Kripto Para Haberleri

Latin Amerika’nın Dördüncü En Büyük Ekonomisi, Kolombiya’da 2 Kripto Borsasının Faaliyet Göstermesine İzin Verdi

Kolombiya'nın mali düzenleyicisi Superfinanciera, Movvi ve Bitpoint'in ülkede faaliyet göstermesi için yetkilendirildiğini duyurdu.

Kolombiyalı kullanıcılar, işletmenin Değerlendirme ve İzleme Komitesi tarafından yapılan bir değerlendirmenin ardından pilotları değerlendirdikten sonra artık iki platformu kullanarak nakit giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirebilir.

Komite, ülkenin finansal sistemindeki kripto varlıklarının işleyişini düzenlemek amacıyla oluşturuldu.

Pilot program 12 ay sürecek ve sona erdiğinde, platform yerel düzenlemelerle ilgilenirken kullanıcıların Kolombiya Pesolarını (COP) veya kripto para birimini geri çekmelerini gerektirecek. O zamana kadar kullanıcılar, COP veya kripto kullanarak alışveriş yapmak, transfer etmek ve işletmek için platformu kullanabilirler.

Ürün müdürü Mónica Saavedra, platformun hizmetine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Fikir, kripto para birimi satın almak isteyen herhangi bir kullanıcı için MOVii ve Bitpoint’e kaydolabilir. Sadece birkaç dakika içinde kripto varlıklarının alım satımı için dijital bir cüzdan kullanarak fiat para biriminde para gönderebilecekler, bu işlem saniyeler sürüyor.”

Ülke hükümeti kriptoya karşı dostane bir tutum sergiledi ancak henüz kullanıcıları ve platformları yönlendiren bir düzenleyici çerçeve oluşturmadı.

Birçok kripto borsası, düzenleyiciden yasanın sınırları arasında çalışacak bir pilot program yürütmelerine izin vermesini istese de, şimdiye kadar hiçbiri başarılı olmamıştı.

Kolombiya Yatırımcı Güvenliğine Odaklanıyor

kolombiya btc

Bu noktada, kripto para piyasasında yer alan Kolombiyalı kullanıcılar, operasyonlarını koruyan hiçbir yasaya güvenmiyorlar.

Bu pilot programın başlatılmasıyla düzenleyiciler, bu işlemi yalnızca daha güvenli değil, aynı zamanda ortalama bir insan için daha kolay hale getirmek için ilk adımları atıyorlar.

Kolombiya , dünyanın en yüksek kripto işlem hacmine sahip ekonomilerinden biri olduğu için , karar, Kolombiyalı yatırımcıların işlemlerde daha fazla güvenlik talep ettiği bir zamanda geliyor.

Latin Amerika’daki Bitpoint Operasyon Müdürü Julian Geovo, anın alaka düzeyine değinerek şunları söyledi:

“Kripto varlık piyasası, Kolombiya’da uzun yıllardır varlığını sürdürüyor. Düzenleyici kurumların, halihazırda kripto dünyasının bir parçası olan binlerce insan ve şirketin yararına güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet gösterecek koşulları yaratmaya çalıştığını görmek ileriye doğru atılmış büyük bir adım.”

Kolombiya hükümeti, kripto para birimlerindeki işlemleri kullanıcının sorumluluğunda yapan kripto para birimleri yerine dijital para birimlerini varlık olarak tanımaya karar verdi.

Hükümet, bunun gibi pilot projeler yürüterek, yatırımcıların riskleri anlamasını ve ilgili bilgilere erişmesini kolaylaştırıyor.

Yerel Düzenleyiciler Kriptoya Göz Atıyor

crypto

Kolombiya, 2020’de en yüksek Bitcoin işlem hacmine sahip 7. ülkeydi ve bu, yerel halkın giderek daha popüler hale gelen teknolojiye olan ilgisinin bir yansıması.

Bu ilgi, Kolombiya hükümetinin kriptonun düzenleyici yönleriyle ilgilenmeye hazırlanmaya çalışmasına neden oldu.

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm danışmanı Jehudi Castro, 2021 yılının Nisan ayında CoinDesk’e “Tüm bu kripto faaliyetinin sonucu, dikkatli olmamız gerektiğidir. Durup hiçbir şey yapamayız” dedi.

Son pilot, hükümetin 2020’den bu yana başlattığı, kara para aklama ve kripto vergi düzenlemelerinin de yayınlandığı düzenlenmiş test ortamlarından sadece biri.

Yerel ticari bankaların da Ocak ayında kripto ile ilgili hizmetler sunmak için uluslararası kripto para borsalarıyla ortak olmalarına izin verildi.

14 başvuru sahibinden 9 kripto firması pilot uygulamaya katılmak üzere seçildi ve ortaklıklar Banco de Bogotá – Bitso, Banco de Bogotá – Buda, Bancolombia – Gemini, Coltefinanciera – Obsidiam, Davivienda – Binance, Powwi – Binance, Coink – Banexcoin, Movii – Panda ve Movii – Bitpoint.

Bankaların kripto para işlemlerini kolaylaştırmalarına izin verilirken, operasyonların herhangi bir adımında kripto para birimleri ile doğrudan ilişki kurmalarına izin verilmedi.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Yatırımında En Kârlı Seçenek Hangisi?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu