Anasayfa Rehber Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

Rehber

Kullanılabilirliği eğlenceyle birleştirmeyi amaçlayan FLOKI nedir? İşte söz konusu kripto para birimi ile ilgili önemli ayrıntılar…

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

X, Tesla ve Space X şirketlerinin sahibi Elon Musk, 2021 yılının Haziran ayında evcil hayvanı Shiba Inu'ya "Floki" adını vereceğine dair bir paylaşımda bulunmuştur. Bu da Floki Inu projesinin doğmasını sağlamıştır.

Artık sadece FLOKI olarak bilinen Floki Inu, Dogecoin gibi köpek temalı bir para birimi olarak hayata geçirilmiş olsa da daha yakından bakıldığında bundan çok daha fazlası olduğu anlaşılıyor.

FLOKI, ekosistemine fayda ve hatta hayırseverlik getirme konusunda Shiba Inu'nun izinden gidiyor. Yaratıcıları, FLOKI'yi yalnızca bir "meme coin" olarak değil, bir "hareket" olarak görüyorlar.

Az gelişmiş ülkelerde okul inşa etme vizyonuna sahip olan şirket, ayrıca Elon Musk'ın kardeşi Kimbal Musk tarafından kurulan "Million Gardens Movement" adlı bir bahçecilik kampanyası ile ortaklık kurmuştur.

Meme hareketinin ve hayırsever eylemlerin ustaca birleşimi, FLOKI'nin NASDAQ tarafından "2022 yılında satın alınacak en iyi metaverse coin'lerden biri" olarak tanınmasını sağlamıştır.

FLOKI Projesi Nedir?

FLOKI, başlangıçta Elon Musk'ın köpeğine dayalı bir meme coin olarak başlayan ancak tam gelişmiş bir Web3 projesine dönüşen bir kripto para projesi olarak karşımıza çıkıyor. Adını bu konuda paylaşımda bulunan Musk'ın köpeğinden alan FLOKI, BNB Smart Chain ve Ethereum üzerinde bir meme coin olarak kullanıma sunulmuştur.

Anonim orijinal yaratıcısı, lansmanından kısa bir süre sonra projeyi terk etmiş ve Floki Vikings, projenin yönetimini ve gelişimini devralmıştır. Topluluk, üç ana sütuna odaklı gelişen bir ekosistem öngörüyor: topluluk, fayda ve hayırseverlik.

FLOKI ekosistemi; Valhalla, FlokiFi, Floki Üniversitesi ve FlokiPlaces gibi çeşitli bileşenleri içeriyor.

 • Valhalla: Projeye bağlı olan NFT oyun metaverse'idir. Üç boyutlu bir sanal dünya olan Valhalla, kullanıcıların oyun unvanları ve çok daha fazlasını kazanmak için oyun yaratmalarını ve oyuna katılmalarını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, savaşları kazanarak ve NFT toplayarak getiri elde edebiliyorlar.
 • FlokiFi: Kullanıcıların FLOKI tokenlerini stake ederek ödüller kazanmalarına imkân tanıyan bir merkeziyetsiz finans (DeFi) platformudur. Bu özellik, verimliliği artıran bir dijital varlık dolabı çözümü içeriyor. Dolap, bugün dolaşımdaki çok sayıda token ile çalışmasını sağlayan ERC-1155 çoklu token standardını destekliyor. Dijital dolaplar, projelerin fonları kilitlemesi için harika bir yol olarak kabul ediliyor. Geliştiriciler, yatırımcı güveni oluşturmaya yardımcı olmak için fonları kilitlemek istiyorlar. Projelerin, geliştirici fonlarını +2 yıl boyunca kilitlemesi yaygın olarak görülüyor. Hatta bir tür token kilitleme olmadan ilk token arzlarına (ICO'lara) veya diğer lansmanlara katılmayan yatırımcılar bile bulunuyor.
 • Floki Üniversitesi: Kripto alanına yeni gelenleri eğitmeyi amaçlayan sürükleyici bir sanal sınıf öğrenme ortamıdır. Ekosistemin sunduklarından en iyi şekilde faydalanmanıza katkıda bulunacak yararlı araçlardan ve öğretici bilgilerden oluşan Floki Üniversitesi'nde diğer topluluk üyeleri ile bağlantı kurabilir ve FLOKI'nin neden günümüzün en iyi performans gösteren meme coin'lerinden biri olduğunu anlayabilirsiniz. Floki Üniversitesi, sizi bir acemiden bir FLOKI uzmanına dönüştürebilecek eksiksiz bir eğitim müfredatı içeriyor. Bilgiler, ilk katılımın yanı sıra özelliklerin kullanımını ve metaverse entegrasyonlarını basitleştirmeye yardımcı oluyor.
 • FlokiPlaces: Kullanıcıların, NFT'leri alıp satabilecekleri ve toplayabilecekleri yerdir. Bu tokenler, tek bir dijital varlığı veya gerçek dünya varlığını temsil edebilir. NFT teknolojisi, piyasadaki en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. FLokiPlaces, bir ürün pazar yeri de içermektedir. Kullanıcılar, pazar yerini kullanarak NFT'lerini oluşturabilir ve başkalarına satabilirler. Sistem, neredeyse gerçek zamanlı çözüm sağlamaktadır. Tüm faaliyetler, ağ gezgini aracılığıyla izlenebildiği için tamamen şeffaftır.

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

FLOKI, Floki Vikings olarak bilinen canlı ve kararlı bir topluluğa sahiptir. Topluluk, etkileyici sosyal medya kampanyaları başlatması ve halkın dikkatini çekmek için FLOKI temalı ilgi çekici meme'ler yaratmasıyla ünlüdür. Proje; büyüyen kullanıcı tabanını, metaverse üniversitesi aracılığıyla kripto para birimleri hakkında bilgi ile güçlendirme konusunda kararlılık gösteriyor.

Ağ için birincil utility token olan FLOKI, ücretleri ve ödülleri ödemek için kullanılıyor. FLOKI, ayrıca uluslararası olarak sürtünmesiz bir şekilde gönderilebilen bir kripto para birimi işlevini de görebiliyor. Projenin ömrü için belirlenmiş toplam 10 trilyon FLOKI arzı bulunuyor. FLOKI, BNB Smart Chain'de BEP-20 token ve Ethereum blockhain'de ERC-20 token olarak geliyor. Bu yapı, başlangıçta tokenin hem iş kanıtı (PoW) hem de hisse kanıtı (PoS) konsensüs algoritması kullandığı anlamına geliyordu ancak Merge yükseltmesinin ardından tüm sistemler artık PoS haline gelmiştir.

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

FLOKI Nasıl Satın Alınır?

FLOKI satın almak için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz:

 • Güvenilir bir kripto para borsası seçin: CoinMarketCap veya CoinGecko platformlarını ziyaret ederek arama çubuğuna "FLOKI" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesinden kripto para biriminin güncel olarak listelenmiş olduğu kripto para borsalarının bir listesine ulaşabilirsiniz.
 • Borsada hesap oluşturun: Seçtiğiniz kripto para borsasında sizden istenen bilgileri girerek ve kimlik doğrulama adımlarını tamamlayarak bir hesap oluşturun.
 • Hesabınızı finanse edin: Banka havalesi ya da banka kartı/kredi kartı gibi bir ödeme yöntemini kullanarak hesabınıza para yatırın. Bunun dışında elinizde Ethereum gibi başka bir kripto paranız varsa bunu borsadaki hesabınıza transfer edebilir ve karşılığında FLOKI satın alabilirsiniz.
 • Alım emri verin: Hesabınıza yatırdığınız veya transfer ettiğiniz parayı kullanarak alım emri verin. Piyasa emri veya limit emri gibi emir türlerinden birini seçebilirsiniz. Emrinizin yerine getirilmesinin ardından hesabınıza FLOKI bakiyesinin eklendiğini göreceksiniz.

FLOKI fiyatının değişken olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle kendi araştırmanızı gerçekleştirmeniz ve akıllıca yatırım yapmanız hayatidir. Bazı kripto para borsaları, FLOKI satın almak için farklı ücretlere ve gerekliliklere sahip olabilir. Herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce kripto para borsaları ile ilgili belirli ayrıntıları kontrol ettiğinizden emin olun.

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

FLOKI Nerede Saklanır?

FLOKI varlıklarınızı ERC-20 tokenlerini destekleyen çeşitli cüzdanlarda saklayabilirsiniz. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz bazı cüzdanlar:

 • Yazılım cüzdanları:

MetaMask: FLOKI tokenlerinizi güvenli bir şekilde saklamanıza ve yönetmenize imkân tanıyan popüler bir tarayıcı uzantısı cüzdanıdır.

Trust Wallet: FLOKI ve diğer ERC-20 tokenlerini destekleyen bir mobil cüzdandır. Kullanıcı dostu bir arayüz sunar ve tokenleriniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar.

 • Donanım Cüzdanları:

Ledger Nano S/X: Ledger Nano S ve Ledger Nano X, FLOKI tokenlerinizi çevrim dışı depolamak için gelişmiş güvenlik sağlayan donanım cüzdanlarıdır. Bu cüzdanlar, bilgisayar korsanlığına ve yetkisiz erişime karşı sağlam koruma sunar.

 • Kağıt Cüzdanlar:

FLOKI tokenlerinizi güvenli bir şekilde saklamanın başka bir yöntemidir. Kağıt cüzdan, esasen özel anahtarlarınızın çevrim dışı olarak oluşturabileceğiniz ve yazdırabileceğiniz fiziksel bir kopyasıdır.

İhtiyaçlarınıza uygun ve üst düzey güvenlik sağlayan bir cüzdan seçmek önemlidir. FLOKI tokenlerinize erişmek için gerekli olan özel anahtarlarınızı veya kurtarma ifadelerinizi güvende tutmayı unutmayın. Ayrıca, kullanmadan önce cüzdanın FLOKI tokenleri ile uyumluluğunu her zaman iki kez kontrol edin.

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir?

MetaMask veya Trust Wallet Dışında Hangi Mobil Cüzdanlar FLOKI'yi Destekliyor?

MetaMask veya Trust Wallet dışında FLOKI tokenlerini destekleyen bazı mobil cüzdanlar şu şekildedir:

 • Lumi Wallet:

Lumi Wallet, FLOKI tokenlerini destekleyen bir mobil cüzdandır. FLOKI'yi satın almanıza, satmanıza ve ayrıca 1.200'den fazla diğer coin ve token ile takas etmenize imkân tanır.

 • Ledger Live:

Ledger Live, FLOKI tokenlerini saklamak için kullanılabilen Ledger donanım cüzdanlarını destekleyen bir mobil uygulamadır.

 • imToken:

imToken, FLOKI tokenlerini destekleyen bir mobil cüzdandır. Kullanıcı dostu bir arayüz sunar ve tokenleriniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar.

 • TokenPocket:

TokenPocket, FLOKI tokenlerini destekleyen bir mobil cüzdandır. FLOKI tokenlerini güvenli bir şekilde satın almanızı, satmanızı ve saklamanızı mümkün kılar.

 • iToken Wallet:

iToken Wallet, FLOKI tokenlerini destekleyen bir mobil cüzdandır. FLOKI tokenlerinizi güvenli bir şekilde saklamanıza ve yönetmenize olanak sağlar.

FLOKI, bir meme coin'den daha fazlası olduğunu pek çok kez kanıtlamıştır. Bir token olarak FLOKI; yalnızca kendi ekosistemi içerisinde değil, gerçek dünyada bile kullanılabilmektedir.

FLOKI'nin hayırseverlik hareketi, önde gelen kripto para şirketleri ve piyasaları ile güçlü ortaklıkları ve olağanüstü pazarlama çabaları, tüm dünyada her gün kullanılan bir para birimi olma kararlılığını vurgulamaktadır.

Projelerinin olgunlaşması ve kullanılabilirliğinin artması halinde FLOKI, piyasadaki diğer tüm köpek temalı kripto para birimlerini gölgede bırakma potansiyeline sahip olabilir.

Meme Coin Kökeninden Kripto Macerasına: FLOKI Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)