Anasayfa Rehber Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Maidsafecoin nedir? Maid nedir? Projenin çalışma sistemi, avantajları ve daha fazlası burada.

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Safe Network Nedir?  

Safe Network, veri güvenliğine her şeyin üstünde değer veren uygulamalara erişim sağlamanın yeni ve güvenli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Ücretsiz Safe yazılımının indirilmesi şunlara erişim sunuyor: video konferans, veri depolama, sosyal ağlar, e-posta, uygulamalar, mesajlaşma ve çok daha fazlası.  

Söz konusu ağ, bugünün internetinde yaygın olduğu gibi veri hırsızlığına ve denetlemeye eğilimli veri merkezlerini ve sunucularını kullanmak yerine bütün Safe kullanıcılarının yedek bilgi işlem kapasitesini bir araya getirerek küresel bir ağ meydana getiren, gelişmiş eşler arası bir teknolojiyi kullanıyor.  

Safe ağı; kullanıcılarının veri bağlantısı, işlem gücü ve kullanılmamış sabit disk alanından oluşuyor. Şu anda mevcut internette bulunmayan bir güvenlik ve gizlilik seviyesi sunan Safe ağı, verileri kuruluşlara emanet etmek yerine kullanıcılara kendi verileri üzerinde kontrol vererek şirketlerin karşısında avantajı kendi lehine çeviriyor.  

Kullanılmamış bilgi işlem kaynaklarınızı ağa sağlamanız halinde size Safe Network Tokenleri ile ödeme yapılıyor.  

Maidsafecoin Nedir?  

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Maidsafecoin, Safe ağının gelişimini destekleyen ve söz konusu ağın yerel para birimi olan Safe Network Tokenlerinin önceden satın alınmasına imkân tanıyan bir proxy token olarak nitelendiriliyor. (Proxy token, bir kripto para biriminin gücünü ya da otoritesini başka bir şeye verdiğiniz bir duruma karşılık geliyor.)  

Maidsafecoin, bu tokenler ile bire bir takas edilebilmesiyle ön plana çıkıyor. Maidsafecoin, Ethereum ERC 20 protokolünde (eMAID) ve Omni protokolünde (MAID) kullanılabilir durumdadır. Maidsafecoin nedir? ve Maid nedir? sorularına yanıt ararken projenin çalışma sistemi ile yazımıza devam ediyoruz.

Maidsafecoin Nasıl Çalışır?  

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Safe ağı; sunucu merkezli modele bir alternatif olarak en sonunda güvenli, veri merkezli, otonom ve eşler arası bir ağ meydana getirmeyi hedefliyor. Ağ, istemci ve çiftçi olmak üzere iki ana kullanıcıya sahiptir.    

İstemci; ağın gözden geçirme, veri depolama ya da para transfer etme gibi çeşitli niteliklerine ulaşabiliyor. Çiftçi ise gerek duyulana kadar verilerinizi saklayıp muhafaza ediyor ve çabalarının karşılığını alabiliyor.  

Safe ağı, güncel internetin üstünde yer alan ve OSI katmanlarının üçünün yerini alarak (sunuş katmanı, oturum katmanı ve taşıma katmanı) otonom veri saklamaya ve ağ iletişimine imkân tanıyan şifreli bir katmandır.  

OSI katmanlarının ne olduğunu merak edenler için küçük bir bilgi: OSI, iki bilgisayar arasında iletişimin nasıl gerçekleşeceğini tanımlamayı hedefleyen bir model olmakla birlikte fiziksel katman, veri bağlantı katmanı, ağ katmanı, taşıma katmanı, oturum katmanı, sunuş katmanı ve uygulama katmanından meydana geliyor.  

Peki, veriler Safe ağına nasıl taşınıyor?  

Ağa fotoğraf gibi bir dosya yüklediğiniz zaman dosya parçalara bölünüyor, karıştırılıyor ve şifreleniyor. Veriler, daha sonra ağ boyunca rastgele olarak dağıtılıyor.  

Verilerin fazladan kopyaları da meydana getiriliyor. Bu şekilde dosyanızı saklayan birinin bilgisayarını kapatması halinde bile verilerinize erişim sağlamayı sürdürebiliyorsunuz. Verilerinizin parçaları diğer kişilerin bilgisayarlarında bulunsa da bu kişiler, onları okuyamıyorlar.  

Yüksek talep halinde ağ, otomatik bir şekilde daha fazla veri kopyası meydana getiriyor. Bu şekilde daha popüler web sitelerine daha fazla veri kopyası ayrılıyor. Web siteleri ise mevcut sistem altında yavaşlamak yerine gerçekten hızlanıyor.  

Hash işlevi, herhangi bir veri parçasını 256 bitlik bir karakter dizisine eşleyebiliyor. Ağ, diğer herhangi bir veri parçasına rastgele olarak eşsiz bir mesafe yaratmak amacıyla hash değeri üzerinde XOR işlemini gerçekleştiriyor. Bunu fiziksel mesafe olarak değil daha çok iki sayı arasında yer alan matematiksel mesafe olarak hayal edin.  

XOR, iki hash'i kolay bir şekilde ikili hale getiriyor ve bitleri kıyaslıyor. Bitlerin eşleşmesi halinde çıktı 0 olurken bitlerin eşleşmemesi halinde ise çıktı 1 oluyor. Veriler arasında bulunan XOR mesafesinin ve verileri belirli bir konuma rastgele atama kabiliyetinin, MaidSafe'in blockchain yerine kullandığı Close Grup Consensus yeniliği ile ilgili olduğunu ifade edebiliriz.  

Maidsafe, merkezi depolamanın karşısında yer alıyor. Bu durumda verilerin nereye gittiğini biliyor musunuz? İşte kasa tam olarak bu noktada kendisini gösteriyor. Sizi ağa bağlayan kasa yazılımı, dağıtık veri parçalarını bilgisayarınızda kayıt altına alıyor. Çiftçi olarak adlandırdığımız kişiler, bu yazılımı çalıştırıyor.  

Çiftçi olmak istediğiniz zaman ağa katılım göstermeyi hedeflediğinizi bildiriyorsunuz. Yeterli seviyede işlemci gücüne ve bant genişliğine sahip olup olmadığınızı belirlemek amacıyla size bir kaynak kanıtı talebi iletiliyor. Diyelim ki kabul edildiniz. Bu durumda kasa içerisinde saklamanız için XOR alanında birbirine yakın olan veri parçalarının size atandığını görüyorsunuz. Hem sabit diskinizde yer alan fazla depolama alanınız hem de bilgi işlem gücünüz, bu ağın işlemesine katkıda bulunmak amacıyla kullanılıyor.  

Çiftçi olmanız halinde birinci seviyeden başlayan kasanız, rastgele bir gruptaki verilerle ilgileniyor. Gruptan gruba taşındığınız zaman "düğüm yaşı" denilen seviyede yükselmeyi sürdürüyorsunuz. Kaynak kanıtı, aynı zamanda bilgisayarınızda rastgele olarak veri parçalarını depoluyor. Böylece kaynak kanıtı tarafından test ediliyorsunuz. Bu veri parçalarını uygun bir şekilde muhafaza edememeniz durumunda seviyeniz düşüyor.  

Belirli bir seviyeye varmanız halinde ise atanan gruplarda kararlar vermeye başlıyorsunuz. Veriler, bu ağda yer alan farklı gruplarda depolanıyor ve "Kıdemli Kasalar", grupların veriler ile ne yapabilecekleri hakkında oy kullanma hakkına sahip oluyor. Bunlar; gruplara ayrılmak, diğer gruplarla birleşmek ya da Safecoin işlemlerini gerçekleştirmek gibi kritik kararlar üzerinde konsensüs sağlamak için gerekiyor.  

Kasalar, ağın yeniden inşa edilebilmesi amacıyla verileri daima XOR alanında bulunan yakın kasalarla paylaşıyor. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak bir grupta yer alan bilgisayarların tamamının kapatılması halinde söz konusu grubun yakınında bulunan kasalar, kaybolan bilgileri tekrar bir araya getirebiliyor.  

Maidsafecoin nedir? ve Maid nedir? sorularına yanıt verirken projenin avantajlarından da söz etmemek olmaz.  

Maidsafecoin Avantajları Nelerdir?

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır?

Maidsafe şirketi, Safe ağını geliştirerek dünyayı merkezi veri depolama ile ilgili risklerden kurtarmayı hedeflemiştir. Şu anki ortamda en iyi senaryo, şirketler tarafından verilerinizin kullanımı ile reklamcılar için hedef haline getirilmeniz olabilir. En kötü senaryo ise hâlihazırda çok sayıda şirketin yapmakta olduğu gibi özel verilerinizin halka sızdırılması olabilir.  

Hem bireylerin hem de işletmelerin yaratıcılıkları, içerikleri, ürünleri ve kaynakları ile herhangi bir aracıya gerek olmadan ticaret yapmalarını sağlayarak finansal istikrar fırsatı yaratan bu ağ, popüler merkeziyetsiz ağların niteliklerini bir arada sunuyor. Maidsafe; tümüyle şifrelenmiş olan veri depolama ve dosya paylaşımının yanı sıra anonim bir şekilde ağı kullanma kabiliyeti, sansüre dirençli bir iletişim, işlem ücretlerinden uzak bir kripto para birimi ve sunucusuz veri gibi avantajlar sunuyor.  

Merkeziyetsiz veri depolamanın yanı sıra kişisel bilgi yönetimi ve anonim tarama ile ilgili bir talebin mutlaka olacağını söyleyebiliriz. Özel verilerimizin hükûmetlerin ya da kurumsal bilgisayarların elinde olmasına izin vermemenin önemli bir mesele haline geldiğinin farkındayız. Safe ağı tarafından internetin gücü insanlara veriliyor. Bunun için de kişisel verilerle değil Safecoin ile ödeme yapılıyor.  

Maidsafecoin Maid, ağın gelişimine destek veriyor. Maid Coin, şu anda piyasa meraklılarının aşina olduğu Bittrex ve HitBTC kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır. Maid Coin için işlem hacminin Bittrex tarafından sunulan MAID/BTC işlem çiftinde yoğunlaştığı görülüyor.  Bu borsalardan birinde hesap açıp Bitcoin satın alarak onu Maid Coin ile takas edebilirsiniz. Böylece coin alıp satabilir veya yatırım yapabilirsiniz. 

Maidsafecoin (MAID) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)