Kripto Para Haberleri

Maliye Bakanı Lütfi Elvan Önemli Açıklamalarda Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bugün kripto paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı; “Nefes kredisiyle ilgili detaylar bu hafta açıklanacak. Bilişim, savunma ve enerji sektörlerinde kredi tahsis süreçleri değişecek. Kripto para düzenlemesi kısa sürede bitecek, vatandaş yönetemeyeceği riski almasın.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Maliye bakanı Lütfi Elvan; Pandemi desteklerinin milli gelire oranının %3’ü aşacağını söyledi ve buna ek olarak “nefes kredisi paketi ciro kaybı yaşayan işletmeleri odağına alacak.” dedi. Elvan nefes kredisi ile ilgili detayların bu hafta açıklanacağını belirtti.

Lütfi Elvan:

Salgından etkilenen tüccarlarımız, sanayicilerimiz ve şirketlerimiz bu kredilerden faydalanacak.” diyen Elvan, “Burada biz paranın nereye gittiğini bilmek istiyoruz ve amaç dışı kullanımların da önüne geçmek istiyoruz. Kullandırılacak kredinin öncekilerden farkı, sadece ciro kaybı yaşayan işletmeleri odağına alması olacak. Alınan kredinin doğrudan firmanın ihtiyaçları için kullanılmasını temin edecek birtakım düzenlemelerimiz olacak. Çarşamba gününe kadar teknik detayların netleşmesini planlıyoruz. Faiz ve geri ödeme koşullarını bu hafta açıklayacağız.

Yıl sonunda 22-25 milyar dolar cari açık beklediklerini ifade eden Maliye Bakanı; “Bilişim, savunma ve enerji sektörlerinde kredi tahsis süreçleri değişecek.” dedi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Piyasa Kâhini: Litecoin, Ralliye Başlamadan Önce Geri Çekilme Yaşayacak

Kripto Para Uyarısı

kripto

Bloomberg’in sorularına cevap veren Lütfi Elvan, kripto para düzenlemesinin kısa sürede biteceğini söyledi ve vatandaşlara da yönetemeyecekleri riskleri almamaları konusunda uyarıda bulundu.

Lütfi Elvan:

Bakanlığımız koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grup yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasında MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.

Çalışma grubumuz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor. Bu konudaki çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu