Anasayfa Rehber Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Rehber

Piyasa değeri nedir? Market cap nedir? Söz konusu metrik nasıl hesaplanır ve neden önemlidir? İşte ayrıntılar…

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Piyasa Değeri Nedir?

Piyasa değeri (market cap), herhangi bir şirketin bütün hisse senetlerinin toplam dolar değeri olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin piyasada dolaşan hisse senedi sayısının, bir hisse senedi fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanıyor. Mesela 20 milyon adet hisse senedine sahip olan ve bunların her birini 50 dolardan satan bir şirketin piyasa değeri 1 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Piyasa değeri, aslında şirketin borsa yani piyasa içerisindeki toplam değerine karşılık geliyor. 

Bir şirketin piyasa değeri ilk olarak IPO (Halka Arz) vasıtasıyla ortaya konuyor. Halka açılmak isteyen şirket, halka arz öncesi kendi değerini belirlemek ve halka kaç adet hisse senedinin hangi fiyattan arz edileceğini tespit etmek üzere değerleme tekniklerini kullanmak için bir yatırım bankasına başvuruyor.

Diyelim ki yatırım bankası, şirketin halka arz değerini 100 milyon dolar olarak belirledi. Bu durumda şirket, bir hisse senedi fiyatı 10 dolar olacak şekilde 10 milyon adet hisse senedi çıkarabilir. Şirketlerin piyasa değerlerinin halka arz aracılığıyla belirlendiğini ifade ettik. 

Bizim için önemli olan ise piyasa değeri kavramının kripto para birimi Bitcoin için ne anlama geldiğidir. Bu bakımdan madencilik ile elde edilmiş bütün coinlerin toplam değeri demektir. “Piyasa değeri nedir?” veya “Market cap nedir?” sorularının yanıtı en basit haliyle bu şekildedir. 

Madencilik aracılığıyla üretilmiş toplam coin sayısı ile tek bir coin fiyatının çarpılması sonucunda hesaplanan piyasa değeri, aslında varlığın potansiyel olarak hangi boyutta istikrara sahip olabileceğinin bir ölçümü gibi değerlendirilebilir fakat şunu da belirtmekte fayda var: Bitcoin, en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para birimi olmakla birlikte hala fiyat dalgalanmaları yaşayabiliyor. 

Yine de büyük piyasa değerine sahip olan kripto para birimlerinin diğerlerine kıyasla daha dengeli bir yatırım olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Düşük piyasa değerine sahip olan kripto para birimlerinin, anlık gelişmelerden daha fazla etkilendiklerini ve söz konusu kripto para birimlerinin bu nedenle önemli ölçüde yükseliş ya da düşüş yaşayabildiklerini görüyoruz. 

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir kripto para biriminin birim başına fiyatı ile dolaşımdaki arzı çarpılıyor. Bunun sonucunda piyasa değeri (market cap) hesaplanmış oluyor. Yani kripto para birimleri için bunu şu şekilde formülize edebiliriz:

Piyasa Değeri (Market Cap) = Fiyat × Dolaşımdaki Arz

Şimdi bunu bir örnek ile daha anlaşılır bir hale getirebiliriz. Elimizde Solana (SOL) ve Litecoin (LTC) var. Solana’nın toplam arzı 511 milyon coindir ve şu an için 358 milyon coin dolaşımdadır. Litecoin’in toplam arzı 84 milyon coindir ve şu an için 71 milyon coin dolaşımdadır. Yazının hazırlandığı sırada Solana’nın güncel fiyatı 29 dolar iken Litecoin’in güncel fiyatı 51 dolardır. Solana’nın mı yoksa Litecoin’in mi piyasa değeri daha yüksektir? Bunun yanıtını bulmak için basit bir hesaplama yapmak yeterli.

Solana için hesaplama: 358 milyon coin × 29 dolar = 10,382,000,000 dolar

Litecoin için hesaplama: 71 milyon coin × 51 dolar  = 3,621,000,000 dolar

Solana’nın güncel fiyatı Litecoin’in güncel fiyatına kıyasla daha düşük olsa da piyasa değeri bakımından daha üst sıralarda olan kripto para birimi Solana’dır. 

CoinMarketCap, şu anda kripto para birimlerinin piyasa değerlerinin takibini yapmak ve bu varlıkların her birinin sahip olduğu popülariteye dair bir izlenim elde etmek amacıyla kullanılabiliyor. Bu platform, kripto para birimlerine yönelik bütün ilgili finansal metrikler için kripto dünyasının en yaygın endeksini sunuyor. 

CoinMarketCap platformundaki bütün fiyat hesaplamaları, farklı kripto para borsalarındaki bütün fiyatların hacim ağırlıklı ortalamasıyla yapılıyor. Burada kripto para biriminin toplam arzını değil dolaşımdaki arzını takip etmek önemlidir. Bunun sebebi de piyasada şu anda gerçekten var olan şeyin sadece dolaşımdaki arz olmasıdır. Herhangi bir kripto para biriminin piyasa değeri, hemen hemen uzun vadede söz konusu varlığın popülaritesini yansıtıyor. 

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Piyasa Değeri Neden Önemlidir?

Kripto para piyasasının büyüklüğüne ne kadar ağırlık verilmesi gerektiğine ilişkin birtakım tartışmalar yaşanıyor. Eleştirmenlerden bazıları, bunun hisse senedi piyasasının istenmeyen bir mirası olduğunu ileri sürüyor. Eleştirmenler; bu nedenle bir yandan yanlış yönlendirilmiş yatırım kararlarının verildiğini, diğer yandan ciddi anlamda korku ve açgözlülüğün tetiklendiğini iddia ediyor. 

Piyasa değeri, aslında bize kripto para birimlerinin nasıl performans gösterdiğine ilişkin gerçeğe dayalı bir bakış açısı sunabiliyor. Bunu sosyal medya platformlarından uzakta ve oldukça ihtiyaç duyulan bir nesnellik kaynağı olarak tanımlayabiliriz. Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi ivme kazanmayı sürdürürken piyasa değeri, söz konusu varlıklar ile ilgili yatırım kararlarını bilinçli bir şekilde vermenize yardımcı olabilir. 

Kripto para birimlerinin değerini ölçmenin bazı yolları vardır. Fiyat ise bunlardan yalnızca biridir. Varlıklar arasında değer kıyaslaması yapmak isteyen yatırımcılar, piyasa değerinden faydalanır. Herhangi bir kripto para biriminin büyüme potansiyeline işaret eden metrik, söz konusu varlığı satın almanın daha güvenli olup olmadığı konusunda fikir verir. 

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir?

Sonuç olarak bir kripto para biriminin toplam değerini diğerleriyle kıyaslayarak daha sağlıklı yatırım kararları verebilirsiniz. Kripto para birimlerini üç kategoride inceleyebiliriz:

  • Büyük ölçekli kripto para birimleri: Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere büyük ölçekli kripto para birimlerinin değeri 10 milyar doların üstünde oluyor. Yatırımcılar, bu varlıkları daha düşük riskli yatırımlar olarak değerlendiriyorlar. Bu da onların kanıtlanmış bir büyüme geçmişine ve genel olarak daha yüksek bir likiditeye sahip olmalarından kaynaklanıyor. 
  • Orta ölçekli kripto para birimleri: Bunlar 1 milyar dolar ila 10 milyar dolar arasında değere sahiptir. Genel olarak daha fazla kullanılmamış potansiyele sahip oldukları ve ayrıca daha yüksek bir risk barındırdıkları kabul ediliyor. 
  • Küçük ölçekli kripto para birimleri: Bunların değeri ise 1 milyar doların altındadır. Piyasa duyarlılığından kaynaklanan çarpıcı dalgalanmalara karşı en hassas olan varlıklardır. 

Kripto para birimlerinin toplam değerini kıyaslamak için piyasa değerinin faydalı bir metrik olduğunu vurgulayabiliriz fakat herhangi bir yatırımın riskli olup olmadığını değerlendirirken trendleri, kripto para biriminin istikrarını ve kendi finansal durumunuzu bir bütün halinde göz önünde bulundurmanız tavsiye ediliyor.  

Marketcap (Piyasa Değeri) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)