Anasayfa Sektörel Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar!

Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar!

Sektörel

Stronghold Digital Mining'in Bitcoin madenciliği için lastik yakma fikri, ABD'de tepkilere neden oldu.

Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar!

Önde gelen kripto para madencilik şirketlerinden biri olan Stronghold Digital Mining'in Pennsylvania eyaletindeki operasyonlarında lastik türevi yakıt (parçalanmış araç lastiklerinden yapılmış) kullanmayı planladığı bildiriliyor.

Bu tür maddelerin yakılması; yakındaki havayı, suyu ve toprağı kirleten zehirli bir süreçtir. Bu nedenle, bazı yerel halkın ve yeşil aktivistlerin buna kesinlikle karşı çıkması şaşırtıcı değildir.

The Guardian'da yer alan bir habere göre Stronghold, lastikleri yakmayı ve elde edilen enerjiyi Bitcoin madenciliği için kullanmayı amaçlıyor. Bu, yeşil karşıtı doğası nedeniyle tartışmalı bir harekettir. 

Madenci, atıkları yeniden değerlendireceğini iddia ederken, diğerleri ise böyle bir sürecin kirliliğe neden olduğunu ve insanların sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu savunuyor. Lastiklerin yakılması atmosfere kanser, akciğer hastalıkları veya doğum kusurlarıyla bağlantılı olabilecek zehirli kimyasallar salmaktadır.

Stronghold Yetkilisi: Test Etmek için İzin Aldık

Stronghold sözcüsü Naomi Harrington, medya kuruluşuna verdiği bir demeçte, lastik yakıtı gibi maddelere "özellikle kömür atığının kalitesi düşük enerji içeriğine sahip olduğunda ihtiyaç duyulduğunu" söyledi.

Harrington, ayrıca Stronghold'un lastik türevi enerjinin kullanımını test etmek için halihazırda bir izin aldığını ve şimdi 78.000 tonunu kullanmak için yetki almayı hedeflediğini açıkladı.

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın daha önce araç lastiklerinin yakılmasını düzenli depolamaya tercih edilebilir bir yöntem olarak tanımlamış olması tartışmalı bir konudur.

Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar!

Tepki Üstüne Tepki Yağdı

Stronghold'un tesislerinin bulunduğu Pennsylvania, Carbon County sakinleri bu planı protesto etti. Panther Creek tesisinden beş milden daha az bir mesafede yaşayan Carol Etheride, şunları söyledi:

Şok oldum. Bu korkunç bir şey. İnsanların lastik yakmasına izin verilebileceğine inanamıyorum bile. Bitcoin ya da kripto para gibi burada yerel olarak kimseye hiçbir değer sağlamayan bir şeye yakıt sağlamak için lastik yakmak bence gerçekten kabul edilemez.

Avukatlar ve çevre aktivistleri de bu planı onaylamadıklarını dile getirdiler. Kâr amacı gütmeyen hukuk örgütü Earthjustice'in avukatlarından Charles McPhedran, lastik yakmanın bölgede yaşayan insanların sağlığı için risk oluşturduğunu iddia etti. McPhedran, bu tür bir bertarafın "son çare" olduğuna inanıyor.

Daha sonra yerel çevre grubu PennFuture'dan Rob Altenburg, Stronghold'un lastik türevi yakıt kullanmak istemesinin tek nedeninin maliyetlerini düşürmek olduğunu savundu.

Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar!

Kömür Atığı da Kullanılıyor

Lastiklerin yakılmasından elde edilen enerjiyi kullanmayı planlayan Stronghold, süper bilgisayarları için elektrik üretmek üzere kömür atıklarına yönelmiş durumda. Bu durum yeşil aktivistlerin yeniden endişelenmelerine neden olabilir. 

Bununla birlikte madenci, kamuoyunun hoşnutsuzluğunu hafifletebilecek başka ayrıntılar da sundu. Örneğin; madenci, Pennsylvania'daki bir madende bulunan ve onlarca yıldır geride bırakılan (izole edilmediği takdirde toprak ve yeraltı sularını kirletebilecek) kömür külünü çıkarıyor.

Şirket, daha sonra bu yan ürünü kazan binasına aktarıyor ve burada yakıyor. Elektrik, ulusal elektrik sistemini kullanmak ve potansiyel olarak zarar vermek yerine Stronghold'un madencilik faaliyetlerine güç sağlıyor.

Madencilik Şirketinden Tepki Çeken Fikir: Lastik Yakacaklar! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar