Kripto Para Haberleri

Mark Yusko’dan piyasa değerlendirmesi

S&P 500 borsası, yüzde 6,6 düştükten sonra yedi yıl içinde en kötü Mayıs performansını göstererek yatırımcıları kızdırmışa benziyor. Morgan Creek Capital’den Mark Yusko ise bu yıl daha da aşağıya ineceğine ve daha büyük bir borsa düşüşlerinin olabileceğine inandığını sürekli olarak yineliyor.

İcra başkanı ve dünyanın en ünlü fon yöneticilerinden biri olarak anlatıyor Yusko. Bu yıl içerisinde bazı düşüşler olabileceğini ve borsaların düşüşlerini normal olarak daha fazla düşmesinin mümkün olabileceğine inanarak borsalar konusunda yatırımcıların karar verirken daha fazla dikkatli davranması gerektiğini düşünüyor.

Teknoloji balonunun bulunduğu 2000, 2001 ve 2002 yıllarında Dot-com balonu patladı. Ve sonra, 2002 yılında kredi patlaması yaşandı ve bu kredi patlaması daha sonrasıda büyük bir krize zemin hazırlayan yıl oldu. 2019’un 2001 yılı gibi olduğunu düşünüyoruz. İki basamaklı bir rakamı gösteren yüzde 20’lik aylık piyasa rallileri vardı. Ve gerçekte 2002’de gerçek acının olduğu kredi patlaması oldu ve bunun tekrar etmesinin daha fazla mümkün olabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla, ayı piyasasının ısınmaya başladığını düşünüyoruz.

Gelecekte daha çok Satış

Yusko’nun açıklaması, sırayla devam etmekte olan ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan zayıf bir küresel ekonomik görünümün ortasında ortaya çıkmıştır. ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayında 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkardı. Pekin, ABD ürünlerine misilleme olarak 60 milyar dolarlık vergileri yüzde 5-10 aralığından yüzde 25’e kadar yüksek bir şekilde yükseltmiştir.

Bugüne kadar iyi bir toparlanma yaşayan ABD borsaları, şimdi yaz sonuna kadar düşük alçak görünüm oluşturma olasılığına sıcak bakmaya başlamış. Guggenheim Partners’ın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, MarketWatch’a 2018’in Noel Arifesi oturumunda bazı kritik açıklamalarda bulunmuştur.

Minerd: Ticaret savaşlarının daha da kötüleşmesi muhtemel, çünkü modern zamanlarda asla böyle bir ticaret savaşı olmadı, bu bir ilk oluyor!

Bitcoin

Olası bir sosyo-ekonomik kriz karşısında şimdiye kadar cesur durmuş olan bir varlık Bitcoin’dir. Geçtiğimiz yılın tüm zamanlarında en yüksek değerinden yüzde 70’ini düşüşe geçiren dünyanın önde gelen kripto para birimi, yalnızca Mayıs’ta yüzde 76’dan fazla kâr elde edilmesinde büyük bir rol oynamış ve %200’e varan 1 yıllık getiri sayesinde fiat paralara göre daha fazla ön plana çıkmıştır.

Analistler, düşük performans gösteren bir hisse senedi piyasasının yatırımcıları portföylerini yeniden ölçmeye ve hedge etmek için portföyünün bir bölümünü Bitcoin’e tahsis etmeye yönlendirdiğine inanmaktalar. Boğa hissi, aynı zamanda, Fidelity Investments ve TD Ameritrade gibi finansal kurumların da Bitcoin alım satım hizmetleri sunma konusundaki ilgisini bildiren başlıklar nedeniyle çok güçlü görünüm göstermektedir.

Varlık yönetim şirketi kripto para birimlerini yöneten Yusko, Bitcoin’in çok iyi bir varlık olarak altından çok daha iyi olduğuna inanıyor. Kripto para birimlerinin Mayıs ayı fiyatının yükselişinde gelecekte 400.000 $’a kadar çıkabileceğini iddia etmekte.

Bitcoin’i taşımak çok daha kolay. Bölmek çok daha kolaydır. Altını parçalarına ayırmak zordur. Bitcoin, altından daha üstün olduğunu düşündüğüm tüm bu temel özelliklere sahip.

Ancak, yatırımcıların hafif bir küresel durgunluk dönemlerinde bile Bitcoin’i satın alıp almamak ve kripto paralar hakkında ne yapacak olduklarını bugünden bilmek mümkün değildir. Kripto para birimlerinin değeri konusunda bazı yatırımcılar ne kadar gelecek beklentisinin kötü olabileceğini iddia ediyor olsa da yatırımcılar kripto para yatırımı konusunda gelecekte daha farklı değişimler olabileceğini de akılda tutmaktalar. Yusko ve diğer birçok kripto paralar hakkında uzman olarak kripto para analistleri 400 bin doları geçebilecek, 10 milyon doları bulabilecek olduğunu düşündükleri kripto para birimi Bitcoin hakkında yatırımcıların bugünden alım yapmasını önermektedirler.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu