Anasayfa Bitcoin Madencilikte Temiz Enerji Yüzdesi Arttı: BTC Fiyatı Etkilenir mi?

Madencilikte Temiz Enerji Yüzdesi Arttı: BTC Fiyatı Etkilenir mi?

Bitcoin

Bitcoin madenciliğinde temiz enerji kullanımı yüzde 50'yi geçti. Peki, bunun BTC fiyatı için anlamı nedir?

Madencilikte Temiz Enerji Yüzdesi Arttı: BTC Fiyatı Etkilenir mi?

Bir Bloomberg analisti, temiz enerji kullanımıyla ilgili olarak Bitcoin (BTC) madencileriyle ilgili mevcut durum hakkında rapor verdi. Analist Jamie Coutts, X'te (eski adıyla Twitter) yakın zamanda yayınlanan bir başlıkta, Bitcoin madenciliği için kullanılan temiz enerji yüzdesinin yüzde 50'yi geçtiğini söyledi. Yani Bitcoin madenciliğinin yüzde 50'sinden fazlası artık yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

Coutts'a göre; Çin'in 2021'deki madencilik yasağı, sektörün daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmesinde büyük rol oynamış olabilir. Analist, "düşen emisyonların yanı sıra dramatik bir şekilde yükselen hash oranı" olduğunu da belirtti.

Şüphesiz ki bu gelişme, Bitcoin madenciliğinin görünümünü değiştirme potansiyeline sahip. Özellikle de çevre üzerindeki etkisi açısından. Bununla birlikte madencilikte temiz enerji kullanımının ölçülmesinde devam eden büyük bir sorun var. Bu da madencilerin küresel çapta tam olarak nerede bulunduklarından emin olmak bir yana, kimsenin tam olarak nasıl ölçüm yapılacağını bilmemesidir.

Bununla birlikte Coutts, düşen emisyonların artan hash oranıyla aynı zamana denk geldiğini ve bunun da Bitcoin madenciliğinin karışımında daha sürdürülebilir enerji tükettiğini gösterdiğini açıkladı. Enerjiyi tahmin etmenin kusurlu bir bilim olduğunu kabul eden Coutts, modellerin sürdürülebilir enerji kaynaklarının şu anda Bitcoin madenciliğinin enerji karışımının yüzde 53'ünden fazlasını oluşturduğunu gösterdiğini söyledi.

Madencilikte Temiz Enerji Yüzdesi Arttı: BTC Fiyatı Etkilenir mi?

Temiz Enerji Kullanımı BTC Fiyatı İçin Ne Anlama Geliyor?

Temiz enerji kullanımıyla ilgili son rapor, BTC'nin benimsenmesine doğru daha büyük bir hareket anlamına gelebilir. Bu konuda akla gelen önemli bir güç, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Tesla'dır.

Tesla CEO'su Elon Musk büyük etkiye sahip bir adam ve ondan gelen tek bir tweet BTC fiyatını hareket ettirebilir. En azından, Tesla 2021'de elektrikli arabaları için BTC'yi ödeme olarak ilk kabul ettiğinde durum böyleydi.

BTC fiyatı, yaşamı boyunca en büyük günlük mumlardan birini görerek yaklaşık 10 bin dolar arttı. Yine Musk, Tesla'nın çevresel kaygılar nedeniyle kripto para birimini kabul etmeyi bırakacağını bildirdiğinde fiyat önemli ölçüde düştü.

O zamandan beri Musk, madencilerin temiz enerji kullanımının yüzde 50'yi aşması koşuluyla otomobil şirketinin Bitcoin ödemelerini kabul etmeye devam edeceğine söz verdi.  Madencilik sektörünün sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımında önemli ilerlemeler kaydettiğine dair son raporlarla birlikte BTC için güzel günler kapıda olabilir.

Madencilikte Temiz Enerji Yüzdesi Arttı: BTC Fiyatı Etkilenir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar