Anasayfa Sektörel Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı!

Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı!

Sektörel

Ödeme devi Mastercard, Avustralya Merkez Bankası ile birlikte CBDC pilot projesini başarıyla tamamladı.

Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı!

Mastercard, Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve Dijital Finans İşbirliği Araştırma Merkezi (DFCRC) ile birlikte, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot projesini başarıyla sonuçlandırdı. Bu proje, Avustralya ekonomisi içerisinde CBDC'nin pratik uygulamalarını derinlemesine araştırdı.

Sonuç olarak ortaklık, CBDC'lerin sayısız blockchain ile sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilirliğini teşvik eden bir mekanizma ortaya koydu. Dolayısıyla bu yenilik, tüketicilere daha yüksek güvenlik ve kolaylık sunarak onların çeşitli blockchain platformlarında ticaret yapmalarını sağlıyor.

CBDC'ler ve Ethereum Blockchain

Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı!

Cuscal ve Mintable ile iş birliği içinde tasarlanan çözüm, sağlam kontrollere sahiptir. Bu kontroller, pilot uygulamaya özel olarak CBDC'nin yalnızca onaylı kuruluşlar tarafından erişilebilir olmasını sağlamaktadır.

Bu kuruluşlar, lisanslı hizmet sağlayıcıları tarafından yürütülen Müşterinizi Tanıyın (KYC) süreçleri aracılığıyla titiz bir doğrulamadan geçmektedir. Bu teknoloji, halka açık blockchain kullanıcıları için umut verici bir yol sunmaktadır. Platform, pilot CBDC'nin bir kullanıcısının Ethereum blockchain'inde nasıl NFT edinebileceğini gösteren canlı bir gösteri gerçekleştirdi.

Bu prosedür sırasında pilot CBDC'ye eşdeğer bir miktar, Avustralya Merkez Bankası'nın platformunda "kilitlendi". Eş zamanlı olarak Ethereum üzerinde buna karşılık gelen miktarda wrapped CBDC token ortaya çıktı.

Fakat bu deneysel işlem için ön koşullar vardı. Alıcı ve satıcının Ethereum cüzdanlarının ve NFT pazar yeri akıllı sözleşmesinin platformda izin listesinde olması gerekiyordu. Ayrıca, wrapped pilot CBDC'yi içeren diğer tüm transferler kısıtlamalarla karşılaştı. Bu mekanizma, platformun halka açık blockchain'lerde bile sıkı kontroller uygulama kabiliyetini etkili bir şekilde sergiledi.

Mastercard Hangi Yeniliklere İmza Attı?

Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı!

Mastercard, Haziran 2023'te Multi Token Network'ü tanıttı. Bu yenilikçi sistem, blockchain teknolojisini kullanarak ödeme ve ticari uygulamaları optimize eden temel özellikleri entegre etmektedir. Örneğin; Mastercard Crypto Credential, birleşik bir doğrulama standardı sunmaktadır. Bu sistem, blockchain ağlarında güvenilir etkileşimleri kolaylaştırmaktadır. Ek olarak birlikte çalışabilirlik vadederek çeşitli ödeme tokenleri ve sistemleri arasında işlevler sunmaktadır.

Şu anda beta aşamasında olan Multi Token Network, Mastercard'ın kapsayıcı stratejisiyle uyumludur. Bu strateji, çok sayıda ödeme senaryosunda blockchain teknolojisinin genişlemesini vurgulamaktadır. Düzenlenmiş kurumların, dijital varlıkların doğasında bulunan potansiyellerden yararlanmasının yolunu açmaktadır. Platform, küresel çapta seçilmiş finans kurumlarıyla denemelerden geçmektedir.

Mastercard Avustralya Bölüm Başkanı Richard Wormald, "Bireylerin dijital para birimlerini Mastercard'ın güvenilir ağı üzerinden zahmetsizce transfer etmelerine imkân tanıyarak kripto ekosistemlerine dâhil olan tüketici sayısında bir artış öngörüyoruz." dedi.

Cuscal'da Ödemeler Alan Lideri olan Nathan Churchward, Mastercard ile ortaklık kurma konusundaki heyecanını dile getirdi. Churchward, bu iş birliğinin, Avustralya'da bankacılık ve ödemelerin geleceğinde devrim yaratacağını vurguladı.

Mastercard Duyurdu: CBDC Pilot Projesi Başarıyla Tamamlandı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar