Coin Fiyatı

Kusama (KSM) Fiyatı ve Grafiği – 1 Kusama (KSM) Kaç TL Kaç Dolar?

Kusama (KSM) Nedir?

Kusama (KSM), geliştiriciler için geniş ölçüde “birlikte çalışabilir” ve “ölçeklenebilir” bir yapı oluşturmak amacıyla tasarlanmış deneysel bir blok zinciri platformudur. Kendisini “Polkadot’un vahşi kuzeni” olarak ilan eden Kusama, Parity Technologies tarafından geliştirilen Substrate üzerine inşa edilmiştir. Kusama, Polkadot ile hemen hemen aynı kod temeline sahiptir. Polkadot, en başarılı “birlikte çalışabilir” blok zincirlerinden biri olarak biliniyor.

Kusama’nın harekete geçirilmesiyle beraber hızlı tempolu projeler, henüz Polkadot’ta yer almayan özelliklere sahip, yüksek seviyede ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir bir ağa erişim sağlamaya başladı. Kusama, kendisini bu nedenle “kanarya ağı” olarak tanımladı. Söz konusu platform, kendi blok zincirine yenilik getirmek veya söz konusu blok zinciri yaymak isteyen geliştiriciler için bir test ortamı yaratmak amacıyla tasarlandı.

Kusama, özetle Polkadot için halka açık bir “üretim öncesi ortamı” olarak nitelendiriliyor. Söz konusu platform, herhangi bir geliştiricinin, yeni blok zincirleri ya da uygulamaları ağda yayınlamadan önce test etmesine imkân tanıyor. Böylece Kusama’nın, Polkadot projelerinin ilk sürümlerini denemek isteyen geliştiriciler için aslında sanal bir alan işlevi gördüğü söylenebilir. Fakat gerçek kripto para biriminin açık bir piyasada işlem gördüğünü de unutmamak gerekir. Öte yandan, resmî Polkadot sürüm yükseltmeleri de Kusama’da test edildikten sonra yayınlanır.

Kusama’nın temel kullanım amacı testi kolaylaştırmak olduğu için Polkadot projelerinin tasarımını bitirirken geliştiricilere daha fazla esneklik sağlar. Kusama, ayrıca Polkadot’tan daha esnek kurallar sağlar: Daha esnek yönetişim parametreleri gibi…

Kusama, Poladot’un temel tasarım özelliklerinin birçoğunu taklit ediyor. Kusama, iki tip blok zinciri kullanıyor. Bunlardan biri, işlemlerin kalıcı olduğu “Relay Chain”, diğeri ise kullanıcıların oluşturduğu ağlar olan “Parachains”. Kusama’da bir proje başlatmanın en önemli yanı, resmî tanıtımlardan önce kullanıcı tabanı oluşturmak ve toplulukta itici güç yaratmak gibi konularda Polkadot projelerinin önünü açmasıdır.

Kusama (KSM) Hangi Borsalarda Bulunur?

Kusama (KSM); Huobi Global, OKEx, Kraken, Gate.io, KuCoin ve Binance gibi çok sayıda borsada bulunabilir. Kusama (KSM) için en likit işlem çiftleri, KSM/ETH, KSM/BTC ve KSM/USDT olarak ifade ediliyor. Kusama, iddialı projeler yürütmeyi hedefleyen geliştiriciler için tasarlandığından, blok zinciri platformları arasında en olağan dışı platformlardan biri olarak görülüyor. Kusama (KSM) satın almanın çok sayıda yolu var. Fakat en doğrusu, yukarıda saydıklarımız gibi güvenilir bir borsa vasıtasıyla satın almaktır. Satın alınan Kusama (KSM), güvenlik nedeniyle borsa yerine cüzdanda saklanmalıdır.

Kusama (KSM) Fiyatı ve Grafiği – 1 Kusama (KSM) Kaç TL Kaç Dolar?

Son Dakika Kusama (KSM) Fiyatı 2021

Kusama (KSM) fiyatı şu anda dolar seviyesinde. Türk Lirası karşılığına baktığımızda, Kusama (KSM) fiyatı şu anda TL seviyesinde. Kusama (KSM), 14 Ocak 2020 tarihinde 0,9143 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Öte yandan, Kusama (KSM), 18 Mayıs 2021 tarihinde 623,75 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kusama (KSM) Piyasa Değeri

Kusama (KSM) piyasa değeri şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Kusama (KSM) piyasa değeri, 2021 senesinin başında 4,378,999,276 dolar olarak kayıtlara geçmişti. CoinMarketCap sıralaması 51 olan Kusama’nın (KSM) toplam arzı 9,651,217 KSM olarak ifade ediliyor. Şu anda dolaşımda 8,470,098 KSM yer alıyor.

Kusama (KSM) Hacmi

24 saatlik Kusama (KSM) işlem hacmi şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Kusama (KSM) işlem hacmi, 2021 senesinin başında 825,717,714 olarak kayıtlara geçmişti.

Kusama (KSM) Grafiği

Kusama (KSM), 2020 senesine 1,17 dolar seviyesinde başlamasının ardından 14 Ocak 2020 tarihinde tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 0,9143 dolara geriledi. Kusama (KSM), söz konusu tarihte 657,599 dolarlık işlem hacmine sahipti. 14 Mayıs 2020 tarihinde 9,21 dolar seviyesine ulaşan Kusama (KSM), 23 Temmuz 2020 tarihinde ise 13,53 dolara kadar yükseldi.

Kusama (KSM), 24 Ağustos 2020 tarihinde 23,10 dolara, 25 Ağustos 2020 tarihinde ise 38,52 dolara kadar fırladı. 3 Eylül 2020 tarihinde ise 60,04 doları gördü. 2020 senesini 71,96 dolar ile kapatan Kusama (KSM), 16 Ocak 2021 tarihinde 100 doların üstüne çıktı.

15 Şubat 2021 tarihinde 218,42 dolara, 10 Mart 2021 tarihinde 316,51 dolara, 19 Mart 2021 tarihinde 410,89 dolara, 27 Mart 2021 tarihinde 504,64 ve 15 Mayıs 2021 tarihinde 614,64 dolara kadar yükselen Kusama (KSM), 18 Mayıs 2021 tarihinde ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 623,75 dolara ulaştı. Kusama (KSM) piyasa değeri bu tarihte 5,020,136,880 dolar iken, işlem hacmi ise 612,715,250 olarak gerçekleşti. Şu anda dolar seviyesinde işlem gören Kusama (KSM), dolarlık piyasa değerine ve dolarlık işlem hacmine sahip görünüyor.

Kusama (KSM) grafiği şu şekilde:

Kusama (KSM) Alınır mı?

Wallet Investor’a göre, Kusama (KSM), uzun vadeli bir yatırım olarak görülebilir. İyi bir kâr elde etmek isteyenlerin KSM tercih edebilecekleri belirtiliyor. KSM’nin bir sene içerisinde 783,004 dolara yükselebileceği, yani bir sene içerisinde yüzde 300’den fazla kâr sağlanabileceği ifade ediliyor. Yani KSM yatırımının kârlı olduğuna dikkat çekiliyor.

Uzun vadeli artış beklentisinin altını çizen Wallet Investor, KSM’nin 27 Haziran 2027 tarihinde 3,162,860 dolara kadar yükselebileceğini belirtiyor. Yani şu anda yapılacak 100 dolarlık bir yatırımın, 2026 senesinde 1,620,86 dolara kadar çıkabileceği aktarılıyor.

İlgili İçerik: Kusama (KSM) Nedir, Nasıl Alınır?

Kusama (KSM) Madenciliği

Kusama (KSM), atanmış hisse kanıtı (nominated proof-of-stake) kullanan çok zincirli bir tasarım üzerine inşa edilmiştir. Kusama’da yeni bloklar oluşturarak ödüllendirilme süreci biraz farklıdır. Doğrulayıcılar, ağa yeni bloklar ekledikten sonra hem bunun için hem de ağı korumak için ödül alırlar. Fakat doğrulayıcı olabilmek için belirli bir sayıda KSM tokeni gerekir. Söz konusu sayı ise zaman içerisinde değişiklik gösterir.

Nominatörler, ağda pasif bir yatırımcı rolüne sahip olurlar. Bunu da KSM tokenlerini en fazla 16 doğrulayıcıya devrederek gerçekleştirirler. En nihayetinde de ödül sahibi olurlar. Bu ödüller de zaman içerisinde değişir. Kusama tokenlerini elde etmenin farklı yöntemleri de var. Kusama, Polkadot’un ilk arzında Dot tokenlerini satın alan herkese KSM tokenlerini sunar. Söz konusu kişiler, eşit miktarda KSM tokeni istemek için bazı adımları yerine getirmek zorunda.

Bir diğer yöntem ise hazine teklifi sunmaktır. Bu, ağa değer kazandırabilecek bir projeye sahip olduğunuzda devreye girer. Böyle durumlarda hazine teklifi sunup KSM tokenlerini alabilirsiniz. Kusama, ayrıca “Faucet” yani musluk yöntemi ile de alınabilir. Fakat bunun için bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekiyor.

Stake edilen KSM oranı, yeni basılan KSM tokenlerinin nasıl dağıtıldığına göre değişiklik gösterir. KSM’nin tam olarak yarısının stake edilmesi durumunda Kusama doğrulayıcıları, yeni basılan tokenlerin yüzde 100’üne sahip olur. KSM’nin yüzde 50’sinden fazlasının ya da azının stake edilmesi durumunda ise enflasyon ödüllerinin bir bölümü Kusama Hazinesi’ne gider.

Kusama (KSM) Yorumları

Kusama (KSM) hakkında yapılan yorumlar şu şekilde:

Birkaç ay içerisinde Ethereum’un önüne geçip 2 bin dolar seviyesinde görürseniz şaşırmayın. Hakkında çok ilginç iddialar var. Bir ayda 150 dolardan 560 dolar seviyesine geldi. Bir gece ansızın roketleyip 1k’yı aşmasını bekliyorum ha bugün ha yarın.

Çoğu kripto girişimcisi, teknolojik destek ve ekonomik kaynak yetersizliği nedeniyle projelerini başarılı bir şekilde tamamlama konusunda çok yavaş kalıyorlardı. Fakat Kusama, şu anda geliştiricilere hem maddi hem de teknik anlamda destek veren platformlar sunuyor. Kusama’nın iyi özellikleri arasında şunları sayabilirim: Gelişimi üzerinde tam bir kontrole sahip. Geliştiricilere sadık bir sistem. Projelerde mutlu sona ulaşılabilmesi için kapsamlı bir destek veriyor. Platformunu ödünç verip büyük işletmelerin başarılı olmasına katkı sağlıyor. Yeni başlayanlar için bir inkübatör işlevi görüyor.

Kusama (KSM) Geleceği 2021

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Kusama (KSM), 2021 senesinin Temmuz ayında ortalama 315,92 dolar seviyesinde işlem görebilir. Ağustos ayında ortalama 298,66 dolar seviyesine gerilemesi beklenen KSM, Eylül ayında ise ortalama 304,95 doları görebilir.

KSM’nin Ekim ayında ortalama 327,45 doları göreceği tahmin edilirken, Kasım ayında ise ortalama 270,6 dolar seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. KSM için yapılan Aralık ayı ortalama fiyat tahmini ise 267,85 dolar olarak ifade ediliyor.

Kusama (KSM) Güvenilir midir?

Digital Coin Price, Kusama (KSM) fiyatının ilerleyen zamanlarda artacağına ve bu nedenle kârlı bir yatırım olarak görülebileceğine dikkat çekiyor. KSM fiyatının gelecekte en düşük 789,66 dolar olabileceği ifade edilirken, en yüksek 970,04 doları görebileceği belirtiliyor. KSM fiyatının bir sene içerisinde kabaca 295,67 dolara kadar çıkabileceği aktarılırken, bunun da mevcut KSM fiyatının neredeyse 2 katına geldiği ifade ediliyor.

KSM fiyatının bir sene sonra 295,67 dolara, 2 sene sonra 371,08 dolara, 3 sene sonra 507,4 dolara, 4 sene sonra 524,9 dolara, 5 sene sonra 703,51 dolara, 6 sene sonra 700,13 dolara ve 7 sene sonra ise 891,76 dolara kadar ulaşacağı öngörülüyor.

Öte yandan, Kusama’nın, atanmış hisse kanıtı (nominated proof-of-stake) olarak adlandırılan bir konsensüs mekanizması ile oluşturulduğunu söylemiştik. Bu platform, işlem doğrulama sürecine dâhil olmak amacıyla düğümleri seçen bir nominatör ağını kullanır. Dürüstçe hareket etmeyen ya da performans gerekliliklerini yerine getirmeyen doğrulayıcıların hisseleri düşürülebilir.

Kusama (KSM) Nereden Satın Alabiliriz?

Kusama (KSM); Huobi Global, OKEx, Kraken, Gate.io, KuCoin ve Binance gibi borsalardan satın alınabilir. Mesela Kraken’den nasıl KSM alabileceğinizi adım adım anlatalım.

  1. Kraken hesabı açın. İlk olarak geçerli bir e-posta adresi girin. Yeni bir kullanıcı adı ve güçlü bir şifre belirlemelisiniz.
  2. Hesabınızı doğrulayın. İtibari para kullanmak için kimliğinizi doğrulayacak belgeler sunmanız gerekiyor.
    İtibari parayı yatırın. Hesabınıza farklı biçimlerde para yatırabilirsiniz. Bu, tercihlerinize ve konumunuza bağlı olarak değişir.
  3. KSM satın alın. Hesabınıza itibari para geldiğinde KSM satın almaya hazır olacaksınız.

Kusama (KSM) Fiyatı ve Grafiği – 1 Kusama (KSM) Kaç TL Kaç Dolar?

1 Kusama (KSM) Kaç TL?

1 Kusama (KSM), şu anda TL seviyesinde işlem görüyor. Kusama (KSM), şu ana kadar en yüksek 5,451,64 TL’yi gördü. En düşük seviyesi ise 7,99 TL olarak gerçekleşti.

1 Kusama (KSM) Kaç Dolar?

1 Kusama (KSM), şu anda dolar seviyesinde işlem görüyor. Kusama (KSM), şu ana kadar en yüksek 623,75 doları gördü. En düşük seviyesi ise 0,9143 dolar olarak kayıtlara geçti.

Kusama (KSM) Yükselir mi?

Digital Coin Price tarafından yapılan 2022-2028 dönemine yönelik tahminlere göre, Kusama (KSM), 2022 senesinde 337,1 dolar seviyesinde işlem görebilir. 2023 senesinde 413,57 dolara kadar yükselmesi beklenen KSM’nin, 2024 senesinde 513,28 dolara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. KSM’nin, 2025 senesinde 569,1 dolara ve 2026 senesinde ise 671,42 dolara kadar yükseleceği öngörülüyor. KSM için yapılan 2027 yılı fiyat tahmini 700,13 dolar iken, 2028 yılı fiyat tahmini ise 874,49 dolar olarak ifade ediliyor. Yani söz konusu tahminler, KSM’nin uzun vadede yükselişi sürdürebileceğini açık bir şekilde gösteriyor.

Wallet Investor’a göre ise Kusama (KSM), bir sene içerisinde 783,004 dolara, 5 sene içerisinde ise 3,162,860 dolara kadar yükselebilir. Yani şu anda yapılacak 100 dolarlık bir yatırım, 2026 senesinde 1,620,86 dolara kadar çıkabilir.

Kusama (KSM) Ne Zaman Çıktı?

Kusama (KSM), 2016 senesinde çıktı. Polkadot’u yaratan ekip tarafından kurulan Kusama ağı, iki farklı blok zincirinin oluşumuna imkân tanıdı. Bunlardan biri olan Relay Chain, işlemlerin sonuçlandırıldığı yer olarak biliniyor. Relay Chain, daha yüksek bir hız sağlamak amacıyla yeni işlemlerin ilave edilmesi eylemini, söz konusu işlemlerin doğrulanması eyleminden ayırıyor. Parachains ise işlemlerin doğruluğunu kanıtlamak için Relay Chain’in bilgi işlem kaynaklarını kullanan özel blok zincirler olarak ortaya çıkıyor.

Relay Chain, atanmış hisse kanıtı olarak bilinen konsensüs mekanizmasını kullanıyor. KSM’yi özel bir sözleşmede kilitleyerek stake edenler, doğrulayıcı veya nominatör olarak görev yürütebiliyor. KSM’yi stake edip söz konusu rolleri yerine getirenler, böylece ödüllerin sahibi oluyor.

Kusama (KSM) Kurucusu Kim?

Kusama (KSM), Polkadot’un kurucuları olan Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban tarafından kuruldu. Ethereum’daki merkeziyetsiz uygulamaları yazmak için kullanılan dil olan “Solidity”, Wood tarafından icat edildi.

Ethereum Vakfı’nun ilk baş teknoloji yöneticisi olan Wood, daha önce de Microsoft’ta araştırmacı bilim insanı olarak görev yürütmüştü. Wood, 2015 senesinde Substrate’in devamlılığını sağlayan Parity Technologies isimli şirketi 2015 senesinde kurdu. Söz konusu isim, aynı zamanda Polkadot’un token satışlarını idare eden ve süreç içerisinde yatırımcılardan 200 milyon dolar toplamayı başaran Web3 Vakfı’nın da başkanı olarak biliniyor.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 4 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu