Anasayfa Rehber Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Rehber

Meme coin kavramı, günümüzde son derece popüler hale gelmiştir. Peki, bu varlıkların özellikleri nelerdir? En popüler olanları hangileridir? İşte ayrıntılar...

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Sözlükte "meme" kelimesini aramanız durumunda "genel olarak küçük değişiklikler ile kopyalanan ve internet kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde yayılan mizahi bir resim, video ya da metin parçası" anlamına geldiğini göreceksiniz. Bu sözlük tanımından çok da farklı olmayan meme coin, meme'lerin ve internet şakalarının ilham verdiği kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Dogecoin, Elon Musk ve Mark Cuban gibi ünlüler tarafından desteklenirken meme coinlerin popülarite ve hype kazandığı biliniyor. 

Günümüzde birçok kişinin aklında şu soru bulunuyor: Meme coinlere yatırım yapmalı mıyım? Bazı meme coinler piyasa değeri bakımından en iyi kripto para birimleri arasında yer alıyor ancak potansiyel bir alıcıysanız birçok meme coinin çok az değer sunduğunu ve bazılarının da düpedüz dolandırıcılık olduğunu gözden kaçırmamanız gerekiyor. Spekülatif varlıklara yatırım yapanların tüm fonlarını kaybetme ihtimali bulunuyor.

Meme Coin Nedir?

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Meme coin, endişesiz bir şaka olarak üretilmiş bir kripto para birimi anlamına geliyor. Bazı meme coinlerin değerinin arttığı, milyarlarca dolarlık piyasa değeri kazandığı ve ünlüler tarafından destek gördüğü apaçık ortada. Söz konusu özellikler, meme coinlerin biraz temel fayda ya da değer sunduğuna işaret etse de neredeyse tamamının temel değer ya da eşsiz kullanım alanları gibi bir şeye sahip olmadığını söyleyebiliriz.  

Kripto para yatırımcıları, genel olarak bir topluluğun parçası haline gelmek için meme coin satın alıyorlar. Yatırımcılar, eğlence değerine sahip olduğu için de bunlara yönelebiliyorlar. Birçok meme coin için tek kullanım alanı saf spekülasyon olarak değerlendiriliyor.

Structure.fi kurucu ortağı Bryan Hernandez, meme coinlerin Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) dâhil olmak üzere herhangi bir dijital para birimi gibi oluşturulduğuna dikkat çekerek "Aradaki fark, meme coinlerin varoluşunun viral bir an ya da komik bir düşünce etrafında toplanma eğiliminde olması ve değerlerinin de önemli ölçüde bu konseptin ne kadar ivme yaratabileceğine bağlı olmasıdır." demiştir.

Rehberimizde meme coin nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra bu varlıkların çalışma sistemi ile devam ediyoruz.

Meme Coin Nasıl Çalışır?

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Giriş engelleri, meme coinler için oldukça düşüktür. Söz konusu kripto para birimlerinin altında yatan blockchain teknolojisinin açık kaynaklı doğası; yaratıcıların, mevcut kripto para birimlerini basit bir şekilde "çatallandırabileceği" (esasen altta yatan blockchaini kopyalayıp yapıştırarak) ve isim ya da logo kadar küçük bir şeyi değiştirerek çevrim içi olarak piyasaya sürebileceği anlamına geliyor.  

Bir meme coin, birkaç satır kod ile kolay bir şekilde oluşturulabildiği için sadece bir kripto para birimi olarak nitelendiriliyor. Coin, kendi blockchainini yaratabiliyor ya da mevcut bir blockchain üzerinde var olabiliyor.

Meme coinler, genel olarak yaratıcıları tarafından sosyal medya platformlarında ilk hype'ı oluşturmak ve fiyatı yükseltmek amacıyla tanıtılıyor. Bundan sonra coinin güçlü bir topluluk yaratmayı başarması halinde fiyattaki yükseliş sürebiliyor. Boğa piyasası histerisi tarafından fiyatların yukarı yönlü olarak hareket ettirilmesiyle birlikte çılgınlığı tecrübe etmek ve bundan faydalanmak için çok sayıda meme coin oluşturulmuştur.  

Meme coinlerin ortak özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

 • Sınırsız arza sahip olmaları

Meme coinler, genel olarak çok yüksek ve hatta sınırsız bir arza sahip oluyor. Bu da kendilerini tamamen dolaşımdan kaldıracak hiçbir mekanizma bulunmadan milyarlarca meme coin olabileceği manasına geliyor. Sonuç olarak genellikle düşük değere sahip olan bu varlıklar, uygun maliyetli bir şekilde satın alınabiliyor.

 • Değişken olmaları

Meme coinler, büyük ölçüde alım satım işlemlerinden başka gerçek bir amaca sahip olmadığı için değişkendir. Sınırsız arza sahip olmalarından dolayı dalgalanmaları da oldukça dramatik olabiliyor. Bu nedenle dolaşımda bulunan meme coinlerin sayısını sınırlamanın bir yolu bulunmuyor.

Bir meme coinin değeri, çevresindeki topluluğun hissiyatından da kayda değer bir şekilde etkilenebiliyor. Bir varlığın viral olması halinde değeri hızlı bir şekilde yükseliyor. Bununla birlikte yeni bir meme coin ortaya çıktığı zaman değeri değişebiliyor. Söz konusu varlığın değeri yükseldiği kadar hızlı düşebiliyor.  

Bu varlıkların diğer bazı ortak özellikleri ise şu şekildedir:

 • Bir utility token (hizmet tokeni) ile aynı şekilde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bunun yerine alınıp satılmak üzere tasarlanmıştır.
 • Çoğu sınırsız bir arza sahiptir.
 • Değerleri topluluk hissiyatından etkilenir.
 • Coin başına düşük değere sahiptir.  

Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Dogecoin (DOGE)

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Billy Markus, Bitcoin (BTC) ve anaakım kripto para birimleri ile dalga geçerken Jackson Palmer ise kriptonun popülaritesinden "gurur duyduğunu" ancak DOGE’nin bir "şaka" olduğunu ve ciddiye alınmasının hedeflenmediğini belirtmiştir.  

Litecoin blockchaininden inşa edilen DOGE, iş kanıtı (PoW) mekanizmasına ve sınırsız arza sahiptir. DOGE’nin özellikleri arasında hızlı işlem süreleri, düşük işlem ücretleri, sınırsız arz ve merkeziyetsizlik yer alıyor.  

Bu varlık, ünlüler ve Tesla milyarderi Elon Musk tarafından verilen destek üzerine yükselişe geçmiştir. Musk, Saturday Night Live'ın bir bölümünde kendisini "Dogefather" ilan etmiş, bunun üzerine Dogecoin değeri hızlı bir şekilde yükselmiştir.

Shiba Inu (SHIB)

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Shiba Inu, popüler DOGE'ye rakip olmak için kullanıma sunulmuştur. İsmini Japon köpek ırkı Shiba Inu'dan alan altcoin, 2020 yılının Ağustos ayında anonim olarak yaratılmakla birlikte herhangi bir şirket ya da proje ile ilişkiye sahip değildir.

SHIB ekosistemi, kendisini eşsiz kılan birtakım özelliklere sahiptir:

 • Uzun vadeli değer ve kıtlık sağlayacak şekilde sadece 1 katrilyon coin piyasaya sürülecek.
 • Coinlerin yüzde 50'den fazlası ya yakılıyor (dolaşımdan kaldırılıyor) ya da hayır kurumlarına bağışlanıyor. Bu da onu dünyadaki en deflasyonist dijital para birimlerinden biri haline getiriyor.  
 • Shiba Inu, piyasaya sürülen ilk meme coin olarak kayıtlara geçerken düzinelerce taklitçi üretmiştir.  
 • SHIB; çok sayıda meme, sanat eserleri ve diğer içerikleri yaratan oldukça aktif ve ilgili bir topluluğa sahiptir.
 • Birçok borsada işlem gören SHIB, büyüyen bir kullanıcı tabanına sahiptir.  

SafeMoon (SAFEMOON)

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

SafeMoon, 2021 yılında BNB Smart Chain üzerinde piyasaya sürülmüştür. Bu altcoin, diğerlerinden farklı bir özelliğe sahiptir. SafeMoon, kullanıcılar tarafından meme coinlerin satılması halinde yüzde 10'luk bir çıkış vergisi alıyor. Bu, mevcut token sahipleri arasında dağıtılıyor.

Sonuç olarak söz konusu kişileri ödüllendirmenin ve meme coinlerini uzun vadeli olarak tutmaları için onları teşvik etmenin bir yolu ortaya çıkmış oluyor. SafeMoon tokenlerini tutmak, dijital para biriminin değerini dengelemeye katkıda bulunabilir.  

FLOKI (FLOKI)

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

FLOKI, maskot olarak köpek meme'ini kullanan bir projedir. Proje, kripto para birimini daha yaygın hale getirmek ve daha fazla yatırımcı çekmek amacıyla popüler meme'leri kullanarak merkeziyetsiz bir çevrim içi pazar yeri oluşturmayı hedefliyor.

Proje, aynı zamanda ödemeleri ve uyuşmazlık çözümlerini yönetmek amacıyla merkezi olmayan bir sistem kullanmayı amaçlıyor. FLOKI; "para birimi" ve "ödeme ağ geçidi"nin yanı sıra "dijital varlıkları piyasaya sürmek ve yönetmek için bir platform" olarak kullanılabilen çok amaçlı bir token olarak ön plana çıkıyor. FLOKI, Ethereum blockchain tarafından ortaya konan ERC 20 standardına dayanıyor.

Dogelon Mars (ELON)

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Dogelon Mars, adını Tesla CEO'su Elon Musk'tan alan başka bir köpek temalı coindir. Dogecoin ile ilişkili olan ELON, DOGE'yi tanıtmanın ve insanlara DOGE varlıklarını kullanmaları için başka bir yöntem sunmanın eğlenceli bir yolu olarak oluşturulmuştur.  

Ciddi bir dijital para birimi olarak kullanılması hedeflenmese de ELON, ilişkilendirilebilir meme coinler vasıtasıyla yeni başlayanların kripto kullanmalarını teşvik etmenin eğlenceli bir yolu olarak kullanıma sunulmuştur.  

Meme Coin Nasıl Kullanılır?

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Meme coinler, bazı işletmeler tarafından bir ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor. Dogecoin, NBA takımı Dallas Mavericks tarafından ödeme yöntemi olarak benimsenmiştir. Dallas Mavericks taraftarları, çevrim içi bilet ve ürün satın almak için Dogecoin kullanmaya başlamışlardır. Bu da Dallas Mavericks ürünlerini tüm taraftarlar için daha erişilebilir hale getirmiştir.  

Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri AMC Entertainment, elektrikli araç üreticisi Tesla, lüks moda perakendecisi Nordstrom, elektronik e-perakendeci Newegg ve video oyun satıcısı GameStop gibi şirketler de Dogecoin ve Shiba Inu gibi meme coinleri ödeme yöntemi olarak kabul etmiştir.  

Elon Musk'ın bu varlıklara yönelik ilgisini biliyorsanız Tesla'nın belirli ürünler için Dogecoin varlığını kabul etmeye başlamasına şaşırmamanız gerekiyor. Söz konusu varlıkların değerinin, ödeme yöntemi olarak benimsenmelerine ve kullanımlarına bağlı olacağı tahmin ediliyor. Bir varlık ne kadar fazla benimsenip kullanılırsa değeri de o kadar yüksek olacaktır.  

Diğer yandan, yeni bir meme token dalgası da ortaya çıkıyor. Hayvan hayır kurumlarına yardımcı olmak için her işlemde küçük bir vergi kullanan ve bu süreçte yüzbinlerce dolar toplamayı başaran Pawthereum'u örnek olarak verebiliriz.  

Bir diğer örnek ise metaverse oyunu, NFT pazar yeri ve kripto eğitim platformu sağlayan Floki olmuştur. Bu tarz varlıklar, "popülaritelerini artıran eğlenceli meme kültürü" ile "kripto para birimlerinin sunabileceği türden gerçek ekonomik faydaları" bir araya getirdikleri için kalıcı hale gelebilirler.  

Meme Coin Nasıl Alınır?

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir?

Bir kripto para borsası kullanarak meme token satın alabilirsiniz. Binance, Coinbase, Kraken ve Gemini gibi merkezi kripto para borsaları, çevrim içi pazar yerleri vasıtasıyla diğer kullanıcılar ile direkt olarak alım satım gerçekleştirmenize imkân tanıyor.  

PancakeSwap gibi merkeziyetsiz kripto para borsaları ise borsa dışında fonların gözetimini sağlamanıza imkân tanıyan bir kripto para cüzdanı kullanımını gerektiriyor.

Meme Coin Nedir? Popüler Meme Coinler Nelerdir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)