Anasayfa Maker Haberleri

Maker Haberleri

Son dakika ve güncel Maker haberleri için Koinbox.net'e ulaş. Maker fiyatı, piyasa değeri, grafiği ve diğer tüm bilgiler için ziyaret et.

Haber Akışı

Maker Haberleri Sıkça Sorulan Sorular

Maker Coin nedir? sorusunun yanıtı kripto para piyasasına yeni giren birçok kişi tarafından merak ediliyor. Maker Coin, merkeziyetsiz bir platform olarak bilinen MakerDAO ve yazılım platformu olarak bilinen Maker Protokolü’nün yönetişim tokenı olarak nitelendiriliyor. MakerDAO ve Maker Protokolü’nün Ethereum blockchaine dayalı olduğu biliniyor.

2015 yılında tasarlanan ama 2017 yılının Aralık ayında tam anlamıyla piyasaya sürülen Maker, kullanıcılar tarafından DAI sabit coininin basılmasına ve yönetilmesine olanak sağlıyor. Maker projesi, kısacası ABD dolarına sabitlenmiş ve merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak nitelendirilen DAI’yi yönetmeyi hedefliyor.

Maker Coin sahiplerine temettü yani kâr payı ödenmiyor. Fakat Maker Coin sahiplerine Maker Protokolü’nün geliştirilmesi hususunda oy hakkı tanınıyor. Maker Coin, DAI’nın başarısı doğrultusunda değer kazanıyor. Yani Maker Coin aslında bir oy hissesi işlevine sahip oluyor.

Maker, DeFi (merkeziyetsiz finans) sektöründe ortaya çıkan en eski projelerden biri olarak dikkat çekiyor. Maker ağının 3 farklı kullanım alanı bulunuyor. Ağ üzerinde aktif olarak faaliyet gösteren aktörler, söz konusu kullanım alanlarında ön plana çıkıyor.

Sermaye kazançları vergisi ödemesi yapılmadan likiditenin oluşturulması ve yüksek maliyetli itibari kredilerin geri ödenmesi için uygun maliyetli bir kripto para kredisi kullanılıyor. Bunun için de Maker Coin veya DAI’den yararlanılıyor. Ethereum varlıklarından yararlanmayı hedefleyen kripto para yatırımcıları da Maker Coin veya DAI kullanıyor.

Blockchain üzerindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi ve finanse edilmesi için Maker Coin kullanıldığı da biliniyor. Burada teminatlı borç pozisyonlarının oluşturulması ve DAI basılması hedefleniyor. Maker Coin sahipleri, bu noktada karar verme ve oylama süreçlerine dâhil oluyor. Aynı zamanda, teminat yönetimine de katkıda bulunuyor. Maker Coin sahipleri, projesinin olumlu yönde geliştirilmesi için oy kullanıyor.

Maker Coin dolaşan arz, toplam arz ve maksimum arz verileri için CoinMarketCap platformuna bakılabilir. Maker Coin kaç adet var? sorusuna yanıt vermek için bu verilere göz atılması gerekiyor. CoinMarketCap verilerine göre, dolaşan arz 986,655 MKR, toplam arz 986,655 MKR, maksimum arz ise 1,005,577 MKR olarak ifade ediliyor.

Maker Coin, Coinbase ve Binance gibi büyük kripto para borsalarında listeleniyor. Coinbase borsasında MKR/USD ve MKR/BTC pariteleri yer alırken, Binance borsasında ise MKR/USDT, MKR/BUSD ve MKR/BTC pariteleri bulunuyor. Maker Coin hangi borsalarda? Maker Coin, aynı zamanda Bybit, KuCoin, FTX, Huobi Global, Uniswap, Gemini, Gate.io, Bitfinex, Bithumb, Kraken, Bitstamp ve Bittrex gibi kripto para borsalarında da işlem görüyor.

Yukarı da belirtilen kripto para borsalarında kolay bir şekilde bulunması mümkün olan Maker Coin, DAI’nin istikrarının korunmasında önemli bir yere sahip oluyor. DAI’nin 1 dolar seviyesinde sabit kalması halinde MKR tokenları yakılıyor. Bu şekilde MKR tokenlarının arzı azalıyor. Sonuç olarak MKR tokenlarının değeri zamanla artıyor.

Maker Coin sahipleri, DAI’nin değerinin düzenlenmesinde aktif bir rol oynuyor. Arz-talep dengesinin sağlanması ve DAI’nin ABD dolarına sabitliğinin devam ettirilmesi için Maker Coin sahipleri tarafından oy kullanılıyor. DAI’nin istikrarının korunması için kararlar veriliyor. Bunun sonucunda MKR tokenları yakılıyor. Maker Coin sahipleri, teknik olarak çeşitli iyileştirmeler gerçekleştirilmesi ve yeni teminat türlerinin eklenmesi hususunda oy kullanma hakkına sahip oluyorlar.

Maker Coin fiyat tahmini için birbirinden farklı tahminlere bakmak faydalı olabilir. Maker Coin fiyat tahmini için farklı platformlardan derlenen veriler şu şekilde:

  • Wallet Investor tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 1 yıl içerisinde 4,946,780 dolara, 5 yıl içerisinde 13,731,40 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.
  • Gov Capital tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 1 yıl içerisinde 4,658,567 dolara, 5 yıl içerisinde 20,108,19 dolara kadar yükseleceği öngörülüyor.
  • Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2022 yılında 3,783,83 dolara, 2023 yılında 4,339,74 dolara, 2024 yılında 5,047,09 dolara, 2025 yılında 4,715,93 dolara, 2026 yılında 6,540,10 dolara, 2027 yılında 7,946,14 dolara ve 2028 yılında 9,830,01 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.
  • Reddit Community tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının ilerleyen süreçte 6,070 dolar seviyesini geçeceği öngörülüyor. Artan fiyat riski sebebiyle MKR, kısa vadeli yatırım bakımından mantıklı bir tercih olabilir.

Maker Coin haberleri arasında yeni bir listeleme haberi yer alıyor.

Popüler Borsadan Maker Hamlesi!

Öncü menkul kıymet token borsası olarak nitelendirilen tZERO, yeni listeleme haberini duyurdu. Maker (MKR), söz konusu habere göre tZERO tarafından listelenecek. Borsanın listeleyeceği diğer kripto para birimleri arasında Enjin Coin (ENJ) ve Polygon (MATIC) da bulunuyor.

tZERO Baş Hukuk Görevlisi Alan Konevsky, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, borsanın listesinin genişletildiğini dile getirdi. Konevsky, ayrıca daha kullanıcı dostu bir ara yüz geliştirildiğine de dikkat çekti.

Maker, uzun bir süredir uygulama geliştiricileri için her alanda önemli bir yere sahip olmaya devam ediyor. Para transferleri ve dağıtık finans gibi gerçek dünya sorunlarına yönelik çözümlerin Maker protokolünde bulunduğu biliniyor. Maker Coin, tüm zamanların en düşük seviyesini 30 Ocak 2017’de 21,06 dolar ile kaydederken, tüm zamanların en yüksek seviyesine ise 3 Mayıs 2021’de 6,339,02 dolar ile ulaştı.

Maker Coin fiyatı şu anda 2,347,60 dolardan işlem görüyor. Maker Coin piyasa değerinin ise 2,3 milyar dolar civarında olduğu görülüyor. Maker Coin, böylece kripto para birimleri sıralamasında 59’uncu sırada yer alıyor.

Maker Coin uzman yorumları kapsamında David Cox tarafından yapılan yorumlara bakılabilir. David Cox tarafından yapılan yorumlara göre, Maker (MKR) fiyatının 2022 yılında 9,500 dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Maker (MKR) fiyatının 2023 yılında 11,500 dolardan işlem görmesi ve en fazla 9,400 dolar seviyesine kadar gerilemesi bekleniyor.

Maker (MKR) fiyatının 2024 yılında hızlı bir şekilde yükseleceği ve 15,000 dolar seviyesine kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Yeni ortaklıkların Maker protokolünü ilgi odağı haline getirebileceğine dikkat çeken David Cox, Maker (MKR) fiyatının 2025 yılında 16,500 doları geçebileceğini aktarıyor.

Maker Coin yorum için ön plana çıkan platformlardan biri Ekşi Sözlük platformudur. Burada kullanıcı deneyimlerine ulaşmak ve bu doğrultuda yeni kararlar vermek mümkün olabilir. Maker Coin yorumlarının genel olarak olumlu yönde olduğu fark ediliyor. Maker Coin ile ilgili fikir sahibi olmak isteyenler söz konusu yorumlara bakıp kendilerine göre bir yol haritası belirleyebilirler. Ekşi Sözlük platformunda Maker Coin ile ilgili yer alan yorumlardan bazıları şu şekilde:

“Maker Coin’in eski neşesi kalmadı bence. Yatırımcıları resmen canından bezdirdi.”

Maker Coin 13k kâra geçirdi. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyorum. Bütün gün korku içerisinde 16 binden itibaren al-sat yaptım ve pişmanlık duydum. Yine de 13k kazandırmayı başardı.”

“1 Ocak 2021’de 4 bin TL, bir hafta önce de 10 bin TL oldu. Şimdi de 18,5 bin TL’nin üstüne çıktı ve önemli bir rekora imza attı. Son bir gün içerisinde yüzde 50’nin üstünde artış gösterdi. Artışın bir yandan harika, diğer yandan düşündürücü olduğunu söyleyebilirim.”

“Daima yükselişte olan coindir. Sürekli sağlam bir biçimde artış gösteriyor. 9 bindeyken almadım. Bu yüzden pişman oldum. Yükseleceğine inanıyordum aslında. Fakat 10 bindeyken 1k daha düşmesini bekledim. Yani açgözlülük yaptım.”

“Maker Coin delirdi. Yalnızca 30 dakika içerisinde 9,500’den 12,500’e kadar yükseldi.”

“Arzı 1 milyondan daha az. Arzının düşük olması nedeniyle ilerleyen süreçte daha çok değer kazanacağına inanıyorum.”

“Kripto para piyasasının gündeminde sürekli olarak dolandırıcılıkla ilişkilendirilen coinler var. Fakat kimse Maker Coin’den bahsetmiyor. Maker Coin de sakin bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Bu durumda 10 bine ulaşması hiç de zor değil gibi.”

Maker Coin rahat bir şekilde ilk 5’e girebilir. Kripto para çılgınlığının merkezinde bağımsız para sistemi var. O halde sabit coinlere bakalım. USDT- Tether, USDC- Coinbase, BUSD- Binance gibi. Bunların hepsinin dükkânı kapatıp kaçma riski bulunuyor. Fakat DAI olarak nitelendirilen sabit coinin tümüyle bağımsız olduğu görülüyor. Maker sayesinde topluluğun yani bizim karar vermemize imkân tanınıyor. Yani topluluk, kendi parasına ilişkin kararlar verebiliyor.”

“15 gün içerisinde 0-10,000, 20 gün içerisinde ise 10,000-15,000 dolara ulaştı. Şu anda 30’uncu günlerdeyiz. Maker Coin’in 30,000’leri zorlayacağını öngörüyorum.”

“5 Şubat günü sabah saatlerinde elinde Maker Coin bulunduran bir yatırımcı, akşam saatlerinde parasını resmen ikiye katladı.”

“Merkeziyetsiz finans sektöründeki en eski projelerden biri olması dikkat çekiyor. Projesine güveniyorum. Gelecekte kesinlikle çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.”

Maker Coin geleceği için Digital Coin Price analistleri ve TradingBeasts analistleri tarafından paylaşılan verilere bakılabilir.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2022

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2022 yılının Ocak ayında ortalama 4,158,36 dolar, Şubat ayında ortalama 3,882,00 dolar, Mart ayında ortalama 3,892,86 dolar, Nisan ayında ortalama 3,598,21 dolar, Mayıs ayında ortalama 3,853,11 dolar, Haziran ayında ortalama 3,911,95 dolar, Temmuz ayında ortalama 3,939,66 dolar, Ağustos ayında ortalama 3,645,95 dolar, Eylül ayında ortalama 4,036,98 dolar, Ekim ayında ortalama 3,789,00 dolar, Kasım ayında ortalama 3,338,85 dolar ve Aralık ayında ortalama 3,359,07 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

TradingBeasts: Maker Coin Geleceği 2022

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2022 yılının Ocak ayında ortalama 2,334,793 dolar, Şubat ayında ortalama 2,340,495 dolar, Mart ayında ortalama 2,342,643 dolar, Nisan ayında ortalama 2,341,464 dolar, Mayıs ayında ortalama 2,336,500 dolar, Haziran ayında ortalama 2,327,088 dolar, Temmuz ayında ortalama 2,313,464 dolar, Ağustos ayında ortalama 2,294,250 dolar, Eylül ayında ortalama 2,269,242 dolar, Ekim ayında ortalama 2,238,849 dolar, Kasım ayında ortalama 2,200,177 dolar ve Aralık ayında ortalama 2,154,667 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2023

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2023 yılının Ocak ayında ortalama 4,772,87 dolar, Şubat ayında ortalama 3,787,09 dolar, Mart ayında ortalama 4,536,48 dolar, Nisan ayında ortalama 3,818,49 dolar, Mayıs ayında ortalama 4,965,36 dolar, Haziran ayında ortalama 4,211,10 dolar, Temmuz ayında ortalama 4,310,71 dolar, Ağustos ayında ortalama 3,989,33 dolar, Eylül ayında ortalama 3,824,00 dolar, Ekim ayında ortalama 4,087,13 dolar, Kasım ayında ortalama 4,950,75 dolar ve Aralık ayında ortalama 4,823,62 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

TradingBeasts: Maker Coin Geleceği 2023

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2023 yılının Ocak ayında ortalama 2,097,865 dolar, Şubat ayında ortalama 2,029,216 dolar, Mart ayında ortalama 1,954,856 dolar, Nisan ayında ortalama 1,855,489 dolar, Mayıs ayında ortalama 1,737,439 dolar, Haziran ayında ortalama 1,826,984 dolar, Temmuz ayında ortalama 1,957,216 dolar, Ağustos ayında ortalama 2,087,074 dolar, Eylül ayında ortalama 2,212,309 dolar, Ekim ayında ortalama 2,329,289 dolar, Kasım ayında ortalama 2,446,021 dolar ve Aralık ayında ortalama 2,555,176 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2024

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2024 yılının Ocak ayında ortalama 5,563,95 dolar, Şubat ayında ortalama 5,494,48 dolar, Mart ayında ortalama 5,212,17 dolar, Nisan ayında ortalama 5,379,68 dolar, Mayıs ayında ortalama 4,692,78 dolar, Haziran ayında ortalama 4,875,72 dolar, Temmuz ayında ortalama 4,910,80 dolar, Ağustos ayında ortalama 4,702,83 dolar, Eylül ayında ortalama 5,128,60 dolar, Ekim ayında ortalama 5,059,48 dolar, Kasım ayında ortalama 4,319,07 dolar ve Aralık ayında ortalama 5,225,54 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

TradingBeasts: Maker Coin Geleceği 2024

TradingBeasts tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2024 yılının Ocak ayında ortalama 2,664,239 dolar, Şubat ayında ortalama 2,769,715 dolar, Mart ayında ortalama 2,865,315 dolar, Nisan ayında ortalama 2,964,407 dolar, Mayıs ayında ortalama 3,057,411 dolar, Haziran ayında ortalama 3,150,691 dolar, Temmuz ayında ortalama 3,238,374 dolar, Ağustos ayında ortalama 3,326,448 dolar, Eylül ayında ortalama 3,412,083 dolar, Ekim ayında ortalama 3,492,754 dolar, Kasım ayında ortalama 3,573,952 dolar ve Aralık ayında ortalama 3,650,544 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2025

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2025 yılının Ocak ayında ortalama 4,939,50 dolar, Şubat ayında ortalama 4,159,67 dolar, Mart ayında ortalama 4,987,60 dolar, Nisan ayında ortalama 4,088,97 dolar, Mayıs ayında ortalama 4,190,73 dolar, Haziran ayında ortalama 4,875,09 dolar, Temmuz ayında ortalama 5,108,00 dolar, Ağustos ayında ortalama 5,074,34 dolar, Eylül ayında ortalama 4,879,86 dolar, Ekim ayında ortalama 5,101,82 dolar, Kasım ayında ortalama 4,600,86 dolar ve Aralık ayında ortalama 4,584,72 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2026

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2026 yılının Ocak ayında ortalama 4,961,80 dolar, Şubat ayında ortalama 7,643,57 dolar, Mart ayında ortalama 6,251,37 dolar, Nisan ayında ortalama 7,425,54 dolar, Mayıs ayında ortalama 5,849,11 dolar, Haziran ayında ortalama 7,990,96 dolar, Temmuz ayında ortalama 7,101,80 dolar, Ağustos ayında ortalama 5,802,81 dolar, Eylül ayında ortalama 7,436,91 dolar, Ekim ayında ortalama 5,683,30 dolar, Kasım ayında ortalama 6,553,70 dolar ve Aralık ayında ortalama 5,780,32 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2027

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2027 yılının Ocak ayında ortalama 7,615,40 dolar, Şubat ayında ortalama 7,157,88 dolar, Mart ayında ortalama 8,041,65 dolar, Nisan ayında ortalama 8,329,69 dolar Mayıs ayında ortalama 7,304,38 dolar, Haziran ayında ortalama 9,151,19 dolar, Temmuz ayında ortalama 8,804,70 dolar, Ağustos ayında ortalama 7,500,73 dolar, Eylül ayında ortalama 7,711,85 dolar, Ekim ayında ortalama 7,905,02 dolar, Kasım ayında ortalama 8,612,12 dolar ve Aralık ayında ortalama 7,219,10 dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Digital Coin Price: Maker Coin Geleceği 2028

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Maker (MKR) fiyatının, 2028 yılının Ocak ayında ortalama 9,768,75 dolar, Şubat ayında ortalama 9,770,17 dolar, Mart ayında ortalama 10,349,94 dolar, Nisan ayında ortalama 9,295,59 dolar, Mayıs ayında ortalama 9,967,50 dolar, Haziran ayında ortalama 9,443,82 dolar, Temmuz ayında ortalama 9,751,53 dolar, Ağustos ayında ortalama 9,974,72 dolar, Eylül ayında ortalama 10,202,94 dolar, Ekim ayında ortalama 9,629,23 dolar, Kasım ayında ortalama 9,636,03 dolar ve Aralık ayında ortalama 10,169,94 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Maker Coin ne zaman çıktı? Maker Protokolü, 2015 yılında tasarlanmış açık kaynaklı bir proje olarak nitelendiriliyor. Söz konusu proje, kullanıcılar tarafından kripto para birimi ile teminatlandırılmış krediler alınmasına olanak sağlayacak bir kredi sisteminin oluşturulmasını hedefliyor. ABD dolarına sabitlenmiş durumda olan DAI tokenlarını basan akıllı sözleşmelerin bu kredileri oluşturduğu biliniyor.

Merkeziyetsiz özerk organizasyon olan MakerDAO ise protokolü yönetiyor. MakerDAO tarafından kontrolün kademeli olarak devralındığı fark ediliyor. Single Collateral Dai (SCD), 2017 yılında piyasaya sürüldü ve 100 milyon dolarlık borç için katkıda bulunacak kadar büyüme kaydetti.

DAI, teminat değerinde gerçekleşen yüzde 94 oranındaki düşüşe rağmen yaklaşık 1 dolar seviyesinde sabitlendi. Söz konusu protokol, MakerDAO tarafından 2019 yılının Kasım ayında Multi Collateral Dai’ye (MCD) yükseltildi.

MakerDAO, Maker ekosisteminde yer alan ilk varlıktır. Maker Coin kurucusu kim? MakerDAO, Danimarkalı bir girişimci olan Rune Christenten tarafından kuruldu. Kopenhag Üniversitesi Biyokimya mezunu olan Rune Christenten, daha sonra Kopenhag İşletme Okulu’na gitti ve burada Uluslararası İşletme alanında eğitim gördü.

Rune Christenten, eğitim hayatını tamamladıktan sonra Try China isimli şirketin kurucu ortaklarından biri oldu ve söz konusu şirketin yöneticiliğini üstlendi. Rune Christenten, 9 yönetim kurulu üyesini belirledi. Bu üyelerin Maker hazinesini denetleyebilmeleri için de Maker Ecosystem Growth Fund (MEGF) kuruldu.

Maker protokolünün ve MakerDAO organizasyonunun herhangi bir ülkeye ait olduğunu söylemek yanlış olur. Bu nedenle Maker Coin hangi ülkenin? sorusuna yanıt vermek doğru olmaz. Maker tarafından merkeziyetsizliğin benimsendiği yani söz konusu protokolün merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğu biliniyor.

Maker Coin satın almak için takip edilmesi gereken birkaç adım bulunuyor. Bu adımları sırasıyla takip eden kişiler, kolay bir şekilde Maker Coin satın alabilirler. Maker Coin nasıl alınır? Bunun için aşağıdaki adımların yerine getirilmesi gerekiyor:

Adım 1: Binance borsasında hesap oluşturun.

Adım 2: Hesap oluşturduktan sonra “Kripto Al” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Ödeme yöntemlerinden “Kredi/Banka Kartı” seçimini yapın.

Adım 4: İşlem yapmak istediğiniz Türk Lirası miktarını yazın.

Adım 5: Kripto para birimlerinin bulunduğu bölümden “USDT”yi seçin.

Adım 6: USDT satın aldıktan sonra “Al-Sat” seçeneğinin ön izlemesini yapın ve “Klasik” seçeneğine tıklayın.

Adım 7: “USDT” seçimini yapın ve arama çubuğuna da “MKR” yazın. “MKR/USDT” paritesini seçin.

Adım 8: “MKR Al” bölümüne gidin. Satın almak istediğiniz MKR miktarını yazın. İşlemlerinizi onaylayın. Bu şekilde MKR satın almak için gerekli adımları tamamlamış olacaksınız.

Maker Coin madenciliği, diğerlerine göre farklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Klasik madencilik, yeni tokenların yaratılması ve basılması temelinde gerçekleştiriliyor. Maker Coin madenciliğinde ise akıllı sözleşmeler vasıtasıyla yeni bir teminatlı varlık, “Teminatlı Borç Pozisyonu”na yatırılıyor. Bunun karşılığında da DAI basılıyor. Maker protokolünde özel kullanım doğrultusunda ağa madenci olarak katılım göstermek ve MKR kazanmak mümkün olmuyor.

DAI’nin değer kaybetmesini engellemek için DAI sabit coinlerinin yüzde 150’den fazlasının ETH’ye yatırılması gerekiyor. Söz konusu işlemler, MKR tokenları tarafından akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılıyor. DAI’nin geri ödenmesi veya “Teminatlı Borç Pozisyonu”nun kapatılması halinde istikrar ücretlerinin MKR olarak ödendiği görülüyor.

İşlemlerin her birinde MKR yakılıyor. Böylece dolaşımda bulunan MKR tokenları da zamanla azalıyor. DAI veya MKR’nin popülaritesinin artması durumunda MKR’ye yönelik taleple beraber yakılan MKR sayısı da artış gösteriyor. Böylece MKR fiyatında önemli ölçüde bir artış gerçekleşiyor.

MKR tokenları, DAI istikrarının korunması için kullanılıyor. DAI’nin 1 dolar seviyesinde sabit kaldığı hallerde MKR tokenları yakılıyor. Böylece MKR arzı azalıyor ve MKR değeri zamanla artış gösteriyor. DAI’nin 1 dolar seviyesinden çok uzaklaşması halinde MKR tokenları basılıyor ve satılıyor. Böylece ilave teminat artırılıyor.