Anasayfa Rehber Larix Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Larix Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Larix coin nedir? Larix coin ne işe yarar? Larix coin nasıl çalışır? Larix coin nasıl alınır? Larix coin madenciliği nasıl yapılır?

Larix Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Larix Coin, resmi araştırma belgesine göre Solana'daki ilk Metaverse tabanlı finans protokolüdür, dinamik bir faiz oranı modelini benimsemiştir ve sermaye açısından yüksek verimli risk yönetimi havuzlarına sahiptir. Bu havuzlarda teminat olarak kripto para birimleri, stablecoinler, sentetik varlıklar, NFT'ler ve diğer varlıklar (hesap alacakları, faturalar, ipotekler) gibileri bulunmaktadır. Protokol tamamen güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Larix Coin Nedir?

Larix, Solana blok zincirinde temel SPL (Solana blok zincirinin token standardı) lending ihtiyaçlarını karşılayan ve hem NFT’ler hem de sentetik varlıklar gibi yeni token türleri arasında köprü kurmayı hedefleyen ilk Metaverse temelli lending protokolüdür. Larix protokolü, bütün değerli varlıkları teminat olarak kabul ediyor ancak bütün SPL tokenlerini teminat olarak desteklemek için henüz çok erken olduğunu dile getiriyor. Larix protokolü, henüz gelişme aşamasında olan tokenleri asla kabul etmiyor. Symmetry tarafından desteklenen uygun SPL tokenlerinin, Larix protokolü tarafından kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Larix ile Symmetry arasındaki ortaklık hala devam ediyor. 9 Eylül 2021 tarihinde hizmet vermeye başlayan protokol, kredi alıp vermek için kullanılıyor. Solana blok zincirinin verimli, güvenilir, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir olduğuna dikkat çeken Larix geliştiricileri, bu nedenle söz konusu blok zincirini seçtiklerini açıkladı.

Dinamik bir faiz oranı modelini benimseyen Larix, sermaye bakımından daha verimli olan risk yönetimi havuzlarını oluşturmasıyla dikkat çekiyor. Birbirinden farklı teminat türleri, tokenler, sabit coinler, sentetik varlıklar, NFT’ler ve diğer varlık türleri tümüyle güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

Öte yandan, dikkatle hazırlanmış bir token ekonomisine dayanan ödüllendirme sistemi, talepleri artırmak için sürekli teşvik sunulmasına imkân tanıyor. Bütün değerli varlıklar, Larix protokolü tarafından kabul edilebiliyor.

Larix Coin Nedir?

Larix protokolünü benzersiz kılan 3 temel özellik var. Larix, “madencilik işlevine sahip ilk lending platformu”, “Solana blok zincirinde denetlenen ilk lending platformu” ve “Solana blok zincirinde kısmen açık-kaynaklı ilk lending platformu” olarak tanımlanıyor. Bir diğer yandan, Larix, NFT’leri yakın zamanda teminat olarak kabul edeceğini ifade ediyor. Bu bakımdan Larix protokolünü eşsiz bir hale geliyor.

Güvenlik açısından Larix, Solana blok zincirinde geliştirilen bir protokol olmasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu blok zincirinin güvenilir ve ölçeklenebilir olduğunu biliyoruz. Larix protokolünün yatırımcıları arasında Solana, Huobi Global, Solar Eco Fund, Epsilon Trading, MEXC Global ve BitMart bulunuyor. Protokolün ortakları ise Plutos Network ve Pyth Network olarak ifade ediliyor.

Larix protokolünün Solana blok zincirinde denetlenen ilk lending platformu olduğunu belirtmiştik. Larix internet sitesinde denetim raporları yayınlıyor.

Larix Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Larix coin protokolün yerel kripto para birimidir. Madencilik ve diğer teşvik yöntemlerinde ağ katılımcılarını ödüllendirmek için kullanılır. Larix protokolü ile neredeyse tüm değerli varlıklar teminat olarak kullanılarak borç alınabilir ve bu borç kripto para birimi almak, kazanç sağlamak, reel ekonomiye güç kazandırmak ve diğer alanlarda kullanılabiliyor. Metaverse temelli protokol, Solana blok zincirinde lending (borç verme) ihtiyacını karşılıyor. İlk aşamada teminat olarak sentetik varlıklar, stablecoinler ve kripto paralar kullanılıyor.

Larix Coin Nedir? Ne İşe Yarar?

Larix protokolünün Haziran-Eylül 2021 dönemine yönelik yol haritasına göre, flash loan saldırılarına ve kötü niyetli piyasaya manipülasyonlarına karşılık olarak teminat seçimi dikkatli bir şekilde yapılıyor.

Oylama ve yönetişim tokenleri aracılığıyla Larix protokolüne DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) getirileceği ifade ediliyor. Böylece ipotek kriterlerinin değiştirilmesi, teminat tokenlerinin eklenmesi ve kaldırılması, belirli madencilik havuzlarına özel bir ivme kazandırılması gibi kritik konularda kararların, DAO teklif oylaması aracılığıyla alınabileceği belirtiliyor.

Larix Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Larix ağında borç verme ve alma işlemleri teminatlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Protokolden borç alırken yatırılan teminatlar, dayanak varlık risk profilleri doğrultusunda kümeler halinde farklı havuzlara ayrılıyor. Böylece hem platform riski kontrol altına alınıyor hem de borç alanlar ve borç verenler korunmuş oluyor.

Teminatlar, volatiliteye, yoğunlaşma riskine ve piyasa kapasitesine göre derecelendiriliyor ve gruplandırılıyor. Bu yüzden protokol düzeyinde risk yönetimi kabiliyetini artırmak ve potansiyel kayıpları azaltmak amacıyla farklı risk ölçümlerine sahip olan varlıklar ayrı ayrı yönetilebiliyor.

Larix, mevduat sahiplerinin havuzdan çekilmesi gerekli olduğunda likiditeyi yönetmek ve “Bank Run”ı (Banka Kaçışı) önlemek için dinamik bir faiz oranı benimsiyor. Likidite havuzları, Larix protokolünün önemli bir parçasıdır ve bu model, hem borç verenleri hem de borç alanları Larix tokenleri ile ödüllendirmek ve bu ödüller teşvik etmek amacıyla kullanılıyor.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Larix madenciliği yapmak için ilk olarak cüzdan sahibi olmak gerekiyor. Larix protokolü, şimdilik Phantom, Sollet Extension, MathWallet, Coin98, Slope, Solong ve Solflare cüzdanlarını destekliyor. Diyelim ki Sollet Extension cüzdanına sahipsiniz.

  • Larix internet sitesine girin. Daha sonra sayfanın sağ üst tarafında bulunan “Connect” butonuna basın.

Larix Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Sollet Extension cüzdanını seçtiğinizi düşünelim.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • “Supply” butonuna basın ve hangi tokeni yatırmak istediğinizi belirleyin.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • USDT’yi seçtiğinizi varsayalım. Doğrudan yatırmak istediğiniz miktarı yazın veya “Max” seçeneğini kullanın. Daha sonra sırasıyla “Supply” ve “Approve” butonlarına basın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Borç almak için “Collateral” butonunu aktif hale getirin. Karşınıza Sollet cüzdanı çıkacak. “Approve” butonuna basın. Borç almak istediğiniz varlığı seçin ve “Borrow” butonuna tıklayın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Borç almak istediğiniz miktarı yazın veya “Max” seçeneğini kullanın. Daha sonra sırasıyla “Borrow” ve “Approve” butonlarına basın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Paranızı çekmek istiyorsanız bütün borcunuzu geri ödemeniz gerekiyor. Bunun için “Repay” seçeneğine tıklayın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Paranızı çekmeden önce “Collateral” butonunu pasif hale getirmeniz gerekiyor. Sollet penceresi açıldığı zaman “Approve” butonuna basın. “Withdraw” seçeneğine tıklayın ve miktarı girin. Şimdi de sırasıyla “Withdraw” ve “Approve” butonlarına basın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Sayfanın en üstünde “Reward” düğmesi olacak. Ödüllerinizi toplamayı unutmayın. Borç verme ve borç alma işlemleri aracılığıyla kazandığınız Larix madencilik ödüllerinizi göreceksiniz. Larix ödüllerinizi toplamak için “Harvest” seçeneğine tıklayın.

Larix Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Larix Coin Nasıl Alınır?

Larix coin şimdiye kadar Gate.io, LATOKEN ve Raydium kripto para birimi borsalarında listelenmiştir. Buralarda USDT, USDC, ve ETH karşısında işlem görmektedir. Piyasa verilerine göre Larix coin en LATOKEN borsasındaki USDT ticaret çiftinde hacime sahiptir.

Larix Coin Nasıl Alınır?

Larix, maksimum arz 10,000,000,000 token ile sınırlı ancak dolaşımdaki arzın ne kadar olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Söz konusu arz, madencilere, platform kullanıcılarına, ekibe, yatırımcılara, altyapı ve hazine işlevine tahsis edildi.

Mining&Pool Reserve (Madencilik ve Havuz Rezervi), kullanıcıların madencilik yapması ve likidite havuzunun tadını çıkarması için kullanılan rezervdir. Marketing&Ops (Pazarlama ve Operasyonlar), ILO katılımını, pazarlama kampanyalarını ve operasyonel etkinlikleri kapsıyor.

Investors&Team (Yatırımcılar ve Ekip), her ayın ilk günü tahsis edilen tokenlerin 1/36’sına sahip olmaya hak kazanıyor. Treasury&Eco-Build (Hazine ve Ekosistem İnşası) ise ekosistem oluşumunu, inkübasyon yatırımını ve ortaklığı daha kolay bir hale getiriyor.

Larix Coin Kim Tarafından Kuruldu?

Larix, Solana blok zincirinde geliştirilen bir protokoldür. Larix ekibi, Solana ekosistemindeki ortaklıklar, markalaşma, FA, denetim, topluluk ve ürün konusunda ciddi bir ilerleme kaydetti. Solana ekibinden ilham ve cesaret aldıklarını belirten Larix ekip üyeleri, zaman içerisinde böyle bir protokol oluşturma fırsatını elde ettiklerini aktarıyor. Ekip üyeleri, güvenilir, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir olması dolayısıyla Solana altyapısından faydalandıklarını belirtiyor.

Larix Coin Projesinin Avantajları

Larix projesi, Solana blok zincirinde lending ihtiyacını karşılıyor. Projenin ilk aşamasında sentetik varlıklar, stablecoinler ve tokenler teminat olarak kullanılıyor. Teminatlar, dikkatlice seçiliyor ve kümeler halinde ayrı ayrı havuzlara bırakılıyor. Bu da platform riskinin kontrol edilmesinin yanı sıra borç verenlerin ve borç alanların korunmasını sağlıyor.

Projenin son aşamasında NFT’lerin de teminat olarak kabul edilmesi hedefleniyor. Böylece tüm varlık sınıflarında eşler arası borç verilmesine imkân tanınması bekleniyor. Larix projesi, Solona blok zincirinin üzerine inşa edilen Port Finance protokolünden biraz farklı. Larix projesi madencilik işlevine sahip. Bahsettiğimiz özellikler Larix projesini oldukça farklı bir konuma yerleştiriyor.

Larix Coin Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)