Anasayfa Sektörel Liste Yayınlandı: İşte 2023'ün En Önemli Kripto Dolandırıcılıkları!

Liste Yayınlandı: İşte 2023'ün En Önemli Kripto Dolandırıcılıkları!

Sektörel

IRS, 2023 yılında yaşanan en önemli kripto para dolandırıcılıklarının bir listesini yayınladı.

Liste Yayınlandı: İşte 2023'ün En Önemli Kripto Dolandırıcılıkları!

ABD İç Gelir Servisi Ceza Soruşturması Birimi (IRS-CI), 2023 yılının en iyi 10 ceza davası listesini yayınladı. Bu davalar, IRS'nin kripto para ile ilgili suçlara önemli ölçüde odaklanan en önemli ve yüksek profilli soruşturmalarını içeriyor.

İlk 10 vaka arasında dört tanesi yüksek profilli kripto para dolandırıcılığı ve vergi kaçırma planlarını içeriyor. Bunlar arasında Silk Road Bitcoin'in ele geçirilmesi, OneCoin'in kurucu ortağının milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılıktan hüküm giymesi, Oyster Pearl'ün kurucusu Amir Bruno Elmaani'nin vergi kaçırmaktan hapse atılması ve Ian Freeman'ın Bitcoin kara para aklama planından hüküm giymesi yer aldı.

Ceza Soruşturma Şefi Jim Lee, "Milyarlarca dolarlık dolandırıcılık, dünyanın dört bir yanındaki kurbanlar ve tek derdi kişisel kazanç olan suçlular. İşte 2023'ün en önemli 10 vakasının özü bu. CI'daki ekibimizin para izini takip etmede en iyisi olduğunu söylediğimde ciddiyim." ifadelerini kullandı. 

Lee, "Müfettişlerimiz; insanların kişisel bilgilerini avlayan uluslararası vergi planlarını çökertti, kripto para birimini içeren çok seviyeli pazarlama planlarını araştırdı ve yenilenebilir yakıt kredilerine odaklanan tarihteki en büyük dolandırıcılık planlarından birini ortaya çıkardı." dedi. 

Yüksek Profilli Kripto Şeması ve Vergi Kaçakçılığı

Kötü şöhretli OneCoin şemasının kurucu ortağı Karl Sebastian Greenwood, büyük bir küresel dolandırıcılık düzenlemekten 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2014 yılında başlatılan OneCoin, meşru bir kripto kisvesi altında dünya çapında milyonlarca yatırımcıyı kandırarak 4 milyar doların üzerinde hileli yatırıma yol açtı.

Liste Yayınlandı: İşte 2023'ün En Önemli Kripto Dolandırıcılıkları!

Greenwood, Cryptoqueen olarak bilinen Ruja Ignatova ile birlikte, yanlış beyanlara ve aldatmacaya dayanan bu çok seviyeli pazarlama ağını yönetti. Hapis cezasına ek olarak Greenwood'un yaklaşık 300 milyon dolar kaybetmesine karar verildi ve bu da bugüne kadarki en büyük kripto para dolandırıcılıklarından birine yönelik önemli bir darbe anlamına geliyor.

Oyster Protocol'ün kurucusu "Bruno Block" olarak bilinen Amir Elmaani, Pearl tokenlarının satışından bildirilmeyen kârlar elde ettiğini ve 5,5 milyon doların üzerinde vergi kaybına neden olduğunu kabul ederek vergi kaçakçılığından dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2017'deki dolandırıcılık faaliyetleri arasında "PRL tokenlarını piyasaya sürmek", "yatırımcıları yanıltmak" ve "abartılı satın alımlar ve aile vekaletleri yoluyla önemli kazançları gizlemek" yer alıyordu ve bu da 5,5 milyon dolarlık önemli bir iade emriyle sonuçlandı.

Listede AML Vakaları da Yer Aldı

Kara paranın aklanmasının önlenmesi (AML) de listede vurgulandı. Ian Freeman, aşk dolandırıcılığı ve internet dolandırıcılığı içeren bir Bitcoin planı aracılığıyla 10 milyon doların üzerinde para aklamaktan 96 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

İşletmesini yasal olarak kaydettirmeyen Freeman, Bitcoin kiosklarında kara para aklamayı önleyici tedbirleri devre dışı bıraktı. Freeman, bu faaliyetleri gizlemek ve 2016'dan 2019'a kadar vergi kaçırmak için kiliseyle ilgili hesapları kullandı. Freeman'ın, ayrıca miktarı daha sonra belirlenmek üzere mağdurlara tazminat ödemesi gerekiyor.

Kaynak: Cryptonews

Liste Yayınlandı: İşte 2023'ün En Önemli Kripto Dolandırıcılıkları! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar