel

DeFi protokolü Lido, doğrulayıcılarının hatalı davranmasının ardından ilk ciddi cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Kurallar İhlâl Edildi! DeFi Protokolü Ceza ile Karşı Karşıya...
Hızlı İçerik

Kripto para birimlerini stake etmeye yönelik bir merkeziyetsiz finans protokolü olan Lido, 20 doğrulayıcısının slash yemesinin ardından 23 ETH (yaklaşık 35.500 dolar) değerinde bir cezayla karşı karşıya.

Lido, 12 Ekim Perşembe günü yayınladığı bir X gönderisinde olayı doğruladı. Protokol; slash yiyen yani "stake ettiği varlıklar yakılarak ağdan men edilen" doğrulayıcıların, Lido protokolünün bir parçası olan staking için önceden senkronize edilmiş Geth düğümü "Launchnodes" tarafından işletildiğini dile getirdi.

Şu ana kadar daha fazla ayrıntı verilmedi. Launchnodes, söz konusu doğrulayıcılar çevrim dışıyken sorunun temel nedenini araştırıyor. Protokolün arkasındaki ekip, kullanıcılara "yarının rebase'ine yansıyacak olan günlük ödüllerdeki bir azalma dışında etkilenmedikleri" konusunda güvence verdi.

Kurallar İhlâl Edildi! DeFi Protokolü Ceza ile Karşı Karşıya...

Lido'nun hesaplamalarına göre; ceza, ortalama günlük protokol ödüllerinin yaklaşık yüzde 2,25'ini (veya protokolde kilitli toplam değerin yüzde 0,00023'ünü) temsil ediyor. Proje, ayrıca Launchnodes'un "mümkün olan en kısa sürede staker'ları telafi etme arzusunu hemen dile getirdiğini" belirtti. Bu, staker'ların "günlük ödüllerde kesintiden ve slashing'den kaynaklanan herhangi bir azalma" görmeyecekleri anlamına geliyor.

Ethereum'da Slashing Nedir?

Slashing, Ethereum blockchain'inde bir doğrulayıcının hisse kanıtı (PoS) konsensüs kurallarını ihlâl etmesi durumunda stake ettiği ETH'lerinin yakılmasına ve doğrulayıcının ağdan zorla çıkarılmasına yol açan ciddi bir ceza şeklidir.

Bu uygulama, ekosistemde oldukça nadirdir. 2023 yılının başlarında Ethereum topluluk danışmanı Superphiz, son üç yılda Ethereum doğrulayıcılarının yalnızca yüzde 0,04'ünün slash yediğine dikkat çekmiştir.

Kurallar İhlâl Edildi! DeFi Protokolü Ceza ile Karşı Karşıya... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar