Anasayfa Rehber Loopring (LRC) Nedir, Nasıl Alınır?

Loopring (LRC) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Loopring (LRC) Nedir, Nasıl Alınır? Loopring (LRC) Ne İşe Yarar? Loopring (LRC) Kurucusu Kim? Loopring (LRC) Neden Artıyor? Loopring (LRC) Yükselir mi?

Loopring (LRC) Nedir, Nasıl Alınır?

Ethereum Birleşme yükseltmesi tamamlanmış olsa da ağda hala, yüksek işlem ücretleri ve tıkanıklık gibi sorunlar devam etmektedir. Bu sorunlara yardımcı olmayı amaçlayan protokollerden biri, blockchain tabanlı bir proje olan Loopring'dir (LRC). Loopring, Ethereum'un ölçeklenmesine yani kapasitesini 1.000 kata kadar artırmasına yardımcı olmak için bir katman 2 ağı geliştirdi. Sadece bu değil, ölçeklenebilirlikteki bu iyileştirmelerin Ethereum protokolünün güvenliğini etkilemediği iddia ediliyor. Bu kısa açıklama yetmediyse aşağıda daha detaylı bir şekilde Loopring nedir? LRC nedir? ve bu kripto para hakkında merak edilenlere bakalım:

Loopring Nedir?

Loopring (LRC), Ethereum blok zincirinin (katman 1 veya temel blok zinciri) üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış bir programdır. Bu, Loopring'in Ethereum tabanlı işlemlerinin unsurlarını kendi ağında işleyerek Ethereum kullanma deneyimini daha hızlı hale getirmeye çalıştığı anlamına gelir. Loopring’i trafiği hafifletmek için ana otoyolun dışında bir yan yol olarak düşünebilirsiniz.

Loopring geliştiricileri, protokolün saniyede 2.025 işlemle Ethereum'dan yaklaşık 1.000 kat daha fazla iş hacmine ulaştığını iddia ediyor. Ethereum'un çok yüksek ücretlerinin aksine, Loopring ağının üzerindeki işlemlerin maliyeti bir sentten daha azdır. Ethereum'dan daha hızlı ve daha ucuz olduğunu iddia eden Avalanche ve Solana gibi diğer blok zincirlerini duymuş olabilirsiniz. Ancak, Loopring'den farklı olarak bu ağlar, katman 1 blok zincirleridir. Bu, tıpkı Ethereum gibi kendi doğrulayıcıları olan bağımsız blok zincirleri oldukları anlamına gelir.

Doğrudan Ethereum (katman 1) ağı üzerinde yürütülen bir işlemin fiyatı, işlemin ne kadar veri içerdiğine bağlı olarak artar ya da azalır. Daha büyük işlemlerin (veri bazında) işlenmesi için daha fazla bilgi işlem gücü gerekir ve bu nedenle daha pahalıdır. Katman-2 çözümleri, işlemleri katman-1 dışında yürüterek bunu çözmeyi amaçlar. Loopring, Rollups adlı bir kriptografik teknoloji kullanan bir katman 2'dir. ZkRollups, bir arabaya birden fazla kişinin binmesi gibidir. Diyelim ki siz ve üç arkadaşınız her gün aynı yere gidip geliyorsunuz. Bu işe gidip gelmede araba başına 10 ABD doları geçiş ücreti olduğunu varsayalım. Hepiniz ayrı ayrı araba sürerseniz, her bir kişi 10 ABD doları ücret öder. Ancak, araba paylaşımı yaparsanız, her bir kişinin sadece 2,50 ABD doları ödemesi gerekir.

Blok zinciri bağlamında, Rollups işlemleri toplar ve bunları katman 1'in dışında yürütür. İşlem verileri daha sonra fikir birliği için katman 1'e gönderilir. Bu harmanlama, 2. katmandaki işlemleri daha ucuz hale getiren şeydir. zkRollups'taki "zk", "sıfır bilgi" anlamına gelir. Sıfır bilgi kanıtları, bir tarafın diğer tarafa bir ifadenin doğru olduğunu, o ifade hakkında herhangi bir bilgi ifşa etmeden kanıtlamasına izin veren kriptografik yöntemlerdir.

Loopring'in kripto para birimi LRC, USDC, AAVE ve ETH gibi Ethereum tokenlerinin alınıp satılmasına olanak tanıyan, ağ ile aynı adı taşıyan merkeziyetsiz borsaların entegre edilmesini de destekler. Uniswap gibi diğer Ethereum blok zincirine özgü merkeziyetsiz uygulamalara kıyasla Loopring’in işlem ücretleri çok düşüktür.

Loopring Nedir?

Loopring Nedir? Nasıl Çalışır?

Loopring platformu, borsa protokolüne ek olarak, Ethereum üzerinde çalışan ve çeşitli varlıkların çapraz olarak takas edilmesine izin veren otomatik yürütme sistemine sahiptir. İlk olarak Loopring, platformunda alınan emirleri bir havuzda toplar. Bundan sonra, çeşitli borsalara ait emir defterleri aracılığıyla bu emirler zincir dışına iletilir. Aynı zamanda ücretsiz Loopring protokolü, merkeziyetsiz uygulamaların borsa işlevlerini uygulamasına olanak tanır.

Hem merkeziyetsiz hem de merkezi borsalar, Loopring platformunu kullanabilir ve mümkün olduğunca çok borsada likidite yaratmalarına olanak tanır. Aynı zamanda, yatırımcılar piyasadaki geniş bir fiyat yelpazesine erişebilir ve kendileri için en uygun olduğunu düşündükleri fiyatı bekleyebilir. Loopring, blok zinciri söz konusu olduğunda "agnostik" bir platform olarak görülüyor, bu da akıllı sözleşme teknolojisi kullanan diğer platformlarla kolayca entegre edilebileceği anlamına geliyor.

Loopring ağı, çeşitli görevleri yerine getiren akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur:

  • Karma Eşleşen Sözleşmeler: Döngüdeki emirlerin durumunu yönetmek, hacmi ve fiyatları izlemek ve diğer akıllı sözleşmelerle etkileşimi sağlamak için kullanılır;
  • Emir Sözleşmeleri Emir veritabanlarını ve emir iptallerini sürdürmek için kullanılır;
  • Kayıt Sözleşmeleri Loopring platformunu ve token yatırma işlemlerini uygulayan borsalar için hizmetleri yönetir;
  • İstatistik Sözleşmeleri Token çiftleri ve borsa hacimleri arasındaki fiyatları belirlemek için kullanılır.

zk-Rollups, Loopring'e güç veren teknolojiyi temsil etse de, özellikle en son Loopring 3.0 güncellemesi aracılığıyla çok yönlü protokolü bu kadar kullanışlı kılan, bu sistemin uygulanmasıdır. Loopring, verilerin hesaplanması için zincir dışına taşınabileceği durumlarda önemli ölçüde daha hızlı işlemlere olanak tanıyan OCDA adlı bir zincir üstü/zincir dışı anahtara sahiptir. Loopring aynı zamanda, internet hızına ölçeklenmiş likidite elde etmek için emir halkaları, Ring madencileri ve emir paylaşımından oluşan bir sistem kullanan yüksek verimli arbitraj mekanizması kullanır.

  • Zincir üstü veri kullanılabilirliği (OCDA): Loopring kripto para protokolü, zincir üstü veri kullanılabilirliği (OCDA) olarak bilinen bir özelliğe sahiptir. Veri depolamaya yönelik bu hibrit yaklaşım, kullanıcıların verilerinin zincir üzerinde mi yoksa zincir dışında mı depolanacağını seçmesine olanak tanır. OCDA özelliği kapatıldığında veriler zincir üzerinde depolanır ve ağ saniyede 2.025 işlem (TPS) gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, OCDA açılırsa ve veriler Validium modu denilen şeyi kullanılarak zincir dışında depolanırsa, o zaman verim 16.400 TPS'ye ulaşabilir. OCDA gibi Loopring 3.0’ın yeniliklerini kullanarak, gözetim dışı borsalar, merkezi ve gözetim altındaki rakiplerinin performansını yakalayabilir.
  • Emir halkaları: Bir Ring madencisi bir emir halkasını tamamladığında, Loopring akıllı sözleşmesi bunun nasıl doldurulanacağını belirler. Alım satımın her iki tarafında da emir tamamlanabilirse akıllı sözleşme, akıllı sözleşmeden kullanıcının cüzdanına doğrudan transfer olan bir atomik takas işlemi gerçekleştirir. Emir halkaları aynı zamanda, emirleri bir araya getirerek ve birden çok kullanıcı aracılığıyla birden fazla işlemi gerçekleştirerek yerine getirme süreci olan halka eşleştirmeyi de kolaylaştırır. Emir halkaları, Loopring protokolünü Waves, IDEX ve Bancor gibi diğer DEX'lerden ayırır.
  • Ring madencileri: Loopring, geleneksel emir defterlerini ve likidite havuzlarını yöneten AMM mekanizmalarını aşan benzersiz bir konsensüs protokolü kullanır. Bunun yerine, Ring madencileri olarak adlandırılan ağ katılımcıları, emirler yürütülmeden veya iptal edilmeden önce hızlı bir şekilde doldurmaktan sorumludur. Ring madencisi olarak faaliyet gösterenler, Loopring protokolünün yerel tokeni olan LRC veya emir tutarının marjının belirli bir orana bölünmesi şeklinde bir ödül kazanır.
  • Emir paylaşımı: Emir paylaşma işlevi, Loopring protokolündeki emir halkaları aracılığıyla da mümkündür. Loopring DEX akıllı sözleşmesinin tek bir işlemde bir emri yerine getirememesi durumunda, emir paylaşımı, orijinal emir tutarının tamamı yerine getirilene kadar emirleri kısmi bileşenlere bölmek için kullanılır. Halka eşleştirme teknolojisi, birden fazla ayrı emri tek bir emir halkasında toplar. Loopring akıllı sözleşmesi bu emirleri doğruladığında, her bir taraf varlıklarını alır. Emirler, bu kısmi emirler tamamen dolana kadar sonraki emir halkalarında emir paylaşım sistemi üzerinden yürütülür.

Loopring Nedir?

Loopring Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Her kripto para projesinin olduğu gibi Loopring (LRC) blok zincir ağınında bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Avantajları:

Loopring, kullandığı yeni kriptografi teknolojisi nedeniyle alternatif blockchain protokollerine karşın avantajlı konumdadır. Bu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş çok çeşitli projelere erişim arayan yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu kişiler özellikle veri yönetimi için merkeziyetsizlik arıyorlar. Kontrolü teorik olarak kullanıcıya geri vermek için blockchain teknolojisinin bu kullanımı, Ethereum ağının temelini oluşturur. Bir DEX, saklama ve şeffaflık risklerinin ortadan kaldırılmasını sağlar ve Loopring, emir yürütme verimliliğini artırır ve DEX'lerin likiditesini artırır.

Dezavantajları:

DEX'lerin performans ve yapısal sınırlamalarında devam eden sorunları vardır. Bu, LRC'nin yaygın olarak benimsenme derecesini etkileyebilir. Parçalanmış likiditenin etkileri, DEX'ler birlikte çalışabilirlik için tutarlı standartlar kullanmazsa ve emirler geniş bir ağda paylaşılmazsa/yayılmazsa sorunlar çıkabilir.

Diğer bir dezavantaj ise, blok zincir emir defterlerinin halka açık olması nedeniyle, emir verme işleminin bir sonraki bloğa çıkarılmayı ve bir emir defterine yerleştirilmeyi beklerken madenciler tarafından görülebilmesidir. Bu, gecikmeye neden olabilir, bir kullanıcının önüne geçilebilir ve hatta fiyat veya yürütme işlemleri kullanıcıya karşı hareket etme riskine maruz bırakabilir.

Loopring Kime Aittir?

Loopring (LRC), Google ve JD.com gibi internet şirketlerinde çalışan, Çin merkezli bir yazılım mühendisi olan Daniel Wang tarafından kuruldu. Daniel Wang şu anda Loopring Foundation ve protokolün CEO’luğunu yapmaktadır. 2017'de Loopring, 45 milyon dolar değerinde 120.000 ETH toplayan bir ilk halka arz (ICO) gerçekleştirdi. Ancak, Çin'de o sırada bu tür tekliflerle ilgili düzenlemelerin sıkılaştırılması ile Loopring'den halka açık satış fonlarının çoğunu iade etmesini istedi. Ekip, Wang'a göre toplanan fonların yaklaşık %80'ini iade etti ve Loopring (LRC) ekibi, gelirin geri kalanıyla borsasını geliştirmeye devam etti.

Loopring Kime Aittir?

Loopring Nedir? Nasıl Alınır?

Loopring (LRC), Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan alım satım için açık ve çok taraflı bir token borsa protokolüdür. Loopring'in açık standartlara sahip ortak bir yapı taşı olarak hizmet etmesi ve borsa işlevselliğini içeren merkezi olmayan uygulamalar (dApp) arasında birlikte çalışabilirliği yönlendirmesi amaçlanmıştır. Alım satımlar, herkesin erişebileceği, kullanımı ücretsiz ve herhangi bir dApp'in bağlanabileceği bir Ethereum akıllı sözleşmeleri sistemi tarafından yürütülür. Loopring'in tokeni, Ethereum Token Standardı olan ERC 20’ye dayanmaktadır ve bir Loopring akıllı sözleşmesi aracılığıyla tasfiye edilebilir.

Binance borsasında Loopring (LRC) satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Diğer kripto para birimi borsalarında da bu süreç neredeyse aynıdır.

1. Adım: Binance Hesabı Açın

Sürecin ilk adımı, Binance hesabı oluşturmaktır. Bu süreç çok basittir. Sadece e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Hesabınızı oluştururken güçlü bir parola belirlediğinizden emin olun, çünkü burası tüm kripto paranızı saklayacağınız bir yerdir.

2. Adım: Hesabınızı Etkinleştirin

İlk adımı tamamladığınızda, hesabınızı etkinleştirmeniz için Binance'ten size bir e-posta gönderilecektir. E-posta adresinizi açın ve aktivasyon bağlantısını tıklayın. Binance'ten gelen aktivasyon e-postasını bulamıyorsanız spam klasörünüzü kontrol edin veya Binance'ten başka bir aktivasyon e-postası göndermesini isteyin.

Not: Hesabınızın doğrulama seviyesini artırmak için borsanın sizden nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve/veya pasaport gibi bazı doğrulama belgelerini isteyebileceğini unutmayın.

3. Adım: Hesabınıza Girin

Binance web sitesine geri dönün ve önceki adımda verdiğiniz kimlik bilgileriyle hesabınıza giriş yapın. Zorunlu olmasa da kişisel olarak yapılacak ilk şey, hesabın güvenliğini güçlendirmek için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) kurmak olacaktır.

4. Adım: Binance Cüzdanınıza Para Aktarın

Binance'te Loopring (LRC) tokenlerini yalnızca Bitcoin, Ethereum Tether, Türk Lirası, BUSD veya diğerleri karşılığında satın alabilirsiniz. Bu nedenle, Binance cüzdanınıza bir miktar Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT) ya da Türk Lirası aktarmanız gerekecektir. Bitcoin (BTC) ya da Ethereum’unuz yoksa Binance cüzdan adresinize bu kripto paraları başka borsalardan atabilir ve ya Türk Lirası para çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için üst gezinme çubuğundaki Fonlar sekmesine dokunun. Ardından Para Yatırma Para Çekme'ye tıklayın ve aşağıdaki listeden hangi para birimi yatırmak istediğinize bağlı olarak Bitcoin veya Ethereum cüzdan adresini bulun. Bu cüzdan adresini seçin ve paranızın olduğu borsada veya cüzdanda para gönderme kısmına yapıştırın, işlemlerin doğruluğunu kontrol edin ve son olarak kripto paranızı Binance'e gönderin.

5. Adım: Loopring (LRC) Satın Alın

Artık Loopring (LRC) satın alabilirsiniz. Piyasa sekmesine gelin ve ardında arama kısmına LRC yazın. Bundan sonra LRC karşılığında işlem yapacağını kripto parayı ya da itibari para çiftini bulun ve üzerine tıklayın. Böylece, takas etmek istediğiniz çiftin ticaret sayfası açılacaktır. Buradan LRC satın al kısmını almak istediğiniz miktarı ve fiyat seviyesini girin ve son olarak satın al duşuna basın.

Loopring (LRC) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)