Kripto Para HaberleriSponsor

Lider PrimeXBT Analisti Kim Chua: Yatırım yapmamanın riski yatırım yapmanın riskinden daha fazla!

ABONE OL:

2008 finansal krizinden beri küresel olarak her ülke ekonomilerini tekrardan büyüme yoluna sokmak için ekstradan uyum sağlayan parasal politikalar güdüyordu, bu risk varlıklarının beklenmeye yükselişine neden oldu. Çoğu gelişmiş ülkede mülk fiyatlar normal işçi sınıfının alım seviyelerinin dışına çıktı, hisse senetleri 13 yıldır boğa koşusunda ve kripto para birimleri adı verilen yeni varlık sınıfı sisteme yapılan para akışının hükumetlerin istedikleri kadar karşılığı olmayan para basmasından dolayı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının başlaması ile bu durum daha da abartılmaya başlandı. Hükumetler çok esnek para politikalarına devam etmekle kalmayıp aynı zamanda küresel olarak çoğu ülke zor zamanlar yaşayan ekonomilerine yardımcı olmak için mali politikalarını bir kenara atarak trilyonlarca para bastı. Bu politikalar itibari paraların daha fazla değer kaybetmesine neden oldu, İtibari paralar ile adım gücü azaldı. Şu anda eskisi ile karşılaştırıldığından nerdeyse her şey çok daha yüksek bir fiyattan satılıyor. Bunların bir sonucu olarak yatırım varlıklarının fiyatları çok fazla yükseldi. Peki varlıkların bu yükselişi haklı bir yükseliş mi? Karşılaştırma yapacak olursak, hükumetlerin ne kadar para bastığına bakalım. Böylece itibari para birimlerinin ne kadar güç kaybettiğini görebiliriz.

Genel olarak bir merkez bankası bilanço tablosu ne kadar para basımı yapıldığını gösterir. ABD verilerine tasvir eden aşağıdaki grafiğe bakarak, Covid-19 salgınından beri ABD Merkez Bankası FED’in bilanço tablosunun keskin bir şekilde yukarı zıpladığını görüyoruz. 15 yıllık birikim döneminde görülen yükselişin geçtiğimiz 1 yıl içinde gerçekleştiğini de görüyoruz. Şu anda aynı durum Covid-19 salgının başladığından beri dünya genelindeki her ülkede de yaşanıyor.

Kaynak: American Action Forum, 10 Mart 2021

Geçmişin verileri her zaman olduğu gibi yararlı olacaksa varlıkların fiyatları hükumetlerin bastığı para miktarının çok fazla olmasından dolayı yükselecektir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde son 1 yılda basılan para miktarı son 15 yılınkine denk geliyor. Bu yüzden son 15 yılda varlıkların yaptığı yükseliş yüzdesi ilerleyen günlerde beklenilebilecek bir yükseliş yüzdesine tekabül ediyor.

İstatistiklere bakacak olursak ABD’de ortalama ev fiyatları son 15 yılda 2 kattan daha fazla arttı, hisse senetleri ise genel olarak 3 kat arttı. Yeni varlık sınıfı olan kripto paralar ise 2008 krizinden sonra doğru ve o zamandan beri sürekli olarak yükseliş içindeler. Fiyatlardaki bu yükseliş kripto para birimlerine yatırım yapan kişilere yüklü miktarda getiri sağladı, hatta bu getiri oranı o kadar fazla ki erken yatırım yapan bir kişi şu anda piyasa çok keskin bir şekilde düşüş yaşasa bile kârda oluyor. Bu kripto para birimlerine yatırım yapmayan kişileri avantajsız konuma itiyor, bu kişiler yıllar boyunca hem akran yatırımcılarının elde ettiği kârların dışında kaldı hem de her yıl boyunca artan enflasyona maruz kaldı.

Dünya genelinde Covid-19 aşılama programlarına başlanması ile salgının bu yıl sonunda biteceğine dair umutlar artıyor, bu ekonomilerin tekrardan açılacağı anlamına geliyor ve bu da hükumetlerin yardım programlarını durduracağı hakkında korkuları ortaya çıkarıyor. Yine de bu ay gerçekleşen olaylar bu tarz korkuları ezdi geçti ve risk varlıkları tekrardan yükselişe geçti. Böylece yatırım yapmayan kişiler ise önümüzdeki 2 yıl boyunca tekrardan kaybedenler kulübünde olacak.

En gelişmiş sermaye piyasasına sahip 2 bölge olan ABD ve Avrupa, ekonomik destekleri çok erken kesmenin uzun vadede olumsuz etkileri olacağından korktukları için faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerde tutmaya devam edeceklerini ve ekonomilerine mali ve parasal destek yapmayı sürdüreceklerini tekrarlardı. Bu ekonomik görünüm tekrardan risk varlıklarının yükseleceğine ve yeni bir rallinin fitilinin ateşleneceğine işaret ediyor. Böyle bir ralliden en çok hisse senetleri ve kripto para birimleri fayda sağlayacaktır. Bana göre hisse senetlerinin fiyatlanması çok fazla artığından dolayı kripto para birimlerinin yanındayım.

Mart ayındaki Avrupa Merkez Bankası toplantısında Başkan Christine Lagarde varlıkların hızlı satın alımında kullanılması ve böylece piyasaları hızlı bir şekilde desteklemek ve kredi faizlerini azaltmak için çok daha hızlı bir para basım yöntemini tanıttı.

ABD hükumeti 1 yılda üçüncü destek paketini tanıttı, bu sefer ABD 1.9 trilyon dolar bastı. Geçtiğimiz hafta FED yükselişe geçen tahvil getiri piyasasının ortaya çıkardığı korkuları biçti, FED 2023 yılına kadar herhangi bir faiz oranı artışı olmayacağını ve FED’in o zamana kadar enflasyonu kendi halinde bırakacağını söyledi.

FED’in bu açıklamalarından sonra piyasalar yükselişe geçti, Dow Jones Industrial Average 33.000 puanın üzerine çıkarak yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı, neredeyse 10 yıl önce kurulan yeni bir varlık olan Bitcoin 60.000 doların üzerine çıktı.

Yüksek miktardaki kaybedilen fırsatlardan, kısa ve orta vadede enflasyonun keskin bir yükselişe geçmesi ile bir varlığa yatırım yapan ve sadece bu varlığın yükselmesini bekleyen bir kişiye göre yatırım yapmayan bir kişi çoktan kaybetti. Aslında varlıkların gerçek değerleri artmadığı sırada fiyatların tüm bu yükselişi itibari para değerlerinin düşüşe geçtiğinin bir manifestosudur. Bu yüzden son yükselişlerin bir balon olduğu olgusu gerçek olmayabilir, paranın değer olarak aynı kaldığı ancak varlıkların yükseldiği tarihi durumlardan farklı olarak itibari para birimleri değer ve güç kaybetti. O zamanlarda ise şu anki gibi merkez bankalarının durmadan para bastığı ve bu paralar ile piyasaları şişirdiği gibi bir durum yoktu. Ne demişler, asla FED ile savaşma… Merkez bankaları varlıkları satın almak için para basarken satın almayan her zaman geride kalır.

Yatırım yapmayan bir kişi en hızlı bir şekilde küresel olarak itibari para birimlerinin değer kaybetmesinde yastık görevi gören kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilir. Ne kadar çok beklerseniz itibari para birimleri değer kaybetmeye devam edeceğinden dolayı mal varlığınızın tükenme riski daha da artacaktır.

PrimeXBT Analisti Kim Chua Hakkında:

Kim Chua; Deutsche Bank, China Merchants Bank ve diğer lider bankalarda başarılı bir geçmişi olan kurumsal ticaret uzmanıdır. Kim Chua daha sonra 7 yıl boyunca sürekli olarak 3 haneli getiriler elde eden bir serbest fon yarattı.

Ayrıca Kim Chua yeni jenerasyon analistlere tecrübelerini aktarmak için kendine ait ticaret müfredat programı yaratan bir eğitimcidir. Chua, şu anda aktif olarak hem geleneksel hem de kripto para piyasalarını yakından takip ediyor. Birbirinden çok farklı bu iki varlık türü birleşmeye başladığında Kim Chua, gelecekte yatırım ve ticaret fırsatlarını bulmaya heveslidir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu